24 episodes

"Polish Offshore Wind" to nowy podcast, prowadzony przez adwokata Patryka Zbroję.

Patryk Zbroja jest wspólnikiem zarządzającym kancelarii Zbroja Adwokaci sp. k., specjalizującej się w obsłudze prawnej podmiotów branży gospodarki morskiej (w tym offshore wind) oraz przemysłu jachtowego.

Nazwa podcastu jest oczywiście nieprzypadkowa.
Skupiamy się tutaj na różnych aspektach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, włączając w to perspektywy prawne, techniczne, biznesowe i ekologiczne.
Goście rozmawiają również o szansach i zagrożeniach związanych z tą branżą.

PolishOffshoreWind.pl Patryk Zbroja

    • Business

"Polish Offshore Wind" to nowy podcast, prowadzony przez adwokata Patryka Zbroję.

Patryk Zbroja jest wspólnikiem zarządzającym kancelarii Zbroja Adwokaci sp. k., specjalizującej się w obsłudze prawnej podmiotów branży gospodarki morskiej (w tym offshore wind) oraz przemysłu jachtowego.

Nazwa podcastu jest oczywiście nieprzypadkowa.
Skupiamy się tutaj na różnych aspektach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, włączając w to perspektywy prawne, techniczne, biznesowe i ekologiczne.
Goście rozmawiają również o szansach i zagrożeniach związanych z tą branżą.

    #024 Alicja Chilińska–Zawadzka, Prezeska Zarządu EDF Renewables Polska sp. z o.o.

    #024 Alicja Chilińska–Zawadzka, Prezeska Zarządu EDF Renewables Polska sp. z o.o.

    „Bałtyk jest naszym dobrem narodowym, a polski program offshore wind ma ogromny potencjał”.
     
    Alicja opowie o:
    swojej drodze do branży offshore wind i 20-letnim już doświadczeniu zawodowym w segmencie OZE (lądowa energetyka wiatrowa, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, w tym największy w Polsce 50 MW stand alone);pojawieniu się francuskiej państwowej spółki w Polsce i jej strategii działania;sposobie przygotowywania EDF Renewables do udziału w kolejnych fazach budowy polskiej MEW;o tym, co daje "srebrny medal" w II fazie?
    Porozmawiamy też o tym:
    jak doświadczenia EDF można przenieść na polski grunt, zwłaszcza pod kątem dużego ciężaru spoczywającego na polskich spółkach SP, które są w praktyce odpowiedzialne za budowanie tej gałęzi przemysłu;czy i jak możemy osiągnąć 60 % local content w budowie offshore wind, bo taki wskaźnik udało się uzyskać Francuzom,dlaczego przy rozwoju MEW potrzebne jest partnerstwo.Alicja mocno podkreśla tezę, że Bałtyk jest naszym dobrem narodowym, a polski program offshore wind ma ogromny potencjał.
     
    Stoimy jednak przed szeregiem wyzwań. Zwłaszcza związanych z rynkiem pracy, możliwościami przekwalifikowania oraz dostosowaniem kompetencji pracowników.
    Ale dotyczy to również przedsiębiorców. Jest to jeden z warunków zaangażowania polskich przedsiębiorstw w łańcuch dostaw i zwiększenia ich udziału w przyszłości.
     
    Będzie też wreszcie trochę o zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

    To jest dobra rozmowa, zapraszam Ciebie serdecznie! 


    A poniżej jeszcze interesujące linki dot. EDF Renewables:

    https://pl.linkedin.com/company/edf-renewables-pl 

    https://wiatr-kopalniamozliwosci.pl/ 

    • 1 hr 2 min
    #023 Janusz Czajkowski, Dyrektor Zarządzający SEA Global sp. z o.o.

    #023 Janusz Czajkowski, Dyrektor Zarządzający SEA Global sp. z o.o.

    „Mamy ludzi, mamy stocznie, mamy technologię. Dla rozwoju MEW w Polsce potrzebujemy spójnej polityki przemysłowej.”

    Janusz ma imponujące, ponad 20-letnie doświadczenie w szeroko pojętej branży Offshore, Marine oraz rozwoju i integracji systemów przemysłowych.

    Jest absolwentem Akademii Morskiej w Szczecinie, kapitanem żeglugi wielkiej, managerem w branży Offshore.

    Budował, przebudowywał, modernizował oraz eksploatował zarówno statki, jak i instalacje offshore w różnych stoczniach po całym świecie.

    Pracował w stoczniach i spółkach Remontowa Holding jako project manager, członek zarządu, członek rad nadzorczych stoczni oraz jako dyrektor zagospodarowania złóż, dyrektor techniczny i rozwoju Offshore Wind w Lotos Petrobaltic.Przez ostatnie 3 lata budował siłę polskiego oddziału Offshore Wind Ramboll’a w Polsce. Swoje doświadczenia i wiedze skumulował w SEA Global, gdzie jako prezes i partner pełni też funkcję dyrektora zarządzającego firmy w Polsce.

