5 episodes

Smartcast to Twoje źródło informacji o postępie technologicznym. Rozmawiamy z ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem związanymi z nowymi technologiami. Gościmy inżynierów, naukowców, startupowców i przedstawicieli dużych firm technologicznych. Z nami zrozumiesz dynamicznie zmieniający się świat. Dowiedz się więcej na https://smartcast.pl

Smartcast Smartcast

    • Technology

Smartcast to Twoje źródło informacji o postępie technologicznym. Rozmawiamy z ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem związanymi z nowymi technologiami. Gościmy inżynierów, naukowców, startupowców i przedstawicieli dużych firm technologicznych. Z nami zrozumiesz dynamicznie zmieniający się świat. Dowiedz się więcej na https://smartcast.pl

    Czy dogoniliśmy już Europę? Jak zmieniają się polskie startupy?

    Czy dogoniliśmy już Europę? Jak zmieniają się polskie startupy?

    W jakich branżach królują polskie startupy? Co musi się zmienić, żebyśmy przegonili zagranicznych konkurentów? O tym, co się zmienia na rodzimym rynku i z jakimi problemami borykają się młodzi przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie, rozmawiamy z Justyną Hojnacką oraz Krzysztofem Zalasą z Google Cloud. 

    Choć Polska stoi talentami programistycznymi, a nasi inżynierowie czy inżynierki są znani na całym świecie, trudno powiedzieć, żebyśmy brylowali na polu stricte biznesowym. Wielu rodzimych specjalistów czy specjalistek pracuje w zagranicznych firmach i korporacjach, w których są kolosalną wartością. Polska stała się dobrze znanym eksporterem usług programistycznych, o czym świadczą też dobre wyniki naszych software house’ów realizujących projekty na całym świecie.

    Dla biznesu (polskiego i nie tylko) kwestia skompletowania zespołu i utrzymania retencji pracowników jest kluczowa. Szczególne znaczenie odgrywa to w kontekście chmury, gdzie mówimy o posiadaniu wielu nowych kompetencji. Istotne jest każde wsparcie edukacyjne i wyrównujące szanse, które dostarczają m. in. tacy giganci jak Google. Liczne inicjatywy - meetupy, programy edukacyjne czy certyfikacyjne, mają na celu popularyzowanie chmury i dzielenie się wiedzą na temat tego, jakie daje i możliwości.

    Google z roku na rok rozszerza w Polsce swoją działalność na tym polu. Od niedawna grupy tworzące produkty działają także poza Warszawą, w Krakowie. Przedstawiciele i przedstawicielki firmy mocno zachęcają firmy, startupowców, przedsiębiorców do korzystania z oferowanego wsparcia, bo jest ono dostępne niemalże od ręki. To strategia win - win, w ramach której firma otwiera się na nowe możliwości i rozwija swój potencjał, a Google w rezultacie pozyskuje nowego klienta - być może na długie lata. Stąd gigantowi zależy na sukcesach lokalnych firm - im będą one większe, tym lepiej.



    Przydatne linki

    Google Cloud - https://cloud.google.com/

    Google for Startups - https://startup.google.com/ 

    Strona warszawskiego kampusu Google - https://www.campus.co/warsaw/

    Let’s Get Cloud - https://ochk.cloud/pl/lets-get-cloud

    Smartcast - https://smartcast.pl

    • 59 min
    Analytics to za mało. Czego potrzeba, żeby osiągać sukcesy w e-commerce?

    Analytics to za mało. Czego potrzeba, żeby osiągać sukcesy w e-commerce?

    Rynek e-commerce rośnie w szalonym tempie. Choć dziś nie są to już tak imponujące wzrosty jak jeszcze kilka lat temu, ciągle można mówić o ich dużej dynamice i idących za tym zmianach. To wszystko sprawia, że, chcąc działać w e-commerce w Polsce, firmy muszą pozyskiwać nowe kompetencje i wchodzić w nieznane im dotąd obszary technologii.

    Robert Stolarczyk, CEO Feed Octopus, mówi wprost - “Dane są dziś królem”. Im więcej wiemy na temat trendów sprzedażowych, preferencji naszych klientów i ogólnie o tym, co dzieje się na stronie sklepu, tym łatwiej będzie nam prowadzić skuteczne działania sprzedażowe oraz marketingowe.

    Wbrew temu, co sądzi wielu właścicieli sklepów internetowych, nie wystarczy korzystać z Google Analytics, by uzyskać pełen obraz sytuacji. Tutaj pojawia się pojęcie hurtowni danych (Data Warehouse), która jest rozwiązaniem o wiele bardziej kompleksowym w tym zakresie. Jej założeniem jest agregowanie informacji z wielu różnych źródeł, analizowanie, a następnie generowanie odpowiednich raportów, na bazie których osoby zarządzające sklepem mogą podejmować właściwie decyzje. 

    Dlaczego to takie ważne? Skrupulatna analityka pozwala przewidzieć, jakie produkty zamówić do magazynu przed sezonem, a także którą część asortymentu sprzedawać po niższych cenach. W połączeniu z automatyzacją pozwala to stworzyć biznes e-commerce napędzany wyłącznie wiarygodnymi i rzetelnymi danymi - a te rzadko kłamią i nie dają się ponieść zbędnym emocjom.



    Przydatne linki:

    Feed Octopus - https://feedoctopus.com/

    Let’s get (c)loud - https://ochk.cloud/pl/lets-get-cloud

    Smartcast - https://smartcast.pl

    • 56 min
    Układanie klocków czy robienie biznesu? Z chmurą jest dziś łatwiej niż kiedykolwiek

    Układanie klocków czy robienie biznesu? Z chmurą jest dziś łatwiej niż kiedykolwiek

    Czy firmy jeszcze dzisiaj kupują serwery? Jak założyć internetowy biznes i się nie spocić? Czy chmura jest droga? Jakub Ochnio i Jakub Kułak - dwaj specjaliści od cloud computingu z OChK - odpowiadają na te i wiele innych pytań związanych z prowadzeniem nowoczesnego biznesu.

    Okazuje się bowiem, że nie było dotąd lepszego momentu na realizację swoich digitalowych pomysłów. Dostęp do chmury, elastyczne systemy rozliczania (FinOps) i ogrom narzędzi sprawiają, że budowanie internetowego biznesu zaczyna trochę przypominać układanie klocków. Sztuką oczywiście jest dobranie odpowiednich komponentów, balans oraz postawienie trwałej i stabilnej konstrukcji.

    Aby tak się stało, młode biznesy muszą jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Nasi rozmówcy zwracają uwagę m.in. na problem przedwczesnej optymalizacji aplikacji, a także na nieefektywne monitorowanie zużycia zasobów oraz idących za tym zbędnych kosztów. Elementy te odgrywają kluczową rolę szczególnie na starcie, ale mogą też odcisnąć piętno na późniejszym rozwoju biznesu i tym samym utrudnić jego skalowanie.

    FinOps w tym kontekście są nieocenionym narzędziem, dzięki któremu wykorzystanie chmury w biznesie staje się łatwiejsze. Dzięki elastyczności i przystępności tego modelu rozliczania młody biznes może trzymać koszty w ryzach, a także w optymalny sposób gospodarować zasobami.

    Nowoczesny przedsiębiorca czy przedsiębiorczyni muszą być w tym wszystkim zwinni, selektywni, przewidujący i zorientowani w narzędziach, do których mają dostęp. Jak to wszystko pogodzić, żeby nie zwariować? O tym więcej dowiecie się z odcinka.



    Przydatne linki:

    Co to jest FinOps? (Google Cloud) - https://cloud.google.com/learn/what-is-finops

    OChK - https://ochk.cloud/pl

    Smartcast - https://www.smartcast.pl/

    • 50 min
    Rozszerzona rzeczywistość na piłkarskim boisku. ReSpo.Vision zmienia obraz sportu

    Rozszerzona rzeczywistość na piłkarskim boisku. ReSpo.Vision zmienia obraz sportu

    Co można osiągnąć, instalując kamery wspierane sztuczną inteligencją i analityką danych na piłkarskim boisku? Football Managera w rzeczywistości - właśnie taką wizję sportu sprzedaje ReSpo.Vision. Polska firma ma wśród swoich klientów m.in. takie kluby, jak PSG, Chelsea czy Liverpool. Dzięki ich rozwiązaniu trenerzy uzyskują dostęp do danych, o których do tej pory im się nawet nie śniło!

    Wojciech Rosiński, CTO w ReSpo.Vision nie pozostawia wątpliwości - kluby, które mają dostęp do większej liczby danych, mają przewagę nad tymi, które (jeszcze) takiej złożonej analityki nie wykorzystują. I trudno się temu dziwić, bo trenerskie oko bywa zawodne, a przede wszystkim nie jest w stanie wychwycić wszystkich niuansów i zmian, jakie zachodzą na murawie podczas treningów czy samych meczów.

