Channel 4 podcast

Channel 4
Channel 4 podcast

Този подкаст е за младите и мислещи хора в България и се създава от изцяло младежки екип. Ще чуете различни епизоди, дискусионни, интервюта с гости, репортажни или просто разговори по различни теми, свързани с активизма, гражданското участие, критичното мислене и ролята на младите хора в обществото. Ще си говорим и за възможностите, които стоят пред всеки един от нас за реална роля в промяната на България. Канал 4 се реализира с подкрепата на Фонд Активни граждани България. Цялата отговорност за съдържанието на този канал се носи от Фондация 42.

  1. Национална (не)сигурност - Що е то? Е36

    2 DAYS AGO

    Национална (не)сигурност - Що е то? Е36

    👉 В последния епизод за 2024 г. разглеждаме как членството на България в ЕС се отразява на националната сигурност и вътрешната политика. 👤 Водещи са Жоро и Сашо, а гост отново е Светослав Малинов – анализатор в Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията, който участва в множество проекти, свързани с противодействие на завладяването на медийния сектор и държавата, на злонамереното чуждестранно влияние и дезинформацията. 🔍 Какво ще чуете в епизода: 1️⃣ как ЕС и НАТО подкрепят страната ни в контекста на глобалните заплахи; 2️⃣ как положителните и негативните възгледи за ЕС влияят на обществото и как биват използвани за политически кампании; 3️⃣ влиянието на регионалните конфликти, миграцията и икономическите кризи върху България. 📌 Ще обсъдим още как корупцията, енергийната зависимост и дезинформацията влияят на националната сигурност, както и как и защо популистките формации у нас разчитат на евроскептични послания за задълбочаване на общественото разделение. 👂 Слушайте целия епизод за един смислен предпразничен разговор и не забравяйте да ни последвате, за да не пропуснете следващите теми! Екип: – водещи – Георги Стайков и Александър Куманов; – звук, камера и обработка – Никола Иванов; – социални мрежи – Буба Атанасова.

    54 min
  2. Суверенитетът, Санчо, е като… - Що е то? Е35

    DEC 12

    Суверенитетът, Санчо, е като… - Що е то? Е35

    Продължаваме да изследваме част от причините за евроскептицизма у нас. Неведнъж в публичното пространство се е изтъквало, че страната ни губи контрол в области като данъчна политика или регулация на въглищните индустрии, което е част от основата на евроскептичните настроения. Днес Жоро и Сашо решиха да обсъдят тъкмо това: какво може и какво не може да решава България самостоятелно, откакто е член на ЕС. Гост на двамата ни водещи е Светослав Малинов, анализатор в Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията. Тримата ще хвърлят светлина върху въпроса в кои области страната ни има ограничена свобода и в кои печели суверенитет; ще споделят положителни и отрицателни примери за взаимни влияния и ще изяснят защо българският вот в институциите на ЕС може да накланя везните при важни решения. Не пропускайте да чуете целия епизод!

    46 min
  3. Епопея на корупцията – народни пари и тоалетни чинии - Що е то? Е34

    NOV 28

    Епопея на корупцията – народни пари и тоалетни чинии - Що е то? Е34

    Корупцията в България се е превърнала в хроничен проблем. Тя намалява доверието в институциите, спъва бизнесите и води до неефективност в администрацията. Примери като обществени поръчки, които не се разпределят прозрачно, и злоупотреба с европейски фондове са чести. В днешния епизод водещи отново са Жоро и Тина, а техен гост е Кристина Цабала – анализатор в икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията, специализира в областта на борбата с корупцията и върховенството на закона за укрепване на демократичните институции. Гледайте/слушайте епизода, за да: - преброите няколко корупционни схеми, които сякаш имаме навика да забравяме; - си припомните Черната книга на правителственото разхищение в България, случая с Дунав мост 2 и др.; - научите как да се сдобиете с достоверна информация и защо е важно да насърчаваме разследващата журналистика. Не пропускайте да чуете целия епизод! Екип: – водещи – Георги Стайков и Тина Тодорова; – звук, камера и обработка – Никола Иванов; – социални мрежи – Буба Атанасова.

