S02E01 Podsumowanie lata na Wschodzie

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień.

W sprawach wschodnich nie było w tym roku letniego sezonu ogórkowego. Nie dość przypominać, że Rosja ani na chwilę nie zaprzestała wojny przeciwko Ukrainie, ciągle ostrzeliwując ukraińskie miasta, infrastrukturę krytyczną i kontynuując zaciętą ofensywę na Donbasie. Ale 6 sierpnia wojna weszła w nową fazę, kiedy ukraińska armia wyprowadziła udaną ofensywę obwodzie kurskim i zajęła rosyjskie terytorium.

Paulina i Wojciech Siegieniowie dyskutują o reakcjach na śmiały plan Kijowa i o jego konsekwencjach. Rozmawiają także o wymianie więźniów między Rosją a Zachodem, a konkretniej między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Polska wzięła w tej wymianie udział pośrednio, za co wylała się na polskie władze fala krytyki, bo nie udało się przy okazji doprowadzić do uwolnienia Andrzeja Poczobuta.

Autorka i autor podcastu zadają więc sobie pytanie, czemu spośród niespełna 1500 białoruskich więźniów politycznych obchodzi nas w Polsce tylko jeden? Ale i to nie koniec kontrowersji wokół wymiany, której forma i okoliczności wskrzesiły zimnowojenne tradycje. Mały skandal podniósł się po tym jak Ilja Jaszyn, Władimir Kara-Murza i Andriej Piwowarow – czyli trójka więźniów politycznych, których Rosja oddała w zamian za szpiegów i płatnych morderców – krótko po swoim uwolnieniu na konferencji prasowej w Bonn postulowała osłabienie sankcji nałożonych na Rosję.

Ostatnim ważnym wydarzeniem mijających wakacji było zatrzymanie we Francji Pawła Durowa, legitymującego się co najmniej czterema paszportami, pochodzącego z Rosji twórcy aplikacji Telegram. Zatrzymanie i francuskie zarzuty dla Durowa wywołały na nowo dyskusję o tym, czy Telegram jako komunikator jest rzeczywiście tak bezpieczny, jak sugerują jego twórcy, a właściciel firmy tak nieprzejednany w obronie wolności słowa i tajemnic użytkowników, jak lubił się prezentować.

BLOK WSCHODNI
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada