Makej vole! Trénink

Makej vole! Trénink

Kompletní obsah Makej vole Trénink! - tréninkové tipy, rozhovory, instruktážní videa a další najdete na české platformě Forendors - forendors.cz/makejvoletrenink Makej vole! Trénink je unikátní vzdělávací platforma pro sportovce, trenéry a vlastně všechny, kdo se zajímají o chytrý trénink. Profesionální trenér Josef Andrle a tvůrce Makej vole! Podcastu Honza Dvořáček zde vedou rozhovory nad odbornými tréninkovými tématy - srozumitelně a vtipně, prostě tak, aby tomu rozuměl profík i amatér.

  1. 12月12日

    Makej vole! Trénink #17 – Shrnutí předchozích témat: Otázky a odpovědi

    Kompletní video verze této epizody trvá 73 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Co jsme probrali v této epizodě? Je nám jasné, že témata, která jsme probírali v předchozích 16 epizodách vám určitě dost zamotaly hlavu. A přesně proto jsme natočili tento 17. díl. Honza na sobě během roku testoval prakticky vše, co jsme probrali a sestavil k tomu souhrn laických otázek, které jste si možná taky položili. V této epizodě jsme tedy pomocí otázek a odpovědí vysvětlili různé nejasnosti. Otázky, které jsme probírali: Jak často bych měl kontrolovat svoji techniku? Jak často bych měl chodit na funkční test a co přesně sledovat, abych poznal, že jdu správným směrem? Jak bych měl trénovat v zimním přípravném období? Dá se nějak, třeba poměrově, naplánovat trénink v jednotlivých zónách? Chystám se spíše na závody v horách. Měl bych se tedy soustředit na trénink v kopcích? Ve vztahu ke svalovým partiím respektive vláknům. V minulých epizodách jsme zveřejnili příklady tréninků (na různé trasy v dané výkonnosti) v jednotlivých tréninkových zónách. Jak se k tomu postavit z pohledu výkonnosti? Jak navyšovat objem, abych se nezranil a aby to mělo smysl? Jak jednoduše podle tepovky poznat, že se pohybuji spíše v anaerobním režimu? Jak se dá při tréninku využít laktátoměr? Otázky ohledně doplnění energie po tréninku a regenerace. Mají smysl pravidelné ranní rozcvičky? Máte také dotaz? Napište nám ho do komentářů nebo na email info@trailrun.cz. V další epizodě vaše dotazy zodpovíme. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    18 分钟
  2. 9月30日

    Makej vole! Trénink #16 – Trénink funkční síly: Teorie + praktický workshop

    Kompletní video verze této epizody trvá 49 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. O čem je tahle epizoda? Trénink funkční síly je třetím dílem v naší sérii o silové přípravě běžců. Funkční síla hraje v běžeckém tréninku zásadní roli, protože pomáhá běžcům zlepšovat celkový výkon, prevenci zranění a ekonomiku běhu. Mezi hlavní přínos funkčního tréninku patří prevence zranění, zlepšení stability a taky zlepšení ekonomiky běhu. Trénink funkční síly zahrnuje cviky, které napodobují přirozené pohyby těla při běhu, jako jsou dřepy, výpady, mrtvé tahy, planky nebo balanční cvičení. Tím se posilují svalové skupiny, které jsou nejvíce zatížené při běhu. Tento typ tréninku by měl být nedílnou součástí přípravy každého běžce. Součástí této epizody je opět praktický workshop s ukázkami cviků. Pro názornost jsme tedy video nechali nesestříhané včetně komentářů figuranta Honzy, který komentuje své pocity a upozorňuje na to, jak by cvik provedl, aby splnil svou funkci. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    12 分钟
  3. 9月9日

