Týden umění

Prague Art Week
Týden umění

Podcast Týden umění připravuje platforma a každoroční festival vizuálního umění PRAGUE ART WEEK.

  1. EDUcare: Jana Bernartová

    10月9日

    EDUcare: Jana Bernartová

    Rozhovor s Janou Bernartovou, vznikl u příležitosti festivalu digitální a kreativní kultury SIGNAL, jehož je letos součástí. Odhalila nám, jak bude vypadat její instalace Vidím všude tekuté krystaly, zaměřená na zkoumání digitálních barev. Prozradila, jak probíhají produkční přípravy uměleckých instalací pražského festivalu světla, i to, proč je kurátor Signalu Pavel Mrkus její hrdina. Sama již od roku 2016 kurátoruje festival Art Week Liberec, který propojuje současné umění s významnými historickými památkami ve městě Liberec. „Je tady velká ochota vystavovat digitální i multimediální projekty, na druhou stranu se instituce nenaučily digitální díla kupovat, i přesto, že jsou jsou součástí kultury i běžného života. Takže sbírkotvorný segnet státních institucí tento výsek nezabírá, což ztrácí pravdivost v tom co budou sbírky obsahovat. A není to jen otázka současnosti, ale i nástup digitálních a nových médií z velké míry v českých sbírkách absentuje,“ odpovídá Jana Bernartová na otázku, toho jak si stojí digitální média oproti klasickým v naší současnosti. Další odpovědi, týkající se zapojení technologií do kreativních a uměleckých procesů najdete na konferenci Signal Forum od 11. - 12. 10. 2024. Jana Bernartová je umělkyně, kurátorka a hlavní organizátorka festivalu Art Week Liberec a také prorektora pro studijní záležitosti na Akademii výtvarných umění. Festival digitální a kreativní kultury SIGNAL se koná 10-13. 10. 2024 v Praze. Digitální instalaci Jany Bernartové najdete v Parku Národního probuzení pod číslem 11 na trase Centrum.

    23 分钟
  2. EDUcare: Lukáš Houdek

    9月5日

    EDUcare: Lukáš Houdek

    V podcastu Týden umění jsme přivítali Lukáše Houdka, umělce, publicistu a humanitárního pracovníka, jehož práce je založena na podpoře menšin a svými rozmanitými projekty přibližuje veřejnosti jejich problematiku a do hloubky artikuluje téma identity ve společnosti z různých perspektiv.  Problematikou identity se zabývají díla skupinové výstavy Úhel pohledu: Identita v Centru současného umění DOX, kde bude Lukáš Houdek vést interaktivní workshop, během PAW. “Výstava se zabývá různými vrstvami identity. Najdeme tam dvě díla, která se dotýkají národnostní identity, do které se člověk narodí nebo ji získá. Dále tam jsou díla, která se dotýkají genderové identity. Je to synkreze různých přístupů k těmto tématům,” popisuje Lukáš Houdek a mluví také o dvou vlastních dílech, které ve výstavě prezentuje – jedno se dotýká romské části populace a druhá uprchlické zkušenosti.  Lukáš Houdek skrz umění řeší také otázky vlastní identity a vzpomínek, které vychází z traumatických zkušeností. Umění pro něj ze začátku jeho tvorby bylo spíše arteterapií. Až později začal umělecké prostředky používat k artikulaci obecných témat, na kterých mu záleží, nebo se ho přímo dotýkají. Pro jeho tvorbu je zásadní uvažovat nad tématy komplexně a do hloubky. V jednom ze svých projektů, podcastové série Hrana se například věnoval vztahu můžu ke svému tělu a jeho nejednoznačnosti, která je daná sociálními tlaky a stereotypy.

    31 分钟
  3. EDUcare: Jiří Franta

    8月20日

    EDUcare: Jiří Franta

    V podcastu Týden umění jsme přivítali Jiřího Frantu, který hovořil za autorské duo známé jako Jiří Franta a David Böhm. Franta a Böhm na uměleckých projektech spolupracují od roku 2006, seznámili se jako spolužáci na pražské Akademii výtvarných umění. Sami o sobě říkají, že netvoří kresby, ale kreslí. Jsou autory knižních a časopiseckých ilustrací, pořádají performance, natáčejí videa, ale i budují prostorové instalace, které zasahují do veřejného prostoru. Jednou z nich je socha Předmět našich hovorů, kterou můžete vidět ve sbírce Odkolekce během PAW24. Jedná se o prostorovou kresbu – klasickou dvojrozměrnou disciplínu, kterou rozvinuli do formy trojrozměrné sochy představující stylizovaný rozhovor tří „mluvících hlav“. „Jedna věc je vystavovat v galerii, kde si můžeme dovolit spoustu věcí, druhá věc je veřejný prostor. Kromě soch je vystupování performativně či happeningově také něco úplně jiného. V případě sochařského díla musí člověk počítat s tím, že to podléhá mnoha očím a mnoha názorům. Nemyslím si ale, že by měl umělec jakkoliv slevovat; naopak by měl spíše zůstat pevný a naplňovat svou ideu. Ale i tak se tam vkrádá to, že to je veřejný prostor, a v něm musí komunikovat jinak. Například měřítko je jiné,“ odpovídá Jiří Franta na otázku, jakou má zkušenost s prací ve veřejném prostoru a jakou odezvu měly jejich realizace v něm. U této příležitosti můžeme pozvat posluchače 5. září od 17 hodin do Superstudia PAW na diskuzi Art, Architecture & Development, kde budou nad otázkami umění, architektury a městského plánování debatovat Magdaléna Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy, Marie Foltýnová, kurátorka Galerie hlavního města Prahy, Helena Huber-Doudová, kurátorka Sbírky architektury Národní galerie Praha, kurátor sbírky umění Odkolekce Petr Volf, Martina Suchánková, vedoucí projektu ART.cukrovar, a z pohledu legislativy je doplní Filip Čabart z Havel & Partners. Výstavu Fabulant připravovali Franta a Böhm rok a půl. Rozkládá se ve dvou patrech v Domě fotografie GHMP. Jaké fabulace do ní autoři ukryli, můžete zjistit během PAW24, kdy bude výstava 8. září zpřístupněna po celý den za symbolickou cenu 1 Kč. Celý PAW24 zakončí v neděli 8. září v 18 hodin místo tradiční komentované prohlídky ve výstavě dvojkoncert WWW a Aid Kid.

    26 分钟

关于

Podcast Týden umění připravuje platforma a každoroční festival vizuálního umění PRAGUE ART WEEK.

你可能还喜欢

若要收听包含儿童不宜内容的单集,请登录。

关注此节目的最新内容

登录或注册,以关注节目、存储单集,并获取最新更新。

选择国家或地区

非洲、中东和印度

亚太地区

欧洲

拉丁美洲和加勒比海地区

美国和加拿大