„Nie pytam pacjentów o mamę i tatę, ale o to jak pracują”. Marta Niedźwiecka o tym, że myślenie Excelem szkodzi jak palenie | „zaTASKowani”, odc. 17

Zwierciadło Podcasty

„Nagle dowiemy się, że to, co sobie robimy w miejscach pracy, w których spędzamy lwią część naszego codziennego czasu. Ma to realny wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi, na co chorujemy i na co umieramy - mówi Marta Niedźwiecka w 17. odcinku podcastu „zaTASKowani”. Czy w firmach jest szansa na szukanie zmiany dalej niż tylko na „dnie Excela”?

Staramy się zdrowo jeść, ćwiczyć, rzucamy „ulubione” używki albo przynajmniej je ograniczamy i coraz bardziej świadomie wchodzimy w prywatne relacje mając na względzie m.in. wzorce i ograniczenia, jakie nabyliśmy w dzieciństwie.

Wrogie środowisko pracy jest szkodliwe jak palenie

Często zapominamy jednak o obszarze życia, w którym spędzamy najwięcej czasu: pracy i nie łączymy problemów, które tam występują z bezsennością czy spadkiem energii. - Wrogie środowisko pracy jest szkodliwe jak palenie - mówi psycholożka, Marta Niedźwiecka w 17. Odcinku podcastu „zaTASKowani”. I przytacza wnioski WHO: do końca lat trzydziestych depresja będzie jedną z trzech chorób cywilizacyjnych zabijających najwięcej osób na świecie, a kolejne to cukrzyca i choroby związane z układem ciśnienia. - Bo niegościnne, wrogie miejsce pracy będzie nam robiło straszne rzeczy. To jest taka opowieść, gdzie jedna z niesprawiedliwość goni drugą, a jeden rodzaj dyskryminacji goni drugi - wyjaśnia ekspertka.

Dochodzenie do tej świadomości zajęło mi parę lat

Jak się opamiętać i zacząć chronić? - To wymaga chwili pochylenia się nad swoim zmęczeniem, bólami w całym ciele, nad pierwszymi myślami, które się pojawiają przy zasypianiu - mówi raperka i prawniczka, WdoWA. - Dochodzenie do tej świadomości zajęło mi parę lat, ale teraz tak mam, że jak ktoś pyta mnie w piątek o godzinie 17, czy mogę zrobić coś na poniedziałek rano, to odmawiam, bo to oznacza, że będę pracowała w weekend – dodaje artystka.

Co robi z nami tzw. hustle culture i co musi się zmienić systemowo w firmach, żeby było zdrowiej i w dłuższej perspektywie – dla wszystkich - bardziej opłacalnie?

Rozmawiamy o tym w 17. odcinku podcastu „zaTASKowani” z psycholożką Martą Niedźwiecką oraz artystką rapową i adwokatką WdoWą. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada