72 episodes

Jastrzębowski Wyciska to program publicystyczny, w którym Sławomir Jastrzębowski zaprasza przedstawicieli polityki, biznesu czy sportu do komentowania bieżących wydarzeń.

Jastrzębowski Wyciska Jastrzębowski Wyciska

    • News

Jastrzębowski Wyciska to program publicystyczny, w którym Sławomir Jastrzębowski zaprasza przedstawicieli polityki, biznesu czy sportu do komentowania bieżących wydarzeń.

    #69 Przemysław Wipler: PO załatwi Hołownię

    #69 Przemysław Wipler: PO załatwi Hołownię

    Gościem programu Jastrzębowski Wyciska jest Przemysław Wipler, który wczoraj ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy. Hasłem, jakim posługuje się Wipler w kampanii wyborczej jest „Warszawa na poważnie”. – Czy Warszawa zasługuje na kogoś, kto będzie traktował najbliższy rok jako poczekalnię na coś większego w swoim życiu, czy zasługuje na kogoś, kto na poważnie zadba o to, żeby w Warszawie znów się budowało – pyta Przemysław Wipler. Jaką wizję na stolicę Polski ma wspólny kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców? Który kontrkandydat wydaje się Wiplerowi najpoważniejszym rywalem w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy? Co Przemysław Wipler myśli o kandydaturze Tobiasza Bocheńskiego?

    Wipler komentuje również aferę hejterską związaną z użytkownikiem Twittera – Pablo Moralesa, który otrzymywał środki z funduszy Platformy Obywatelskiej. O sprawie pisaliśmy na łamach Salonu24:

    https://www.salon24.pl/newsroom/1361922,szkalowal-politykow-pis-i-holownie-po-go-nagradzala-kilkaset-tysiecy-zlotych-dla-anonima



    – Platforma wpadła na tym, że robili rzeczy, które są podłe, potępiane i oni teraz będą robić ustawę o mowie nienawiści, będą walczyć z hejtem – mówi w studiu Salonu24 Przemysław Wipler.



    Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Pegasusa mówi również o inwigilacji posłów Prawa i Sprawiedliwości przez ich partyjnych kolegów. 



    – Kamiński nienawidził Obajtka. Całe miasto wie, że człowiek od bezpieczeństwa, który był od Kamińskiego, wyniósł do dziennikarzy księgę wejść i wyjść Orlenu, na której było bardzo wielu polityków – twierdzi Wipler.

    • 33 min
    #68 Krzysztof Kwiatkowski: Morawiecki i Dworczyk bardziej bali się inwigilacji PiSu niż obcych służb

    #68 Krzysztof Kwiatkowski: Morawiecki i Dworczyk bardziej bali się inwigilacji PiSu niż obcych służb

    Gościem programu Jastrzębowski Wyciska jest senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, były Minister Sprawiedliwości oraz były szef Najwyższej Izby Kontroli. Za kadencji Kwiatkowskiego, NIK ujawniła zakup oprogramowania Pegazus ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który został powołany właśnie przez senatora – Byłem trochę zaskoczony, że służby specjalne, bo to był zakup kilka miesięcy przed końcem roku, nie poczekały nawet tych kilku miesięcy żeby w nowym roku kupić to z funduszu operacyjnego, który wtedy nie podlega kontroli NIK-u, tylko zakupili to z pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości – powiedział w studiu Salonu24 senator Krzysztof Kwiatkowski. Zaznacza również, że w Polsce służby specjalne oraz policja nie mogą być finansowane z funduszy celowych i innych pozabudżetowych środków. Wynika to z przepisu powstałego jeszcze w latach 90., kiedy to przestępcy wykorzystywali brak takiego zakazu do dofinansowania lokalnej policji w zamian za przychylność. 

    Zdaniem senatora Kwiatkowskiego, wyciek maili z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka wynikał z tego, że były szef KPRM bardziej bał się inwigilacji ze strony Kamińskiego i Wąsika, niż obcych służb. Senator zaznaczył przy tym, że premier Morawiecki mając do dyspozycji system bezpiecznego obiegu elektronicznego dokumentów, wybierał korzystanie z niezabezpieczonej poczty elektronicznej. 

    • 19 min
    #67 Tobiasz Bocheński: PiS wcale nie jest obciachowy

    #67 Tobiasz Bocheński: PiS wcale nie jest obciachowy

    Gościem Sławomira Jastrzębowskiego jest Tobiasz Bocheński, kandydat na prezydenta Warszawy. Czym kandydat, który pochodzi z Łodzi, chce przekonać mieszkańców Warszawy do głosowania? Jakie są poglądy Tobiasza Bocheńskiego w sprawach LGBTQ+ i czy kandydat będzie blokował warszawską paradę równości? – Jestem wolnościowcem, uważam że jeżeli prawo pozwala komuś manifestować swoje przekonania, to niech manifestuje. Ale czy bym dawał patronat? Raczej nie – mówi w programie Jastrzębowski Wyciska Tobiasz Bocheński. W studiu Salon24 kandydat na prezydenta Warszawy mówi o swoich poglądach na kwestię invitro, tabletki po, kary śmierci czy o swoich sportowych sympatiach – czy naprawdę Bocheński jest kibicem Widzewa?
    W rozmowie kandydat wymienia też mocne strony swojego rywala – Rafała Trzaskowskiego. Które cechy Trzaskowskiego robią na Bocheńskim wrażenie, a których wolałby nie widzieć w osobie piastującej stanowisko prezydenta?
    Kandydat wymienia też dziesięć konkretów swojej kandydatury.
    Redaktor Jastrzębowski zadaje Tobiaszowi Bocheńskiemu pytania związane z siłownią: dieta keto czy wysokowęglodanowa? Monohydrat kreatyny czy jabłczan? Co na pompę przed treningiem?

