53 episodes

W tym podcaście posłuchasz moich lekcji z ciekawych książek poradnikowych i biografii, które pomogą Ci zaoszczędzić czas i wybrać pozycje warte przeczytania.

Książki Które Ucz‪ą‬ Kamil Dudziński

  • Education
  • 5.0 • 5 Ratings

W tym podcaście posłuchasz moich lekcji z ciekawych książek poradnikowych i biografii, które pomogą Ci zaoszczędzić czas i wybrać pozycje warte przeczytania.

  Pisz. Publikuj. Działaj. – Klaudyna Maciąg

  Pisz. Publikuj. Działaj. – Klaudyna Maciąg

  Może Ci się wydawać, że pisanie to jakaś archaiczna umiejętność.  W końcu, kto cokolwiek czyta w internecie? Przecież mamy wideo i podcasty! Nikt nie ma teraz czasu siedzieć przed ekranem i czytać!  Prawda jest jednak taka, że pisanie to uniwersalna umiejętność, która nie tylko jest podstawą tworzenia dobrych treści, ale także uczy klarownego i logicznego myślenia.  Właśnie dlatego rozmawiam dziś z Klaudyną Maciąg, która zajmuje się pisaniem od 20 lat, a także pomaga twórcom w projektowaniu strategii marketingowych dla ich marek.  Z tego odcinka dowiesz się, od czego zacząć naukę pisania do internetu (i nie tylko), a także jak poprawić swoje umiejętności, jeśli tworzenie treści to Twoja codzienność.  Zanim jednak zaproszę Cię do rozmowy – ważna wiadomość.  Jeśli zechcesz kupić tę książkę, to korzystając z kodu „PISZPUBLIKUJ” dostaniesz 35% rabatu na tę i wszystkie inne książki z wydawnictwa MT Biznes, jeśli złożysz zamówienie na ich stronie. Kod działa do końca marca 🙂  A teraz zapraszam Cię do rozmowy z Klaudyną!

  Kliknij tutaj by przeczytać opis książki

  > Użyj kodu „PISZPUBLIKUJ” i uzyskaj 35% rabatu na książkę  Odsłuchaj podcast:  Obejrzyj na YouTube:  O autorce:  Klaudyna Maciąg pracuje jako content writerka oraz copywriterka. Szkoli w zakresie tworzenia (skutecznych) treści i pomaga twórcom projektować strategie marketingowe dla ich marek.  Na jej blogu znajdziesz treści dotyczące kreatywnego pisania, prowadzenia biznesu i samorozwoju. Możesz też posłuchać podcastu Zacznijmy od słowa, kierowanego dla twórców i przedsiębiorców.  Z Klaudyną Maciąg rozmawiam o tym:  * dlaczego wciąż warto uczyć się pisania* czy sztuczna inteligencja wyprze copywirterów z rynku* jak tworzyć lepsze treści* od czego zacząć naukę pisania* jakie są etapy nauki pisania* jak zweryfikować napisany przez siebie tekst  Przydatne linki:  * strona internetowa Klaudyny* korektortekstu.pl* opis książki „Pisz. Publikuj. Działaj.”  Zasubskrybuj podcast w swojej ulubionej aplikacji:

  Spotify  Apple Podcasts  Empik Go  Google Podcasts  Pocket Casts

  • 39 min
  Budżet Firmowy – Adam Grzesik

  Budżet Firmowy – Adam Grzesik

  To książka, która zwraca się już przy zastosowaniu kilku pierwszych wskazówek. Choć jest o prowadzeniu budżetu firmowego, to Adam jasno w niej tłumaczy, że budżet jest tylko narzędziem, dzięki któremu dowiesz się:  * na czym niepotrzebnie tracisz pieniądze, które możesz zainwestować;* jak udoskonalić ofertę;* kiedy i jak prowadzić negocjacje z dostawcami i podwykonawcami.  To nie jest książka do czytania, tylko do stosowania.

