386 episodes

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.

Ozvěny minulosti Youradio Talk

  • Sports

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.

  Modré pondělí: Den, kdy se nesmí pracovat

  Modré pondělí: Den, kdy se nesmí pracovat

  Velikonoční Modré pondělí je druhým dnem Svatého neboli pašijového týdne. Ten začíná Květnou nedělí. Jen pro upřesnění, Svatý týden je týden, kdy si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista na Zemi, jeho smrt a následné vzkříšení. Pašijový týden pak vychází z biblických vyprávění sepsaných Ježíšovými apoštoly. Jde o takzvané pašije. Passio v latině znamená utrpení.

  • 4 min
  Škaredá středa: Den, kdy se nesmíte mračit

  Škaredá středa: Den, kdy se nesmíte mračit

  Den před Zeleným čtvrtkem má hned několik lidových pojmenování. Nejznámějším je asi Škaredá středa nebo Sazometná. Setkat se ale můžete i se Smetnou nebo Černou středou. Určitě si ji ale nepleťte se středou Popeleční. Tou totiž začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Právě Škaredá středa je pro křesťany prvním důležitým dnem tzv. Pašijového týdne, který připomíná poslední chvíle Ježíše Krista. Škaredá středa je připomínkou dne, kdy Jidáš Iškariotský, jeden z dvanácti Kristových učedníků, zradil Ježíše. Legenda praví, že tak učinil za 30 stříbrných. Svého skutku později litoval a ze zoufalství se oběsil.

  • 3 min
  Žluté úterý

  Žluté úterý

  Žluté úterý je po Květné neděli a Modrém pondělí třetím dnem pašijového předvelikonočního týdne. Tento den je označován také jako Šedivé úterý. V dnešním podcastu si vysvětlíme, proč má tato dvě pojmenování a co všechno symbolizoval jarní úklid, který se právě na Žluté úterý prováděli. :)

  • 2 min
  Květná neděle

  Květná neděle

  Poslední postní nedělí je Květná neděle. Říká se jí také Kočičková neděle. Tento den je poslední postní nedělí doby přípravy na Velikonoce, začátek Svatého, chcete-li Pašijového týdne. Pašijový týden startuje Modrým pondělím, pokračuje Šedivým úterým, Škaredou středou, Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou a končí tzv. velikonoční vigilií. Tak se říká noci ze soboty na velikonoční neděli, tedy noci, kdy vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Celý pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím, což jsou biblická vyprávění, kterými si lidé připomínají utrpení Ježíše Krista. Pojem pašije je odvozen z latinského passio, což znamená utrpení.

  • 4 min
  10. března: Den, kdy proběhl historicky první oficiální telefonický hovor

  10. března: Den, kdy proběhl historicky první oficiální telefonický hovor

  10. března roku 1876 proběhl historicky první oficiální telefonický hovor. Tři dny po získání patentu ho ve své laboratoři v domě na tehdejší bostonské Exeter Place uskutečnil skotský rodák Alexander Graham Bell.

  • 6 min
  9. března: Den, kdy došlo k nejtragičtější nehodě lanovky

  9. března: Den, kdy došlo k nejtragičtější nehodě lanovky

  9. března roku 1976 došlo k první nehodě kabinové visuté lanové dráhy u města Cavalese v Itálii. Horské město leží v autonomní oblasti Tridentsko-Horní Adiže. Téměř třítunová lanovka, která sjížděla z úpatí pod Alpe Cermis do města Cavalese, převážela 43 lidí. V 17:15 se ale kabina zřítila z výšky 60 až 70 metrů do údolí. Poté byla tažena tažným lanem po zemi dalších několik stovek metrů.

  • 5 min

Top Podcasts In Sports

Barstool Sports
Wave Sports + Entertainment
Dan Le Batard, Stugotz
The Ringer
iHeartPodcasts and The Volume
Tenderfoot TV and Audacy

You Might Also Like