Crunch s Čestmírem Strakatým

Crunch s Čestmírem Strakatým

Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu serveru CzechCrunch zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, kteří ví, jak posunout Česko vpřed – nebo to mají přímo v popisu práce.

  1. 30.12.2024

    Jsme odolní, ale stát je pomalý. Lidé v pohraničí cítí, že na ně kašle, říká starosta zatopeného Krnova

    „Lidé v Krnově jsou neuvěřitelně odolní. Přes všechno, co se letos stalo, si Vánoce nechtějí nechat vzít,“ říká Tomáš Hradil, starosta města, které během zářijových povodní patřilo k nejpostiženějším. V podcastu Crunch mluví o obnově města, pomalé pomoci od státu a problémech pohraničí. Hradil upozorňuje na nedostatečnou podporu pro firmy a živnostníky. „Stát by měl zabrat. Bojujeme s odlivem chytrých a šikovných lidí do velkých měst, lidé v pohraničí mají pocit, že na ně stát dlouhodobě kašle. Jen evropské dotace problémy chudých regionů nevyřešily. Když pak přijde taková povodeň, tak ta frustrace ještě narůstá,“ říká mladý starosta, který jinak s Krnovem slaví úspěchy třeba na poli vzdělávání a desegregace. Co Krnov čeká teď? Jaké je vést město v době povodní a proč ještě nerozdýchal kritiku od některých státních představitelů? A v čem si vzít inspiraci ze sousedního Polska? Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. 00:00 Vánoce v Krnově 02:42 Solidarita a obnova po povodních 04:41 „Stát je strašně pomalý a byrokratický“ 06:57 Znevýhodněné regiony a srovnání s Polskem 10:23 Brain drain a speciální ekonomické zóny 14:28 Atmosféra a frustrace v pohraničí 19:50 Krizové řízení během povodní a neoprávněná kritika 24:39 Jak Krnov slaví úspěchy ve školství 30:37 Návštěvy Ukrajiny a realita válečného konfliktu 35:28 Budoucnost Krnova a přání pro rok 2025

    37 мин.
  2. 23.12.2024

    Problémem slovenské politiky je, že řeší jen Fica. Kulturní války se ještě vyostří, říká sociolog

    Atentát na Roberta Fica, krize ve zdravotnictví, vyhození šéfů předních kulturních institucí, změny v justici, koketování s Ruskem. Slovensko je v hluboké politické krizi, která ovšem nezačala střelbou na premiéra letos v květnu v Handlové. Podle sociologa Dominika Želinského sahá až roku 2018, kdy byli zavražděni Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Dál se prohloubila během pandemie covidu a vlády Igora Matoviče. Květnový atentát Roberta Fica radikalizoval, na preference jeho strany Smer ale neměl vliv. „Smer skončil v evropských volbách druhý a od té doby je evidentní, že Robert Fico narazil na strop, kolik lidí dokáže na Slovensku mobilizovat. Voliči jej postupně opouštějí – buď se z nich stávají nevoliči, nebo přecházejí k radikálnějším alternativám, jako je například ultranacionalistické pravicové hnutí Republika. Budeme sledovat další vyostření kulturních válek,“ předpovídá sociolog Želinský v podcastu Crunch. Jaké trhliny se objevují ve vládní koalici? Budou na Slovensku předčasné volby – a získal by v nich Robert Fico? Jak moc je společnost na Slovensku rozdělená – a je mezi oběma tábory ještě možný konstruktivní dialog? A jakou roli hrají v řešení krize slovenská média? Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. 00:00 Příčiny slovenské politické krize 02:36 Jak atentát proměnil Roberta Fica: Radikalizace a politika „čtyř světových stran“ 08:43 Jak se vyvíjí podpora vládní strany Smer 11:32 Vyostření kulturních válek 16:05 Polarizace a „absolutní pravda“ na obou stranách 23:23 Problémy ve vládní koalici 26:54 Budou předčasné volby?

    31 мин.
  3. 16.12.2024

    V diplomacii jsem svobodomyslná. Asad už musel Rusy namíchnout, říká bývalá velvyslankyně v Sýrii