    • 31 min
    #66 Krzysztof Bosak: PiS się cackał, obecna władza idzie na grubo

    #66 Krzysztof Bosak: PiS się cackał, obecna władza idzie na grubo

    Gościem programu Jastrzębowski Wyciska jest Krzysztof Bosak – jeden z polityków Konfederacji, który według słów prof. Antoniego Dudka ma szansę pokonać Szymona Hołownię w wyborach prezydenckich. Czy jednak Krzysztof Bosak będzie w ogóle startował na stanowisko prezydenta?
    Sławomir Jastrzębowski pyta Bosaka o kontrowersyjne zachowania Grzegorza Brauna oraz o decyzję partii o przywróceniu posła Brauna w prawach członka klubu. Wicemarszałek Bosak
    – Mamy pęknięcie ustrojowe w Polsce, to już jest zupełnie otwarta doktryna głoszona przez rząd, który rządzi obecnie, przez ludzi którzy przejęli władzę – mówi o działaniach obecnego rządu wicemarszałek Bosak. – To znaczy, że oni nie uznają części instytucji w państwie, po prostu. (…) Żyjemy w stanie częściowej anarchii – dodaje Krzysztof Bosak, zaznaczając jednocześnie, że zachowanie Prawa i Sprawiedliwości było podobne.
    Bosak krytykuje również poprzednie rządy, zdaniem posła Prawo i Sprawiedliwość, kiedy rządziło, ulegało naciskom Brukseli, informując przy tym o sukcesach negocjacyjnych z Unią Europejską – Premier Morawiecki na forum Unii Europejskiej popierał wiele rzeczy, które PiS oficjalnie krytykował, takie jak tworzenie europodatków, stworzenie eurozadłużenia, poddanie Polski dyktatowi Brukseli w zakresie tak zwanej praworządności. To wszystko PiSowcy klepnęli bez zająknięcia i twierdzili, że mają sukcesy negocjacyjne – mówi w studiu Salonu24 Krzysztof Bosak.

    • 31 min
    #65 Krzysztof Rutkowski: przyjmę sprawę notariusz przejmującej media publiczne

    #65 Krzysztof Rutkowski: przyjmę sprawę notariusz przejmującej media publiczne

    Gościem Sławomira Jastrzębowskiego w Salonie24 jest Krzysztof Rutkowski – były poseł Samoobrony, przedsiębiorca i najbardziej znany detektyw w kraju. Redaktor Jastrzębowski pyta Rutkowskiego, po której stronie obecnego sporu politycznego by się opowiedział, gdyby był czynnym politykiem. – Byłbym po stronie prawdy i sprawiedliwości – odpowiada Rutkowski. Były poseł wspomina również swoją krótką karierę polityczną w Samoobronie, postać Andrzeja Leppera oraz aferę gruntową. Zdaniem Rutkowskiego, ułaskawieni Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nadużyli w tej sprawie władzy przez „narzucenie prowokacji”.
    –Jeżeli staramy się to przestępstwo wykreować i zainicjować, jest to wtedy niezgodne z pewną zasadą nie tylko moralną, ale etyką zawodową – mówi Krzysztof Rutkowski w programie Jastrzębowski Wyciska.
    Jednym z tematów rozmowy jest sprawa Ady Boguckiej, na rzecz której sąd rodzinny zasądził odebranie dziecka. Dziecko przebywa obecnie w rękach ojca, który od roku – mimo wyroku – nie chce oddać dziecka. Rutkowski stwierdza, że rozwiązanie tej sprawy mogłoby się do niego zakończyć zarzutami. – Policjanci zachowują się jak chłopi pańszczyźniani, mieląc w łapach czapki i kłaniając się panu, który trzyma dzieciaka i mówi ‚nie oddam’”– podsumowuje działania organów ścigania Rutkowski.

    • 25 min
    #64 Jan Filip Libicki: Chaos w TK zaczął się za naszych rządów

    #64 Jan Filip Libicki: Chaos w TK zaczął się za naszych rządów

    Gościem programu „Jastrzębowski Wyciska” jest Jan Filip Libicki, senator PSL i Trzeciej Drogi, bloger na portalu Salon24.pl. Senator Libicki w jednym ze swoich ostatnich wpisów na swoim blogu, stwierdził, że sytuacja w kraju jest opłakana, redaktor Jastrzębowski pyta senatora, czy nie jest to krytyka jego własnego ugrupowania. Libicki stwierdza, że nie ma obecnie instytucji ani osoby, której rozstrzygnięcia są powszechnie uznawane, jednocześnie mówi, że nie przypomina sobie sytuacji, żeby ktoś przed 2015 rokiem podważał rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego lub Sądu Najwyższego. Senator Trzeciej Drogi odnosi się do słów Kosiniaka-Kamysza dotyczących konstytucji. Libicki odnosi się również do przejęcia mediów, stwierdza, że „przejęcie mediów nie jest estetyczne”, wskazując jednocześnie kandydatów na potencjalnego prezesa Telewizji Polskiej.
    W czwartek rozpoczyna się kolejne posiedzenie sejmowe, pierwsze po ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. Czy zdaniem senatora PSL i Trzeciej Drogi, posłowie, którym Marszałek Hołownia wycofał mandaty poselskie wejdą do sejmu podczas następnego posiedzenia?

    Artykuł Jana Filipa Libickiego na portalu Salon24: https://www.salon24.pl/u/jflibicki/1353359,jestesmy-w-czarnej

    • 34 min

Top Podcasts In News

The Daily
The New York Times
Up First
NPR
Candace
Candace Owens
Pod Save America
Crooked Media
The Tucker Carlson Show
Tucker Carlson Network
The Ben Shapiro Show
The Daily Wire