9 episodes

Mõttekoda Praxis

Mõttekoda Praxis Mõttekoda Praxis

  • Science

Mõttekoda Praxis

  Milline on värske uussisserändaja kogemus eesti keele ja Eesti kooliga?

  Milline on värske uussisserändaja kogemus eesti keele ja Eesti kooliga?

  Sel korral vestleme Georgiga, Peterburist pärit noormehega, kes poolteist aastat tagasi Eestisse kolis. Uurime, kuidas tal koolis läheb, ning keskendume eestikeelsele õppele ülemineku valguses ka sellele, miks tahtis Georgi poolteist aastat tagasi Eestisse tulles astuda just eestikeelsesse gümnaasiumisse ning kas see tal ka õnnestus. Samuti uurime, mis on aidanud kaasa sellele, et ta meiega juba eesti keeles vestelda suudab.

  • 39 min
  Haridusest ei saa rääkida ilma noorte vaimse terviseta

  Haridusest ei saa rääkida ilma noorte vaimse terviseta

  Kuigi Covid-aeg aitas normaliseerida stressist, ärevusest ja depressioonist rääkimist, on meil ühiskonnas veel pikk tee minna sõltuvusprobleemide tabudest vabastamisele. Eelkõige on olulised pikaajalise mõjuga ennetustegevused, näiteks haridusasutustes saame panna aluse headele eluoskustele, et noored oskaksid teha häid otsuseid igapäevaelus ja suhetes. Erasektoril on võimalus panustada vaimse tervise ennetustegevustesse nii mõjukate algatuste toetaja kui ka igapäevaselt tööandjana head keskkonda luues.

  Sarja kolmandas osas räägivad vaimse tervise katsumustest ja lahendustest Kristina Siimar Taavet+Sten Tulevikufondist, Praxise analüütik Maris Vainre ning Tervisearengu Instituudi vaimse tervise ennetusvaldkonna juht Karin Streimann. Saadet juhib Brent Pere.

  Praxis uuris Taavet+Sten Tulevikufondi tellimusel süvitsi Eesti hariduse ja vaimse tervise valdkonnas esinevaid probleeme ning nende võimalikke lahendusi, otsides kohti, kus erasektori panustajad saaksid tuua suurimat ühiskondlikku kasu. Selleks kirjeldas Praxis kummagi valdkonna peamisi väljakutseid ning hindas neid sotsiaalse investeeringu lähenemisel põhineva tööriista abil, mida on võimalik edaspidi kasutada ka muude valdkondade puhul. Tänavu valminud uuringu tulemustest ja järeldustest saab lähemalt lugeda Praxise kodulehelt.

  • 38 min
  Erasektor toetab haridusinnovatsiooni

  Erasektor toetab haridusinnovatsiooni

  Praxise podcast’ide sarja teises osas teeme juttu Eesti hariduse väljakutsetest ja lahendustest, kuhu erasektor juba nii Taavet+Sten Tulevikufondi kui Heateo Haridusfondiga on panustanud. Teemat avavad Praxise analüütk Sandra Haugas, haridusinnovaator Triin Noorkõiv ja Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Ats Mattias Tamm. Saadet juhib Brent Pere.

  Praxis uuris Taavet+Sten Tulevikufondi tellimusel süvitsi Eesti hariduse ja vaimse tervise valdkonnas esinevaid probleeme ning nende võimalikke lahendusi, otsides kohti, kus erasektori panustajad saaksid tuua suurimat ühiskondlikku kasu. Selleks kirjeldas Praxis kummagi valdkonna peamisi väljakutseid ning hindas neid sotsiaalse investeeringu lähenemisel põhineva tööriista abil, mida on võimalik edaspidi kasutada ka muude valdkondade puhul. Tänavu valminud uuringu tulemustest ja järeldustest saab lähemalt lugeda Praxise kodulehelt.

  • 46 min
  Sotsiaalne investeerimine loob ühiskondlikku tulu

  Sotsiaalne investeerimine loob ühiskondlikku tulu

  Praxise podcast’i kolmeosalise sarja avaosas räägivad vabaühenduste toetamisest kui sotsiaalsest investeeringust Praxise juht Urmo Kübar ja Heateo Sihtasutuse juht Pirkko Valge ning neid küsitles saatejuht Brent Pere.Praxis uuris Taavet+Sten Tulevikufondi tellimusel süvendatult probleeme ja nende võimalikke lahendusi Eestis hariduse ning vaimse tervise valdkonnas, otsides kohti, kus erasektori panustajatel on võimalik tuua suurimat ühiskondlikku kasu. Selleks kirjeldas Praxis kummagi valdkonna peamisi väljakutseid ning hindas neid sotsiaalse investeeringu lähenemisel põhineva tööriista abil, mida saab edaspidi kasutada ka muude valdkondade puhul.  2023. aasta suvel valminud uuringu tulemustest ja järeldustest saab lähemalt lugeda Praxise kodulehelt.

  • 37 min
  Haridusluup: mida on haridusvaldkonnal oodata koalitsioonileppest?

  Haridusluup: mida on haridusvaldkonnal oodata koalitsioonileppest?

  Seekordne Haridusluubi osa keskendub uue valitsuse plaanidele haridusvaldkonnas. Analüüsime koalitsioonilepet ja arutleme hariduselu üle koos Tabasalu Gümnaasiumi koolijuhi Grete-Stina Haaristo ja Eesti Üliõpilaskondade Liidu asejuhi Kristin Pintsoniga. Mis on koalitsioonileppes üld- ja kõrghariduse jaoks rõõmustavat? Kas mõni lubadus jäi kadunuks? Millised on koolikohustusliku ea tõstmise head ja vead? Kas õpetajaks õppijate stipendiumid leevendavad õpetajate järelkasvu probleemi? Kust leida raha kõrgharidusvaldkonda? Kas peaksime rääkima vahe- või valikuaastast ja mis on selle plussid? Luubi all on need ja mitmed teised teemad, nii et asu aga kuulama!

  • 1 hr 2 min
  Haridusluup: kas Eesti on valmis keelesõbralikeks koolideks?

  Haridusluup: kas Eesti on valmis keelesõbralikeks koolideks?

  (EN below) Sel korral on luubi all rändetaustaga ja mitmekeelsete õpilaste olukord ning nende emakeelte toetamine koolis. Külla tuleb keelesõbralike koolide ekspert Ellen-Rose Kambel Hollandi MTÜ-st Rutu Foundation. Uurime, kuidas võidavad mitmekeelsete õpilaste emakeelte väärtustamisest kõik õpilased ning kuivõrd keelesõbralikud saavad koolid üldse ükskeelses haridussüsteemis olla. Seekordne osa on inglise keeles.  EN: Is Estonia ready for language friendly schools? The next episode of Haridusluup focuses on supporting the linguistic diversity of learners with migrant and minority backgrounds. We have invited Ellen-Rose Kambel from Rutu Foundation to discuss the importance of embracing home languages in school. Listen to the episode to find out how schools can become language friendly in monolingual education systems and how all learners can benefit from encouraging the use of home languages in the classroom.

  • 56 min

Top Podcasts In Science

Hidden Brain
Hidden Brain, Shankar Vedantam
Short Wave
NPR
StarTalk Radio
Neil deGrasse Tyson
Radiolab
WNYC Studios
Ologies with Alie Ward
Alie Ward
Something You Should Know
Mike Carruthers | OmniCast Media | Cumulus Podcast Network