12 episodes

Rozmawiamy o istotnych wydarzeniach w życiu publicznym, zagadnieniach wpływających na jakość macierzyństwa oraz problemach dotyczących kobiet i rodziny.

Rozmowy Konfederacji Kobiet RP Konfederacja Kobiet RP

    • Society & Culture

Rozmawiamy o istotnych wydarzeniach w życiu publicznym, zagadnieniach wpływających na jakość macierzyństwa oraz problemach dotyczących kobiet i rodziny.

    Newsletter - Nietypowy poradnik dla małżonków. Ratujmy polskie rodziny.

    Newsletter - Nietypowy poradnik dla małżonków. Ratujmy polskie rodziny.

    Przybliżamy szczegóły najnowszego projektu Konfederacji Kobiet - poradnika małżeńskiego w postaci broszury, autorstwa Anny Masłowskiej, bardzo cenionej psycholog i terapeuty małżeństw.


    Współczesny człowiek do tego stopnia oddalił się od porządku naturalnego, że pierwotne procesy i zjawiska stają się dla niego coraz bardziej skomplikowane, a zdrowe, normalne małżeństwo urasta do rangi abstrakcyjnej idei, nieosiągalnej dla ludzi coraz zacieklej walczących o własne szczęście ­– wskazuje Anna Masłowska - Tym, którzy twierdzą, że powodzenie w małżeństwie to sprawa losu, proponuję zapoznać się z regułami, które zastosowane w praktyce, nie zostawiają miejsca na przypadek.

    • 10 min
    Cztery mamy opowiadają o edukacji domowej - Dla kogo? Zalety i wady. Typowy dzień w ED.

    Cztery mamy opowiadają o edukacji domowej - Dla kogo? Zalety i wady. Typowy dzień w ED.

    Cztery mamy na co dzień uczące swoje dzieci w domu podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z edukacją domową podczas konferencji na ten temat. O blaskach i cieniach tej formy edukacji opowiedziały Sylwia Jabs, mama czworga dzieci, z których troje uczy się w domu, Magdalena Karpienia, mama trojga uczniów edukacji domowej, Ewa Zaręba, mama siedmiorga dzieci, w tym trojga uczonych w domu i Zuzanna Zarzycka, mama sześciorga dzieci, z których troje nie chodzi do szkoły, tylko uczy się w domu.

    • 1 hr 46 min
    Edukacja domowa w praktyce - wywiad z Ewą Zarębą

    Edukacja domowa w praktyce - wywiad z Ewą Zarębą

    Wywiad z mamą siedmiorga dzieci, z których troje uczy się w edukacji domowej.

    • 7 min
    Nastroje depresyjne a elektronika w życiu nastolatka

    Nastroje depresyjne a elektronika w życiu nastolatka

    Zły stan psychiki, problemy z nauką zdalną, problem izolacji społecznej, zbyt dużo czasu przed ekranem – to trudności, na które zwrócili uwagę nastoletni respondenci ankiety przeprowadzonej przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii (www.rodzice.co).



    Bogna Białecka, psycholog i prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, w rozmowie z Sylwią Jabs, wskazała, że „nastroje depresyjne mogą być spowodowane przebodźcowaniem gwałtownymi zmianami na ekranie plus siedzeniem do późna w nocy czy wręcz do wcześnie rano przed ekranem”. Stąd też jednym ze sposobów na zaradzenie tym trudnościom jest hortiterapia – przebywanie na świeżym powietrzu i kontakt z naturą. Może się ona przejawiać wyprawami terenowymi czy spacerem po lesie. Ważne by w tygodniowym harmonogramie miała swój stały czas.



    Psycholog wspomniała również o logoterapii – terapii opartej na poszukiwaniu sensu życia. U źródeł pedagogiki sensu leży myśli Wiktora Frankla, który w książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu” ukazał, że wszystko co nas w życiu spotyka ma jakiś sens. Celem logoterapii jest pokazanie młodym ludziom, że ich życie ma sens, ma znaczenie a oni mają do wypełnienia ważne role.



    W rozmowie także o wielozadaniowości, ciągłym alarmowaniu systemu nerwowego oraz związku błękitnego światła ekranów z zaburzeniami snu.



    sj

    • 22 min
    Narodziny wcześniaka w czasie pandemii

    Narodziny wcześniaka w czasie pandemii

    Przedwczesny poród, szpital covidowy i zdjęcia synka przesyłane przez położne – to sytuacja rodziców wcześniaka urodzonego podczas pandemii.

    – Lekarz neonatolog, która zajmuje się synem i była u mnie na wizycie, gdy byłam w szpitalu, przekazała mi a potem mężowi telefonicznie informację, że w granicach 5-7 tygodni, może syn wyjdzie ze szpitala. Natomiast nie wiemy kiedy fizycznie będziemy mogli go zobaczyć – mówi Anna Słomka, mama wcześniaka urodzonego w szpitalu covidowym. – W momencie kiedy zgłosiłam się do szpitala z krwawieniem, wyszedł mi test pozytywny na Covid i zostałam skierowana do covidowego szpitala MSWiA w Warszawie. Po tygodniu przebywania w szpitalu dostałam krwotoku i lekarze zdecydowali się rozwiązać ciążę w 33 tyg.