  Kliknij tutaj by przeczytać opis książki

  >Użyj kodu „KKU” i uzyskaj rabat na książkę  Odsłuchaj podcast:  Obejrzyj na YouTube:  O autorze:  Adam Grzesik – z którym zaraz usłyszysz rozmowę – latami zdobywał doświadczenie w wielkich firmach, by później przenieść to na grunt małych i mikro firm. W trakcie kariery jako doradca skonsultował ponad 700 firm, przeprowadził liczne szkolenia, a opinie na jego temat mówią same za siebie.  Obecnie jest także inwestorem, posiada 5 działających firm i doradza mikro i małym firmom w jaki sposób mogą ogarnąć temat finansów i jak uniknąć problemów w przypadku rozrostu firmy.  Zarządzał grupą 5 hurtowni i jednym dużym magazynem. Odpowiadał za ponad 30 milionów miesięcznego przychodu.  Z Adamem Grzesikiem rozmawiam o tym:  * czy każda firmy potrzebuje prowadzić budżet firmowy;* co daje prowadzenie budżetu;* jak rozwijać firmę w oparciu o dane finansowe;* jakie dobre praktyki z dużych firm pomagają także małym przedsiębiorstwom;* jak wykorzystać system podatkowy na swoją korzyść;* gdzie szukać pieniędzy z działalności pozabiznesowej;* gdzie szukać pomysłów i inspiracji.  Przydatne linki:  * strona internetowa Adama* Business Insider* Poradnik Przedsiębiorcy  Zasubskrybuj podcast w swojej ulubionej aplikacji:

  Spotify  Apple Podcasts  Empik Go  Google Podcasts  Pocket Casts

  • 53 min
  Jak być mniej ambitnym – Ańa Komorowska

  Jak być mniej ambitnym – Ańa Komorowska

  Trafiłem w tej książce na bardzo ciekawe pytanie i teraz zadam je Tobie.  Czy wiesz co jest przeciwieństwem ambicji?  Niektórzy, a pewnie większość z Was powie, że to brak osiągnięć, lenistwo, może depresja.  Są jednak osoby które się z tym nie zgodzą i odpowiedzą na to pytanie w sposób, którego kompletnie się nie spodziewacie.  Chcesz poznać ich zdanie? Posłuchaj najnowszego odcinka 🙂

  Kup książkę i wesprzyj podcast

  Książka, o której dzisiaj porozmawiamy ma tytuł “Jak być mniej ambitnym”.  Książka o rozmiarze adekwatnym do tytułu, bo ma raptem 70 stron i wydrukowana jest w malutkim formacie.  Nie znajdziecie w niej porad, praktycznych wskazówek i tony dowodów w postaci badań naukowych. Ta książka to bardziej osobisty rozmyślnik, w którym Ańa spisała swoje spostrzeżenia dotyczace ambicji.  Ambicji, która w swej najgorszej postaci odbierała jej – raz za razem – kolejne chwile życia i nie pozwalała cieszyć się tym, co faktycznie było dla niej ważne.  I choć nie jest to ambitna książka – ciekawie powiedzieć to bez poczucia, że kogoś obrażam – to bardzo zależało mi na tym, żeby Wam o niej opowiedzieć.  Dlaczego?  Bo i mnie dotknęła ta destrukcyjna moc.  Jeśli zdażyło się Wam zastanowić, dlaczego od tak dawna nie pojawiaja się żadne odcinki, to właśnie moja nadmierna ambicja jest jednym z powodów.  Przy większość książek starałem się przekazać jak najwięcej wiedzy, a jednocześnie nie zadużo, żeby nie odebrać Wam przyjemności z czytania. Dać jak najwięcej, jednocześnie zostawiając uczucie niedostatku i zachęcić do sięgnięcia po konkretną pozycję z półki.  Czyli dać jak najwięcej, jednocześnie dając niewiele.  Czujecie to?  No właśnie. Wpędzało mnie to w ogrom trudności i teraz wiem, że była to zdradziecka droga. Może Ty też masz podobnie i chcesz to w sobie zmienić, tylko jeszcze nie masz do końca pomysłu jak?  W takim razie z tego odcinka dowiesz się:  * jakie szkody może wyrządzić w życiu ambicja;* jak wyjść z błędnego koła robienia „więcej i lepiej”;* czy ambicja jest faktycznie tak zła, a jeśli nie, to co zamiast niej;* co autorka radzi osobom nadmiernie ambitnym;* co jest przeciwieństwem ambicji.

  Kup książkę i wesprzyj podcast

  Jeśli nadmierna ambicja jest dla Ciebie przeszkodą i odbiera Ci radość z życia, to naprawdę polecam sięgnąć po tę książkę. Udowodni Ci, że nie trzeba wiele, by osiągnąć w życiu to, czego chcemy.  Link do niej znajdziesz w opisie do tego odcinka, lub na stronie wydawnictwa Ań, czyli Niespieszne.pl.  A czym dla Ciebie jest ambicja? Podziel się w komantarzu i… podyskutujmy 🙂  Zawsze z przyjemnością przeczytam o Twoich przemyśleniach.

