Talking Europe(um)

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Talking Europe(um)

Podcast Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, který se zabývá aktuálními politickými tématy v rámci Evropské unie.

  1. 06/27/2024

    #52 Máme se bát o ekonomickou budoucnost Evropy?

    Čeho by měla evropská průmyslová politika dosáhnout? Jaký vliv by měla mít na českou ekonomiku? Pandemie COVID-19 neznamenala pouze velkou zdravotnickou zátěž pro členské státy EU, ale i zásadní předěl v přemýšlení nad globalizovanou ekonomikou na celém světě. Dodavatelské řetězce se přerušily a zároveň došlo k velké akceleraci adopce nových technologií jako jsou elektrická auta, obnovitelné zdroje nebo umělá inteligence. Evropská unie, která měla doposud technologickou převahu v mnoha oborech a zároveň vyspělý průmysl, začíná technologicky ztrácet na konkurenty v USA nebo Číně. V nejčernějším scénáři tak hrozí ztráta pracovních míst a s tím spojené sociální problémy, což může potencionálně vyústit až v nestabilitu celého evropského politického systému. Nic však není ztraceno a zvrátit negativní trend má nová celoevropská průmyslová politika a také částečně fond post-covidové obnovy. Jaký vliv na českou společnost by měl neúspěch evropské průmyslové politiky? A existuje v české společnosti napětí, které souvisí s absencí průmyslové politiky? Hosté: - Martin Buchtík, sociolog, ředitel STEM - Petr Janský, Institut ekonomických studií FSV UK - Klára Votavová, výzkumná pracovnice Institut pro evropskou politiku EUROPEUM Podcast se natáčel 29. května 2024 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze.

    1h 12m
  2. 06/27/2024

    #51 Volby do EP a uprchlíci: změnila něco ruská válka na Ukrajině?

    Co je obsahem Nového paktu o migraci a azylu? Opravdu v něm nejsou žádné kvóty na uprchlíky? Když v roce 2015 proudili do Evropy zástupy uprchlíků z Blízkého východu a Česká republika odmítla přijmout byť jediného, málokdo mohl očekávat, že ruská válka na Ukrajině spustí bezprecedentní solidaritu ze strany Čechů. Ti začali ukrajinské uprchlíky ubytovávat dobrovolně u sebe na doma nebo chalupě a naplnili tak jedno z volebních hesel negativní kampaně ANO před parlamentními volbami v roce 2021. Měřeno počtem válečných uprchlíků na území ČR se zdá, že česká společnost se od roku 2015 posunula kupředu a získala sebevědomí. Zároveň došlo k výraznému posunu v přístupu k uprchlictví na EU úrovni. V letošním roce byl přijat Nový pakt o migraci a azylu, který zásadním způsobem mění pravidla solidarity mezi zeměmi EU a toho, jakým způsobem je s běženci nakládáno. Je však otázkou zdali celý nový systém se ověří v praxi. Změnili se opravdu Češi od roku 2015? A nejsou nová ustanovení Paktu o migraci a azylu nehumánní? Na tyto a další otázky v podcastu odpovídají hosté: - Viktor Daněk, zástupce ředitele, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM - Zuzana Pavelková, Organizace pro pomoc uprchlíkům Podcast se natáčel 22. května 2024 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze.

    43 min
  3. 02/28/2023

    #45 Dezinformace v české informační sféře - 1. výročí války na Ukrajině

    Česká informační sféra je plná dezinformací a mis-informací, které ovlivňují veřejnou debatu o různých tématech. Přestože tento jev není nový, projevil se zejména během nedávných prezidentských voleb v ČR a dezinformace převládají i v souvislosti se zelenou agendou Evropské unie nebo ruskou agresí proti Ukrajině. O tom, jak dezinformace vypadají, jak se šíří a jak s nimi bojovat, hovoří projektové manažerky Kristína Šefčíková z Prague Security Studies Institute a Tatiana Mindeková z Institutu EUROPEUM. Evropa a svět si také nedávno připomněli první výročí ruské agrese proti Ukrajině. Jak toto výročí vypadalo v Kyjevě, v Evropě a v členských státech a kam se v reakci na tuto krizi posunula Evropská unie za poslední rok, komentuje Jana Juzová, vedoucí výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM. Odpovídá také na otázky týkající se budoucího směřování Ukrajiny, jejího možného členství v EU, změn v integračním procesu a toho, jak se na tyto debaty dívají země západního Balkánu. Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM. Výzkum PSSI o dezinformacích během prezidentských voleb a války na Ukrajině. Výzkum dezinformací v souvislosti se Zelenou dohodou EU v rámci IRI Beacon projektu. Debata Café Evropa k prvnímu výročí války s Petrem Pavlem, Věrou Jourovou a Vitalijem Usatyjem.

    34 min

About

Podcast Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, který se zabývá aktuálními politickými tématy v rámci Evropské unie.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada