70 episodes

پادکست ماورا فضایی برای گفتگو درباره تحول
توسعه گفتگویی که فضای امکان را برای همه ما بی انتها می‌سازد

Mavara podcast ماور‪ا‬ Mavara

  • Education
  • 4.9 • 31 Ratings

پادکست ماورا فضایی برای گفتگو درباره تحول
توسعه گفتگویی که فضای امکان را برای همه ما بی انتها می‌سازد

  ۶۹ : حکمرانی و ضرورت تحول

  ۶۹ : حکمرانی و ضرورت تحول

  معمولا اینطور تصور می‌شود که تحول و تحول یافتگی حوزه‌ای مربوط به فرد است. در حالیکه در واقعیت تحول هم مربوط به شخص می‌شود, هم مربوط به سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌شود و هم به طور مستقیم به سیاست و حکمرانی مرتبط است. به عبارت دیگر بدون حل مسایل اساسی تحول , مساله سیاست به راحتی قادر نیست مسایل اقتصادی و غیر اقتصادی را حل کند. در این اپیزود به چهار حوزه تحولی اشاره می‌شود که بدون آنها حکمرانی و سیاست دچار مشکل اساسی می‌شود.

  • 29 min
  ۶۸ : سرمایه‌گذاری و تحول

  ۶۸ : سرمایه‌گذاری و تحول

  سوال اساسی که در این اپیزود می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم اینست که چرا حدود هشتاد درصد سرمایه‌گذاران در بازارهای جهانی زیان می‌کنند. در این مورد مطالب زیاده نوشته شده است ولی یک عامل بسیار مهم مغفول مانده است. این عامل را باید در تحول جستجو کرد. موانع و محدودیت‌های تحولی به دور از آگاهی سرمایه‌گذار و یا معامله‌گر در حال کار کردن هستند و بدون اینکه سرمایه‌گذار بفهمد روی نحوه سرمایه‌گذاری او اثر تعیین کننده می‌گذارد. ولی بیشتر سرمایه‌گذاران فکر می‌کنند که دانش آنها در بازار محدود است. این اپیزود این مساله را مورد کنکاش قرار می‌دهد.
   
  گوینده : مرتضی ایمانی راد
  morteza@mavara.center

  • 28 min
  ۶۷:‌ تجربه مهاجرت

  ۶۷:‌ تجربه مهاجرت

  در قسمت قبل پادکست ماورا در خصوص مهاجرت با نگاهی تحولی صحبت کردیم. در قسمت ۶۷ خشایار پاک‌فر با ساناز صدوقی که کوچ حرفه‌ای و تسهیلگر دوره‌ی از مدیر به مربی در ماورا است در خصوص تجربه‌اش در مهاجرت گفتگو کرده است. از چرایی، چالش‌ها، تغییرات، دایره انتخاب و امکان‌ها و فرصت‌ها گفتیم و پاسخ‌های ساناز را شنیدیم.

  • 40 min
  ۶۶: نگاه تحولی به مهاجرت

  ۶۶: نگاه تحولی به مهاجرت

  خیلی وقت‌ها وقتی در مورد مهاجرت صحبت می‌کنیم انگار در مورد یک پروژه صحبت می‌‌کنیم. پروژه‌ای که اهدافی را قرار است براورده کند، منابعی باید برایش مصرف شود، مسیرش تا حدودی مشخص است و ابهامات و ناشناخته‌هایی هم دارد.
  اما در نهایت در هر جابجایی حتی از یک شهر به شهر دیگر، از یک شغل به شغلی دیگر ، از یک کشور به کشوری دیگر کسی که در مواجه با این شرایط قرار دارد و درک و دریافتی خواهد داشت من هستم.
  حالا مهاجرت به عنوان یک تجربه اول شخص چگونه رخ می‌دهد؟ فرصت‌ها و تهدید‌هایش چگونه خودشان را به ما نشان می‌دهند؟ احساسات و دریافت ما از مهاجرت کجا شکل می‌گیرند؟ فهم ما در این مسیر چگونه می‌تواند دست خوش تغییر شود؟ ما چگونه می‌توانیم برای این فهم نوین آماده باشیم، گشوده باشیم یا چگونه ممکن است بسته باشیم یا در انکار باشیم و اجازه پدیداری به آن ندهیم؟
   
  گوینده : خشایار پاک‌فر
  khashayar@mavara.center

  • 20 min
  ۶۵: پذیرش با رویکردی دیگر

  ۶۵: پذیرش با رویکردی دیگر

  تا کنون ما برای کاهش مقاومت و پذیرش پدیده های اطرافمان از تکنیک های ذهنی استفاده می کنیم. مثلا با تغییر چارچوب های ذهنی و انگاره هایمان به دنبال راه حلی برای پذیرش پدیده ها هستیم. این نگاه روانشناسانه از طریق تغییر ذهن به دنبال پذیرش است و بسیار رویکرد مشکل و در مواردی نا ممکن است. در رویکردی متفاوت یعنی رویکرد پدیدارشناسانه ما به جای تغییر ذهن به دنبال آشکارکردن پدیده ها یی هستیم که با آنها مواجه می شویم. اینجا دیگر از روش اصالت ذهن در پذیرش استفاده نمی کنیم بلکه با آشکار شدن پدیده مورد مواجهه به پذیرش آن می رسیم. در این اپیزود تلاش می کنیم که با رویکرد پدیدارشناسانه به پذیرش بپردازیم هر چند که با این روش به بسیار از مسایل تحول نیز دسترسی پیدا می کنیم.
   
  گوینده : مرتضی ایمانی‌راد
  morteza@mavara.center

  • 31 min
  ۶۴: چرخه خشونت و خودمداری

  ۶۴: چرخه خشونت و خودمداری

  بسیاری از ما در پیش خودمان فکر می‌کنیم که شهروندان عادی هستیم و سهمی در خشونت و خشم نفرت پراکنی که امروز در جهان است نداریم. بسیاری از ما خودمون رو قربانی خشونت موجود در جامعه می‌بینیم و به نظرمون میاد که ما افرادی آرام و ملایم هستیم که آزارمان به یک مورچه هم نمی‌رسد. ولی وقتی در جامعه و اتفاقات روزمره عمیق می‌شویم عمق خشونتی که در کلام و رفتار ما هست و هیزم در آتش خشونت موجود در جامعه می‌گذارد را می‌توانیم ردیابی کنیم.
  قسمت ۶۴ از پادکست ماورا به کشف جریان‌هایی می‌پردازد که ما را در شعله ور شدن آتش خشم و خشونت در جامعه شریک می‌کند.
   
  گوینده: خشایار پاک‌فر
  khashayar@mavara.center

  • 17 min

Customer Reviews

4.9 out of 5
31 Ratings

31 Ratings

فائزه اصغریان ,

آینده ای که ما هستیم

من فکر میکنم گوش دادن این اپیزود برای همه ضروریه ، زندگی کردن آینده ی پر از ابهام و ناراحتی حال لحظه ی ما رو خراب میکنه و در مقابلش زندگی کردن با آینده ی روشن و پر فروغ حال لحظه ی ما رو خوب میکنه

Top Podcasts In Education

TED and PRX
Dr. Jordan B. Peterson
Daily Stoic
Lauryn Evarts & Michael Bosstick / Dear Media
Motiversity
iHeartPodcasts

You Might Also Like

Ali Bandari
فرشاد محمودی
Amirali Gh
hellitalk
Iman Fani
Soheil Alavi