5 episodes

Współczesność pełna szczelin, załomów i pęknięć. Eksperci docierający do tego, co ukryte. Wnikliwa opowieść o współczesnym świecie. Zapraszamy na Magazyn Szczelin, w którym pogłębiamy wiedzę o otaczających nas zjawiskach i dyskutujemy o tym, co wpływa na naszą rzeczywistość.

Prowadzi Andrzej Kohut.

Magazyn Szczelin Szczeliny

    • News

Współczesność pełna szczelin, załomów i pęknięć. Eksperci docierający do tego, co ukryte. Wnikliwa opowieść o współczesnym świecie. Zapraszamy na Magazyn Szczelin, w którym pogłębiamy wiedzę o otaczających nas zjawiskach i dyskutujemy o tym, co wpływa na naszą rzeczywistość.

Prowadzi Andrzej Kohut.

    Zielona rewolucja czy szaleństwo? Do 2050 roku zmienimy świat?

    Zielona rewolucja czy szaleństwo? Do 2050 roku zmienimy świat?

    Normy unijne, kolejne ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, coraz śmielsze plany zastąpienia aut spalinowych elektrycznymi, protesty rolników na ulicach polskich i europejskich miast oraz magiczna data: rok 2050. Zielona rewolucja, przez niektórych nazywana „zielonym szaleństwem”, nie jest już wizją przyszłości, lecz rozgrywa się na naszych oczach. 

     

    Co właściwie o niej wiemy? Czy możemy powstrzymać katastrofę klimatyczną? Czy brak konkretnych działań doprowadzi naszą cywilizację do upadku? Ile będzie nas to kosztowało i co odróżnia tę rewolucję od tych historycznych?

     

    Stanowczo sprzeciwiamy się populistycznemu dyskursowi o zielonej rewolucji, a w jej miejsce proponujemy dyskusję ekspertów: redaktora naczelnego portalu Energetyk24 i autora podcastu Elektryfikacja Jakuba Wiecha oraz Patryka Strzałkowskiego – dziennikarza Gazety.plspecjalizującego się w tematach klimatu i środowiska. Obalamy mity na temat, który dotyczy nas wszystkich: zielonej rewolucji. 

     

    Jeśli zainteresowała Cię ta rozmowa, koniecznie odsłuchaj inne odcinki Magazynu Szczelin i zasubskrybuj nasz kanał!

     

    • 1 hr 12 min
    „Największe kłamstwo putinizmu: Putin ma plan”

    „Największe kłamstwo putinizmu: Putin ma plan”

    Na czym polega kontrakt społeczny między Rosjanami a reżimem P****a? Czy wolne wybory są możliwe, a obywatele zdolni do buntu? Jak wyglądałaby Rosja bez Putina i czy w ogóle jest możliwa? Czym straszy rosyjska propaganda i czy można się od niej uwolnić? Dlaczego wojna w Ukrainie jest dla Putina paliwem napędowym? 

     

    „Rosjanie od wieków przyjmują postawę biernego oporu – strategii indywidualnego przetrwania, a nie obywatelskich działań, w związku z czym jednocześnie żądają tego teatru. Media pompują wizję Rosji wokół Putina, kiedyś było to słynne powiedzenie: Rosja to Putin, Putin to Rosja, bez Putina nie ma Rosji.”

     

    Na tymi problemami w Magazynie Szczelin pochylają się analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Katarzyna Chawryło, dr hab. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Marcin Strzyżewski, autor książki „Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu”. Prowadzi Andrzej Kohut. 

    • 1 hr 24 min
    Hakerzy na usługach reżimu – „koktajl paraliżujący państwo”?

    Hakerzy na usługach reżimu – „koktajl paraliżujący państwo”?

    Dlaczego w północnokoreańskich telefonach nie ma portów USB? Jak wyobrażenia z amerykańskich filmów mają się do prawdziwej działalności hakerów? Co właściwie dzieje się za zamkniętymi granicami Korei Północnej? Jak odcięty od świata i technologii kraj stał się wylęgarnią najgroźniejszych cyberprzestępców? Czy bardziej niż broni nuklearnej powinniśmy obawiać się zagrożeń płynących z sieci? W jakim stopniu wyniki współczesnych wojen będą uzależnione od cyberarmii? I czy Polsce faktycznie grozi niebezpieczeństwo płynące z cybersfery?


