Zážeh

Martin Hurych
Zážeh

Akcelerační podcast Martina Hurycha (https://www.martinhurych.com/)

  1. Ján Uriga | Jak s minimálními náklady zlepšit zákaznickou zkušenost

    HACE 5 DÍAS

    Ján Uriga | Jak s minimálními náklady zlepšit zákaznickou zkušenost

    Nevím. Myslím. Možná. Jedny z nejčastějších odpovědí majitelů a ředitelů firem, když spolu probíráme chování jejich zákazníků a dalších hráčů na trhu, který si chtějí podmanit. Povězte mi potom, jak chtějí vymyslet výrobek či službu, která jim bude vydělávat tak, aby byly spokojeni. Povězte mi, jak chtějí vykročit z krysího závodu o nejlepší cenu na komoditním trhu. Povězte mi, jak se chtějí vypořádat s tím otravným juniorním nákupčím, který po nich chce jen a pouze větší slevu. Jak, když ani neví, co a proč po nich vlastně chce. A cena není odpověď. Chápání chování zákazníka, takzvané zákaznické cesty, a schopnost mu zprostředkovat skvělý zákaznický zážitek, to je cesta k větší profitabilitě. Vyšším maržím. Oboustranné spokojenosti. Jenže ruku na srdce, kdo to v česko-slovenském prostoru doopravdy umí? Zvlášť v prostředí permanentně přetížených firem? Proto jsem si do studia pozval Jána Urigu, majitele konzultační kanceláře iNNO8 s.r.o. , se kterým jsem probíral praktické kroky, které můžete bez větších příprav a investic rovnou implementovat i u vás. Ptal jsem se třeba… 🔸 Jaké zvláštnosti má zákaznická cesta v B2B? 🔸 Jak moc chápeme, co po nás zákazník chce? 🔸 Jak naložit s juniorním nákupčím? 🔸 Jak nastartovat inovace v přetížených firmách? 🔸 Jak rozhoupat firmu se stávajícím managementem? Celou epizodu, naditou praktickými radami, najdete na mých webových stránkách www.martinhurych.com/zazeh. Tamtéž najdete i všechny další epizody.

    54 min
  2. Pavel Schiller | Jak se vyhnout drahým chybám při vývoji

    8 OCT

    Pavel Schiller | Jak se vyhnout drahým chybám při vývoji

    Mám mezi klienty pár firem z obou stran barikády. Jedny by rády modernizovaly svoje pro 21. století a vybavily je inteligentní elektronikou. Je fuk, jestli jde o elektromotorku, moderní krb či airsoftovou pistoli. Ty druhé firmy pak právě takové věci vyvíjejí a následně mnohdy i prodávají. Je to děsná legrace stát takhle na obou stranách barikády a poslouchat, jací jsou ti druzí … Doplňte si neslušné slovo podle vaší nátury a slovníku. No a protože firem, které by rády ke svým výrobkům přidaly nějakou formu inteligence nebo nový progresivní byznys model založený na doprovodných službách (a tady je inteligentní elektronika skvělá věc), je stále více, rozhodl jsem se zkrátit jim slepé uličky a ušetřit je pár boulí. Pozval jsem si Pavla Schillera, CEO společnosti ASN PLUS s.r.o., která se vývojem elektroniky na míru zabývá, aby nás provedl procesem ideální spolupráce. Zkoumal jsem … 🔸 Jak si správně vybrat parťáka do vývoje elektroniky? 🔸 Jak dlouho vývojový projekt trvá? 🔸 Jak má vypadat prvotní zadání projektu? 🔸 Jak uřídit rozpočet projektu v daných mezích? 🔸 Kdy si raději postavit interní vývojový tým? Celé to Pavel shrnul i do bonusu o pěti krocích s přiléhavým názvem „Jak postupovat a přemýšlet při výběru externího partnera a zadání vývoje“. Myslím, že je praktický i pro jiné vývojové aktivity, takže pokud máte nápad a chcete ho outsourcovat, tady máte kuchařku. Najdete ji na mých webových stránkách www.martinhurych.com/zazeh. Tamtéž najdete i všechny další epizody.

    42 min
  3. Jindřich Fialka | Jak inovační design zvyšuje tržní podíl

    24 SEPT

    Jindřich Fialka | Jak inovační design zvyšuje tržní podíl

    Něco nejde, jak by mělo. Buď letíte, ale stále nízko. Táhne vás to ale dál a dál. A vy furt ne a ne nabrat výšku. A nebo už dávno sedíte na zemi, křídla polámaná útokem dravce, který stále číhá na nejbližším stromě a chystá se si na vás smlsnout. To jsou dva nejčastější momenty, kdy se klienti obracejí o pomoc na inovační designéry. S prosbou o nový letový plán, případně nabroušení drápů na ten souboj se zmíněnou dravou konkurencí. Znělo mi to povědomě, mám stejné zkušenosti. A tak bylo fajn se na podobnou problematiku podívat očima někoho jiného. A prizmatem jiných zákazníků. Proto jsem si do studia pozval šéfa jednoho z pouhých tří inovačních designerských studií v česku, Jindřicha Fialku, CEO společnosti Q Designers. Snažil jsme se z něj vymáčknout odpovědi na následující otázky … 🔸 Jak poznám skvělý design? 🔸 Jak postavit Produkt 2.0? 🔸 Jak dlouho trvá celá inovace a kdy uvidím první výsledky? 🔸 Kdy nemá smysl produkt vylepšovat? 🔸 Jak se liší komerční a nekomerční projekty? Poslechněte si a zjistěte, jak se mi to povedlo. Zároveň si nezapomeňte stáhnout i bonus „Jak jste na tom s využitím designu a inovací ve firmě?“, který pro vás Jindra připravil. Najdete ho na mých webových stránkách www.martinhurych.com/zazeh. Tamtéž najdete i všechny další epizody

    45 min
  4. Michaela Miklasová & Radek Miškovský | Jak najít, rozvíjet a udržet talenty vaší firmy

    17 SEPT

    Michaela Miklasová & Radek Miškovský | Jak najít, rozvíjet a udržet talenty vaší firmy

    Moje generace o nich pořádá konference. Zakládá nezisky pro vzájemné pochopení. Děsí se momentu, kdy jim přijdou na pohovor. A ještě víc chvíle, kdy s nimi budou muset ve firmě pracovat. Protože prostě jejich doba se blíží a za chvíli budou nejčastější skupinou na pracovním trhu. Generace Z. Jsou tu ale i firmy a lidé, kteří právě tohoto trendu využívají. Sahají si pro nejlepší talenty generace. Zcela cíleně budují byznys model, jež vyzobávání, rozvoj a udržení talentů ve firmě podporuje.  Rozhodně nejsem generace Z. Ale protože jsem si v kariéře něco podobného zažil na vlastní kůži, mám k těmhle firmám jistý sentiment. Proto jsem si pozval Michaelu Miklasovou, Head of Influencom (to je ta z GenZ), a Radka Miškovského, CEO agentury CreatiCom, aby mi přišli před kameru říct, jak to mají právě u nich. Bylo to poslouchání v pravdě doporučeníhodné. Ptal jsem se …  🔸 Kdo nebo co je talent?  🔸 Jak poznat a vybrat talent?  🔸 Jaké jsou hlavní kroky v hledání talentů?  🔸 Jak si ve firmě talent udržet?  🔸 Jaká je návratnost hledání talentů?  Jestli máte s náborem talentů ve firmě trable, tenhle díl je zajímavé nakouknutí za kulisy. Nenechejte si ho ujít.Originál najdete na mých webových stránkách www.martinhurych.com/zazeh. Tamtéž najdete i všechny další epizody.

