Trota – pierwsza ginekolożka w Europie i inne kobiety średniowiecza | prof. Joanna Godlewicz-Adamiec
Mimo krążących we współczesnym dyskursie negatywnych stereotypów na temat pozycji kobiet w średniowieczu, okazuje się, że odważnych i myślących w zaskakująco postępowy sposób kobiet było w tamtych czasach niemało. Jedną z nich była trata von Salerno, uważana dziś za pierwszą ginekolożkę w Europie, której przypisuje się ważne traktaty na temat chorób kobiecych, a także opieki nad niemowlętami. W jej pismach pojawiają się np. twierdzenia, że bezpłodność nie powinna być postrzegana, jako problem wyłącznie kobiecy, ale może to dotyczyć także mężczyzn. Jak mówi prof. Joanna Godlewicz-Adamiec z Instytutu Germanistyki, jej pisma świadczą o niezwykle zaawansowanej wiedzy ginekologicznej.
W tym odcinku prof. Joanna Godlewicz-Adamiec opowiada o średniowiecznych postaciach kobiecych (historycznych i fikcyjnych), które wyłamywały się z norm społecznych. Oprócz Troty, pojawia się m.in. Hildegarda z Bingen, która osiągnęła niezwykle wysoką pozycję w Kościele. Pojawiają się także takie tematy, jak obecność cielesności w świątyniach kościołów chrześcijańskich, średniowieczne przedstawianie relacji człowieka ze zwierzęciem, czy epos rycerski. Przede wszystkim próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak możemy odczarować średniowiecze, epokę postrzeganą, jako pełną mroku, a jednak, w rzeczywistości, tak różnorodną i przełomową dla europejskiej cywilizacji?
Host: Maria Łusakowska, Wydział Neofilologii UW
Gość: prof. dr hab. Joanna Godlewicz-Adamiec, Instytut Germanistyki
Podobał Ci się ten odcinek? Możesz dać nam pięć gwiazdek, zasubskrybować lub po prostu polecić nas znajomym.
NeoTalk jest oficjalnym podcastem Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdziesz nas na Instagramie i na Facebooku.
Możesz do nas także napisać na adres neotalkpodcast@gmail.com
資訊
- 節目
- 頻率每月更新
- 發佈時間2024年6月7日 上午7:30 [UTC]
- 長度1 小時 6 分鐘
- 年齡分級兒少適宜