39 episodes

Podcast Mira Kocúra

Miroslav Kocúr - podcast Miroslav Kocúr

  • Society & Culture

Podcast Mira Kocúra

  Slzy, ktorým rozumiem

  Slzy, ktorým rozumiem

  Slzy Martiny Holečkovej vnímam ako hlboko ľudské vyjadrenie spracúvania krivdy a nespravodlivosti. Zákonodarný zbor, ktorý sa primárne snaží o nastavenie pravidiel, ktoré budujú demokraciu ako hodnotový svet rovnosti, solidarity a ľudskej dôstojnosti, touto novelou pravidlá kriví. Toto poznanie sa pri komunikácii dostáva na povrch cez slzy.
  Sú to emócie ľudí, ktorí takto komunikujú svoje reflektované poznanie. K takto komunikovanému poznaniu môžeme ako demokraticky uvažujúci ľudia zaujať postoj chápavej solidarity. Nemôžeme sa na utrpenie slabých len bezcitne pozerať. Text nájdete na tomto linku.
   

  • 7 min
  Ako som padol do priepasti progresu

  Ako som padol do priepasti progresu

  Stretnutie indietrizmu a progresu je stretnutím dôvery a nedôvery. Pravda a láska sa nebojí budúcnosti, no prehráva s istotou včerajšej lži, násilia a jeho komplicov. No v skutočnosti je to inak. Kto neverí v budúcnosť, musí ostať v minulosti. Abrahámovská viera ide za novým a netušeným. Indietrizmus necháva tým, ktorí sa boja života v pravde. Život ide za životom a cestu si nájde. Aj tváre, aj osoby. Prekvapenia sú pred nami. Text si môžete prečítať na mojom webe na tomto linku.
   

  • 6 min
  Vianoce sú začiatkom konca náboženstva

  Vianoce sú začiatkom konca náboženstva

  Prečo je náboženstvo väzením...? Lebo stavia nové budovy v starom slohu. Snaží sa napodobniť jeho starý lesk. Tento útek do minulosti zvykneme volať aj tradícia. Skutočná tradícia sa však rodí z prelomových rozhodnutí a odvážnych nových slohov. Tam je hodnota, ktorá má potenciál stať sa zajtra tradíciou otvárajúcou cestu budúcnosti. Preto Ježiš trvá na tom, že neprišiel nič meniť, len napĺňa pôvodný zmysel Tóry ako pravidla pre život v pravde. Text nájdete na tomto linku.
   

  • 10 min
  Pápež prelomil inštitucionálnu nenávisť

  Pápež prelomil inštitucionálnu nenávisť

  Je to oslobodenie z nehumánnej nenávisti predsudkov o pliage, a je to viac ako dostatočné gesto. Pre legislatívu laického štátu je to signál, aby sa v jeho legislatíve našlo miesto pre úpravu, ktorá vytvorí pre spolužitie dvoch gejov či lesieb právny rámec, zodpovedajúci demokratickému konsenzu a ľudským právam na naplnený a slobodný život aj pre nich. Text si môžete prečítať na tomto linku.
   
   

  • 6 min
  Škodlivé ideológie vo vzdelávaní

  Škodlivé ideológie vo vzdelávaní

  Minister životného prostredia sa okrem iného vyjadril, že by pri vete „o odmietnutí rozširovania škodlivých ideológií“ v programovom vyhlásení vlády museli zároveň zadefinovať, čo sú „škodlivé ideológie“, čo vo vládnom dokumente nechceli. Ako sa vieme dohodnúť na tom, čo je a čo nie je škodlivé a ako sa k tomu môžu postaviť rodičia. Text si môžete prečítať na tomto linku.

  • 7 min
  Slovenskí biskupi nechcú prevziať zodpovednosť

  Slovenskí biskupi nechcú prevziať zodpovednosť

  Keď sa Marián Kuffa prechádzal po parlamente s gýčovou soškou Jezuliatka a kŕdlikom svojich sympatizantov aj v sprievode Milana Mazureka, ukázal, kto je jeho spojenec. Tento príbeh zo začiatku leta roku 2018 má dnes už svoje pokračovanie. Po neoľudáckych fašistoch sa totiž do Národnej rady dostali na kandidátnych listinách rôznych strán už aj náboženskí fundamentalisti. Jeden z nich, Štefan Kuffa, v polovici novembra na novéne v Trnave vyzval na intronizáciu Ježiša Krista za kráľa Slovenska. Text nájdete na tomto linku.

  • 6 min

Top Podcasts In Society & Culture

Where Everybody Knows Your Name with Ted Danson and Woody Harrelson (sometimes)
Team Coco & Ted Danson, Woody Harrelson
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
The Youth Development Center
NHPR
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
The Ezra Klein Show
New York Times Opinion
Wartime Stories
Ballen Studios