  • 17 min
  Kod Talentu – Daniel Coyle

  Kod Talentu – Daniel Coyle

  W 2008 roku Daniel Coyle ruszył w podróż po świecie, by dowiedzieć się jak to w ogóle możliwe, że:  * 33 ze 100 topowych golfistek pochodzi z Korei Połudiowej, która historycznie nie była w żaden sposób zwizana z golfem;* w latach 2005-2007 mały kort tenisowy w Rosji wypuścił na świat więcej topowych tenisistek, niż całe Stany Zjednoczone;* jedna szkoła w Stanach Zjednoczonych wysyła na studia 4 razy więcej uczniów z niezamożnych rodzin, niż jakakolwiek inna szkoła?  To, co zobaczył w tych i wielu innych miejscach na świecie dało mu dowód na to, że największe talenty nie rodzą się skazane na skuces. To nie są zwycięzcy genetycznych loterii. To osoby, które doświadczyły 3 elementów prowadzących do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu umiejętności.  Dzisiaj omówimy sobie te 3 elementy i zastanowimy się, dlaczego tak dobrze na nas działają.  Dzisiejszy odcinek powstał na podstawie książki Kod Talentu, której autorem jest Daniel Coyle.  Udowadnia w niej, że najbardziej utalentowani ludzie nie rodzą się skazani na sukces.  Ich talent powstaje w wyniku ciężkiej pracy i odpowiedniego wpływu środowiska.  Dowiesz się przede wszystkim, jak Ty możesz wykorzystać te informacje, by podnieść poziom swoich umiejętności, a także jak pomóc swoim dzieciom w osiąganiu ponad przeciętnych wyników.  Głęboka praktyka  Kiedy obserwujemy występ utalentowanej osoby, niezależnie od tego, czy jest to muzyk, sportowiec czy szachista, często jesteśmy pod wrażeniem tego, jak płynnie i elegancko wykonuje swój występ.  Jednak czego nie widzimy, to że za każdym pozornie bezwysiłkowym występem kryje się dużo, dużo pracy, która charakteryzuje się następującymi trzema czynnikami:  * Po pierwsze, aby skutecznie przećwiczyć określone zadanie lub czynność, należy je „rozdrobnić”. Oznacza to spojrzenie na zadanie jako całość, a następnie rozbicie go na bardzo małe jednostki. Intensywnie badając i ucząc się tych małych jednostek, zyskujemy głębsze zrozumienie każdego kluczowego elementu danej umiejętności. Robienie tego zwykle wiąże się ze spowolnieniem tempa akcji. Powtarzając ruch powoli, umożliwiasz sobie zarówno wykonywanie go z większą precyzją, jak i identyfikowanie błędów, które należy naprawić. Żeby lepiej się z tym zapoznać, autor odwiedził Meadowmount – szkołę muzyczną w Nowym Jorku, zwaną „wylęgarnią talentów”. Zauważył tam, że partytury są podzielone na kawałki. Następnie fragmenty utworu ćwiczy się w losowej kolejności, a dopiero po ich opanowaniu gra się go w całości. Ważnym elementem ćwiczeń jest też bardzo, ale to baaardzo powolne odgrywanie utworu. Chodzi o to, że ćwicząc coś szybko, kiedy nie mamy jeszcze tej umiejętności, łatwo przeoczyć oczywiste pomyłki. Dlatego każdę nutę odgrywa się bardzo starannie i z wyczuciem, a każdy zauważony błąd natychmiast poprawia. W Meadowmount mówi się, że jeśli ktoś przechodzący obok jest w stanie rozpoznać utwór, który grasz, to grasz go za szybko.* Po drugie, aby opanować umiejętność w stopniu mistrzowskim, należy ją bardzo często powtarzać. Im częściej powtarzamy zadanie, tym akcja staje się bardziej precyzyjna i szybsza, ponieważ wzmacniają się obwody w mózgu odpowiedzialne za daną czynność. Jeśli się czegoś nie ćwiczy, to po czasie zapominamy jak to się robiło. Nawet jeśli nie w pełni, to częsciowo. Jak też podkreśla Coyle, długość sesji treningowej nie jest istotna, dopóki jest efektywna i intensywna.* Po trzecie, należy ćwiczyć na granicy swoich możliwość. Powtarzanie czegoś, co już znasz na wylot, nie poprawia twoich umiejętności. Zamiast tego zawsze musisz ćwiczyć na granicy swoich możliwości i uczyć się na błędach.

