Har du nogle gange haft brug for at sige “Nå for søren” eller trykke på en pyt-knap i din virksomhed?
Anne-Mette Bjerre fra Din Virtuelle Assistent og Alexander Stricker, snakker ind i hvad vi kan gøre når vi som iværksættere / selvstændige møder de “gode” råd og kommentarer som vi ikke selv beder om.
Fordi selvom det som regel altid kommer fra et godt sted, fordi ens omgangskreds gerne vil hjælpe, så kan det sætte en masse tvivl og usikkerhed i os selv.
Usikkerheden om man overhovedet kan få tingene til at virke på et tidspunkt og om man har det der skal til for at få tingene til at fungere.
Og det kan mange hurtigt komme til at bruge meget energi på.
Det kan fx. være kommentarer som:
- Hvordan skal du kunne leve af det?
- Trækker du ikke løn ud til dig selv?
- Jeg ville gøre det på denne her måde i stedet for
- Det ville jeg aldrig gøre hvis jeg var dig
Så hvordan du kan tackle det i din egen business, kommer vi ind på i afsnittet her.
Nå for søren mentaliteten handler samtidig også om at vi skal droppe forventningen til os selv om at være pro fra start.
Når vi prøver noget nyt og tester af i vores virksomhed, så kan vi ikke være dygtige til alt lige fra begyndelsen. Det tager tid at lære nyt. Og det er ved at kaste os ud i tingene og prøve af, at vi bliver bedre.
Det vi selv gør er at teste ud fra princippet Launch and Learn - og her hjælper det altså at have en rigtig god pyt-knap ;)
Tusind tak fordi du lytter med! Og rigtig god fornøjelse :)
LINKS:
Se mere om at have en mentor med på sidelinjen
Læs mere om klubben vi taler om her
IVÆRKSÆTTERDRØMME
www.iværksætterdrømme.dk
INSTAGRAM: @ivaerksaetterdroemme
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Information
- Show
- FrequencyUpdated Biweekly
- PublishedJanuary 6, 2025 at 3:30 AM UTC
- Length20 min
- Season3
- RatingClean