100 episodes

در استرینگ کست ما از زمین، فضا و انسان داستان میگیم! هر قسمت داستانی واقعی درباره اتفاقی علمی است که جهان ما رو به نحوی تغییر داده و باعث کشف دروازه‌های جدید بر روی انسان‌ها شده!

StringCast | استرینگ‌کس‪ت‬ Shahin Javadi Nezhad & Reza Haririan

  • Science
  • 4.7 • 1.2K Ratings

در استرینگ کست ما از زمین، فضا و انسان داستان میگیم! هر قسمت داستانی واقعی درباره اتفاقی علمی است که جهان ما رو به نحوی تغییر داده و باعث کشف دروازه‌های جدید بر روی انسان‌ها شده!

  اجرای زنده: قسمت آخر

  اجرای زنده: قسمت آخر

  ۶ فصل، ۱۲۰ داستان، یک نظریه همه‌چیز
  اجرای زنده آخرین قسمت استرینگ کست
  ۴ و ۵ مرداد – ساعت ۴ عصر
  خرید بلیت:
  https://tiw.al/LPkn
  ثبت‌نام زودهنگام تا ۲۱ تیر
  حامی: ایرانی‌کارت

  مغز بولتزمان

  مغز بولتزمان

  داستان ماشین بخار، میمون‌های تایپیست و توهم هوشیاری ما
  حامی: ویپاد، ترابانک پاسارگاد
  منبع: کتاب تا پایان زمان
  پادکست جنگ‌های هسته‌ای:‌ روایتی از جنگ سرد و خطرناکترین سلاح بشریت
  این مجموعه را در تمامی اپ‌های پادکست بشنوید!

  مغز بولتزمان:‌ احتمال هوشیاری لحظه‌ای در کهکشان
  در پهنه ی گیتی با نظم و قوانین حاکم بر آن، یک ایده عجیب و غریب خودنمایی می کند؛ ایده ای به نام “مغز بولتزمن”. این نظریه بیان می کند که جهان هستی با تمام ستاره ها، کهکشان ها و حتی خود ما، بر اثر یک رخداد عظیم مثل “بیگ بنگ” به وجود نیامده است. بلکه خیلی ساده تر، کل هوشیاری ما از جهان، تنها یک آگاهی منفرد از نوسانات کوانتومی در گستره بی‌پایان کائنات است.
  تصور کنید در یک سوپ کیهانی بی پایان، ذرات ریز مدام در حال جوش و خروش هستند. طبق نظریات فیزیک، گاهی همین حرکت و نوسان تصادفی می تواند منجر به شکل گیری ساختارهای پیچیده شود. مغز بولتزمن می گوید احتمال دارد آگاهی و درک ما از واقعیت چیزی شبیه به همین باشد؛ پدید آمده از دل آشفتگی.
  این فکر عجیب و حتی تا حدی ترسناک، سوالات زیادی را در مورد وجود ما و ماهیت جهان هستی مطرح می کند. آیا همه آنچه که به عنوان واقعیت درک می کنیم، از تاریخ بشر گرفته تا قوانین طبیعت، فقط یک توهم گذرا است؟
  اما چه منطقی در پشت این پدیده نهفته است؟‌ در این قسمت از استرینگ کست ما درباره انتروپی و ماشین بخار صحبت می‌کنیم. اینکه چطور قوانین ترمودینامیک به ما نشان می‌دهد که جهان به سمت بی‌نظمی و هرج و مرج حرکت می‌کند.  سپس به تاریخچه بیگ بنگ و پایان جهان می‌پردازیم. و در نهایت، این داستان را با تئوری میمون‌های تایپیست در بی‌نهایت به پایان میرسانیم.
  استرینگ کست را می‌توانید در تلگرام، ساندکلاد و یا همه اپ‌های پادگیر بشنوید.
  قسمت‌های مرتبط:
  مجموعه بیگ‌بنگ – قسمت اول – دوم – سوم
  ماده تاریک – انرژی تاریک
  مجموعه دانشمند و سیاه‌چاله‌اش – قسمت اول – دوم
   

  • 29 min
  شوالیه دریایی

  شوالیه دریایی

  داستان یک کشتی تحقیقاتی، دلفین‌های قاتل و نهنگ‌ های قهرمان
  حامی: ویپاد، ترابانک پاسارگاد
  منبع: کتاب دنیای نهنگ‌ها
  پادکست جنگ‌های هسته‌ای:‌ روایتی از جنگ سرد و خطرناکترین سلاح بشریت
  این مجموعه را در تمامی اپ‌های پادکست بشنوید!
   
  نهنگ های گوژپشت: قهرمانان دریا
  نهنگ‌ های گوژپشت، معروف به نهنگ‌های کوهان‌دار، از جمله شگفت‌انگیزترین موجودات دریایی هستند که با اندازه بزرگ، بدنی منحصربه‌فرد و رفتارهای خیره‌کننده‌شان مشخص می‌شوند. این حیوانات عظیم‌الجثه با باله‌های سینه‌ای بلند و سر برجسته‌ی خود در دریاها و اقیانوس‌های سرتاسر جهان زندگی می‌کنند، و مهاجرت‌های طولانی میان مناطق تغذیه در آب‌های سرد قطبی و مناطق تولیدمثل در آب‌های گرمتر انجام می‌دهند.
  نهنگ‌های بالغ کوهان‌دار معمولاً دارای طولی بین ۱۲ تا ۱۶ متر هستند، با این حالت که ماده‌ها اغلب کمی بزرگتر از نرها می‌باشند. وزن آنها، که می‌تواند به ۲۵ تا ۳۰ تن برسد، نشان‌دهنده‌ی توانایی‌شان برای جابجایی در وسعت‌های بی‌کران اقیانوس است.
  نهنگ‌های گوژپشت به دلیل هوش بالا و پیچیدگی‌های اجتماعی‌شان شناخته شده‌اند. آنها بخصوص برای “آهنگ‌های” پیچیده‌ی خود معروفند، که نرها برای ارتباط با ماده‌ها و در فواصل زیاد زیر آب استفاده می‌کنند، و در سکوت اقیانوس‌ها، صدایی آرامش‌بخش ایجاد می‌کنند.
  این موجودات همچنین به عنوان محافظان اقیانوس شناخته می‌شوند، زیرا در برابر خطرات و تهدیدات مختلف از موجودات کوچکتر محافظت می‌کنند.
  در این قسمت از پادکست ما داستان دانشمندی را تعریف می‌کنیم که در سفر خود به قطب جنوب با پدیده‌ای شگفت انگیز مواجه شد و نهنگ‌هایی را مشاهده کرد که حاضر بودند به هر قیمتی از جان فوک‌های دریایی دربرابر نهنگ‌های قاتل دفاع کنند.
  استرینگ کست را می‌توانید در تلگرام، ساندکلاد و یا همه اپ‌های پادگیر بشنوید.
   
  قسمت‌های مرتبط:
  دوگانگی
  جنگ‌های مورچه‌ای
  امپراطوری شامپانزه‌ها (قسمت اول – دوم)

  • 26 min
  ژن خوب

  ژن خوب

  داستان دو رشته مارپیچ اسرارآمیز، مقادیر زیادی اشعه گاما و خوش‌شانس‌ترین انسان جهان
  حامی: ویپاد، ترابانک پاسارگاد
  منبع: کتاب شست ویولن نواز
  پادکست جنگ‌های هسته‌ای:‌ روایتی از جنگ سرد و خطرناکترین سلاح بشریت
  این مجموعه را در تمامی اپ‌های پادکست بشنوید!
   
  دی ان ای:‌ الفبای زندگی همه موجودات زنده
  دی‌ان‌ای یا اسید دئوکسی‌ریبونوکلئیک، مولکولی است که دستورالعمل‌های ژنتیکی لازم برای رشد، توسعه، عملکرد و تولید مثل تمام موجودات زنده و بسیاری از ویروس‌ها را در خود نگهداری می‌کند. ساختار دی‌ان‌ای به شکل پله‌ای پیچیده است که دو رشته طولانی از نوکلئوتیدها، که از قندهای دئوکسی‌ریبوز، گروه‌های فسفات و چهار نوع باز نیتروژنه (آدنین، تیمین، گوانین و سیتوزین) تشکیل شده‌اند، دارد. توالی این نوکلئوتیدها که ژن نامیده می‌شود، اطلاعات ژنتیکی را کدگذاری می‌کند. فرآیند رونویسی و ترجمه این اطلاعات به پروتئین‌هایی که اجزاء اصلی ساختاری و عملکردی سلول‌ها را تشکیل می‌دهند، انجام می‌شود. دی‌ان‌ای نقش اساسی در وراثت دارد و می‌تواند از طریق فرآیندهایی مانند تکثیر دی‌ان‌ای، به نسل‌های بعدی منتقل شود.
  دی ان ای توانایی زیادی در مراقبت از خود دارد و میتواند دربرابر جهش‌های کوچک و بزرگ مقاومت و خود را اصلاح کند. اما چیزی که دی ان ای برای آن آمادگی ندارد مواجه با مقادیر زیادی اشعه رادیواکتیو در زمان کوتاه است. اتفاقی که هنگام سفر به سیاه‌چاله، نشست زباله‌های هسته‌ای یا انفجار بمب اتم رخ می‌دهد.
  در این قسمت از پادکست، ما داستان فردی رو تعریف میکنیم که ناخواسته انفجار دو بمب اتم را تجربه کرد. روایتی از کد وراثتی ما، اشعه‌های گاما و تاثیر مرگبار آن‌ها بر روی انسان‌ها.
  قسمت‌های مرتبط:
  مجموعه ژنوم ( قسمت اول – دوم – سوم)
  پروژه منهتن