  • 15 min
  Zapowiedź sezonu #2

  Zapowiedź sezonu #2

  Jakie książki i tematy będziemy omawiać?  Co nowego przyniosą najbliższe odcinki?  Dlaczego “nowy sezon” a nie po prostu nowe odcinki?  Lecimy z tematem 🙂  Jakie książki i tematy będziemy omawiać?  Przygotowałem na ten sezon bardzo różnorodny zestaw.  Trochę tak, jak to było do tej pory, czyli z jednej strony pomieszanie z poplątaniem i będziemy skakać między tematami, ale mam nadzieję, że dzięki temu wszyscy znajdziecie coś dla siebie.  Będą to zarówno tematy biznesowe, bo to zglębiąlem najbardziej przez czas nieobecności tutaj, ale także tematy społeczne i rozwojowe. W końcu książki, które uczą, więc nie skupiamy się nie jednym, tylko na różnorodnych aspektach otaczającej rzeczywistości.  Co nowego przyniosą najbliższe odcinki?  Właściwie niewiele będą się różnić od tego, co do tej pory prezentowałem w tym programie, czyli dostaniecie ode mnie najważniejsze lekcje z ciekawych książek.  W najbliższych 3 odcinkach porozmawiamy o przywództwie, talencie, a także ambicji.  Ambicji z przymrużeniem oka 😉  Na tym polu nic się w takim razie nie zmienia.  Co chcę wprowadzić do podcastu i co moim zdaniem będzie bardzo wartościowe zarówno dla Was, jak i dla mnie, to głosy autorów i ekspertów, których czasem poproszę o dopowiedzienie czegoś w temacie książki, wyjaśnienie lub skomentowanie treści.  Miałem bardzo duży problem z niektórymi tytułami i często dopadał mnie syndrom oszusta, kiedy z jednej strony mówiłem o czym autor pisze, ale z drugiej strony wiedziałem, że to nie jest w pełni zgodne z aktualną wiedzą w tej dziedzinie. Bardoz chcę to zmienić i dawać Wam nie tylko omówienia książek, ale także wskazać błędy, które się w nich czasem pojawiają.  Dlaczego “nowy sezon” a nie po prostu nowe odcinki?  To znów ma związek ze mną.  Przez jakiś czas publikowałem materiały bardzo regularnie. Zależało mi na tym, starałem się i robiłem co w mojej mocy, żeby to dowieźć. Czasem zdarzyło mi się przeczytać 3 książki w ciągu 2 tygodni, bo dwie pierwsze okazywały się po protu słabe i dopiero z trzeciej mogłem zrobić jakiś sensowny, jakościowy odcinek.  Z jednej strony było to mega motywujące, a z drugiej… Po prostu się wypaliłem i miałem tego dość.  Teraz – mam takie wrażenie – trochę zmądrzałem i chcę wypuszczać w okolicach 10 odcinków w serii, a później robić np. miesiąc lub 2 miesiące przerwy. Tak, żeby mieć czas na znalezienie wartościowych książek i ich opracowanie, a jednocześnie się nie zajechać bo – jak wiecie lub nie – mam na codzień inną pracę, z której się utrzymuję, czyli zajmuję się nagrywaniem i edycją wideo dla biznesów on-line, takich jak kursy on-line czy reklamy.  #autopromocja xD  To też wiąże się z tym, czemu tak długo nie nagrywałem nowych odcinków.  Podcast KKU powstał z potrzeby kreatywnego wyżycia się i zrobienia czegoś innego, niż codzienna praca.  Stało się jednak tak, że dzięki niemu zacząłem się rozwijać zawodowo w tym kierunku, montując najpier podcasty dla różnych marek, a później także nagrywając i montując wideo. I coś, co było odskocznią, stąło się bardzo intensywną – i czasami męczącą – codziennością.  Sporo czasu potrzebowałem, żeby przemielić to w sobie i dziękuję wszystkim Wam, którzy czekaliście na nowe materiały i pisaliście na Instagramie “Hej, kiedy nowy odcinek?”.

