31 episodes

Podcast Fundacji FOR. Rozmowy liberałów o wolności, gospodarce i prawie.

Odkrywając Wolnoś‪ć‬ Forum Obywatelskiego Rozwoju

  • Business

Podcast Fundacji FOR. Rozmowy liberałów o wolności, gospodarce i prawie.

  28. Ceny regulowane przez państwo, czyli co dalej z tarczą antyinflacyjną? | Karolina Wąsowska, Marcin Zieliński

  28. Ceny regulowane przez państwo, czyli co dalej z tarczą antyinflacyjną? | Karolina Wąsowska, Marcin Zieliński

  Odgórne narzucanie cen i ich zamrażanie to mechanizm, który doskonale znamy z czasów PRL-u, kiedy to ceny nie były kreowane przez takie czynniki, jak popyt czy konkurencja, a przez polityków. Mechanizm cen regulowanych przez państwo występuje również w gospodarce rynkowej, np. obecnie tarcza antyinflacyjna w Polsce.
  Jaki jest mechanizm kształtowania się cen na rynku? Dlaczego politycy decydują się na regulowanie cen? Kto w rzeczywistości płaci za regulowanie cen poniżej wartości rynkowej?

  • 17 min
  27. Powyborcze wyzwania nowego rządu

  27. Powyborcze wyzwania nowego rządu

  Jaka jest powyborcza rzeczywistość? Większość mandatów w Sejmie i Senacie zdobyła demokratyczna opozycja i to ona wkrótce utworzy rząd. Chociaż zanim to nastąpi, jest jeszcze wiele znaków zapytania. Między innymi, jak zachowa się Prezydent Andrzej Duda i komu powierzy w pierwszej kolejności stworzenie rządu.
  Niezależnie od tego, kiedy zwycięskie partie demokratyczne przejmą faktyczną władzę, czeka je dużo wyzwań. Zarówno gospodarczych, jak i tych w zakresie uporządkowania wymiaru sprawiedliwości. O tych właśnie wyzwaniach, w najnowszym odcinku podcastu Odkrywając wolność, rozmawiają Patryk Wachowiec i Marcin Zieliński.
  Zapraszamy do słuchania i komentowania!

  • 36 min
  26. Sprawdź ile kosztuje Twój głos

  26. Sprawdź ile kosztuje Twój głos

  Za kilka dni wybory do Sejmu i Senatu. Jeśli nie wiesz jeszcze na kogo oddać swój głos, to koniecznie posłuchaj tego odcinka podcastu. Dowiesz się m.in. ile kosztuje Twój głos i jaki jest problem z większością postulatów proponowanych przez partie polityczne.
  Marcin Zieliński, Prezes Fundacji FOR, w rozmowie wskazuje na te najbardziej groźne propozycje, na które powinniśmy szczególnie uważać.
  Odsyłamy też do Licznika obietnic wyborczych, opracowanego we współpracy Fundacji FOR z redakcją money.pl. (https://wybory2023.money.pl/licznik-obietnic-wyborczych)

  Zapraszamy do słuchania!
  Znajdziesz nas na:
  https://for.org.pl/

  • 19 min
  25. Czy w Polsce mamy do czynienia z fałszowaniem wyborów? O społecznych obserwatorach wyborów

  25. Czy w Polsce mamy do czynienia z fałszowaniem wyborów? O społecznych obserwatorach wyborów

  Jak mieć pewność, że wybory zostały zorganizowane zgodnie z prawem i zasadami demokracji? Wziąć w nich udział, jako członek komisji wyborczej, mąż zaufania lub społeczny obserwator wyborów.
  Media i politycy często sugerują nam narrację o sfałszowanych wyborach. Łatwo jest w nią popaść i uwierzyć, jednak ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego właśnie tak istotne jest zaangażowanie w obserwację wyborów i kampanii wyborczej, bo wszystko tak naprawdę zaczyna się jeszcze przed nią.
  Przykładem takiej społecznej inicjatywy obserwacyjnej jest Fundacja Odpowiedzialna Polityka, która poza możliwością aktywnego uczestniczenia w całym procesie wyborczym zapewnia również liczne szkolenia, w tym także dla członków komisji wyborczych.
  Gościem dzisiejszej rozmowy jest Karol Bijoś, wiceprezes Fundacji Odpowiedzialna Polityka.

  • 35 min
  24. Umówmy się na Polskę dla każdego!

  24. Umówmy się na Polskę dla każdego!

  Wielkimi krokami zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu. Tymczasem poziom debaty publicznej pozostawia wiele do życzenia. Obserwujemy bardzo wysoki poziom polaryzacji, zarówno na poziomie społecznym, jak i politycznym. Różne frakcje polityczne zwalczają siebie nawzajem. Jednak to nie musi tak wyglądać. Jesteśmy w stanie umówić się na Polskę, w której każdy z nas się odnajdzie.
  Zapraszamy do wysłuchania odcinka o nowej umowie, która zakłada decentralizację polskiego ustroju i współistnienie ze sobą środowisk od konserwatywnego, przez liberalne, po lewicowe.
  Tym razem Marcin Zieliński oraz Marek Tatała, współautorzy książki Umówmy się na Polskę, rozmawiają o liberalnym województwie marzeń.

  • 20 min
  23. Jak oddać swój głos w wyborach, ale nie w referendum?

  23. Jak oddać swój głos w wyborach, ale nie w referendum?

  Prawo i Sprawiedliwość organizuje referendum, które odbędzie się w dniu ogłoszonych już wyborów do Sejmu i Senatu. W związku z tym nasuwa się wiele pytań. Przede wszystkim o nieprzypadkowe połączenie referendum z wyborami, ale także o jakość pytań referendalnych. Partia rządząca ogłosiła cztery pytania, na które wkrótce mają odpowiedzieć Polacy. Problem w tym, że pytania te nie są chęcią usłyszenia bezpośredniego głosu obywateli, ale potrzebą wywołania u nich strachu i obaw przed zwycięstwem opozycji w nadchodzących wyborach. W zaistniałej sytuacji nie można zarekomendować nic innego, jak tylko oddanie głosu w wyborach, ale nie w samym referendum.
  Jak to zrobić? O tym usłyszysz w najnowszym odcinku podcastu Odkrywając wolność. Marcin Zieliński oraz Patryk Wachowiec dają nie tylko instrukcję, jak się zachować 15 października 2023 r., ale również objaśnią absurdy płynące z referendalnych pytań.
  Zapraszamy do słuchania!

  • 44 min

Top Podcasts In Business

Ramsey Network
DOAC
Vena Solutions
Money News Network
Jocko DEFCOR Network
NPR

You Might Also Like

„Rzeczpospolita”
Polityka Insight
Onet
Gazeta Wyborcza
Powojnie