    Anna, syna Julka, widziała przez moment, gdy panie lekarki pokazały go na chwileczkę, po cięciu cesarskim. Niestety przez leki, zamroczenie i emocje wywołane nagłością sytuacji, mama niewiele z tego pamięta. W szpitalu po porodzie była przez 5 dni.

    – Praktycznie natychmiast po porodzie poinformowano mnie: co się z nim dzieje, ile waży, mierzy, jak wygląda, jak się czuje, co się z nim dzieje, dostałam też zdjęcie – podkreśla mama Julka.  –  Było duże wsparcie, zainteresowanie, ciepło i troska ze strony położnych i pielęgniarek dostępnych na oddziale, które mną się zajmowały – dodaje.

    W tej chwili Anna nie może dostarczać pokarmu swojemu dziecku, bo w momencie wypisu miała pozytywny test na Covid.  Natomiast od początku pracuje nad laktacją, by we właściwym momencie móc podać synowi mleko. Dziecko otrzymuje pokarm z Banku Mleka.

    Julek jest nadal w szpitalu covidowym, co blokuje odwiedzenie go przez rodziców. Codziennie mają oni kontakt telefoniczny zarówno z lekarzem, jak i pielęgniarkami, które bezpośrednio zajmują się maluchem. Rodzice otrzymują zdjęcia (2-5 szt.), wiadomości o tym jak ich dziecko przybiera na wadze i jak wygląda jego sytuacja zdrowotna.

    sj

    • 11 min
    Wcześniaki to dzieci wymagające

    Wcześniaki to dzieci wymagające

    O strachu, cierpliwości i pokorze, które wiążą się z narodzinami wcześniaka oraz potrzebie i roli wsparcia, które pomaga rodzicom w przejściu trudności u progu rodzicielstwa.

    – Chodziłam do Franusia codzienne, czytałam mu bajki, śpiewałam piosenki, kładłam rękę by był dotyk mojej ręki do jego ciała, czasami po prostu byłam i się modliłam, by wyszedł cało z tej trudnej sytuacji. Codziennie po parę godzin udawało mi się z nim być, mąż zwykle bywał wieczorami. Wpuszczano nas pojedynczo, nie było możliwości, abyśmy byli jednocześnie – wspomina Emilia Beliniak, mama Frania, który w 2015 r. urodził się siłami natury, w 24 tyg. ciąży, z wagą 760 g., miał 50% szans na przeżycie i dostał 7/10 pkt. w skali Apgar.

    Wcześniaki urodzone w 24-26 tyg. ciąży spędzają ok. 3 miesięcy (czasami dłużej) w szpitalu, połowę tego czasu na oddziale intensywnej terapii, który ma bardzo restrykcyjne warunki.

    Po 20 dniach od porodu, gdy dziecko ustabilizowało się w oddechowo, Emilia mogła wziąć je na ręce do kangurowania. Od pierwszych chwil mama Franka dbała o laktację, by od 34 tyg., gdy to będzie możliwe, podjąć próby karmienia dziecka własnym mlekiem z butelki. Karmienie udało się utrzymać przez 6 miesięcy.

    Emilia, mama 2 urodzonych dzieci i trzeciego, z którym jest w 26 tyg. ciąży wspomina, że narodziny pierwszego syna związane były ze strachem: – Strach był gdy przenoszono Frania z oddziału intensywnej terapii na patologię noworodka. Wiedziałam, że tam opieka jest mniej intensywna, a ja nie mogę być przy nim przez cały dzień. Kolejny wielki strach był, gdy wypisywano go ze szpitala: czy my sobie poradzimy, czy czegoś nie przeoczymy. Mówiono nam, że mogą się pojawić bezdechy. Do tej pory, podczas infekcji,  mamy nieprzespane noce.

    U wcześniaków ze względu na niedojrzały układ oddechowy, w późniejszym okresie życia, często pojawiają się powikłania wcześniactwa: te dzieci częściej chorują na astmę, mają tendencje do chorowania na zapalenie oskrzeli czy płuc z obturacją. Na szczęście są na to leki.

    Mam Franka podkreśla ogromne wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół oraz męża.

    – Do tej pory, po tych 5 latach, utrzymuję kontakty z mamami, które poznałam w tamtym czasie a które przeszły to samo. Wiemy jak te nasze wcześniaki się rozwijają – podkreśla Emilia Beliniak. – Lekarze neonatolodzy byli bardzo ciepli, a jednocześnie rzeczowi. Pielęgniarki, szczególnie na oddziale intensywnej terapii, serce oddają tym dzieciaczkom.

    Zdaniem Emilii mamom wcześniaków najbardziej potrzebne są cierpliwość, bo wcześniaki wymagają czasu by dojrzeć. Przydadzą się też spokój i pokora, by nie poddawać się trudnościom, bo jest trudno i trzeba być na to gotowym.

    sj

    • 16 min

Top Podcasts In Society & Culture

This American Life
This American Life
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
Animal
The New York Times
The Ezra Klein Show
New York Times Opinion
Freakonomics Radio
Freakonomics Radio + Stitcher