Komentarz ekspertów. Podcast Instytutu Polityk Publicznych

Instytut Polityk Publicznych
Komentarz ekspertów. Podcast Instytutu Polityk Publicznych

Podcast „Komentarz ekspertów” to wywiady z ekspertami, w których rozmawiamy o demokracji, w tym demokracji deliberacyjnej, jej roli we współczesnym świecie, sposobie jej wykorzystania przy kształtowaniu polityk publicznych i przyszłości demokracji w Europie i na świecie.

  1. ٢١ ذو القعدة

    #53 Edukacja, komunikacja, transformacja. Małgorzata Molęda-Zdziech

    W specjalnym wyborczym cyklu "Komentarza ekspertów" porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego w kontekście komunikowaniu i edukacji o zielonej transformacji (oraz innych politykach unijnych). 🇪🇺 🗣️Gościnią "Komentarza" była: dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech (prof. SGH) - Socjolożka i politolożka. Kieruje Katedrą Studiów Politycznych w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2017- 2020 dyrektorka zagranicznej stacji nauko- wej Polskiej Akademii Nauk – Biuro PolSCA PAN w Brukseli. Odznaczona francuskim Chevalier des Palmes Académiques). Od 2021 r. jest pełnomocniczką Rektora SGH ds. współpracy z Unią Europejską. W Team Europe Direct zajmuje się: naukowo i badawczo zajmuję się działaniem grup interesu, lobbingiem na forum krajowym i UE oraz zagadnienia komunikacji politycznej: metody, narzędzia i techniki, a także zwalczanie mowy nienawiści. Interesują ją społeczne aspekty Europejskiego Zielonego Ładu oraz działania w ramach dyplomacji naukowej. 💬 Zakres tematyczny: • Istota wyborów do PE; • Idea Europejskiego Zielonego Ładu; • Przyrodnicze uwarunkowania EZŁ; • Przekonywanie nieprzekonanych a przyszłość zrównoważonego rozwoju; • Edukacja a przyszłość projektu europejskiego; • Komunikacja na linii instytucji UE – obywatel; • Protesty rolników; 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    ٣١ من الدقائق
  2. ٢١ ذو القعدة

    #52 Młodzi w Unii Europejskiej. Tobiasz Gajda

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów” porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego w kontekście młodzieży i młodych Europejczyków, a także o prawie nowych technologii w UE. 🇪🇺 🗣️Gościem „Komentarza” był: Tobiasz Gajda - doktorant w Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego. Współtworzy Samorząd Województwa Opolskiego. W Team Europe Direct zajmuje się szeroko pojętym prawem nowych technologii i działaniami na rzecz zwiększenia aktywności obywatelskiej młodzieży, kwestiami cyberbezpieczeństwa, reformą europejskiego prawa autorskiego. 💬 Zakres tematyczny: • Jak (i dlaczego) motywować do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym? • Dlaczego młode osoby powinny iść na wybory (i czemu nie chodzą)? • Czym różni się udział w życiu publicznych młodzieży i młodych, a czym starszych obywateli? • Transgraniczna współpraca – jak ustanawiać współprace i realizować wspólne cele międzypaństwowo? • Jakie zagrożenia dla młodych Europejczyków niosą na swoich sztandarach populiści i eurosceptycy? Na co zwracać szczególną uwagę? • Prawo nowych technologii i cyberbezpieczeństwo: jak zmienia się życie dzięki nowym technologią takim jak AI i w jaki sposób można to wykorzystywać do celów ukierunkowanych na wspólne dobro (edukacja, praca). Jakie zagrożenia za sobą niosą? • Przeciwdziałanie dezinformacji w dobie fake-newsów, deep fake’ów i sztucznej inteligencji; 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. Nagranie zrealizowane przez Instytut Polityk Publicznych. #IPP #KomentarzEkspertów #KomentarzWyborczy #EE24 #UseYourVote __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    ٣١ من الدقائق
  3. ١٥ ذو القعدة

    #51 Kto wygra wybory? Adam Kirpsza

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów” porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego i o możliwych wyników wyborów. 🇪🇺 🗣️Gościem „Komentarza” był: Dr Adam Kirpsza - doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Adiunkt w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Autor ok. 50 publikacji oraz ekspertyz. 💬 Zakres tematyczny • Po co i dlaczego wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego? • Skąd Pan wie, jaki będzie wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego? • Jakie mogą być układy i koalicje w Parlamencie Europejskim po wyborach? • Jak negocjuje się w Brukseli? • Pytanie o związki polsko-niemieckie w unijnej przyszłości. • Jaką książkę poleca Pan naszym słuchaczom? 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    ٣٦ من الدقائق
  4. ١٤ ذو القعدة

