Ozadja

Ozadja

Kaj se skriva za aktualnimi dogodki ali problematikami? Kakšna so stališča GZS? Kaj o tem pravijo strokovnjaki? Osvetljujemo ozadja.

单集

  1. 12月19日

    Leto 2024 pod drobnogledom in cilji za 2025 z generalno direktorico GZS

    V tokratni epizodi podkasta Ozadja smo se ob koncu leta ozrli na pretekle dogodke, ki so zaznamovali slovensko in mednarodno gospodarsko okolje, ter pogledali v prihodnost, ki nas čaka v letu 2025. Gostja epizode je bila generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije, Vesna Nahtigal, ki je z nami delila vpogled v aktualno stanje slovenskega gospodarstva in prizadevanja GZS za bolj konkurenčno poslovno okolje. Pogovarjali smo se o tem, kako globalne razmere, kot so vojne, geopolitične spremembe in omejevanje globalne trgovine, vplivajo na slovensko izvozno gospodarstvo, ter kako so na domačem pragu nove obremenitve, birokracija in cene energentov dodatno zaznamovale poslovno okolje. Vesna je poudarila ključne korake, ki jih je GZS letos naredila – od izboljšanja zakonodaje in podpore podjetjem pri soočanju z izzivi do aktivne vloge pri oblikovanju strateških usmeritev za prihodnost. Dotaknili smo se tudi aktualnih vprašanj: Kako GZS sodeluje z vlado pri uresničevanju ukrepov za stabilno in konkurenčno poslovno okolje? Kaj prinaša prihodnje leto glede gospodarske rasti, investicij in trga dela? Kako slovenska podjetja čutijo vpliv energetskih sprememb in kako se odzivajo na očitke o "dobičkarstvu"? V zaključku pogovora je Vesna razkrila tudi načrte GZS za leto 2025, osebne misli ob zaključku leta in dobre želje za vse gospodarstvenike, podjetnike in člane GZS.

    38 分钟
  2. 6月20日

    Ob osamosvojitvi so nekateri razmišljali o zaprtju JE Krško in energetsko intenzivne industrije

    Ta podkast je dobesedno ABC energetike. V njej boste izvedeli veliko zanimivih anekdot iz preteklosti, pomagal vam bo razumeti, zakaj je tako pomembna samozadostnost Slovenije z električno energijo, kako je slovenski elektroenergetski sistem povezan z evropskim in kaj to pomeni za stanovitno oskrbo z elektriko. Naš gost, Vekoslav Korošec, ki je celo svojo poklicno pot posvetil energetiki, nam na poljuben način razloži, zakaj so črpalne elektrarne pomembne za shranjevanje elektrike, dokler ne bo tehnologija prinesla nove, primerljive rešitve, kot so na primer vodikove tehnologije- Zagovarja miks različnih virov energije, ker je to pomembno pri zmanjševanju tveganj zanesljive oskrbe z elektriko. Z njim se pogovarjamo tudi o omejitvah, ki jih predstavlja Natura 2000 pri umeščanju hidro, vetrnih in sončnih elektrarn v prostor. Razloži nam, zakaj bi po njegovem mnenju morali še bolj izkoristiti hidroenergijo, tudi z vidika poplavne varnosti. Vprašamo ga, s čim nadomestiti TEŠ6, ko naj bi ga, predvidoma, izklopili leta 2033. Korošec je izpostavil, da visoko industrializirana država, kot je Slovenija, potrebuje zanesljive in stanovitne vire energije, zato ne moremo staviti le na obnovljive vire. Govorimo o potrebnih investicijah v distribucijsko omrežje, kajti proizvedeno elektriko je potrebno brez zastojev pripeljati do uporabnikov. Vekoslav Korošec je univerzitetni diplomirani inženir elektrotehnike. Pred upokojitvijo je leta 2015 je bil direktor združenja za inženiring in svetovalni inženiring pri GZS ter do nedavnega predsednik strateškega sveta GZS za energetski prehod. V svoji karieri je bil svetovalec uprave Elektro Slovenija, direktor Elektro Slovenija, namestnik glavnega direktorja Elektro Slovenija. Trenutno opravlja funkcijo predsednika nadzornega sveta Elektro Ljubljana. Z njim se je pogovarjal Sebastjan Šik.

    50 分钟

关于

Kaj se skriva za aktualnimi dogodki ali problematikami? Kakšna so stališča GZS? Kaj o tem pravijo strokovnjaki? Osvetljujemo ozadja.

更多来自“GZS Podkasti”的内容

若要收听包含儿童不宜内容的单集,请登录。

关注此节目的最新内容

登录或注册,以关注节目、存储单集,并获取最新更新。

选择国家或地区

非洲、中东和印度

亚太地区

欧洲

拉丁美洲和加勒比海地区

美国和加拿大