25 episodes

Podcast pre ženy o ženách.

Nezastaviteľné s Michelle Michaela Krížová

    • Society & Culture

Podcast pre ženy o ženách.

    Nikola Martonová: Školenie ostatných kolegov nevnímam ako konkurenciu, posúvam ich zručnosti na vyšší level.

    Nikola Martonová: Školenie ostatných kolegov nevnímam ako konkurenciu, posúvam ich zručnosti na vyšší level.

    Nikola Martonová je majiteľka kaderníctva VlasMejker, ktoré je v Prešove veľmi známe. Spolu s manželom Matúšom tvoria skvelý tím a priznáva, že kadernícky salón je oproti ich dvom dcéram to najnáročnejšie "dieťa."

    V prvej časti rozhovoru sa zhovárame o tom, ako spoločne vybudovali silnú značku, ktorá rastie spolu s ich tímom kolegýň a ako sa za 10 rokov dostali až do dnešnej podoby. Hoci je môj podcast zameraný na ženy, som veľmi rada, že Nikol verejne hovorí o tom, že Matúš je neoddeliteľnou súčasťou VlasMejkra od začiatku až doteraz.

    V druhej časti rozhovoru Nikol hovorí o správnej starostlivosti o zdravé vlasy, vyvracia najčastejšie mýty a rozoberáme vaše kadernícke traumy, ako sme ich s Nikol nazvali. Skúsenosti z rôznych kaderníctiev máme hádam všetky no nie vždy sú príjemné. Nikol predstavuje aj ich VlasMejker Akadémiu, ktorá je zameraná na kaderníčky a kaderníkov, ktorí chcú svoje zručnosti zlepšovať a profesíjne rásť. Konkurenciu už po toľkých rokoch vníma úplne inak, ako na začiatku. Nikol je príkladom podnikateľky, ktorá na svojej ceste "vyrástla." Je skromná, milá, veľká profesionálka a veľmi dobre sa počúva.

    Toto live nahrávanie bolo extrémne príjemné, celú verziu nájdete na mojom youtubovom kanáli, pretože v niektorých častiach sme mali aj názorné ukážky a tie by v audio verzii nedávali zmysel. Budem vďačné za spätnú väzbu a veríme, že z tejto epizódy si vezmete praktické tipy, ktoré zapracujete do svojej vlasovej rutiny už dnes! Príjemné počúvanie.

    • 58 min
    Veronika Homolová Tóthová: Preživší holokaustu sa ani toľko rokov po vojne necítia bezpečne, aby prehovorili. To považujem za hanbu celej našej spoločnosti.

    Veronika Homolová Tóthová: Preživší holokaustu sa ani toľko rokov po vojne necítia bezpečne, aby prehovorili. To považujem za hanbu celej našej spoločnosti.

    Veronika Homolová Tóthová je dokumentaristka, novinárka, spisovateľka a autorka kníh Mengeleho dievča a Mama milovala Gabčíka. Už 15 rokov sa venuje príbehom preživších holokaustu a komunistického režimu. Prináša príbehy, ktoré sú pre našu spoločnosť obrovským výkričníkom a mali by sme o nich počuť. V rozhovore sa dozviete o:


    Slovenke- Viole Stern Fischerovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábory a príbehoch iných preživších holokaustu


    učeniu a (ne)pochopeniu histórie
    polemike nad tým, kedy a kde sa má začať diskusia o holokauste
    Gabčíkovi a Kubišovi, ktorý vykonali najdôležitejší čin odboja počas 2.svetovej vojny
    aktuálnych náladách v spoločnosti
    komunizme, ktorý bol rovnako ohavným režimom ako nacizmus

    Počas počúvania bude zjavné, kedy som sa neudržala, rozcítila a tak je to v poriadku. Voči obetiam a preživším by sme mali cítiť obrovskú ľútosť, no zároveň obdivovať ich silu vrátiť sa do spoločnosti. Nie každý ich totiž privítal vrúcne. S Veronikou komentujeme aj aktuálne dianie a fakt, že verejným priestorom lieta slovo fašista takmer nepretržite a nevhodne. Rovnako je to s pojmom liberálny fašizmus, ktorý ani neexistuje.

    Toto je môj najťažší rozhovor vôbec, no považujem ho za najdôležitejší na uvedomenie si toho, ako ľahko môžeme prísť o slobodu, ak sa jasne nevymedzíme voči zlu. Ako hovorí aj Veronika, ak si myslíte, že vy nikdy nebudete patriť do vylúčenej skupiny, veľmi sa mýlite.

    • 45 min
    Judita Tkáčová: Detox vás zbaví peňazí, nie škodlivín v tele. Detoxikovať nepotrebujeme, ak nám správne fungujú orgány na to určené.

    Judita Tkáčová: Detox vás zbaví peňazí, nie škodlivín v tele. Detoxikovať nepotrebujeme, ak nám správne fungujú orgány na to určené.