    O czym porozmawiamy? O tym, że:
    w Polsce mamy sporo kompetentnych ludzi, którzy mogą stanowić wspólny mianownik dla szeroko pojętej branży offshore;Lotos Petrobaltic ma wysoką specjalizację i jest podmiotem z naturalną możliwością szybkiego przekształcenia w branżę offshore wind;rośniemy i technologicznie jesteśmy coraz bardziej przygotowani na MEW;mamy też ogromny potencjał stoczniowy, zarówno do budowy floty instalacyjnej, jak i serwisowej.Janusz porównuje aktualną sytuację przemysłową w kraju jako potrzebę przestania bicia głowami w mur, lecz znalezienia w tym murze drzwi, które definiuje jako transformację energetyczną. I te drzwi trzeba po prostu otworzyć – wspólnie. Integracja i relacja są kluczem.

    A bardziej szczegółowo:
    brakuje w Polsce spójności w działaniu na rzecz rozwoju MEW,istnieje pilna potrzeba budowania w pierwszej kolejności zrównoważonej polityki przemysłowej, której nie mamy,pracujmy nad relacjami pomiędzy segmentami energetyki – oil & gas i offshore wind oraz integracją przemysłu;czas na holistyczne podejście do przemysłu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - mądre decyzje!To tylko część z wielu, charakterystycznych dla Janusza, przemyśleń strategicznych.

    Poniżej linki:
    SEA Global
    Janusz Czajkowski | LinkedIn

    Zapraszam!

    • 1 hr 10 min
    #022 Maciej Piersiński, Dyrektor Zarządzający BOTA Wind Energy sp. z o.o.

    #022 Maciej Piersiński, Dyrektor Zarządzający BOTA Wind Energy sp. z o.o.

    „BOTA ma swoje CTV i nie zawaha się ich użyć.”

    Rozmawiamy o początkach pracy Macieja w wind energy: od Vestasa w 2012, przez menadżera technicznego farm wiatrowych w Niemczech, ISP, projekty offshore wind w basenie Morza Północnego, aż po pracę w grupie BOTA.Pewnie zresztą nie każdy wie, co oznaczy nazwa „BOTA” i skąd się wzięła.

    Maciej opowie o całej Grupie, czyli:
    BOTA Technik,BOTA Green Offshore,BOTA Wind Energy.W tym o tym, co BOTA Technik robi w Rotterdamie i jakie unikatowe połączenie kilku ciekawych kompetencji nabywają po zakupie dwóch jednostek CTV, czyli takiego zalążku floty.

    Poniżej linki do stron każdej ze spółek:
    www.botatechnik.com
    www.botagreenoffshore.pl
    www.botawindenergy.pl

    Porozmawiam też o tym:
    czy Polska będzie pierwszą potęgą MEW na Bałtyku?czy możemy stać się technologicznym hubem?czy PSE poradzą sobie z ogromnymi wyzwaniami związanymi z budową sieci i kablem Północ i Południe;na czym polega różnica pomiędzy eksploatacją CTV i SOV.I choć zgodziliśmy się, że przy budowie I fazy polskich MEW polskie firmy specjalnie nie będą istotnymi graczami, to jednak przy „Operations and Maintenance” szanse na nasz local content są bardzo duże, a udział realny.

    Ogólnie offshore wind Maciej widzi pozytywnie. Transformacja energetyczna i rozwój technologiczny to podstawy tego wnioskuA dzięki rozwojowi offshore wind - jest po prostu szansa na przetrwanie na tej planecie.

    • 1 hr 9 min
    #021 Magdalena Kryszewska, Dyrektorka zarządzająca WindHunter Academy

    #021 Magdalena Kryszewska, Dyrektorka zarządzająca WindHunter Academy

    Magdalena Kryszewska
    Dyrektorka zarządzająca WindHunter Academy
     
    „Ludzie to najważniejszy element każdego projektu!”
     
    Porozmawiamy o:
    zawodowej drodze Magdy od tłumacza biznesowego i tłumaczenia manualów po dyrektora Windhunter Academy, czyli firmy, która ma „zawsze wiatr w plecy”;tym, co oznaczają skróty GWO IQTT;tym, na czym polega odpowiedzialność za jakość instruktorów w Global Wind Organisation;tym, jak wygląd struktura organizacyjna polskiej grupy windhunter i jak rozwinęła się firma, początkowo mierząca tylko wiatr.Warto zerknąć w linka windhunter academy - https://www.windhunteracademy.com/ 

    Będzie też o:
    tworzeniu kadr pod projekty morskie,badaniach rynkowych i potencjale polskich pracowników,Wałbyrzchu, jako przykładzie miasta, które skutecznie odeszło od przemysłu górniczego,projektach przekwalifikowania zawodowego rybaków, górników i żołnierzami. 
    Możesz tutaj zerknąć w film z przekwalifikowania rybaków:
    - https://www.youtube.com/watch?v=H6VsElUChlM
     
    Z uwagi na obszar działalności Windhunter Academy, nie mogliśmy zostawić z boku spraw kadrowych.

    Magda stawia i potwierdza kilka ważnych tez:
    personel będzie głównym wyzwaniem dla rozwoju branży offshorewind;brakuje dobrego systemu, który przygotowałby kształtowanie kadr;istnieją mity i zbyt duży optymizm co do tego, że ludzie ze świata wrócą do polskiego MEW i podaje przyczyny (rynek pracownika, wynagrodzenia, work – life balance, stabilizacja, bezpieczeństwo).W końcu Magda zaprasza na kolejną edycję kolarskiej imprezy #TourdeWind, które odbędzie się już 23.05.2024 r. (oczywiście tylko z wiatrem z tyłu).
    Tour de Wind - https://tourdewind.com/
     

    • 58 min
    #020 Michał Kaczerowski, Prezes Zarządu Ambiens sp. z o.o.

    #020 Michał Kaczerowski, Prezes Zarządu Ambiens sp. z o.o.

    „Odwaga polityków jest potrzebna do rozwoju branży”

    Michał to strateg biznesowy. Wraz z żoną prowadzą prężnie rozwijającą się firmę doradczą w OZE, z coraz większym udziałem offshore wind.

    Stoi na czele – jak mówi – grupy konsultacyjnych komandosów, wyspecjalizowanych w konkretnych działaniach w zakresie zarządzania i rozwoju projektów.
    Ma ciekawe wnioski co do aktualnego stanu rozwoju offshore wind w Polsce.

    Jest również doświadczonym żeglarzem. Co – jak już wiesz – w moim przekonaniu stawia go tym bardziej w gronie osób szczególnie interesujących dla branży związanej z wodą i wiatrem.

    Porozmawiamy o:
    butikowym charakterze działalności Ambiens;tym dlaczego jedna z lądowych turbin wiatrowych nosi imię Michała.I fazie MEW w Polsce, projektach RWE i BalitcPower,o założeniach i wnioskach na II fazę,próbie określenia, na czym polega i może polegać polski wkład w offshore wind.
    Będą ciekawe porównania , odnoszące się do:
    budowania z klocków przez dzieci w przedszkolu;dlaczego kroimy ogórki na małe kawałki;myślenia out of the box;karykaturalnego zdefiniowania poljęcia local content przez polityków.
    Michał opowie też o:
    przyczynach przedłużania procesów permittingowych w Polsce,konieczności budowania porządnej i długookresowej polskiej polityki energetycznej,zasadach minimalizowania ryzyk projektowych.
    Będzie wreszcie parę celnych uwag o odwadze politycznej, która jest niezbędna dla rozwoju branży.

    • 1 hr 4 min
    #019 Piotr Jermakow, założyciel Jermak Offshore Marine Services sp. z o.o.

    #019 Piotr Jermakow, założyciel Jermak Offshore Marine Services sp. z o.o.

    „Farmy wiatrowe na morzu możemy zrobić sami”

    Piotr Jermakow, to człowiek morza, doświadczony pracownik branży offshore.Mówi to co myśli i nie owija tego w bawełnę.

    Porozmawiamy o:
    początkach Piotra w brażny oil & gas (Azja, Morze Północne, Afryka Zachodnia),jego karierze jako superintendenta oraz w marine offshore consulting,pracy na jack-up’ach;safety culture w branży offshore,tym, że Poland to nie Holland.Będzie też o:
    ciekawym pomyśle na polskiego jack-up’a i o tym, że MSR Gryfia mogłaby przebudować statek wiertniczy w jednostkę instalacyjną.tym, czy Lotos Petrobaltic może być firmą, która byłaby w stanie być pierwszym armatorem polskiego statku instalacyjnego?Na koniec, parę słów na temat:
    tego, co potrzeba do rozwoju branży MEW - pieniędzy, ludzi, procedur,pomysłu ściągnięcia ze świata doświadczonych polskich kadr, pracujących już w offshore,kompetentnej obsady spółek skarbu państwa, które mają być liderami naszego rozwijającego się rynku.Nie zabraknie też pirackiego języka.

    • 59 min

Top Podcasts In Business

The Ramsey Show
Ramsey Network
REAL AF with Andy Frisella
Andy Frisella #100to0
Money Rehab with Nicole Lapin
Money News Network
B2B Breakthrough Podcast
Alibaba.com
Young and Profiting with Hala Taha
Hala Taha | YAP Media Network
The Money Mondays
Dan Fleyshman