373 episodes

Outriders Podcast: świat z perspektywy rozwiązań. Tworzymy unikalne reportaże audio o problemach i wyzwaniach na całym świecie, ale nie kończymy historii na tym, że jest źle. Rozmawiamy z ludźmi, którzy szukają rozwiązań i patrzymy na to, co działa, co może zadziałać i czego należy spróbować.

Outriders Podcast - świat z perspektywy rozwiąza‪ń‬ Outriders

  • News
  • 5.0 • 1 Rating

Outriders Podcast: świat z perspektywy rozwiązań. Tworzymy unikalne reportaże audio o problemach i wyzwaniach na całym świecie, ale nie kończymy historii na tym, że jest źle. Rozmawiamy z ludźmi, którzy szukają rozwiązań i patrzymy na to, co działa, co może zadziałać i czego należy spróbować.

  Jak dotyk pomaga osobom z zaburzeniami psychicznymi? [Magazyn #311]

  Jak dotyk pomaga osobom z zaburzeniami psychicznymi? [Magazyn #311]

  To jest Magazyn Outriders, w którym co tydzień przybliżamy ciekawe i istotne, ale niepopularne informacje ze świata. Mówimy o nim, że to newsletter z najbardziej nieklikalnymi informacjami ze świata. I coś w tym jest ;)  W tym wydaniu posłuchasz m.in. o:


  wpływie klimatu na transpłciowe pracownice,


  AI w kredytach bankowych,


  państwach przeciwko NGO-som;


  Saamach i Masajach w obronie przyrody,


  dotyku i diecie keto w zdrowiu psychicznym,


  nowoczesnych przeszczepach narządów.  Miłego słuchania!

  • 16 min
  Jak wygląda życie w Saharze Zachodniej? Okupacja, prawa kobiet, życie codzienne

  Jak wygląda życie w Saharze Zachodniej? Okupacja, prawa kobiet, życie codzienne

  Sahara Zachodnia zwana jest ostatnią kolonią w Afryce. W dzisiejszym odcinku nagrodzona Piórem Nadziei Amnesty International autorka bloga „Polka na Pustyni” Lena Khalid opowiada o najlepiej wykształconym narodzie Afryki i życiu pod okupacją, prawach kobiet i feminizmie Saharyjek oraz o najdłuższym pasie minowym na świecie, który rozdziela mieszkańców nieuznawanego państwa. 

  Dlaczego Lena, która mieszkała na terenie Sahary Zachodniej, zaangażowała się w aktywizm na jej rzecz? Jak tam trafiła? I dlaczego zdecydowała się edukować innych na temat islamu?

  Zapraszamy na najnowszy odcinek Outriders Podcast!

  • 57 min
  Hyperloop, tunel Sela i nowe kino lesbijskie [Magazyn #310]

  Hyperloop, tunel Sela i nowe kino lesbijskie [Magazyn #310]

  Rzadko bywają takie dni, w których jest dużo powodów do świętowania. A mijający tydzień obfitował w różnego rodzaju święta. 1 kwietnia – to on sprawdził się w tej roli najlepiej i zapewnił nam swoiste świąteczne kombo. Mieliśmy Poniedziałek Wielkanocny, czyli lany poniedziałek, który wiele osób świętowało na warszawskiej nowo otwartej kładce pieszo-rowerowej. 452 m wypełnione ludźmi wyglądały bardzo imponująco z okolicznego mostu, a w mediach społecznościowych wiele można było przeczytać o dominacji rowerzystów nad pieszymi. Od 1 kwietnia uczniowie klas 1–3 przestali dostawać prace domowe, a uczniowie starszych klas podstawówki nie muszą mieć zadawanych prac domowych i nie będą za nie oceniani. Do tego 1 kwietnia to nasz rodzimy prima aprilis, ale też Dzień Głupców (Wielka Brytania), Dzień Kwietniowej Ryby (Francja), Dzień Kłamstwa (Portugalia) czy po prostu 1 kwietnia (Niemcy).