    Judita Tkáčová je jedna z mála vyštudovaných nutričných špecialistiek pôsobiacich na Slovensku. Spolu s ostatnými vzdelanými odborníčkami a odborníkmi poukazuje na najbežnejšie chyby v stravovaní, ktorých je plný internet. Judit je prvou hostkou live formátu, ktorý sme nahrávali pred publikom. Z rozhovoru sa dozviete:


    čo je nutričná terapia a pre koho je určená
    najčastejšie mýty kolujúce v súvislosti s potravinami
    ako mať prísun vitamínov a minerálov aj počas zimy
    ako sa zdravo stravovať
    čím si škodíme najviac
    či potrebujeme detoxikovať
    prečo diéty nefungujú

    S Judit sa s humorom a nadhľadom pozeráme do vašich tanierov a keďže sme obe matky, dotkli sme sa aj témy materstva. Vypočujte si triezvy rozhovor o tom, ako sa nezblázniť z jedla :)



    Ak chcete mať k dispozícií relevantné informácie od odborníčok, sledujte na Instagrame nasledujúce profily:

    https://www.instagram.com/erika_zajacova/

    https://www.instagram.com/petronela_nutrition/

    https://www.instagram.com/terapiajedlom/

    https://www.instagram.com/chutzit/

    https://www.instagram.com/nutrimamma.cz/

    https://www.instagram.com/karolinafour/

    https://www.instagram.com/katka.blichar.fitness/

    https://www.instagram.com/kitaka_haes/

    https://www.instagram.com/akademiavyzivy/

    • 1 hr 18 min
    Andrea Tang: Modeling mi vzal sebavedomie, preto si musím denne pripomínať, že som dosť.

    Andrea Tang: Modeling mi vzal sebavedomie, preto si musím denne pripomínať, že som dosť.

    Bývala modelka a mama dvoch detí je momentálne hviezdou na čínskych sociálnych sieťach. Jej manžel Jayden je Číňan a vďaka tomu, že zverejnil video o jej pôrode do vody sa z večera do rána stála pomerne známou. Vo svojich videách hovorí o mentálnom zdraví, popôrodnej depresii a hodnote nás žien. Nechcela mať však mama profil a tak to celé preklopila do témy, ktorú miluje. Reč je o móde. S manželom totiž založili módnu značku pod jej menom. Kým je ona s deťmi doma v Londýne, on často lieta do Činy, kde majú 26 zamestnancov. Ich cieľovka je totiž v Číne, kde má Andrea svoju 4 miliónovú followerskú základňu. V roku 2025 sa plánuje dosať aj na európsky trh. S Andreou sa rozprávame o živote v Číne, medzinárodnom manželstve a prezrádza, že hoci má Čínu veľmi rada, deti chce vychovať v Londýne. Hovorí o tamojšom vzdelávaní a porovnáva ho aj s naším slovenským. Polemizujeme spolu nad kultom krásy a estetických zázrakoch. Na ruke má totiž vytetované "Im enough" a ako sama hovorí, denne to musí pripomínať nie len sebe. Vypočujte si inšpiratívne rozprávanie o životnom príbehu Andrey Tang.

    • 1 hr 13 min
    Anna Viľchová z programu Emocionálny kompas: Prestaňme sa baviť o tom, že tu máme slabošskú generáciu detí, ktorá má všetko jednoduché a nevie, čo so sebou.

    Anna Viľchová z programu Emocionálny kompas: Prestaňme sa baviť o tom, že tu máme slabošskú generáciu detí, ktorá má všetko jednoduché a nevie, čo so sebou.

    Z Londýna rovno do Rokycan. Aj tak sa začína príbeh Anny Viľchovej, ktorá sa po štúdiu rozvojového manažmentu vrátila na východ okúsiť slovenské školstvo a aplikovať získané vedomosti. V rámci programu Teach for Slovakia strávila na základnej škole s deťmi z vylúčených komunít dva roky a tvrdí, že ak máme detailné poznatky ako a kde systém zlyháva, vieme urobiť efektívnu zmenu. Zhodneme sa na tom, že všetky deti si zaslúžia kvalitné vzdelanie, nie len tie, ktoré "sa vedeli dobre narodiť." Aj táto skúsenosť spolu s jej materstvom prispela k tomu, že dnes je spoluzakladateľkou programu Emocionálny kompas. Základným školám ponúkajú preškolenie pre pedagógov a vďaka jednoduchým nástrojom tak pomáhajú deťom zlepšiť duševné zdravie, vzťahy v škole a zvládanie náročných situácií. So spoluzakladateľkou Lenkou Soradovou sa snažia o to, aby bol kompas dlhodobým projektom, pretože ani matematiku sa neučíme iba jeden rok a práve preto sa o regulácií emócií potrebujeme zhovárať v dlhodobom horizonte a to ako spoločnosť výrazne podceňujeme. Fakty totiž hovoria, že keď sa dieťa necíti prijaté a v bezpečí, jeho schopnosť učiť sa je výrazne horšia. Tak náš mozog jednoducho funguje a je v záujme nás všetkých, ako rodičov, tak aj učiteľov a učiteliek vytvoriť deťom bezpečné prostredie. Príklady dobrej praxe našli v zahraničí a postupne ich aplikujú v slovenských školách. S Ankou sa zhovárame aj o emóciách, ktoré sa u nás považujú za negatívne a nežiadúce a polemizujeme nad tým, ako hlboko sú v nás tieto presvedčenia zakorenené a ako ovplyvňujú naše životy aj v dospelosti. Výbornou pomôckou je aj kompas na doma, ktorý si rodičia vedia zakúpiť a prekvapivo neslúži iba na prácu s deťmi. Ak sa vás niekto opýta, čo by vám pomohlo, ak ste smutný/á, možno ostanete prekvapení, že to pre tento moment neviete pomenovať ani vy sami. Aj o tom je emocionálny kompas na doma. Je to výborná pomôcka pre rodičov a ich deti na to, aby sa naučili pomenovať svoje emócie a ďalej s nimi pracovali nie len v rámci rodiny. Verte, veľa sa naučíte aj o sebe. Využiť môžete aj aplikáciu Môj kompas. Všetky informácie nájdete na webe www.emocinalnykompas.sk, ktorý bol v čase nahrávania tejto epizódy v procese prerábania. S Ankou sme zašli aj do témy rešpektujúcej výchovy, pretože ako v školách, tak aj doma je cieľom naučiť deti mať zdravé sebavedomie, vedieť si budovať zdravé vzťahy a nastaviť si svoje hranice. Je však rozdiel v spôsobe, akým to chceme dosiahnuť. Dá sa to autoritatívne ale aj láskavo, pričom druhý spôsob nám zaručí dobré vzťahy s našimi deťmi, zatiaľ čo presadzovanie moci a kontroly má krátkodobé výsledky. V tomto rozhovore nájdete veľa pekných a láskavých myšlienok. Prajeme vám príjemné počúvanie o veľmi potrebnom projekte, ktorý pevne verím bude raz bežnou súčasťou výučby na každej škole, aby sme spoločne podieľali na láskavej generácií ľudí.