    1h 6m
  4. Свобода за чушките! Що ни е да имаме свободен пазар? - Що е то? Е33

    NOV 11

    Свобода за чушките! Що ни е да имаме свободен пазар? - Що е то? Е33

    Чували ли сте за т.нар. „свободен пазар”? В случай че не сте, нека ви разкрием нещо – това не е просто икономическа концепция. Свободният пазар влияе директно върху всекидневния ни живот: от цените в магазините до възможностите за бизнес и работа. В днешния епизод от рубриката ни „Що е то?” Жоро и Тина сядат зад микрофоните с няколко цели: - да разяснят какво представлява свободният пазар; - да обяснят какви са последствията от сивия сектор за България; - да обсъдят дезинформацията, свързана със свободния пазар, и как да не се поддаваме на нея; - да изяснят защо изобщо тази тема трябва да ни интересува. Експертни познания по темата споделя Кристина Цабала – анализатор в икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията. Кристина специализира в областта на борбата с корупцията и върховенството на закона за укрепване на демократичните институции. Не пропускайте да чуете целия епизод!

    1h 7m
  5. Новият журналист в квартала: И. И. - Що е то? Е32

    NOV 1

    Новият журналист в квартала: И. И. - Що е то? Е32

    След като разбрахме как изкуственият интелект повлиява на създаването на изкуство и какви могат да бъдат приложенията му в образованието, е ред и да разберем как може да се отрази на начина, по който се сдобиваме с информация.  В днешния епизод на „Канал 4” Жоро и Влади, заедно с вече познатия ни Захари Янков –  юрист в Български център за нестопанско право (БЦНП), разглеждат бъдещето на журналистиката и като цяло на работната среда в епохата на изкуствения интелект.  Освен да откроят възможностите и предизвикателствата, които носи със себе си изкуственият интелект, те се спират и върху няколко конкретни казуса като делото на New York Times срещу Open AI и Microsoft, както и принципите и мерките, които трябва да бъдат въведени при използването на напредващата технология. Не пропускайте да чуете целия епизод! Екип: – водещи – Георги Стайков и Владимир Станков; – звук, камера и обработка – Никола Иванов; – социални мрежи – Милена Галунска и Буба Атанасова.

    44 min
  6. Учители и роботи: ИИ в служба на ученето - Що е то? Е31

    OCT 25

    Учители и роботи: ИИ в служба на ученето - Що е то? Е31

    Готови ли сме да приемем изкуствения интелект в класната стая, или все още се притесняваме от него? Оправдани ли са обаче тези тревоги, или само ни пречат да извлечем ползите от развитието на технологиите? В днешния епизод Жоро (Георги Стайков) и Влади (Владимир Станков) продължават темата за изкуствения интелект, като този път се фокусират върху рисковете и потенциалните му приложенията в образователната система. Заедно със Захари Янков – юрист в Български център за нестопанско право (БЦНП), тримата ще: - синтезират съдържанието на Европейския акт за изкуствен интелект; - разгледат някои приложения на изкуствения интелект, които са забранени в училищна среда; - развенчаят 5-те най-разпространени мита за изкуствения интелект в образованието; - включат в дискусията филма „Терминатор”. Не пропускайте да чуете целия епизод! Екип: – водещи – Георги Стайков и Владимир Станков; – звук, камера и обработка – Никола Иванов; – социални мрежи – Милена Галунска и Буба Атанасова.

    44 min
  7. Креативност срещу код: как ИИ променя лицето на творчеството? - Що е то? Е30

    OCT 18

    Креативност срещу код: как ИИ променя лицето на творчеството? - Що е то? Е30

    Знаем, че изкуственият интелект предлага невероятни възможности в областта на творчеството, но и поражда значителни проблеми, свързани с авторското право и интелектуалната собственост. В епизод 30 от рубриката „Що е то?” Жоро (Георги Стайков) и Влади (Владимир Станков) се захващат с разискването на тези проблеми. Техен гост е Захари Янков – юрист в Български център за нестопанско право (БЦНП), от когото ще научим как изкуственият интелект може да засегне основни човешки права. В първата част на поредицата ни, посветена на изкуствения интелект, ще чуете: - какво представлява изкуственият интелект и как може да се използва за създаването на изкуство; - какво се случва с авторските права, когато дадено произведение е използвано от него; - какви са регулациите, свързани с изкуствения интелект; - какви проблеми могат да възникнат, когато го намесим в изкуството. --- Подкаст „Канал 4“ се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“ от фондация „Четиридесет и две“. #ProEUvaluesBG

    44 min

About

Този подкаст е за младите и мислещи хора в България и се създава от изцяло младежки екип. Ще чуете различни епизоди, дискусионни, интервюта с гости, репортажни или просто разговори по различни теми, свързани с активизма, гражданското участие, критичното мислене и ролята на младите хора в обществото. Ще си говорим и за възможностите, които стоят пред всеки един от нас за реална роля в промяната на България. Канал 4 се реализира с подкрепата на Фонд Активни граждани България. Цялата отговорност за съдържанието на този канал се носи от Фондация 42.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada