69 episodes

PODCAST o talentach Gallupa dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Zaprasza Dominika Łysio z Tropicieli Talentów

Talenty Dużych i Małych Dominika Łysio

    • Education

PODCAST o talentach Gallupa dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Zaprasza Dominika Łysio z Tropicieli Talentów

    TDiM 001: Poznajmy się

    TDiM 001: Poznajmy się

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i dziecięcych 10 talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.




    Posłuchaj pierwszego - premierowego odcinka podcastu i poznaj nas, prowadzące podcast - Dominikę Łysio i Katarzynę Bieleniewicz.




    W tym odcinku:


    Opowiadamy o tym, jak powstał pomysł na ten podcast oraz w jaki sposób chcemy połączyć naszą wiedzę, doświadczenie i talenty
    Podamy Ci solidne argumenty na to, dlaczego warto słuchać tego podcastu
    Na koniec przedstawimy tematy, jakie będziemy poruszać czyli czego się możesz spodziewać

    Podsumowanie odcinka




    Dlaczego powstał podcast?



    W pierwszej połowie 2019 roku nawiązałyśmy kontakt, a latem poznałyśmy się osobiście i taki pomysł wpadł nam do głowy. Kasia już nagrywa od dłuższego czasu i interesuje się rozwojem osobistym dorosłych. Szczególnie uwagę kieruje na mocne strony i w tych obszarach wspiera przedsiębiorców, menedżerów i osoby kreatywne.




    Dominika ma dużą rodzinę i dorastające dzieci. Rodzicielstwo stało się kolejnym wyzwaniem, któremu musiała stawić czoła. Wiele czytała i interesowała się tematem rodzicielstwa. A że okazało się, że można to połączyć z talentami i mówieniem o tym w formie podcastów, to wtedy właśnie połączyły się nitki z Kasią.




    W Polsce niewiele osób łączy wiedzę o talentach Gallupa z praktyką rodzicielską. Wybrałyśmy taką formę, bo obie lubimy rozmawiać, więc wreszcie będzie okazja się wygadać we wspólnym podcaście.




    Nasz wspólny grunt to rozwój osobisty, odkrywanie talentów Gallupa, rozmowy o mocnych stronach i rodzicielstwie oraz opowiadanie o tym w formie podcastów. A że Polaków rozmowy długie mogą być, więc zapraszamy do słuchania.




    Jakie osoby zapraszamy do słuchania?



    Do słuchania zapraszamy dorosłych i dzieci, rodziców i nastolatków, a także nauczycieli, opiekunów i osoby zajmujące się młodymi osobami w szkole, poza nią i na uczelni.




    Podcast ten jest dla tych wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o tym jak odkryć i rozwijać naturalny potencjał dużych i małych. Każdy słuchacz znajdzie tu coś dla siebie.




    Już dziś zachęcamy Cię do podzielenia się tematami, zagadnieniami, które są dla Ciebie interesujące, a o których chcesz byśmy porozmawiały. Napisz do nas korzystając z formularza kontaktu lub zostaw komentarz pod tym odcinkiem. Na pewno weźmiemy to pod uwagę.




    Kim są prowadzące podcast?



    Dominika Łysio



    Prowadzi markę Tropiciele Talentów. Mieszka we Wrocławiu i wierzy, ze każdy jest utalentowany.




    Dominujące talenty, o których wspominam w podcaście:




    Context- KontekstResponsibility- OdpowiedzialnośćRelator- BliskośćHarmony- ZgodnośćAchiever- OsiąganieIdeation- OdkrywczośćAnalytical - AnalitykCommand- Dowodzenie



    W naszym domu cztery z pięciu osób ma określone talenty, a najmłodszy jest obserwowany pod kątem talenty. Dominująca domena w domu rodziny Łysio to Budowanie Relacji i Wykonywanie.




    h4 class="wp-block-heading

    • 20 min
    TDiM 002: O Gallupie kilka słów wstępu

    TDiM 002: O Gallupie kilka słów wstępu

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.




    W tym odcinku:


    Czym zajmuje się Gallup?
    Co oznacza rozwój w oparciu o mocne strony i jak różni się od konwencjonalnego podejścia
    Kim był Donald Clifton i jakie jest jego TOP5
    Gdzie możesz znaleźć więcej informacji o Gallupie

    Podsumowanie odcinka

    Instytut Gallupa (dziś po prostu Gallup) to najstarsza organizacja zajmująca się badaniem opinii publicznej, która w 1935 roku została założona przez Georga Gallupa.

    Obecnie organizacja prowadzi badania nad efektywnością pracy i zaangażowaniem pracowników oraz dostarcza narzędzia do określania silnych stron dla osób w różnym wieku i zajmujących się rozmaitymi aktywnościami.  Wykorzystanie narzędzi i rozwiązań Gallupa ma swoje zastosowanie w organizacjach i firmach, w szkolnictwie i edukacji, w zespołach, a także do pracy z liderami, z nauczycielami i rodzinami. Gallup posiada swoje biura w ponad 20 krajach na wszystkich kontynentach.

    Pierwsze narzędzie do badania talentów stworzył w 1999 roku Donald Clifton. W chwili obecnej funkcjonuje pod nazwą CliftonStrengths. Jest ono cały czas sprawdzane pod względem jakości i akuratności. 

    Donald Clifton zadał sobie pytanie, co się stanie, jeśli zaczniemy myśleć o tym, co jest dobrego w ludziach, zamiast koncentrować się na tym, co jest w nich złe lub nie działa?

    Te dociekania i rozmyślania nadały zupełnie nowy kierunek w psychologii, a w 2002 roku Amerykańskie Zrzeszenie Psychologów (The American Psychological Association) nazwało Donalda O. Cliftona Ojcem Psychologii Pozytywnej lub inaczej psychologii opartej na mocnych stronach (the Father of Strengths-Based Psychology).

    Konwencjonalne podejście do rozwoju polega na szukaniu luk kompetencyjnych i proponowaniu pracownikom zdobywania wiedzy i umiejętności w tych obszarach. W podejściu tym obserwujemy się skupianie się na słabościach, jak również na założeniu że jedna metoda osiągnięcia sukcesu jest dobra dla wszystkich. Można to zaobserwować wśród Polaków i ich podejścia do nauki języków obcych. Większość nie wierzy w swoje możliwości, ale tez nie szuka sposobów nauki najlepiej pasujących do ich indywidualnych potrzeb i posiadanego potencjału. W tym miejscu chcemy podkreślić, że możesz realizować swoje cele (np. naukę języka obcego) wykorzystując to co masz w sobie, akceptując potencjał, który już masz w sobie.

    Po ponad trzydziestu latach badań nad potencjałem ludzkim Donald Clifton wyciągnął wnioski na temat pewnych wzorców zachowania, myślenia i odczuwania ludzi. Nazwał je talentami.

    Dodatkowo, na podstawie swoich obserwacji Donald Clifton doszedł do wniosku dlaczego warto się skupiać na mocnych stronach, na tym co dobre, a nie na słabościach. Stwierdził, że najbardziej efektywni menedżerowie najlepiej rozumieją potrzeby osób, którym przewodzą z którymi pracują. Podobnie jest w domu, że rodzice najlepiej rozumieją potrzeby osób, z którymi mieszkają i żyją.

    Wnioski z badań, które powinny skłonić nas do korzystania z rozwoju opartego o mocne strony:


    następuje nie tylko odkrycie i diagnoza talentów, ale przede wszystkim zrozumienie i akceptacja unikatowości i wyjątkowości naturalnych predyspozycji członków zespołu lub rodziny,
    najbardziej efektywni menedżerowie i rodzice zawsze inwestują w mocne strony, gdyż w tych obszarach poszczególne osoby mają największą szansę na osiągniecie sukcesu,

    • 18 min
    TDiM 003: Czym są talenty i mocne strony?

    TDiM 003: Czym są talenty i mocne strony?

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.




    W tym odcinku:


    Definicja talentu wg. Gallupa.
    Grupy na jakie podzielone są talenty i co oznacza "domena".
    Przykłady talentów w domenach.
    Co to jest mocna strona.

    Podsumowanie odcinka

    Czym jest talent?
    Gdy szukamy definicji słowa talent, to w wyszukiwarkach internetowych najczęściej otrzymywane wyniki to talent show, konkurs taneczny, plastyczny, muzyczny. Słowo to kojarzy się również z czymś co nas wyróżnia, co robimy lepiej, coś ponadprzeciętnego. Gdy sięgniemy po słownik języka polskiego, to tam przeczytamy, że talent [łac. talentum gr. tálanton ‘ciężar’]- największa jednostka wagowo-pieniężna używana w Asyrii, Babilonii, starożytnej Grecji i Palestynie. A tuż obok, że to wybitne uzdolnienie do czegoś albo że to człowiek obdarzony wybitnymi zdolnościami twórczym. 

    Według Gallupa talent to pewien zespół cech danej osoby, czyli:


    każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może znaleźć pożyteczne zastosowanie.


    Jest on dla danej osoby jej naturalnym sposobem funkcjonowania i odbierania świata, coś to jest intuicyjne, przychodzi z łatwością. Działając w oparciu o talenty wchodzimy w taki stan, że nie czujemy upływu czasu.

    Talent to powtarzający  się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, ale ważne jest, by znalazł pożyteczne zastosowanie. Można powiązać to z praktycznością narzędzia CliftonStrengths czyli badania, które określa indywidualne talenty i ich kolejność dla każdej osoby. Chodzi o to, by nie tylko odkryć talenty i je docenić, ale zacząć używać ich produktywnie. Bo co z tego, że masz taką cechę jak zbieranie, dociekliwość, ciekawość, jak nie wiesz jakie to ma ona praktyczne zastosowanie, jak może pomagać innym i Tobie osobiście. Dlatego ważnym jest by odkryć talenty i zobaczyć, co konkretnie mogę robić, by wykorzystywać w codziennych aktywnościach.

    Gdzie rodzą się talenty?
    Talenty rodzą się w naszym mózgu i zależą od połączeń synaptycznych między komórkami nerwowymi. 42 dni po poczęciu nasz mózg rozpoczyna 4 miesięczny okres dynamicznego wzrostu. W 42 dniu naszego istnienia powstaje 1 neuron, a 120 dni później jest ich już 100 miliardów. To oznacza, że w 1 sekundzie powstaje 9500 nowych neuronów. 
    Ok 60 dni przed urodzeniem neurony podejmują pierwsze próby komunikacji. Każdy neuron sięga na zewnątrz dosłownie – sięga wyciągając wypustki zwane aksonami starając się stworzyć połączenie z innym neuronem. Gdy to się udaje powstaje synapsa, czyli połączenie między komórkami mózgowymi, które daje im możliwość komunikowania się. W chwili urodzenia mamy 100 miliardów neuronów, a każdy z nich ma po 15 000 połączeń z innymi neuronami. Powstaje wszechogarniająca sieć powiązań synaptycznych, czyli Twój indywidualny wzór połączeń w mózgu - mapa talentów.

    Mózg rozwija się jakby w przeciwnym kierunku niż inne narządy. Im człowiek większy, im bardziej rośnie serce, płuca, ręce i nogi, tym mózg, jakby się kurczy. Dzieje się tak, bo natura zachęca nas do ignorowania tych starannie zbudowanych połączeń i chce byśmy wykorzystywali tylko te połączenia synaptyczne, które są najsilniejsze i najtrwalsze- czyli nasze talenty.

    Proces zrywania sieci następuje między 4 a 16 rokiem życia. Mądrość i skuteczność danej osoby, nie zależy od ilości połączeń synaptycznych, ale od teg

    • 35 min
    TDiM 004: Talent Opiekuńczość [Caring]

    TDiM 004: Talent Opiekuńczość [Caring]

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.



    W tym odcinku:


    Krótki opis talentu.
    Jak poznać ten talent w codziennym działaniu?
    Jak obserwować talent i jakie pytania mogą w tym pomóc?
    Sposoby na komunikację z nastolatkiem
    Pomysły dla dorosłych talentów, by wspierać Opiekuńczość dziecka

    Podsumowanie odcinka

    Krótki opis talentu Opiekuńczość / Caring
    Dzieci z tym talentem z całego serca wierzą, że pomaganie innym ludziom jest niezwykle ważne. 

    Chcą pomagać i troszczyć się o innych w sposób symboliczny i taktowny lub też w bardziej znaczący i odczuwalny. A to wszystko po to, by zmieniać swoje otoczenie lub świat na lepsze. Opiekowanie się innymi daje dużo radości takim dzieciom.

    Brak Opiekuńczości w wyniku dominujących talentów, nie oznacza, że dziecko nie potrafi się opiekować. Dzieci lubią opiekować się rożnymi rzeczami, przedmiotami lub zabawkami. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy posiada wszystkie talenty, ale jedne używa częściej i te są talentami dominującymi, czyli obszarami, w których najszybciej się rozwijamy.



    Jak to wygląda na co dzień?



    Najlepiej zaobserwować to na konkretnym przykładzie. Dla przykładu Karolina gdy była mała już opiekowała się innymi, jakby przejmowała się całym światem. Gdy była w przedszkolu, to bez problemu dzieliła się z innymi, myślała o innych, kierowała swoją uwagę na osoby w jej otoczeniu. Można było dostrzec, jak jest wspaniałomyślna i potrafi odczuwać emocje innych. 




    Dzieci z tym talentem nie tylko się dzielą i są wspaniałomyślne, ale współodczuwają. Karolina bardzo przejmowała się tym, co przytrafiało się jej koleżankom lub kolegom. Gdy ktoś upadł, zranił się i to bolało, ona też płakała, razem przeżywała. Albo gdy koleżanka dostał jedynkę, to Karolina też się tym przejmowała.




    Ta wyjątkowość osób z talentem Opiekuńczość może być wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i otoczenia, gdyż emocje mogą być pozytywne i negatywne. Nauka inteligencji emocjonalnej to trudna sprawa do opanowania.




    Na co dzień można to jeszcze zauważyć w takich czynnościach: na lekcji podzieli się papierem kolorowym na plastykę, pomoże w nauce koleżance z klasy, chętnie zgłosi się do pomocy nauczycielowi i rówieśnikom w wykonywaniu rożnych zadań. Czasami może być tak, że nastolatek z tym talentem chce pomagać, ale wcale nie jest poproszony o pomoc. 




    Kasia opowiada z własnego doświadczenia, że gdy była młodsza bardzo przejmowała się zwierzątkami i gdy znajdowała zwierzątka, to zanosiła je do ZOO. Naturalnie pomagała sąsiadkom, czuła że to niejako jej obowiązek.




    Jakie talenty dorosłych wyrastają z talentu Opiekuńczość



    Wspólnie zastanawiałyśmy się, jakie dorosłe talenty mogą wyrosnąć z dziecięcej Opiekuńczości. To może być:




    EmpatiaOdpowiedzialnośćIntegratorIndywidualizacjaNaprawianie- bo naprawiać świat, opiekować się, Współzależność



    Talenty dziecięce to duże soczewki, można znaleźć elementy talentów dużych (dorosłych) w talentach małych (nastoletnich). Ale dziecko niekoniecznie musi przejawiać wszystkie cechy talentu Opiekuńczość. Może być widoczne jakieś specyficzne działania, jedno lub drugie np.: woli integrować, włączać innych do grupy, ale nie zajmuje się i nie opiekuje zwierzętami.




    Słowa talentu



    Wielkie i dobre serceEmocje- gdy ktoś się martwi ja się mar

    • 47 min
    TDiM 005: Badanie CliftonStrengths i Strengths Explorer

    TDiM 005: Badanie CliftonStrengths i Strengths Explorer

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat 34 talentów Gallupa dla dorosłych i 10 talentów dla nastolatków. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty i mocne strony z perspektywy różnych pokoleń.




    W tym odcinku:


    Badanie talentów dla dorosłych- CliftonStrengths.
    Badanie talentów dla dzieci do 15 r.ż.- Strenghts Explorer.
    Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi na te pytania.

    Podsumowanie odcinka



    Clifton StrengthsStrenghts ExplorerJak powstało badanie? 40 lat badań nad cechami menedżerów, pracowników, które powodują, że te osoby odnoszą sukces. Początkowa nazwa badania się zmieniała ( do niedawna StrengthsFinder) i samo narzędzie też ewaluowało. Od razu można je było wykonać on-line (od 1999 r.) tak by był dostęp do szerokiego grona zainteresowanych. Badanie talentów jest dostępne tylko na stronie Gallupa.
    Obecnie funkcjonuje pod nazwą CflitonStrengths.Pace nad badaniem talentów dla dzieci prowadziła Mary Reckmeyer- Dyrektor Gallup's Donald O. Clifton Child Development. Próbowano określić cechy młodych osób, które pomogą im stwierdzić kim są, co lubią robić, jak działają. Najpierw dzieci utożsamiały swoje cechy z obrazkami przedmiotów lub zwierząt, potem zostały dodane jednozdaniowe opisy. Ostatecznie wybrano jednozdaniowe opisy, które odnoszą się do pozytywnych działań, cech związanych z codziennością dzieci.Od jakiego wieku można wykonać?Powyżej 15 roku życiaMiędzy 10 a 15 rokiem życia. Ile bada talentów ?34 talenty
    po 9 talentów w domenie wykonywania i budowania relacji
    po 8 talentów domenie wywierania wpływu i myślenia strategicznego10 talentów
    po 3 talenty w domenie wykonywania i wywierania wpływu
    po 2 talenty w domenie budowania relacji i myślenia strategicznegoIle ma pytań?177 par stwierdzeń78 jednozdaniowych stwierdzeńJak to dokładnie wygląda?Badanie rozpoczyna się od wypełnienia metryczki czyli podaje się pewne dane statystyczne. Potem jest możliwość wyboru języka badania (37 różnych języków).
    W samym badaniu jest 177 par stwierdzeń, które odnoszącą się do sytuacji życiowych i zawodowych. Nie wykluczają się, czasami uzupełniają, a czasami dotyczą czegoś innego. Wybieramy intuicyjnie co nam bardziej pasuje do nas.
    Ocena na pięciostopniowej skali. 20 sekund na wybór.Badanie rozpoczyna się od wypełnienia metryczki czyli podaje się pewne dane statystyczne. Potem jest możliwość wyboru języka badania (angielski lub hiszpański).
    Po tej metryczce na ekranie wyświetlają się pojedynczo kolejne stwierdzenia. Dziecko ocenia, jak bardzo się z nimi zgadza na czterostopniowej skali. Jest też możliwość wyboru odpowiedzi "nie rozumiem pytania".
    Nie ma ograniczenia czasu na wybór odpowiedzi.Czas potrzebny na całe badanie.ok 30-40 minutok. 15-20 min.Jakie są dodatkowe opcje?Jedną z opcji jest możliwość wyłączenia odliczania 20 sekund na udzielenie odpowiedzi. Jest to przygotowane dla osób z problemami w zakresie czytania. W tym wypadku trzeba skontaktować się z Działem Obsługi Klienta. W jakim języku jest dostępny? On-line badanie można wykonać wybierając spośród 37 języków, w tym jest również język polski.On-line język angielski i hiszpański.KosztOdkrycie TOP 5 dominujących talentów -98 zł
    Pełny Raport wszystkich 34 talentów- 245 zł
    Odblokowanie kolejności talentów poza TOP5, czyli talentów od 6 do 34- 196 zł
    Porównanie opcji TOP5 talentów i All34 (materi

    • 51 min
    TDiM 006: Talent Osiąganie [Achieving]

    TDiM 006: Talent Osiąganie [Achieving]

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.




    W tym odcinku:


    Krótki opis talentu.
    Jak wygląda w codziennym działaniu.
    Słowa najlepiej opisujące talent Osiąganie
    Pomysły dla dorosłych talentów, by wspierać talent Osiąganie nastolatka

    Podsumowanie odcinka

    Krótki opis talentu Osiąganie / Achieving
    Dzieci z tym talentem mają więcej energii niż rówieśnicy i więcej celów do osiągnięcia. Uwielbiają mieć poczucie realizacji i doprowadzania swoich zamierzeń do końca.

    To talenty działania, więc w tym przypadku nie tylko planowanie się liczy, ale również realizacja i doprowadzanie  spraw do końca.

    Jak to wygląda na co dzień?
    Młode osoby z talentem Osiąganie są bardzo pracowite i skoncentrowane na celu. Chcą nie tylko zaczynać i uwalniać swoją wewnętrzną energię, ale i kończyć sprawy. Doprowadzanie spraw do finału jest dla nich ważne. Widzimy je z listami zadań, na których odhaczanie kolejnych załatwionych spraw przynosi im radość. Czasami dorośli chcą jakby zatrzymać takie osoby, mogą je określać jako w gorącej wodzie kąpane.

    Motywacją nastolatków z talentem Osiąganie może być chęć zakańczania sprawy z sukcesem, ale na miarę swoich możliwości. To nie jest tak jak w talencie Współzawodnictwo (Compeitng), gdzie liczy się pierwsze miejsce. Tutaj ważne są najlepsze z wyników, jakie mogą osiągać, na miarę własnych możliwości. Motywacją nie jest ściganie się z innymi, ale osoby takie mają motywację wewnętrzną, ścigają się sami z sobą.

    Można stwierdzić, że talent ten brzmi jak u dorosłych, którzy mają talent Osiąganie [Achiever]. Chyba mają baterie, które nigdy się nie wyczerpują. To prawda, choć i u nastolatków jego sposób działania i zachowania zależy jaki inny dominujący talent towarzyszy Osiąganiu.

    Dla przykładu chłopiec, który w swoim TOP3 dominujących talentów ma Osiąganie i Budowanie relacji, w swoich zadaniach i celach jest bardziej nastawiony na ludzi, co mogą zrobić razem. Planując włącza w to również swoich znajomych, zastanawia się co mogą osiągnąć wspólnie.

    Natomiast dziewczynka, z którą miałam okazję rozmawiać ma obok talentu Osiąganie, talent Centrum Uwagi. Ona zaś w swoich zamierzeniach planuje co może zrobić, żeby przyciągać uwagę. Planuje swoje ulubione aktywności, które są związane z nagrywaniem filmików. Ma cele, ale są one raczej związane ze skupienie uwagi wokół siebie. Woli działać w pojedynkę.

    Dzieci z tym talentem szybko przechodzą z planowania do działania, nie tak jak w talentach myślenia strategicznego, które dłużej zastanawiają się, rozważają, antycypują "co jeśli?". "Osiągacze" chcą spożytkować swoją energię, więc trzeba dawać możliwość wykorzystywania tej energii.

    Warto tworzyć listy zadań, wyrzucić z głowy na papier. Produktywność można połączyć z rutyną.

    Jakie talenty dorosłych słyszymy opowiadając o talencie Osiąganie?

    Osiąganie
    Aktywator
    Poważanie
    Odpowiedzialność

    Słowa talentu

    Osoba z inicjatywą
    Producent- chce produkować i wyprodukować
    Energetyczny i produktywny
    Posiada dużą motywację wewnętrzna
    Pracowity i wytrwały
    Pilny i przykładający się, ambitny
    Chce być dostrzeżony i doceniony
    Lubiący kończyć co rozpoczęte

    Na jakie zachowania zwracamy uwagę. Jak obserwujemy ten talent?
    Możemy przyglądać się sposobowi zachowania lub działania dziecka

    • 46 min

Top Podcasts In Education

The Mel Robbins Podcast
Mel Robbins
The Jordan B. Peterson Podcast
Dr. Jordan B. Peterson
Small Doses with Amanda Seales
Urban One Podcast Network
Mick Unplugged
Mick Hunt
TED Talks Daily
TED
The Rich Roll Podcast
Rich Roll