    42 min
  5. Margareta Křížová | Jak najít investora a nepřijít o vlastní kalhoty

    10 SEPT

    Margareta Křížová | Jak najít investora a nepřijít o vlastní kalhoty

    Splnil se vám sen. Dostali jste požadovanou investici od investora. Dali jste mu pořádný kus firmy, kterou jste budovali několik let. Otevírá se před vámi svět a lahev šampaňského. Slavíte. Pár měsíců na to se nestačíte divit. Chodíte pořád do té samé kanceláře. Máte ale pocit, že chodíte do korporátu, kterému jste se vždycky vyhýbali jako čert kříži. Ani nevíte, jak se to stalo. Vyplňujete reporty jak na běžícím pásu, možná vás i na oko povýšili, jenže … jenže reálný dopad na firmu máte minimální. Skoro brečíte. Prostě jste dali na začátku z ruky moc procent. A teď už je pozdě to hasit. Aby se tyhle věci neděli a vy jste mohli rozvíjet svůj nápad do skutečně řízeného a chtěného exitu, je potřeba si dát bacha a hned od začátku start-upu postupovat podle správných not. Ty nám do studia přišla představit Margareta Křížová. Byznys mentorka, která pomáhá jak firmy prodávat, tak je ze země vykopávat. Je v Zážehu už podruhé. Tentokrát jsme se zaměřili právě na start-upy, konkrétně na tyto otázky … 🔸 Jaké jsou první kroky při založení startupu? 🔸 Kdy jít za investorem a jakého hledat? 🔸 Co investorovi prezentovat? 🔸 Kolik firmy investorovi nabídnou? 🔸 Jak prověřit, že si s investorem sednete? No a protože je Margareta jako tradičně skvělá, připravila bonusy rovnou dva – návody „Jak se jedná s investorem“ a „Jak napsat pitchdeck“. Jestli začínáte se start-upem, je to must read. Svoje si tam ale najdete i pokud už máte firmu pár let. Protože co je to vlastně pitchdeck? Srozumitelně podaný byznys plán. A ten se hodí vždycky. Oba bonusy najdete na mých webových stránkách www.martinhurych.com/zazeh. Tamtéž najdete i všechny další epizody.

    52 min
  6. Sergej Pavljuk | Jak získat schůzku s generálním ředitelem

    3 SEPT

    Sergej Pavljuk | Jak získat schůzku s generálním ředitelem

    Oslovení potenciálního klienta za 5.000.000 CZK bez DPH. Abych to trochu rozvedl. To oslovíte potenciálního klienta na LinkedIn. Pošlete mu jasně strukturovanou nabídku a pár odkazů, aby viděl, jak jste skvělí. On se naštve. Protože takových zpráv dostává desítky denně. Práskne vás za porušení interních podmínek LinkedIn a za nedodržení GDPR nařízení. A vy si vysloužíte flastr. Pokud k tomu navrch použijete automatizační nástroj, můžete jako bonus přijít i o vlastní profil. A žádný další si nepořídit. Jo, je to trochu maximalistická představa LinkedIn armageddonu. Jenže ruku na srdce … kolik z nás mnohdy už chodilo po ostří nože? A kolika z vás už uklouzla noha a sedli jste si na střenku obkročmo? Jo, i já už před léty oplétačky pár dní měl. Od té doby jsem opatrnější. Jak na to správně? Jak na LinkedIn vystupovat tak, aby to vaše potenciální zákazníky bavilo a vy si dokázali skutečně generovat zajímavé schůzky? Tohle všechno vám v nové epizodě poví Sergej Pavljuk z projektu StoryMatters.online. Sergeje není třeba představovat. Jde o jednoho z nejvýraznějších propagátorů LinkedIn v Česku a na Slovensku. Navrch propagátor datové analytiky. Co z toho mohlo vzejít? Následující dotazy .. a odpovědi na ně… 🔸 Jaká lze získat data o chování konkurence na LinkedIn? 🔸 Jaké nebezpečí hrozí při používání automatizace? 🔸 Jak oslovit člověka, o kterém vím, že ho zajímám? 🔸 Jakou konverzi bych měl na LinkedIn očekávat? 🔸 Jak na LinkedIn z nuly získat 12 obchodních jednání měsíčně? Hlavní myšlenky Sergej shrnul i do bonusu „6 pravidel obchodu na LinkedIn“. Najdete ho na mých webových stránkách www.martinhurych.com/zazeh. Tamtéž najdete i všechny další epizody.

    53 min

Acerca de

Akcelerační podcast Martina Hurycha (https://www.martinhurych.com/)

Para escuchar episodios explícitos, inicia sesión.

Mantente al día con este programa

Inicia sesión o regístrate para seguir programas, guardar episodios y enterarte de las últimas novedades.

Elige un país o región

Africa, Oriente Medio e India

Asia-Pacífico

Europa

Latinoamérica y el Caribe

Estados Unidos y Canadá