FCA Daily: Alles over voetbal

FC Afkicken
FCA Daily: Alles over voetbal

Elke dag neemt FC Afkicken het laatste voetbalnieuws met je door. Van de laatste ontwikkelingen op de transfermarkt tot de grootste prestaties van een promovendus, van het meest recente ontslag tot de interessantste koerswijziging: FC Afkicken is er altijd bij. Alles over voetbal.

  1. Oleksander Zinchecnko: Een Oekraïense Strijder in Eindhoven | FCA Short | S01E78

    1H AGO

    Oleksander Zinchecnko: Een Oekraïense Strijder in Eindhoven | FCA Short | S01E78

    FCA Short is een korte dagelijkse podcast van FC Afkicken waarin we de pure voetbalromanticus in onszelf naar boven halen. Want we hebben het in de Daily te weinig over alle mooie verhalen en momenten die deze fantastische sport heeft voortgebracht. Sommige spelers komen, laten een flits van hun talent zien en vertrekken. Anderen laten een onuitwisbare indruk achter, niet door prijzen of records, maar door hun karakter. Oleksandr Zinchenko was zo iemand. Een talent uit Oekraïne, gehuurd van Manchester City, een voetballer met een droom en een eindeloze honger om beter te worden. PSV was geen eindstation, maar een tussenstop op weg naar de top. Zijn reis naar Eindhoven had net zo goed in een tragedie kunnen eindigen. Als tiener ontsnapte hij ternauwernood aan een nachtmerrie. Een foute tackle, een opgezwollen enkel, een stewardess die hem met droogijs behandelde. Het resultaat? Een enkel die bijna verloren ging. De dokters grepen op tijd in. Zijn been bleef behouden, zijn droom leefde voort. En nu stond hij daar, in het rood-wit van PSV, klaar om zichzelf te bewijzen. Zijn seizoen bij PSV werd geen groot succes in statistieken. Geen kampioenschappen, geen iconische momenten. Hij speelde, hij leerde, hij trainde harder dan wie dan ook. Jong PSV? Geen probleem. Extra uren in de gym? Graag. Zelfs na een bloedneus bij zijn eerste kickboksles stond hij de volgende dag weer in de ring. Zinchenko was geen ster, nog niet. Maar hij was een werker, een volhouder. En dat bracht hem verder dan velen hadden gedacht. Na Eindhoven keerde hij terug naar Manchester City, werd een onverwachte linksback, won vier keer de Premier League. In 2022 vertrok hij naar Arsenal, waar hij meteen een onmisbare schakel werd. Maar toen hij zijn laatste titel met City vierde, stond hij daar met de Oekraïense vlag om de trofee gewikkeld, tranen in zijn ogen. Voetbal was altijd belangrijk, maar sommige dingen waren groter dan het spel.Niet elke speler laat een erfenis achter in Eindhoven. Maar sommige verhalen blijven hangen, niet door goals of prijzen, maar door karakter. Zinchenko was zo’n verhaal. Een strijder. Een overlever. En bovenal: een voetballer met een droom die niet stuk te krijgen was. In de podcast verwijzen Bart en Jean-Paul naar: Marcel Brands over Zinchenko: https://www.youtube.com/watch?v=JCHBw_eY0vA Zinchenko in tranen na laatste kampioenschap met City: https://www.vi.nl/nieuws/zinchenko-in-tranen-na-premier-league-titel-ik-draag-dit-op-aan-alle-oekrainers

    6 min
  2. Xabi Alonso: De Maestro van München| FCA Short | S01E77

    1D AGO

    Xabi Alonso: De Maestro van München| FCA Short | S01E77

    FCA Short is een korte dagelijkse podcast van FC Afkicken waarin we de pure voetbalromanticus in onszelf naar boven halen. Want we hebben het in de Daily te weinig over alle mooie verhalen en momenten die deze fantastische sport heeft voortgebracht. Sommige spelers passen zich aan, anderen dicteren het spel. Xabi Alonso behoorde tot die laatste categorie. Toen hij in de zomer van 2014 zijn koffers pakte en neerstreek in Beieren, bracht hij meer mee dan alleen een palmares vol trofeeën. Hij bracht rust, visie en de ongrijpbare kunst van controle. Bayern München had al sterren, maar met Alonso kregen ze een dirigent. Hij was een veteraan, een speler die alles al had gezien. Wereldkampioen, tweevoudig Europees kampioen, winnaar van La Décima. En toch, op zijn eerste dag in München, voelde hij opnieuw de drang om zich te bewijzen. “Je moet presteren om minuten te maken bij Bayern,” zei hij. En dat deed hij. Geen aanpassingsperiode, geen onzekerheid. Eén dag na zijn transfer stond hij op het veld tegen Schalke 04 en gaf 67 passes in 68 minuten. Bayern had niet zomaar een middenvelder gehaald, ze hadden een meesterstrateeg binnengehaald. Onder Pep Guardiola werd hij de architect van het spel. Niet de man van de spectaculaire acties, maar de speler die de koers uitzette. En als hij dan toch scoorde, dan waren het doelpunten met een handtekening. Een vrije trap onder de muur door tegen Werder Bremen. Een volley van 25 meter tegen SV Darmstadt, een schot zo perfect geplaatst dat het leek alsof hij de bal had ingetekend op een blanco canvas. Maar zelfs de beste dirigenten leggen ooit de baton neer. In 2017 kondigde Alonso zijn afscheid aan, zoals alleen hij dat kon: met een zwart-witfoto, voetbalschoenen in de hand, wandelend over een leeg trainingsveld. “Lived it. Loved it. Farewell beautiful game.” Geen opsmuk, geen drama. Alleen de pure essentie van een speler die wist wanneer het tijd was om te gaan. Jaren later blijft zijn invloed zichtbaar. In 2024 deed hij als coach van Bayer Leverkusen wat niemand meer voor mogelijk hield: hij brak Bayerns heerschappij. De strateeg op het veld werd de architect op de bank. Philipp Lahm vatte het perfect samen: “Hij begrijpt voetbal. Hij wist altijd hoe het gespeeld moest worden.” Sommige spelers winnen prijzen. Andere laten een erfenis achter. Xabi Alonso deed beide. In de podcast verwijzen Bart en Mart naar: Xabi Alonso en Thiago leren Duits: https://www.youtube.com/watch?v=El3i4MjyVo4&ab_channel=FCBayernM%C3%BCnchen Bayern's video over de carrière van Xabi Alonso: https://www.youtube.com/watch?v=5YYsRIJ1Yh8&ab_channel=FCBayernM%C3%BCnchen Zijn goals voor Bayern München: https://www.youtube.com/watch?v=6LsFGEGzaOA&ab_channel=FCBayernM%C3%BCnchen Zijn afscheids-post: https://x.com/XabiAlonso/status/839777479426510848

    6 min

Ratings & Reviews

4.3
out of 5
10 Ratings

About

Elke dag neemt FC Afkicken het laatste voetbalnieuws met je door. Van de laatste ontwikkelingen op de transfermarkt tot de grootste prestaties van een promovendus, van het meest recente ontslag tot de interessantste koerswijziging: FC Afkicken is er altijd bij. Alles over voetbal.

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada