50 episodes

Podcast Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, který se zabývá aktuálními politickými tématy v rámci Evropské unie.

Talking Europe(um‪)‬ Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

  • News

Podcast Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, který se zabývá aktuálními politickými tématy v rámci Evropské unie.

  #50 Zvedající se hladina oceánu - španělské předsednictví v Radě EU

  #50 Zvedající se hladina oceánu - španělské předsednictví v Radě EU

  První část epizody se věnuje existenčním hrozbám, které už teď některé státy zažívají kvůli změně klimatu. Projektová manažerka Institutu EUROPEUM Tatiana Mindeková bude odpovídat na otázky týkající se polynéského ostrovního státu Tuvalu. Ten bude v důsledku zvedající se hladiny oceánu kvůli tajícím ledovcům brzy zaplaven.


  V druhé části vám z prostředí španělského velvyslanectví přinášíme v rozhovor s Bernardem Lopezem Riosem, zástupcem vedoucího mise. Řeč bude jednak o španělském předsednictví v Radě EU, které 1. 7. navázalo na to švédské, ale také o česko-španělských vztazích. Pan Rios se rovněž podělí o střípky ze své práce diplomata.

  Moderuje Rebeka Hengalová, výzkumná pracovnice klimatického týmu Institutu EUROPEUM a Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM.  Srdečně vás zveme na promítání filmu ThuleTuvalu ve čtvrtek 31. 8. v 19:30. Po promítání bude následovat krátká debata. Vstupné je zdarma, kvůli omezené kapacitě je ale nutná registrace. Více informací naleznete na našich webových stránkách v sekci události.

  • 22 min
  #49 Postoje České republiky k EU, migraci a právnímu státu - O udržitelných financích s Julianem Tóthem

  #49 Postoje České republiky k EU, migraci a právnímu státu - O udržitelných financích s Julianem Tóthem

  Většina Čechů by v případném referendu o vystoupení z EU hlasovala pro setrvání v EU, k případnému přijetí eura by ale zůstala velmi vlažná. Češi nejvíce důvěřují institucím, jako jsou policie, armáda, NATO nebo prezident, a až poté Evropské unii. Češi i nadále podporují pomoc migrantům z Ukrajiny, ale tato pomoc je podmíněna jejich vlastní situací. To i dalšími výsledky prvního průzkumu v rámci projektu RevivEU přinášíme v rozhovoru s Jaromírem Mazákem, ředitelem výzkumu analytického ústavu STEM.

  Udržitelné financování - trend, který soukromý sektor sleduje již několik let. Co ale udržitelnost ve financích znamená, jakou roli hrají firmy, banky, stát nebo Evropská unie? Proč je v tomto případě nutná regulace a chtějí ji firmy? A co rozumíme pod pojmem těžký průmysl? To vše vysvětluje Julián Tóth z Centra pro udržitelné finance (ISFC).

  Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM.

  Projekt RevivEU: reviveu.netPublikace o těžkém průmyslu: překážky v odvětví a roadmapa financování.

  • 45 min
  #48 Ukrajinské obilí v EU - Druhé kolo prezidentských voleb v Turecku se Žigou Faktorem

  #48 Ukrajinské obilí v EU - Druhé kolo prezidentských voleb v Turecku se Žigou Faktorem

  Před několika týdny se skupina středoevropských států rozhodla jednostranně zakázat dovoz obilí z Ukrajiny na své domácí trhy. Proč se státy takto rozhodly a jak toto rozhodnutí ovlivní nadcházející volby v Polsku a na Slovensku a cenu potravin na světových trzích? Jak tyto události ovlivní budoucnost integrace Ukrajiny do Evropy?

  Turecko čeká v neděli 28. května druhé kolo prezidentských voleb. Kriticky důležité volby rozhodnou, mimo jiné, o budoucnosti demokracie v Turecku, hospodářské situaci a vztazích s Evropou a sousedy v regionu. Kdo jsou současný prezident Recep Tayyip Erdoğan a jeho vyzyvatel Kemal Kılıçdaroğlu a co prosazují? Jaký výsledek můžeme očekávat a co by oba scénáře znamenaly pro Evropskou unii?

  Tato témata rozebírá Žiga Faktor, vedoucí bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM, v rozhovoru s Kristinou Chlebákovou.

  • 31 min
  #47 Klimatické balíčky v Evropském parlamentu - O české delegaci na Tchaj-wanu a vztazích s Čínou

  #47 Klimatické balíčky v Evropském parlamentu - O české delegaci na Tchaj-wanu a vztazích s Čínou

  Evropský parlament na svém dubnovém plenárním zasedání schválil 3 legislativní opatření, která jsou součástí balíčku Fit for 55. Tatiana Mindeková a Rebeka Hengalová z Institutu EUROPEUM komentují, čeho přesně má reforma systému obchodování s emisemi, přijetí tzv. uhlíkového cla a vytvoření sociálního klimatického fondu dosáhnout.Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a její delegace nedávno navštívila Tchaj-wan, z čehož se stala ostře sledovaná návštěva. Jaké vztahy má Česká republika s Tchaj-wanem a jak se k tomu staví ostatní evropské státy? Jaký je stav vztahů mezi Evropou a Čínou a mají dialog a návštěvy evropských představitelů v současné globální situaci smysl? O tom i o diplomatické kariéře hovoříme se Zdeňkem Beránkem, poradcem předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro zahraniční politiku.

  Diskuse Café Evropa o vztazích s Čínou. Více o klimatickém hlasování v Evropském parlamentu. V čase nahrávání se čekalo na výsledky hlasování Rady EU, která však 25.4. reformy rovněž schválila. Toto hlasování bylo posledním krokem v rozhodovacím procesu. Texty budou nyní zveřejněny v Úředním věstníku EU a v platnost vstoupí o 20 dní později.

  • 35 min
  #46 Podpora průmyslu a automobilová doprava v EU – O kariéře a aktuálním dění v EU s Evou Horelovou

  #46 Podpora průmyslu a automobilová doprava v EU – O kariéře a aktuálním dění v EU s Evou Horelovou

  Evropská unie nedávno představila legislativní balíčky na podporu evropského průmyslu při jeho přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku a na zajištění udržitelných dodávek kritických nerostných zdrojů. Co tyto balíčky obsahují a jaký mají dopad na české a evropské podniky? K tomu a k nedávnému vývoji legislativy EU v oblasti automobilové dopravy se vyjadřuje Michal Hrubý, ekonom Mezinárodního centra pro udržitelné finance a vědecký asistent na ŠKODA AUTO Vysoké škole.Ve druhé části si povídáme s Evou Horelovou, vedoucí politické sekce Zastoupení Evropské komise v Česku o tom, jak může vypadat profesní kariéra v evropských institucích a proč je důležité mít v institucích kvalitní a dostatečné zastoupení České republiky. Vyjadřuje se také k evropské pomoci Ukrajině, k tomu, jak válka na evropském kontinentu ovlivňuje její každodenní práci a jak se dívá na aktuální dění ve společnosti.Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM.

  • 29 min
  #45 Dezinformace v české informační sféře - 1. výročí války na Ukrajině

  #45 Dezinformace v české informační sféře - 1. výročí války na Ukrajině

  Česká informační sféra je plná dezinformací a mis-informací, které ovlivňují veřejnou debatu o různých tématech. Přestože tento jev není nový, projevil se zejména během nedávných prezidentských voleb v ČR a dezinformace převládají i v souvislosti se zelenou agendou Evropské unie nebo ruskou agresí proti Ukrajině. O tom, jak dezinformace vypadají, jak se šíří a jak s nimi bojovat, hovoří projektové manažerky Kristína Šefčíková z Prague Security Studies Institute a Tatiana Mindeková z Institutu EUROPEUM.


  Evropa a svět si také nedávno připomněli první výročí ruské agrese proti Ukrajině. Jak toto výročí vypadalo v Kyjevě, v Evropě a v členských státech a kam se v reakci na tuto krizi posunula Evropská unie za poslední rok, komentuje Jana Juzová, vedoucí výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM. Odpovídá také na otázky týkající se budoucího směřování Ukrajiny, jejího možného členství v EU, změn v integračním procesu a toho, jak se na tyto debaty dívají země západního Balkánu.


  Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM.


  Výzkum PSSI o dezinformacích během prezidentských voleb a války na Ukrajině. Výzkum dezinformací v souvislosti se Zelenou dohodou EU v rámci IRI Beacon projektu. Debata Café Evropa k prvnímu výročí války s Petrem Pavlem, Věrou Jourovou a Vitalijem Usatyjem.

  • 33 min

Top Podcasts In News

Serial
Serial Productions & The New York Times
The Daily
The New York Times
Up First
NPR
The Tucker Carlson Podcast
Tucker Carlson Network
The Ben Shapiro Show
The Daily Wire
The Megyn Kelly Show
SiriusXM