  • 34 min
  دختران رادیوم

  دختران رادیوم

  عنصری درخشان، یک کارخانه  ساعت سازی و داستان اسرارآمیز دختران رادیوم
  منبع: کتاب دختران رادیوم
  حامی: ایرنیکارت
  این قسمت حاوی صحنه‌های ناخوش‌آیند می‌باشد!
  پادکست جنگ‌های هسته‌ای:‌ روایتی از جنگ سرد و خطرناکترین سلاح بشریت
  این مجموعه را در تمامی اپ‌های پادکست بشنوید!
  رادیوم:‌ عنصری شفابخش یا ماده‌ای مرگبار؟
  در دهه ۱۹۱۰، در ایالت نیوجرسی، فرصتی استثنایی برای کار دختران جوان وجود داشت. کارخانه‌ای که حقوق خوبی میداد، از مزایای مناسبی برخوردار بود و از همه مهمتر؛ به کارمندان اجازه میداد تا با یک ماده جادویی کار کنند. ماده‌ای که به تازگی در اروپا کشف شده بود و اکنون به آمریکا رسیده بود.  ماده‌ای مرموز و عجیب که باعث میشد اشیاء در تاریکی بدرخشند و حالتی جادویی به خود بگیرند.
  بیست سال قبل و در سال ۱۸۹۸ ماری و پیر کوری پولونیوم و رادیوم را کشف کرده بودند و بخاطر این کشف جایزه نوبل را دریافت کردند.
  یکی از خصوصیات بارز رادیوم، توانایی آن در تولید حرارت و پرتوهایی است که می‌توانند ترکیبات دیگر را فلوئورسنت کنند. این پدیده در ابتدا باعث شگفتی و جذابیت فراوانی در میان دانشمندان و عموم مردم شد.
  از رادیوم میشد در درمان سرطان استفاده کرد چرا که تشعشعات این عنصر می توانست در نابودی سلول‌های سرطانی کمک کنند. همین موضوع باعث شد تا مردم فکر کنند که رادیوم یک ماده اسرارآمیز است که خواص جادویی دارد. آن‌ها فکر میکردند رادیوم میتواند افراد مریض را شفاء بدهد، آن‌ها را زیبا کند، طول عمر افراد را افزایش دهد و حتی کیفیت زندگی را افزایش دهد.
  خیلی زود محصولاتی که در آن‌ها از رادیوم استفاده شده بود در بازارهای مختلف تولید و به فروش خیلی بالایی رسید. خمیردندان‌های آغشته به رادیوم، لوازم آرایش رادیومی و حتی شربت‌های دارویی که در آن‌ها مقادیر قابل توجهی از رادیوم قرار داشت. یکی از محبوب‌ترین این محصولات،‌ساعت‌هایی بود که عقربه‌های آن به رادیوم آغشته شده بود و در تاریکی می‌درخشید.
  در این قسمت از پادکست  ما داستان  دخترانی را تعریف میکنیم که با امید و اشتیاق، شغلی درخشان در کارخانه‌های رنگ‌آمیزی رادیومی را آغاز می‌کنند.
  اما خیلی زود، رویای آن‌ها به کابوسی تبدیل می‌شود و با واقعیت‌های تلخ و عوارض جانکاه قرار گرفتن در معرض رادیوم روبرو می‌شوند.
  استرینگ کست را می‌توانید در تلگرام، ساندکلاد و یا همه اپ‌های پادگیر بشنوید.
   