    #50 Co zmieni nasz głos? Marzenna Guz-Vetter

    W specjalnym wyborczym cyklu "Komentarza ekspertów" porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego i istocie oddawanych przez nas głosów. 🇪🇺 🗣️Gościnią "Komentarza" była: Marzenna Guz-Vetter - europeistka i niemcoznawczyni, publicystka dla polskich i niemieckich mediów. W latach 2005-2018 zawodowo związana z Dyrekcją ds. Komunikacji w Komisji Europejskiej, w tym na kierowniczych stanowiskach w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce jako p.o. Dyrektora i Rzeczniczka Prasowa. Specjalizuje się w polityce wschodniej UE, stosunkach z Ukrainą oraz polityce poszerzenia, zagadnieniami dotyczącymi roli Niemiec w UE, a także polityką spójności i funduszami UE. Ekspertka sieci Team EUROPE DIRECT Polska. 💬 Zakres tematyczny • Kogo wybieramy w wyborach do Parlamentu Europejskiego? • Czym jest i jak funkcjonuje PE? • Funkcjonowania Unii Europejskiej i jej wymiar personalny • Potrzeba integracji i wspólnej Europy w obliczu (wielu) kryzysów (dlaczego razem jest lepiej?) • Zagrożenia ze strony populizmu i eurosceptycyzmu oraz jakie mamy formy przeciwdziałania tym zjawiskom • Co zmieni nasz głos, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w wyborach? 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    ٤٧ من الدقائق
  5. ١٤ ذو القعدة

    #49 Rozszerzenie UE. Natasza Styczyńska

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów” porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego i o perspektywie rozszerzenia się UE o nowe państwa. 🇪🇺 🗣️Gościnią „Komentarza" była: dr Natasza Styczyńska - doktor nauk o polityce (2015), adiunkt w ISE. Jej zainteresowania badawcze obejmują region Europy Środkowej i Wschodniej oraz państwa Bałkańskie, eurosceptycyzm i populizm w kontekście integracji europejskiej (polityka rozszerzenia UE). Dr Styczyńska koordynuje działania obszaru Europe and the World w ramach europejskiej sieci uniwersytetów UNA Europa, koordynatorką sieci CEEPUS „Europe from the Visegrad and Balkan Perspective” oraz wiceprzewodniczącą grupy roboczej nauk społecznych i humanistycznych Grupy Coimbra. Od 2022 jest kierowniczką programu Joint BA in European Studies (BAES) w UJ. Nagrodzona Nagrodą Rektora za osiągnięcia organizacyjne (2016, 2017, 2018) oraz naukowe (2019, 2020, 2022). Prowadziła wykłady gościnne w Europie, Azji i Ameryce Południowej, jest profesorką wizytującą w Uniwersytecie w Bolonii (kampus Forli). Zaangażowana w wiele projektów badawczych oraz edukacyjnych (JM Moduł, Sieci Jean Monnet), a także organizację szkół letnich, warsztatów i wykładów otwartych przy współpracy między innymi z siecią akademicką The Europaeum, The Financial Times, Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i Fundacją Genshagen. 💬 Zakres tematyczny • Rozszerzanie się Unii Europejskiej - Kto następny? • Populizm i eurosceptycyzm, a kontekst integracji europejskiej • Specyfika polskiego eurosceptycyzmu • Akcesja Polski do UE - 20-lecie. • Wybory do Parlamentu Europejskiego a populiści i eurosceptycy 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. Nagranie zrealizowane przez: 🔹Instytut Polityk Publicznych #IPP #KomentarzEkspertów #KomentarzWyborczy #EE24 #UseYourVote __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    ٣٣ من الدقائق
  6. ٩ ذو القعدة