    • 1 hr 15 min
    Miška Chrkavá a Denis Kendy, autori podcastu Sexuálna výchova: Sme feministi!

    Miška Chrkavá a Denis Kendy, autori podcastu Sexuálna výchova: Sme feministi!

    Tento letný diel je špeciál, pretože jedeným z hostí je muž. Napriek tomu, že si pozývam výlučne ženské hostky, rozdeliť túto dvojicu mi neprišlo správne. Tvoria totiž jeden super celok, čo zaiste zhodnotíte aj vy po vypočutí tohto rozhovoru. Autori podcastu Sexuýlna výchova, Miška Chrkavá a Denis Kendy boli v Prešove a výsledkom je veľmi výživná debata o rodovej rovnosti, LGBTQI+ komunite, povedomí o zdravom sexe, šikane a rodičovstve.

    V rozhovore sa dozviete, čo sa deje na stredných školách- Miška a Denis totiž z prvej ruky počúvajú šokujúce skutočnosti, pretože študentom ponúkajú v rámci projektu H3kni sa bezpečný priestor. Zároveň upozorňujú na dôležitosť sexuálnej a vzťahovej výchovy, pretože sami sú svedkom nevedomostí a mylných informácií v oblasti ochrany osobnosti, sexuálneho zdravia, sebahodnoty, toxických vzťahov nie len pri študentoch. Ani mnoho dospelých neovláda základné informácie a učia sa to aj vďaka ich podcastu Sexuálna výchova. Denis opisuje svoj "coming out" a to, ako ho prijala rodina. Nevynecháva ani pre neho slovenskú realitu- pokrikovanie, fyzické útoky či šikanu. Tento diel považujem za extrémne dôležitý na vypočutie najmä pre rodičov. Tí totiž v mnohých prípadoch nevedia ochrániť svoje deti pred nebezpečenstvom sociálnych sietí alebo prostredím v škole. Zhodli sme sa, že najlepšou cestou je budovanie dôverného a rešpektujúceho vzťahu rodič- dieťa. Odkazuje rodičom, aby sa zaujímali o svoje deti. Tie totiž môžu prežívať ťažké obdobia a potrebujú pomoc. Spoločne sa zamýšľame nad tým, ako môže jedna veta "som člen/ka LGBQTI+ komunity" navždy zmeniť rodičovskú lásku na nenávisť. Zároveň polemizujeme nad obmedzovaním ženských reprodukčných práv, životom rodín s deťmi na Slovensku či postavením žien po materskej dovolenke. Pri každej z tém sme sa všetci rozohnili a rozhadzovali rukami, čo je z rozhovoru naozaj počuť. Začali sme zľahka a postupne sme prešli k pálčivým témam, ktoré sú pre našu spoločnosť polarizujúce. My traja sme sa však zhodli takmer vo všetkom povedanom. Sme otvorení a tolerantní k inakosti a ja pevne verím, že sa vám tento rozhovor bude páčiť. Príjemné počúvanie.

    • 1 hr 24 min

Top Podcasts In Society & Culture

Inconceivable Truth
Wavland
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
The Interview
The New York Times
This American Life
This American Life
Expedition Unknown
Discovery
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network

You Might Also Like

Adela a Sajfa
jasomfunradio
Nevyhorení
Forbes Slovensko
Mozgová Atletika
ZAPO
Doktor má Filipa
ZAPO