Trota – pierwsza ginekolożka w Europie i inne kobiety średniowiecza | prof. Joanna Godlewicz-Adamiec

NeoTalk

Mimo krążących we współczesnym dyskursie negatywnych stereotypów na temat pozycji kobiet w średniowieczu, okazuje się, że odważnych i myślących w zaskakująco postępowy sposób kobiet było w tamtych czasach niemało. Jedną z nich była trata von Salerno, uważana dziś za pierwszą ginekolożkę w Europie, której przypisuje się ważne traktaty na temat chorób kobiecych, a także opieki nad niemowlętami. W jej pismach pojawiają się np. twierdzenia, że bezpłodność nie powinna być postrzegana, jako problem wyłącznie kobiecy, ale może to dotyczyć także mężczyzn. Jak mówi prof. Joanna Godlewicz-Adamiec z Instytutu Germanistyki, jej pisma świadczą o niezwykle zaawansowanej wiedzy ginekologicznej. 

W tym odcinku prof. Joanna Godlewicz-Adamiec opowiada o średniowiecznych postaciach kobiecych (historycznych i fikcyjnych), które wyłamywały się z norm społecznych. Oprócz Troty, pojawia się m.in. Hildegarda z Bingen, która osiągnęła niezwykle wysoką pozycję w Kościele. Pojawiają się także takie tematy, jak obecność cielesności w świątyniach kościołów chrześcijańskich, średniowieczne przedstawianie relacji człowieka ze zwierzęciem, czy epos rycerski. Przede wszystkim próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak możemy odczarować średniowiecze, epokę postrzeganą, jako pełną mroku, a jednak, w rzeczywistości, tak różnorodną i przełomową dla europejskiej cywilizacji?

Host: Maria Łusakowska, Wydział Neofilologii UW

Gość: prof. dr hab. Joanna Godlewicz-Adamiec, Instytut Germanistyki

Podobał Ci się ten odcinek? Możesz dać nam pięć gwiazdek, zasubskrybować lub po prostu polecić nas znajomym.

NeoTalk jest oficjalnym podcastem Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdziesz nas na ⁠Instagramie⁠ i na ⁠Facebooku.⁠

Możesz do nas także napisać na adres ⁠neotalkpodcast@gmail.com

若要收聽兒少不宜的單集,請登入帳號。

隨時掌握此節目最新消息

登入或註冊後,即可追蹤節目、儲存單集和掌握最新資訊。

選取國家或地區

非洲、中東和印度

亞太地區

歐洲

拉丁美洲與加勒比海地區

美國與加拿大