    #48 Demokracja i dobrostan psychiczny. Piotr Toczyski

    W specjalnym wyborczym cyklu "Komentarza ekspertów" porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego z perspektywy naszego codziennego życia i jego dobrostanu.🇪🇺 🗣️Gościem "Komentarza" był: Dr Piotr Toczyski - rzecznik APS, najstarszej polskiej uczelni pedagogicznej, gdzie kieruje zakładem socjologii i europejskimi projektami badawczymi. Współtworzył kilka europejskich aliansów na rzecz praw, wolności, zdrowia publicznego, sprzyjania dobrostanowi. Zajmuje się: Nowym Kompleksowym Podejściem Unii Europejskiej do Zdrowia Psychicznego. Pracami na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym. Horyzont, Erasmus+, inkluzja cyfrowa osób starszych. Inicjatywy dla praw człowieka i podstawowych. 💬 Zakres tematyczny: • Wartości kulturowe • Personalny wymiar UE w życiu codziennym Europejczyków • Dlaczego warto głosować? • Dlaczego razem żyje się lepiej? • Populizm, dezinformacja, budowanie poczucia zagrożenia i demokracja • Wybory europejskie i krajowe 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    ٣٥ من الدقائق
  7. ٢ ذو القعدة

    #46 Europejski Zielony Ład. Hanna Schudy

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów" porozmawiamy o Europejskim Zielonym Ładzie, jego implementacji oraz korzyściach i kontrowersjach z nim związanych. 🇪🇺 🗣️Gościnią "Komentarza" była: Hanna Schudy - dr nauk humanistycznych, mgr ochrony środowiska (Wydział Nauk Biologicznych UWR), studentka w Centrum Studiów Niemieckim na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się transformacją regionów węglowych ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego (Górne Łużyce i KWB Turów). Eseistka i publicystka. Interesuje się interdyscyplinarnym znaczeniem odpowiedzialności w kontekście kryzysu ekologicznego. 💬 Zakres tematyczny: • Idea Europejskiego Zielonego Ładu; • Przyrodnicze uwarunkowania EZŁ; • Edukacja a przyszłość zielonej transformacji; • Przyszłość Europejskiego Zielonego Ładu w wymiarze społecznym; • Przekonywanie nieprzekonanych a przyszłość zrównoważonego rozwoju; 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    ٣٩ من الدقائق
  8. ٢٣ رمضان

    #43 Eurosceptycyzm i populizm w UE. Filip Tereszkiewicz

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów", poświęconym wyborom do Parlament Europejski, porozmawialiśmy o sytuacji związanej ze zjawiskami eurosceptycyzmu i populizmu w Unii Europejskiej, wieloaspektowości omawianych problemów oraz formach przeciwdziałania kreacji zniekształconych narracji. 🇪🇺 🗣️Gościem "Komentarza" był: dr Filip Tereszkiewicz - Adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, profesor wizytujący na Wydziale Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Ekologicznej na Uniwersytecie Wschodniego Piemontu, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich. Doktor nauk humanistycznych z zakresu nauk o polityce (doktorat obroniony z wyróżnieniem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego). Absolwent studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności intelektualnej realizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik I edycji Prezydenckiego Programu Eksperckiego realizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP. Autor licznych publikacji z obszaru działań zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz europeizacji prawa. 💬 Zakres tematyczny: • Czym jest eurosceptycyzm a czym jest populizm? Różnice i punkty styczne. • Przykłady zagrożeń dla demokracji wynikające z eurosceptycyzmu i populizmu Europa i Świat. • Demokracja, eurosceptycyzm, populizm a nowe media i nowe technologie. • Zewnętrznie napędzane i motywowane eurosceptyczne i populistyczne podejścia. • Dyskursywne punkty węzłowe w eurosceptycznych dyskursach na temat unijnej polityki. • Europejskie podejście do demokracji przedstawicielskiej i jej alternatyw, przeciwdziałanie populizmowi poprzez szerokie uczestnictwo w życiu obywatelskim i debacie publicznej. 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    ٤٤ من الدقائق

حول

Podcast „Komentarz ekspertów” to wywiady z ekspertami, w których rozmawiamy o demokracji, w tym demokracji deliberacyjnej, jej roli we współczesnym świecie, sposobie jej wykorzystania przy kształtowaniu polityk publicznych i przyszłości demokracji w Europie i na świecie.

للاستماع إلى حلقات ذات محتوى فاضح، قم بتسجيل الدخول.

اطلع على آخر مستجدات هذا البرنامج

قم بتسجيل الدخول أو التسجيل لمتابعة البرامج وحفظ الحلقات والحصول على آخر التحديثات.

تحديد بلد أو منطقة

أفريقيا والشرق الأوسط، والهند

آسيا والمحيط الهادئ

أوروبا

أمريكا اللاتينية والكاريبي

الولايات المتحدة وكندا