  Choć robienie sobie żartów może być dobre każdego dnia, od mediów wymaga się jednak czegoś innego. Powagi, odwagi, rzetelności, prawdy etc. Jednak… one również podążają za primaaprilisowym trendem, i to od wielu lat. 

  W 1962 r. szwedzka i wówczas czarno-biała telewizja Sveriges Television AB wyemitowała specjalny program o tym, jak dzięki umieszczeniu przed telewizorem np. nylonowej pończochy, można uzyskać kolorowy obraz. W filmie dokładnie opisano zachodzące zjawiska fizyki, a spróbowały tego tysiące ludzi. Tego samego dnia, ale w 1957 r., telewizja BBC poinformowała o obfitych zbiorach spaghetti. Makaron pojawił się na krzewach w Szwajcarii, a w telewizji można było zobaczyć, jak ludzie zbierają plony. Z kolei 1 kwietnia 1977 r. „The Guardian” opublikował materiał o archipelagu San Serriffe na Oceanie Indyjskim. Wiele osób uwierzyło, że to rajskie miejsce istnieje i stanie się konkurencją dla Malediwów czy Seszeli. W Polsce także nie brakowało ciekawych historii, ja lubię tę od portalu wawalove.pl, według którego Praga (dzielnica) ma się odłączyć od Warszawy i zostać wolnym miastem.

  Wszystkie te informacje dowodzą, że 1 kwietnia jest nam potrzebny, ale dobrze by było, aby występował tylko raz w roku. Czas więc wrócić do informacji, które z żartami nie mają nic wspólnego. Miłego słuchania :).  W dzisiejszym numerze posłuchasz m.in. o:


  cyfrowych przestępstwach w e-biznesie,


  strategicznie ważnym tunelu Sela,


  wyjątkowo wydajnej fotowoltaice,


  nowym kinie lesbijskim,


  drewnie z drukarki 3D,


  braku równości w pracy.

  • 17 min
  Jak turystyka zmienia Nepal? Himalaje Magdy Jończyk

  Jak turystyka zmienia Nepal? Himalaje Magdy Jończyk

  Magda Jończyk, fotografka, podróżniczka i organizatorka trekkingów w Himalajach i Karakorum w tym odcinku naszego podcastu opowiada o tym, jak trafiła w góry wysokie, co ją w nich zafascynowało i dlaczego wciąż tam wraca. Przygląda się, jak masowa turystyka zmieniła Nepal, co utraciliśmy przez komercjalizację gór i czy mamy prawo pouczać lokalnych mieszkańców co do tego, jak wykorzystują góry, w których żyją. To wszystko podlane ciekawostkami na temat górskiej fotografii, kultury Szerpów oraz innych mieszkańców Nepalu i Pakistanu, a także faktami zza kulis wycieczek w góry najwyższe i ich podnóża. Zapraszamy!

  • 57 min
  Caporalato, LGBTQ+ w sieci i muzyka dla koralowców [Magazyn #309]

  Caporalato, LGBTQ+ w sieci i muzyka dla koralowców [Magazyn #309]

  To jest Magazyn Outriders, w którym co tydzień przybliżamy ciekawe i istotne, ale niepopularne informacje ze świata. Mówimy o nim, że to newsletter z najbardziej nieklikalnymi informacjami ze świata. I coś w tym jest. W tym numerze przeczytasz m.in. o podwodnej bazie Sentinel, paliwie lotniczym wytwarzanym przez mikroby czy zrównoważonym ryżu.

  Zanim jednak o tym… Jak się masz przed świętami/dniami wolnymi? My czekamy na te kilka dni spowolnienia, ponieważ powiedzieć o ostatnim tygodniu, że był dla nas pracowity, to jakby nic nie powiedzieć. Od zeszłego czwartku przez cały tydzień (poza jednym dniem) organizowaliśmy wydarzenia w Outriders Klubie oraz współorganizowaliśmy Szlakiem Wody Festiwal we Wrocławiu. Do tego normalnie powstawał Magazyn, opublikowaliśmy kolejny odcinek podcastu i pracowaliśmy nad następnymi interaktywnymi reportażami. Ironizowałam nawet, że ludzie po 40. nie powinni rzucać się na tak głęboką wodę (myślę o sobie). Ale rzuciliśmy się i w sumie ciągle rzucamy. 

