26 episodes

Podcast Mira Kocúra

Miroslav Kocúr - podcast Miroslav Kocúr

  • Society & Culture

Podcast Mira Kocúra

  LEN TAK s Vladom Burjanom o reštarte vzdelávania

  LEN TAK s Vladom Burjanom o reštarte vzdelávania

  „Hoci som veľkým zástancom liberálneho školstva a vzdelávania, myslím si, že ak chceme naše školstvo dať do poriadku, musí ministerstvo aspoň dočasne získať niektoré kompetencie, ktoré dnes nemá. Vládne chaos vo financovaní, máme neefektívnu sieť škôl. To všetko by ministerstvo malo mať úplne pod kontrolou. Som si vedomý rizika, že nekompetentný človek s veľkými právomocami môže napáchať veľa zla. Pri súčasnom nastavení riadenia by však potrebné kroky a zmeny nedokázal urobiť ani Komenský. Odrádza to aj niektorých expertov, ktorí dostávajú neoficiálne ponuky na posty vo vedení rezortu. Odmietajú ich aj preto, že pri súčasnom systéme riadenia nevidia šancu zrealizovať potrebné zmeny. Je to celé zabetónované.“


  RNDr. Vlado Burjan, učiteľ matematiky a odborník na vzdelávanie. Je vyhľadávaným prednášateľom a častým hosťom podujatí venovaných vzdelávaniu (prednášal na konferenciách v Ka­na­de, Austrálii, Veľkej Británii, Španielsku, Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a mnohokrát v Českej republike.) Svoje názory na otázky vzdelávania publikuje v tlači a na svojom blogu.


  Od 9. apríla 2016, kedy sa odohral tento rozhovor sa až tak veľa nezmenilo.

  • 1 hr 40 min
  Pápežské nie homosexuálom

  Pápežské nie homosexuálom

  Tí, ktorí hľadali alebo videli v neformálnych vyjadreniach pápeža Františka vo veci práv a postavenia gejov a lesieb v cirkvi náznaky otvorenosti a „progresívnej“ revolúcie v rímskokatolíckej cirkvi, práve dostali odpoveď. Obavy ani očakávania sa nenaplnia. Všetko ostáva tak, ako bolo. Príjemný „františkovský“ nádych bol pre jedných osviežujúci. Pre druhých bol zdrojom obáv o budúcnosť cirkvi. Roma locuta, causa finita. Nateraz.  Život ide ďalej. V pochybnostiach sa úradní predstavitelia rímskokatolíckej cirkvi spravidla prikláňajú k svetu včerajška. To dáva dosť materiálu na to, aby sme vedeli predpokladať aj to, ako sa bude správať zajtra. 

  • 7 min
  LEN TAK so Sisou Michalidesovou o hudbe a živote.

  LEN TAK so Sisou Michalidesovou o hudbe a živote.

  Sisa Michalidesová (1983) hudobníčka, skladateľka a herečka. Autorka kreatívnych hudobných a divadelných projektov so špeciálnym zameraním na detské publikum. Autorka hudby k viacerým filmom. Je vydatá žije v Viničnom.  Narodila sa v Bratislave. Na konzervatóriu študovala herectvo, flautu a špeciálnu kompozíciu. Fusion a smooth jazz hrá v skupinách 3 plus 1 (rovnomenný album 2006), ktoré založila. Hrávala v skupinách, Sisa´s Food, Juraj Griglák and Band a Remedios. Spolupracovala s hudobníkmi: Andrej Šeban, Oskar Rózsa, Szidi Tobiasz, Richard Müller, Zuzana Suchánková, Jiří Stivín, Robo Opatovský, skupina Mango Molas a ďalší. Je autorkou hudby k filmom Zima kúzelníkov, Malé oslavy, Sisa a sivý holub, Leto. Skomponovala scénickú hudbu pre divadlá L+S, SND, Astorka, Mimo, Úsmev, Divadlo J. Palárika v Trnave, Teatr im. Hansa Christiana Andersena v poľskom Lubline. Ako herečka účinkuje v hrách Veľkí herci malým deťom I, II, Pelikáni v pustatine a účinkovala v hrách Pirueta, Funebrák a v rozprávkach divadla Úsmev. Vlani vydala album Zimní kúzelníci, tento rok Zimnú rozprávku. Žije vo Viničnom pri Pezinku, jej manželom je džezový hudobník Peter Preložník. Záznam relácie z programu Hosť pyramídy 30.01.2016.

  • 1 hr 39 min
  Sčítanie obyvateľstva alebo viera sa vyznáva inak

  Sčítanie obyvateľstva alebo viera sa vyznáva inak

  Ako veriaci človek by som ľudí pri sčítaní obyvateľov povzbudil k pravdivému vyjadreniu ich skutočných postojov, presvedčenia, vyznania, občianskych aj duchovných hodnôt. Rovnako by sa dala táto na pozadí pandémie a vládnej krízy nepodstatná záležitosť využiť ako príležitosť. Je to  príležitosť, aby sme postupne upriamili pozornosť zákonodarného zboru k poctivému, spravodlivejšiemu a transparentnému usporiadaniu vzťahu štátu a cirkví. Ich rovnocenné postavenie smerom k štátu aj k sebe navzájom majú byť v spoločnosti zárukou toho, že chudobní, utláčaní a prenasledovaní v nich budú mať svoj hlas aj oporu.  V tejto súvislosti je potrebné prehodnotiť aj férovosť podmienok na registráciu štátom uznanej cirkvi či náboženskej spoločnosti. Je o čom uvažovať aj hovoriť. Bude to len naplnením jednej z ambícií novembra 1989. Darovať cirkvám skutočnú slobodu a nezávislosť od štátu. Je čas dokončiť nežnú revolúciu. Nežne. Bez nátlaku z ktorejkoľvek strany. 

  • 19 min
  Byť progresívnym kresťanom v sekulárnej spoločnosti

  Byť progresívnym kresťanom v sekulárnej spoločnosti

  Čo je úloha cirkvi v sekulárnej spoločnosti 21.ho storočia, kde je hranica cirkvi a jej presahu do spoločnosti a či hľadanie takej hranice vôbec má zmysel a o tom čím práve Slovensko a ja ako veriaci človek, ktorý sa trochu vymyká bežným stereotypom momentálne žije , som sa pre podcast "Na každom záleží" rozprával s Gabrielom Kosmálym. 

  • 45 min
  Politickí väzni

  Politickí väzni

  Človek zviazaný lžou a upísaný molochovi moci nemá prečo bojovať za svoj život. Je vlastne mŕtvy od momentu, keď si prvýkrát dáva na ruky hodinky, ktoré násobne prekračujú jeho príjem a každý deň, keď odomyká dvere auta či bytu v bytovom komplexe, ktorého majiteľa pozná za cenu, ktorú sa nikto nesmie dozvedieť. To mi napadlo po ďalších dvoch samovražedných činoch vo vyšetrovacej väzbe a "doma". Že Navaľnyj žije v pravde. Prečo v nej nedokážu žiť aj iní vraj politickí väzni. 

  • 6 min

Top Podcasts In Society & Culture