    Eva Filipi působila jako velvyslankyně ČR v Damašku celých 13 let – během občanské války zastupovala i zájmy USA, které podobně jako jiné západní státy Sýrii na protest proti Asadově režimu opustily. Filipi, která má více než třicetiletou zkušenost s diplomacií na Blízkém východě, se vyjadřuje kriticky k politice založené na „exportu demokracie“ a ideologii. „Jsme středně velká země s řadou šikovných diplomatů, měli bychom si vytipovat pár oblastí, kde mohou působit, a nehrát si na to, že Česká republika bude překreslovat Saúdskou Arábii, Čínu, P****a. S nepřítelem je lepší jednat – neznalost jeho záměrů omezuje naše možnosti situaci ovlivnit,“ říká specialistka na česko-arabské vztahy. Překotný konec diktatury Bašára Asada a nástup islamistů ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám přisuzuje možné dohodě mezi Tureckem a Ruskem, dosud velkým spojencem Asada. „Asad už musel ty Rusy namíchnout, stejně jako i Íránce. Nikdy plně nesympatizoval s Íránem a jeho šíitským státním uspořádáním, Sýrie je přece jen sekulární stát,“ připomíná Filipi. Ohledně nástupu nové syrské vlády vedené islamistickým hnutím Abú Muhammada Džúláního (nyní známý jako Ahmad Šara) je skeptická. Ačkoli se Džulání snaží prezentovat HTS jako umírněnou sílu, která respektuje všechny komunity a etnika, Filipi má pochybnosti o jeho upřímnosti. „„Některé části společnosti to nepochybně vítají, většina lidí však neví, co očekávat. 80 % Syřanů chce jíst a žít normální život, politika jim je šumák,“ říká Filipi. Skutečně udělovala víza prominentům Asadova režimu? Do jaké míry může diplomat zjistit „pravdu“ o dění v zemi, kde působí? Jak média ovlivňují vnímání mezinárodních konfliktů? A jaká je budoucnost Sýrie po pádu Asadova režimu? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    47 мин.
  4. 02.12.2024

    Mladý politik ODS kritizuje vlastní stranu: Fiala odstoupit nechce, ale musí vytáhnout nové tváře

    Radim Ivan, člen ODS, ostravský místostarosta a zakladatel iniciativy Česko Plus, prosazuje na první pohled odvážné a kontroverzní reformy, které zahrnují třeba zavedení školného, poplatků u lékaře a zrušení průběžného důchodového systému. V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým se netají tím, že jeho vize je „tvrdá, drsná a extrémní“. Argumentuje tím, že je lepší začít s radikálními návrhy a postupně ustupovat, než se utopit v „nemastných neslaných proklamacích“ typických pro koalici SPOLU. Právě současný kompromisní modus operandi vládní koalice podle něj vede k nespokojenosti voličů všech zúčastněných stran. Mladý ambiciózní politik se domnívá, že klíčem k úspěchu SPOLU v příštích volbách je představit nové, populární tváře a oslovit specifické komunity voličů, například podnikatele nebo příznivce kryptoměn. „Líbilo by se mi, kdyby naší tváří byl třeba ekonom Dominik Stroukal,“ uvádí Ivan příklad, jak toho dosáhnout. Zároveň zdůrazňuje, že ODS se nesmí „rozpustit“ v koalici a musí si zachovat svoji identitu. V podcastu komentuje také „strejcokracii“ uvnitř ODS, vyzývá k větší profesionalizaci a otevřenosti strany a vyjmenovává státní instituce, které by bylo dobré zrušit. Je radikální program Česko Plus reálnou alternativou pro ODS a koalici SPOLU? Dokáže Ivan z pozice začínajícího regionálního politika přesvědčit voliče o svých vizích? A jaká podle něj bude budoucnost ODS s Petrem Fialou v čele? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    39 мин.
  5. 25.11.2024

    Kupka: Německé platy? Je dobře, že budíme pozornost. V roce 2033 bude hustší síť dálnic než v Polsku

    Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno vzbudil kontroverzi svým prohlášením v ČT, že potřebuje ještě jedno volební období, abychom „měli platy jako v Německu“. Ekonomové ovšem namítají, že takový slib není realistický. „Já to necítím jako populismus, ale spíš výzvu, kam máme směřovat. Pokládám za důležité, že se těch vět, které jsou třeba trochu kontroverzní a přitahují pozornost, bude objevovat ve veřejné debatě víc – a média a lidé na sítích se nás budou ptát, jak to vlastně myslíte?“ tvrdí ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Jako jedno z hlavních předvolebních témat vypichuje dostupnost bydlení – mimo jiné agendu, kterou měl na starosti odvolaný pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Když se bavím s kamarády mých dětí, je to teď jeden z největších problémů,“ říká Kupka. Kromě nedávných výroků Andreje Babiše ve Sněmovně, digitalizaci a dobudování českých dálnic se s Čestmírem Strakatým baví i o řediteli státního podniku CENDIS, spadajícího pod ministerstvo dopravy – v jejím čele byl podle Kupky nedávno potvrzen dosud pověřený ředitel Jan Paroubek, který má přitom na kontě předražené zakázky. Jsou sliby Petra Fialy realistické? Jak chce vláda řešit nedostupné a chybějící bydlení v Česku? Proč se cíl digitalizovat všechny agendy státu do února 2025 nestihne? A jak chce ODS reagovat na útoky Andreje Babiše a zároveň ukazovat výsledky své práce? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    46 мин.

Об этом подкасте

Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu serveru CzechCrunch zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, kteří ví, jak posunout Česko vpřed – nebo to mají přímo v popisu práce.

Еще от провайдера «CzechCrunch»

Вам может также понравиться

Чтобы прослушивать выпуски с ненормативным контентом, войдите в систему.

Следите за новостями подкаста

Войдите в систему или зарегистрируйтесь, чтобы следить за подкастами, сохранять выпуски и получать последние обновления.

Выберите страну или регион

Африка, Ближний Восток и Индия

Азиатско-Тихоокеанский регион

Европа

Латинская Америка и страны Карибского бассейна

США и Канада