    W 2016 roku świat przekonał się, że wystarczy kilka linijek kodu, by zablokować krytyczną infrastrukturę. Dwa lata później Rosja sparaliżowała Ukrainę w ataku, który eksperci uznali za pierwszy akt cyberwojny. Jak zmienił się nasz świat od tego czasu i dlaczego Korea Północna może odgrywać w nim istotną rolę?


    Posłuchajcie rozmowy Andrzeja Kohuta z wyjątkowymi ekspertami: dziennikarką i redaktorką „Gazety Wyborczej” Joanną Sosnowską, od lat zajmującą się nowymi technologiami, tworzącą projekt Jutronauci i podcast Techstorie oraz z dr Oskarem Pietrewiczem z Polskiego Instytutu Spraw Narodowych, specjalistą od bezpieczeństwa w Azji Wschodniej i znawcą Korei Północnej.

    • 1 hr 23 min
    Wielki powrót Donalda Trumpa? Rozejm na Ukrainie? Reunifikacja Tajwanu i Chin? Co nas czeka w 2024

    Wielki powrót Donalda Trumpa? Rozejm na Ukrainie? Reunifikacja Tajwanu i Chin? Co nas czeka w 2024

    Jaki będzie ten rok? Jedna czwarta mieszkańców świata powitała go w strefach ogarniętych konfliktami zbrojnymi. W ciągu najbliższych 12-u miesięcy z kolei w aż 70 krajach obywatele pójdą do urn zadecydować o przyszłości swoich krajów.Pierwszy nowe polityczne rozdanie otworzył już Tajwan. Przed nami także m.in. wybory do Parlamentu Europejskiego i najważniejsze, amerykańskie. Ale przecież mogą czekać nas także wybory w Rosji i na Ukrainie – czy faktycznie się odbędą i czy będą miały realny wpływ na globalną politykę? Jak rozwinie się konflikt między tymi dwoma państwami? Czy fakt, że świat zachodni zaczął już oswajać się z porażką w sprawie ukraińskiej, przesądzi o wyniku walk?Jakie nowe (a może dawne) zagrożenia mogą czekać na nas w najbliższym roku? I czy 2024 przyniesie definitywne rozstrzygnięcia, czy może będzie dopiero przygotowywaniem szachownicy pod decydującą, strategiczną rozgrywkę?Na te pytania odpowiadają: Jakub Dymek – publicysta, dziennikarz, współautor podcastu „Dwie Lewe Ręce”, dr Agnieszka Bryc, specjalistka ds. Rosji, Chin i bezpieczeństwa międzynarodowego, oraz Jan Mikruta – dziennikarz, prowadzący program „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News.Prowadzi Andrzej Kohut.

    • 1 hr 27 min
    „Kiedy zapłonie Tajwan, wszyscy to odczujemy”

    „Kiedy zapłonie Tajwan, wszyscy to odczujemy”

    Tajwan znalazł się w centrum zainteresowania całego świata. Potencjalny konflikt postawił w stan gotowości geopolityków. Podczas gdy napięcie zdaje się narastać, Tajwańczycy nie tracą spokoju, żyjąc w naj(nie)bezpieczniejszym miejscu na Ziemi.



    Dlaczego Chiny muszą odzyskać Tajwan, a Amerykanie starają się do tego nie dopuścić? Czy wojna o Tajwan mogłaby wywrócić świat?



    Na te pytania odpowiadają: profesor Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i doktor Marcin Przychodniak, analityk ds. Chin w programie Azja i Pacyfik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.



    Prowadzi: Andrzej Kohut.

    • 1 hr 11 min

Top Podcasts In News

The Daily
The New York Times
The Tucker Carlson Show
Tucker Carlson Network
Up First
NPR
The Megyn Kelly Show
SiriusXM
Pod Save America
Crooked Media
The Ben Shapiro Show
The Daily Wire

You Might Also Like

Dwie lewe ręce
Dwie Lewe Ręce
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich
Kultura Liberalna
Kultura Liberalna
Po amerykańsku
Andrzej Kohut
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Temat tygodnia
Polityka