    Makej vole! Trénink #15 – Vytrvalostní síla: Teorie + praktický workshop

    Kompletní video verze této epizody trvá 49 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. O čem je tahle epizoda? V této epizodě jsme se podívali na další část silové přípravy běžců/vytrvalců a tou je trénink vytrvalostní síly. Vytrvalostní síla je fyzická schopnost těla vykonávat dlouhodobou svalovou práci bez výrazného snížení výkonu nebo vyčerpání. Tento druh síly je nezbytný při aktivitách, které vyžadují opakované nebo dlouhodobé svalové úsilí, například běh na dlouhé vzdálenosti, cyklistiku nebo plavání. Vytrvalostní síla se liší od maximální síly tím, že se zaměřuje na udržení středně vysoké intenzity výkonu po delší dobu, zatímco maximální síla se soustředí na jednorázový, co nejvyšší výkon. K rozvoji vytrvalostní síly jsou často využívána cvičení s nižšími váhami a vyšším počtem opakování. Trénink vytrvalostní síly zlepšuje svalovou kapacitu, okysličení tkání, metabolismus a celkovou vytrvalost, což pomáhá tělu lépe snášet fyzickou zátěž po delší dobu. Součástí epizody je opět praktický workshop s ukázkami cviků. Právě rozsah a provedení cviků je pro kapilarizační trénink zásadní. Pro názornost jsme tedy video nechali nesestříhané včetně komentářů figuranta Honzy, který komentuje své pocity a upozorňuje na to, jak by cvik provedl, aby splnil svou funkci.

    10 分钟
  4. 8月21日

    Makej vole! Trénink #14 – Silová příprava běžců: Kapilarizační trénink + workshop

    Kompletní video verze této epizody trvá 55 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Touhle epizodou začíná naše série o silové přípravě běžců, což je dost opomíjené téma. Většina běžců a sportovců obecně vědí, že by asi měli nějak posilovat, ale buď nevědí jak na to nebo silovou přípravu zaměňují za jakési posilování „core systému.“ Často si to také sportovci pletou s nějakým těžkým posilovacím tréninkem, který je vysílí a díky tomu přijdou o klasický běžecký trénink. Což ale není pravda, když se na silovou přípravu jde chytře. Pro běžce jsou dle nás nejdůležitější tyto typy silové přípravy: Kapilarizační trénink Trénink vytrvalostní síly Trénink funkční síly ve vytrvalostním režimu. Trénink funkční síly v dynamickém režimu. Kapilarizační trénink V této epizodě vám vysvětlíme, proč je silová příprava běžců důležitá a podíváme se na kapilarizační trénink. Kapilarizace má ve sportovním tréninku významnou roli, zejména v disciplínách, které vyžadují vytrvalost a efektivní využívání kyslíku ve svalech. Součástí epizody je také praktický workshop s ukázkami cviků. Právě rozsah a provedení cviků je pro kapilarizační trénink zásadní. Pro názornost jsme tedy video nechali nesestříhané včetně komentářů figuranta Honzy, který komentuje své pocity a upozorňuje na to, jak by cvik provedl, aby splnil svou funkci. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    9 分钟
  5. 7月25日

    Makej vole! Trénink #13 - Periodizace aneb jak si smysluplně poskládat trénink

    Kompletní video verze této epizody trvá 55 minut a můžete si ho koupit na ⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Skladba sportovního tréninku Sportovní trénink je systematický proces zaměřený na rozvoj fyzických schopností sportovců. Cílem tréninku je zlepšit výkonnost a dosáhnout co nejlepších výsledků v daném sportu. A pokud chcete, aby měl trénink nějaký smysl a někam směřoval, tak potřebujete plán. Ten je rozdělený do různě zaměřených cyklů (period), které zajistí postupný a systematický rozvoj sportovce. Tento tréninkový plán by měl být také přizpůsoben individuálním potřebám a schopnostem každého sportovce. Bez dat se nepohnete Jedna věc je poskládání tréninkového plánu a druhá věc je jeho plnění a analyzování. Aneb bez dat se nepohnete. Pro analyzování tréninku vám ale postačí třeba excelovský graf, díky kterému uvidíte aktuální stav plnění tréninkového plánu. Co jsme v této epizodě probrali? Stanovení cíle tréninkového plánu. Definice vstupních parametrů. Rozdělení tréninkových period. Vysvětlení zaměření jednotlivých period. Objem vs intenzita – stupňování. Příklady stupňování před závodem. Příklady a pravidla plánování týdne – tempo, síla, vytrvalost. Kdy zařadit posilování, stanovení intenzity. Jak analyzovat tréninky v křivkách (např. v Excelu). Jak kontrolovat aktuální formu. Jak řešit výpadky (zranění či nemoc). Ladění formy. A mnoho dalšího. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    9 分钟
  6. 7月7日

    Makej vole! Trénink #12 - Typy běžeckých tréninků: Rozvoj anaerobního systému

    Kompletní video verze této epizody trvá 80 minut a můžete si ho koupit na ⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠. O čem je tato epizoda? Optimální tréninkový plán by měl kombinovat trénink jak v aerobním, tak v anaerobním režimu. Důležitá informace je, že tyto režimy se plynule prolínají a neexistuje tedy jasně definovaný práh, který by je odděloval. To, v jakém režimu se právě pohybujete, může ovlivnit více aspektů a může se vám stát, že jeden den běžíte na stejnou tepovou frekvenci více v aerobním režimu a druhý den v anaerobním. V této epizodě jsme mimo jiné probrali právě to, proč to tak je a jak při tréninku poznat, ve kterém režimu se pohybujete. Co všechno jsme probrali: Anaerobní práh neexistuje. Je to tepová zóna. Co se děje ve vnitřním prostřední v anaerobní zóně? Kde vzniká energie v anaerobní zóně? Jak stanovit anaerobní zónu? Mýty a nepřesnosti o anaerobní zóně, které mezi sportovci kolují. Typy tréninků v anaerobní zóně. Vliv tepové frekvence, tempa a kadence na vnitřní prostředí. Trénink laktátové tolerance. A mnoho dalšího. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    9 分钟
  7. 6月10日

    Makej vole! Trénink #11 - Typy běžeckých tréninků: Rozvoj aerobního systému

    Kompletní video verze této epizody trvá 80 minut a můžete si ho koupit na ⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠. O čem je tato epizoda? Rozvoj aerobního systému je zásadní nejen pro vytrvalostní sportovce. Pokud totiž máte vybudovaný kvalitní aerobní základ, máte prostě na čem stavět. V této epizodě se tedy tak trochu vrátíme ke staré známé poučce, která zní „Když chceš běhat rychle, tak se musíš naučit běhat pomalu.“ Pro stanovení správného tempa respektive tepové zóny vám opět velmi pomůže zátěžový test, který jsme probírali v předešlých dvou epizodách. Při tréninku je pak zásadní nepřekročení maximální tepovky v dané zóně a samozřejmě doba strávená v této zóně. Při běhu v aerobních zónách byste měli být více unaveni z délky tréninku než z intenzity, což si málokdo uvědomuje. Občas je takový trénink zdlouhavý a psychicky náročný, ale pokud vydržite, tak přinese své výsledky. Co se v této epizodě dozvíte? Vše o rozdělení tréninků dle aerobního a anaerobního systému. Konkrétní modely tréninků. Co je to speciální tempo, tempová rychlost a tempová vytrvalost. Obecná vytrvalost a regenerační tréninky. Jak by mohl vypadat týdenní trénink zaměřený na rozvoj aerobního systému? A mnoho dalšího. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    8 分钟
  8. 5月20日

    Makej vole! Trénink #10 - Funkční testování: Vyhodnocení zátěžového testu

    Kompletní video verze této epizody trvá 94 minut a můžete si ho koupit na ⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠. V minulé epizodě jsme vám ukázali, co všechno obnáší zátěžový test a nyní se mrkneme na všechny změřené parametry. Vysvětlíme si, co znamenají a probereme výsledek konkrétního testu našeho kamaráda Honzy, který se specializuje na horské běhy a rád by se taky připravil na svého druhého Ironmana. Ze začátku vám to možná bude připadat složité, ale vydržte, až se Josef prokouše tabulkou a uvidíte, že to zas tak složité není. Z rozboru výsledků testu je zcela zřejmé, že stanovení tréninkových zón nestojí pouze na laktátu, ale i na další parametrech, jako je např. respirační kvocient. Pro správné definování tréninkových zón je tedy potřeba zvolit vhodnou sportovní laboratoř respektive správně nadefinovaný typ testu. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    17 分钟

关于

Kompletní obsah Makej vole Trénink! - tréninkové tipy, rozhovory, instruktážní videa a další najdete na české platformě Forendors - forendors.cz/makejvoletrenink Makej vole! Trénink je unikátní vzdělávací platforma pro sportovce, trenéry a vlastně všechny, kdo se zajímají o chytrý trénink. Profesionální trenér Josef Andrle a tvůrce Makej vole! Podcastu Honza Dvořáček zde vedou rozhovory nad odbornými tréninkovými tématy - srozumitelně a vtipně, prostě tak, aby tomu rozuměl profík i amatér.

更多来自“Makej vole!”的内容

你可能还喜欢

若要收听包含儿童不宜内容的单集,请登录。

关注此节目的最新内容

登录或注册,以关注节目、存储单集,并获取最新更新。

选择国家或地区

非洲、中东和印度

亚太地区

欧洲

拉丁美洲和加勒比海地区

美国和加拿大