  قسمت‌های مرتبط:
  مجموعه رادیوم – قسمت اول
  مجموعه رادیوم – قسمت دوم

  فراهوشمند

  فراهوشمند

  گفتگوی ترسناک یک خبرنگار با کامپیوترش، انقلاب هوش مصنوعی و نیمه تاریک مدل‌های زبانی بزرگ
  منبع: مقاله کوین روس در نیویورک تایمز
  حامی: کارنامه
  از کارشناسی و معامله تا سرویس دوره‌ای و چکاپ ماشین با کارنامه

  چت جی پی تی و انقلاب هوش مصنوعی
  ما شش سال پیش، گفتیم که تجسم آینده‌ای که در آن هوش مصنوعی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شود کار سختی نیست و در کمتر از یک دهه، این آینده از راه رسیده است.
  نسل جدید هوش‌های مصنوعی می‌توانند درباره همه چیز از دستور پخت غذا، برنامه نویسی برای پایتون و حتی طراحی کسب‌و‌کارهای جدید به ما کمک کنند. در مرکز همه این تحولات، یک نام دائما تکرار می‌شود و آن هم وبسایت CHAT GPT است.
  احتمالا همه شما در ماه‌های گذشته نام چت جی‌پی‌تی رو شنیده باشید. حتی شاید از این ابزار در زندگی روزمره خود هم استفاده میکنید و برای نوشتن ایمیل، حل مشکلات برنامه نویسی و یا حتی ایده‌پردازی درباره موضوعات مختلف از آن کمک می‌گیرید.
  با بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در جهان و ۲ میلیارد بازدید ماهیانه، openAI، شرکت مادر چت جی پی تی امروزه یکی از قدرتمندترین شرکت‌های تکنولوژی در جهان تبدیل شده. شرکتی که تا چندین سال پیش کسی حتی از وجودآن خبر نداشت. شرکت که اکنون آینده سیلیکون ولی و تکنولوژی را در دستان خود کنترل می کند.
  اما چه چیزی چت جی پی تی رو به چنین پدیده عجیب و غریبی تبدیل کرده است؟ و چطور این مدل نرم‌افزاری به تنهایی باعث شکل‌گیری یک انقلاب در عرصه فناوری‌های دیجیتال شده؟
  در این قسمت از استرینگ ما درباره انقلاب هوش مصنوعی صحبت می‌کنیم. درباره تاریخچه اونها میگیم. و درباره آینده و خطراتشون صحبت میکنیم.
  استرینگ کست را می‌توانید در تلگرام، ساندکلاد و یا همه اپ‌های پادگیر بشنوید.
  قسمت‌های مرتبط:
  آنلاین
  کامپیوترهای کوانتومی
  هوش مصنوعی 
   
   

  • 32 min

Customer Reviews

4.7 out of 5
1.2K Ratings

1.2K Ratings

Neeeegiiiinnnnnn ,

👌

بی نظیر هستید.مطالب جذاب به همراه گویندگی عالی انقدر به دل آدم میشینه که دوست داره همه اپیزودها رو توی یک مدت کوتاه گوش کنه.

pantearahmani ,

شوالیه های دریایی

بینظیر ، مو بر اندام راست می کرد.
ممنون که هستین و شگفتی های جهان را با ما به اشتراک می ذارین .

مهران پور ,

بازگشت غرور آفرینتان را تبریک میگوییم

اقا خدایی حیف شما نیست که کار به این خوبی میسازین بعد میرین مارو تو خماری میذارین

Top Podcasts In Science

Hidden Brain
Hidden Brain, Shankar Vedantam
Something You Should Know
Mike Carruthers | OmniCast Media | Cumulus Podcast Network
Ologies with Alie Ward
Alie Ward
Radiolab
WNYC Studios
StarTalk Radio
Neil deGrasse Tyson
Short Wave
NPR

You Might Also Like

راوکست | Ravcast
ایمان نژاداحد
‌BPLUS بی‌پلاس پادکست فارسی خلاصه کتاب
Ali Bandari
رادیو عجایب
Poria Ariai
Majoon | پادکست فارسی معجون
Masoud | Navid
Chizcast | چیزکست
Arshiya Attari
DOX Podcast|پادکست داکس
Peyman Bashar Doost