  • 4 min
  Listy starego diabła do młodego – C.S. Lewis

  Listy starego diabła do młodego – C.S. Lewis

  Mam takie wrażenie, że istnieje pewna uniwersalna instrukcja obsługi człowieka.  Rodząc się dostajemy do ręki zeszyt. Ten zeszyt – wierzyć lub nie – zapiszemy przede wszystkim naszymi błędami. Pomyłkami. Niechcianymi słowami, których żałujemy do dziś i pięknymi chwilami, po których została tylko lekka mgiełka.  Zastanawiam się, czy gdyby każdemu włożyć zamiast pierwszej strony kartkę z napisem „instrukcja obsługi – będziesz żałować, jeśli się nie zastosujesz” to czy jest szansa, ze na tych kartkach będzie choć trochę więcej dobrych, niż złych doświadczeń?  Mam wrażenie, że streszczenie książki „Listy starego diabła do młodego” mogłoby być właśnie taką kartką. Lewis w przezabawnej satyrze wytknął wszystkie przywary i mechanizmy rządzące ludzkością. Pokazał, już 80 lat temu, że jako gatunek ludzki wciąż wchodzimy do tej samej rzeki. A choć mosty, które próbujemy nad nią budować są ładniejsze, to wcale nie są bardziej użyteczne.  Obejrzyj na YouTube:  Posłuchaj podcastu:  O czym są „Listy starego diabła do młodego”?  Po raz pierwszy opublikowana w lutym 1942 r. napisana jest w formie listów od starszego demona Krętacza do jego siostrzeńca Piołuna, młodszego kusiciela. Celem młodego diabła jest kuszenie przypisanego mu człowieka w taki sposób, by po zakończeniu żywota bezapelacyjnie trafił do piekła. Jak możecie się domyślać, praca w piekle łatwa nie jest, a przełożeni do wyrozumiałych nie należą. To, co więc czytamy, to upomnienia i instrukcje, w jaki sposób Krętacz powinien podchodzić do ludzi, żeby z powodzeniem sprowadzić ich dusze na manowce.  Właśnie w ten sposób Lewis przedstawiają nam typowe ludzkie życie, ze wszystkimi jego pokusami i upadkami, ale widziane z diabelskiego punktu widzenia. W 31 listach Krętacz daje Piołunowi szczegółowe porady na temat różnych metod podważania bożych słów i promowania porzucenia Boga. Piołun zaś zdaje mu pełne sprawozdania z postępów swoich działań, a przy każdej próbie kuszenia odkrywa przed nami kolejne ludzkie przywary i niedoskonałości.  To książka dla osób, które:  * lubią abstrakcyjny sposób myślenia* Lubią filozofować.  Krętacz przeplata demoniczne porady obserwacjami na temat ludzkiej natury i Biblii. W jego systemie moralnym samolubny zysk i władza są postrzegane jako jedyne dobro i żaden demon nie może uznać ludzkiej cnoty. Te głębokie wywody mogą być źródłem nowej prawdy i przemyśleń. Jednak dla niektórych rozległe wypowiedzi Krętacza będą przypominać bardziej tyrady i jedyną korzyścią będzie ułatwienie zasypiania.  Nie jest dla osób, które:  * Nudzi dawny sposób pisania;* Nie przepadają za filozofowaniem;* Nie lubią czytać fikcji,  Choć moje serce skradła, to absolutnie nie powinniście tracić na nią czasu.  Kim jest autor?  C.S. Lewis, właściwie Clive Staples Lewis, pseud. Jack (ur. 29 listopada 1898 w Belfaście, zm. 22 listopada 1963 w Kilns) – brytyjski pisarz, filozof i filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii.  Był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tolkiena, wraz z którym wykładał na wydziale literatury angielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wspólnie należeli do literackiej grupy Inklingów...

  • 9 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
5 Ratings

5 Ratings

bachasz ,

Barbara

Super podcast!
Esencja książek i od razu wiadomo czy zabierać się czy odpuścić. Dzięki Kamil.

Top Podcasts In Education

Mel Robbins
Dr. Jordan B. Peterson
Duolingo
Leo Skepi
TED
iHeartPodcasts

You Might Also Like

Mirosław Brejwo
Marcin Iwuć
Tomasz Rożek
Marek Jankowski
Radio Naukowe - Karolina Głowacka
Uniwersytet SWPS