83 episodes

Oficiální profil Univerzity Karlovy. Poslouchat nás můžete i na Spotify.

Podcasty Univerzity Karlovy Univerzita Karlova

  • Education

Oficiální profil Univerzity Karlovy. Poslouchat nás můžete i na Spotify.

  Udržitelná Karlovka #22: Dana Kapitulčinová

  Udržitelná Karlovka #22: Dana Kapitulčinová

  V další epizodě Udržitelné Karlovky se zaměříme na populární téma udržitelného stravování. Společně s Danou Kapitulčinovou z COŽP UK probereme, jak se každý den rozhodnout, co si dát k jídlu a dbát přitom na šetrnost k životnímu prostředí. Konkrétně si povídáme také o rovnováze mezi udržitelnou a zdravou výživou, o specifiku dovážených surovin nebo o konkrétních tipech, jak například některé potraviny ve svém jídelníčku omezovat.

  • 30 min
  Udržitelná Karlovka #21: Tereza Omabuwa

  Udržitelná Karlovka #21: Tereza Omabuwa

  Jako první se v novém roce se potkáváme s hostem, který za námi dorazil až z Kalifornie. Tereza Omabuwa je absolventkou PedF UK a kariéra ji dovedla až na UCLA, kde se věnuje sociálním dopadům a udržitelnému rozvoji na tamějším Centre for Impact. Spolu probíráme, v čem se liší české a americké univerzitní prostředí, jak zkoumat dopady udržitelných strategií u velkých firem a které aktivity UCLA představují inspirace pro Univerzitu Karlovu.
  Centre for Impact UCLA: https://www.anderson.ucla.edu/about/centers/impactanderson

  • 30 min
  Stop-time: Ohlédnutí rektorky za rokem 2023

  Stop-time: Ohlédnutí rektorky za rokem 2023

  Rok 2023 sice nepatřil pro Univerzitu Karlovu k nejsnazším, ale přesto zaznamenala mnoho úspěchů a neztratila nic z tolik potřebné vnitřní dynamiky. Výzkum, výuku i plnění třetí role UK hodnotí ve svém ohlédnutí úřadující rektorka prof. Milena Králíčková. A co přeje univerzitě do následujícího roku? Moderuje Luboš Veverka.

  • 23 min
  Udržitelná Karlovka #20: Soňa Klepek Jonášová

  Udržitelná Karlovka #20: Soňa Klepek Jonášová

  Před Vánoci se v Udržitelné Karlovce potkáváme se Soňou Klepek Jonášovou, zakladatelkou Institutu cirkulární ekonomiky tzv. INCIENu. Cirkulární ekonomika představuje inovativní přístup, jak efektivně a šetrně nakládat s přírodním bohatstvím. Klepek Jonášová hovoří o základních principech "cirkulárky". Rozebírá také, jak se tyto principy mohou projevovat v konkrétním případě stavitelství, a ukazuje, že šetrná práce s materiálními zdroji je i otázkou národní a evropské bezpečnosti. Na závěr rovněž přidáváme i pár tipů na udržitelné Vánoce.
  Více o INCIENu zde: https://incien.org/

  • 27 min
  Stop-time: UK propojuje svět

  Stop-time: UK propojuje svět

  Projekty zahraniční spolupráce jak s Velkou Británií, tak Tchaj-wanem, Izraelem, Ukrajinou nebo africkými zeměmi charakterizuje a o jejich poslání v krátkodobém i dlouhodobém horizontu hovoří prorektorka pro zahraniční záležitosti Univerzity Karlovy prof. Eva Voldřichová Beránková. Pořadem provází Martina Vrbová.

  • 18 min
  Udržitelná Karlovka #19: Tereza Matyska Mičánková

  Udržitelná Karlovka #19: Tereza Matyska Mičánková

  V listopadu se v podcastu Udržitelná Karlovka vydáme na rektorát UK, kde pracuje Tereza Matyska Mičánková na Odboru veřejných zakázek. Matyska Mičánková se soustředí na odpovědné zadávání veřejných zakázek, a to jak v rovině environmentální, tak i sociální. Jaké velké projekty UK čekají? Jak přemýšlet o tolik rozmanité univerzitě jako o jednom celku? A jak mohou inspirovat studenti protestující za klima?

  • 22 min

Top Podcasts In Education

Mel Robbins
Dr. Melissa Lott
Dr. Jordan B. Peterson
Duolingo
HuffPost
Mark Manson