    ReSpo.Vision to zaawansowana technologia wykorzystująca moc chmury obliczeniowej do analizy tego, co dzieje się na boisku i gromadzenia szczegółowych danych na temat piłkarzy. Co istotne, cały mechanizm może opierać się na jednej kamerze. Ważne, by nagranie było dobrej jakości (Full HD, a najlepiej 4K), a algorytmy ReSpo.Vision zajmą się resztą.

    System jest w stanie przeanalizować 50 charakterystycznych punktów ciała każdego zawodnika, a więc dokładnie odtworzyć jego sposób poruszania. To otwiera drogę do wielu zaawansowanych analiz taktycznych oraz pozwala lepiej ocenić wydajność, efektywność i stan zdrowia drużyny.

    Nie byłoby to możliwe, gdyby nie chmura obliczeniowa, w której dzieje się cała magia ReSpo.Vision. O tym, a także o wyzwaniach związanych z wdrażaniem i monetyzacją tej technologii, usłyszycie więcej w samym odcinku.



    Przydatne linki:

    ReSpo.Vision - https://respo.vision/ 

    Let’s Get Cloud - https://ochk.cloud/pl/lets-get-cloud

    Smartcast - https://www.smartcast.pl/

    • 31 min
    Po co mi ta chmura? Czyli jak sprawić, by rozwój biznesu wystrzelił w kosmos

    Po co mi ta chmura? Czyli jak sprawić, by rozwój biznesu wystrzelił w kosmos

    Polska jest wciąż w ogonie Europy, jeśli chodzi o adopcję rozwiązań chmurowych. Na szczęście to się powoli zmienia, co napędzają m.in. duże inwestycje gigantów technologicznych nad Wisłą, m. in. takich jak Google.

    Problem jednak w tym, że rodzime firmy wciąż nie do końca wiedzą i rozumieją, jakie korzyści może im przynieść inwestycja w chmurę. Istnieją wręcz całe branże, które są bardzo oporne we wdrażaniu nowych technologii. Jakie to branże i jak przełamywać te bariery? O tym rozmawiamy z Marcinem Dzienniakiem, CTO i wiceprezesem OChK.

    Adopcję chmury można historycznie porównać do adopcji elektryczności (i odejściem od silników parowych), która nie dokonała się przecież z dnia na dzień. Upłynie jeszcze sporo wody w Wiśle, zanim polskie biznesy masowo i na dobre przekonają się do rozwiązań technologicznych tego pokroju.

    A istnieje ogrom powodów, dla których im prędzej to zrobią, tym lepiej dla nich. Chmura pozwala bowiem gromadzić i analizować ogromne ilości danych, na bazie których łatwiej dokonywać predykcji dotyczących kierunków rozwoju biznesu. To również możliwość zbudowania platformy do automatyzacji części procesów w firmie, a także wdrożenia innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracownikom wykonywanie ich obowiązków. To w końcu hub, który może połączyć ze sobą wszystkie działy w firmie i wynieść ich wydajność na zupełnie nowe poziomy.

    Sęk w tym, że wdrożenie tych usprawnień wymaga szczególnego poziomu wiedzy i kompetencji. Tutaj pojawia się OChK jako zaufany partner dla biznesów - startupów, scale-upów i nie tylko. Specjaliści z OChK pomagają w transformacji biznesu, doradzają i wspierają przy wdrażaniu chmury. Ich ekspertyza i doradztwo jest bezcenne podczas wyboru właściwych narzędzi i usług.

    W ramach swojej działalności OChK, we współpracy z Google Cloud, realizuje także program Let’s get (c)loud, w ramach którego udziela wsparcia młodym przedsiębiorcom i przedsiębiorczyniom. Więcej na temat samego programu znajdziecie w odcinku, a także na stronie programu.



    Przydatne linki:

    Let’s Get Cloud - https://ochk.cloud/pl/lets-get-cloud

    OChK - https://ochk.cloud/pl

    Smartcast - https://smartcast.pl

    • 40 min

Top Podcasts In Technology

Acquired
Ben Gilbert and David Rosenthal
All-In with Chamath, Jason, Sacks & Friedberg
All-In Podcast, LLC
Lex Fridman Podcast
Lex Fridman
Hard Fork
The New York Times
No Priors: Artificial Intelligence | Technology | Startups
Conviction | Pod People
TED Radio Hour
NPR