  Pamiętasz, jak w zeszłym tygodniu wspominałam w tym miejscu, że jesteśmy zmuszeni zmienić nasz model finansowania i potrzebujemy Twojego większego wsparcia i zaangażowania? Obiecałam też, że co tydzień będziemy pokazywać, jak wygląda sytuacja. Aktualnie mamy 55% środków (stan na 28.03 godz. 15.00) na wydawanie Magazynu. Nie poddajemy się, działamy i walczymy o więcej. Mamy czas do końca czerwca. I w tym miejscu dziękujemy naszemu nowemu patronowi Maksymilianowi Górskiemu.

  Życzymy Ci udanych świąt lub po prostu dobrych dni, spędzonych w sposób, który jest dla Ciebie nalepszy.

  A ten numer powstał dzięki Grześkowi Kurkowi i Kasi Pasierbik, Sarze (fact-checking), Lenie i Julii (korekta) oraz pani Krysi (okładka). Pamiętaj, że Magazynu możesz słuchać w swojej ulubionej aplikacji podcastowej. 

  Pozdrawiam i do usłyszenia za tydzień

  Ania Górnicka

  W dzisiejszym numerze przeczytasz m.in. o:


  podwodnej bazie Sentinel,


  warunkach prawidłowego rozwoju mózgu,


  paliwie lotniczym dzięki mikrobom,


  pracy niewolniczej we Włoszech,


  szykanach wobec społeczności LGBTQ+,


  zdrowym odżywianiu i zrównoważonym ryżu.

  • 17 min
  Jeszcze jedna piosenka [Reportaż Outriders]

  Jeszcze jedna piosenka [Reportaż Outriders]

  Ukraińska muzyka niezależna podczas wojny.

  Wojna zmieniła życie wszystkich mieszkańców Ukrainy. Na pierwszym planie znalazły się podstawowe potrzeby — bezpieczeństwa, schronienia, ucieczki. Ale z biegiem czasu coraz ważniejsze stało się też bycie razem — a dla niektórych, artystów, muzyków, animatorów, to kultura stała się sposobem na przetrwanie. Osobiste, wspólnotowe, patriotyczne. 

  Pisanie muzyki, granie, komponowanie. Organizowanie imprez. Zbiórki dla armii. Jak wygląda niezależna scena w Ukrainie? Jak muzyka i jej twórcy organizują się w czasie wojny? Jak pisze się piosenki w miastach pod ciągłym ostrzałem? I czy metro to dobre miejsce na event?

  Posłuchajcie o niezależnych scenach Odessy, Charkowa, Dniepru i Lwowa. Poznajcie artystów. Posłuchajcie muzyki. Zapraszamy na najnowszy reportaż audio Outriders.

  Rozmawiali z nami: Anton Nazarko z kolektywu Some People, Evgen Gonchar z wytwórni DniproPop, Maria Zaitsova, managerka Klubu 119, Alina Khanbabaieva z Radia Nakypilo, Hlib Kovaliov z zespołu Kh8, Igor, właścicel baru Kazka w Charkowie oraz członkowie zespołu Nazva.

  • 47 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In News

Serial
Serial Productions & The New York Times
The Daily
The New York Times
Up First
NPR
The Ben Shapiro Show
The Daily Wire
Pod Save America
Crooked Media
The Megyn Kelly Show
SiriusXM

You Might Also Like

Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Po prostu Wschód
Piotr Pogorzelski
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich
Podkast Tygodnika Powszechnego
Tygodnik Powszechny
Brzmienie Świata z lotu Drozda
Paweł Drozd
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Dariusz Rosiak