(Ne)bezpečí #43 s poradcem prezidenta Petrem Kolářem o česko-amerických vztazích po nástupu Donalda Trumpa i o tom, proč u nás stále mnoho lidí obranu nebere za svou. Moderuje Ondřej Kundra
Když byl Trump poprvé v úřadu prezidenta, oceňoval především to, že české úřady vydaly varování před čínskou společností Huawei a jejím napojením na čínské tajné služby. Andreje Babiše to později pomohlo dostat do Bílého domu. Tohle u něj pořád rezonuje? A co na druhé straně naše malé výdaje na obranu?
Dalo se s tím dobře pracovat a rozvíjet. U našich přátel v USA, jak mezi demokraty, tak mezi republikány, je – myslím – Česká republika vnímána jako solidní partner. Že jsme neplnili své závazky výdajů dvou procent HDP na obranu, kdy tento závazek mimochodem podepsal ještě prezident Zeman, to samozřejmě byla komplikace ve vztazích. Ale když se podíváte na naši vzájemnou historii, vidíte opravdu hlavně intenzivní spolupráci. Můžu jmenovat další příklady, ať už to bylo v případě podpory demokratických sil Kuby nebo vůbec podpory lidskoprávní agendy ve světě. Také jsme se svého času velmi angažovali v protiraketové obraně, teda na americkém radaru v Brdech, ale to bohužel nevyšlo.
Petr Pavel v minulosti řekl, že Trump na něj působí jako „odpudivá lidská bytost“. Myslíte, že jeho administrativa to ví, že si rešeršuje, jak o ní dříve prezident mluvil?
Od toho jsou diplomaté, aby zaznamenávali výroky a různé postoje politiků v zemi, kde slouží. Takže to nepochybně zaznamenáno bylo... Přepis celého rozhovoru si můžete přečíst zde.
المعلومات
- البرنامج
- قناة
- معدل البثيتم التحديث أسبوعيًا
- تاريخ النشر١٥ جمادى الآخرة ١٤٤٦ هـ في ١:٤١ م UTC
- مدة الحلقة٤٧ من الدقائق
- التقييمملائم