Коли все має значення

Лабораторія журналістики суспільного інтересу
Коли все має значення

Це подкаст з невимушеними розмовами із світовими інтелектуалами про Україну та українців під час війни. Щотижня журналістки Наталя Гуменюк та Ангеліна Карякіна із своїми гостями говорять про те, як країна відкривається світу та разом рефлексують про тектонічні зсуви всередині неї і те, як війна проти України змінює світ.

  1. HACE 5 DÍAS

    Що робили росіяни під час окупації ЧАЕС? Фільм-доказ Олексія Радинського «Спеціальна операція»

    На Берлінському міжнародному кінофестивалі відбуласясвітова прем’єра документального фільму українського режисера Олексія Радинського «Спеціальна операція». В його основі – сотні годин записів із відеокамер на Чорнобильській атомній електростанції під час її окупації російською армією у 2022 році. Працівники ЧАЕС, ризикуючи власним життям, таємно робили копії записів з частини прихованих камер, які не знайшли ворожі солдати на території об’єкта. Глядачі фільму фактично у режимі реального часу бачать, що відбувалося під час самого захоплення станції, п’яти тижнів окупації та відступу російських військ. «Спеціальну операцію» називають фільмом-доказом, адже записи з відеокамер є доказовою базою скоєння воєнного злочину з боку РФ в Україні – окупації ЧАЕС. Росія є єдиною країною в світі, яка вдалася до захоплення атомних режимних об’єктів. Досі під її контролем залишається найбільша атомна електростанція Європи – Запорізька АЕС, яку вона окупувала одночасно із ЧАЕС.  Під час роботи над стрічкою Радинський зрозумів, що це буде фільм не зовсім про ЧАЕС, а здебільшого про російську армію.   Журналістка Ангеліна Карякіна говорить із режисеромОлексієм Радинським та продюсеркою фільму Любов’ю Кнорозок про те, як ЧАЕС перетворилася на базу для російської армії та «пришвидшила» її відступ з Київщини, будні окупантів на атомному об’єкті та післясмак від стрічки, на який сподіваються автори «Спеціальної операції».

    46 min
  2. 12 FEB

    Я був солдатом армії Північної Кореї. Історія перебіжчика з КНДР до Південної Кореї

    З осені 2024 року солдати Північної Кореї почали братиучасть у війні проти України. За оцінками українських спецслужб, на Курщині близько 11 тисяч військових КНДР тоді воювали на боці росіян. Наприкінці січня 2025 року президент Володимир Зеленський повідомив, що за кілька місяців у боях загинули майже чотири тисячі північнокорейців. Протягом всього часу з’явилися новини та відео лише з кількома полоненими солдатами з КНДР. Втікача з Північної Кореї, пана Р. ( ім’я героя змінено з міркувань безпеки) така мала кількість полонених не здивувала. Адже для північнокорейського солдата полон є найбільшою ганьбою. Майбутнього для такого солдата немає і в КНДР на нього очікує найгірший сценарій, аж до смерті.  Пан Р. служив в армії Північної Кореї сім років. У 2019 йому вдалося втекти з КНДР до Південної Кореї, де він зараз і проживає. Роки в північнокорейській армії він називає найгіршими, без жодної заробітної плати і з видачою одного кілограма рису на місяць. Життя північнокорейських солдат немає жодної цінності і керівництву КНДР байдуже помруть вони чи ні. Вони мають тільки воювати, каже пан Р.  Водночас лідер Північної Кореї Кім Чен Ин вже заявив, що надалі підтримуватиме Росію у війні проти України. Іноземні ЗМІ повідомляють, що в обмін на північнокорейських солдат цього року КНДР запустить власне виробництво дронів, розроблених з Росією.   Журналістка Наталя Гуменюк говорить із втікачем з КНДР,паном Р. про його роки військової служби у Північній Кореї та як він втік звідти, чому жителі КНДР готові померти за свого лідера, відмінність логіки північнокорейських солдат та як можна психологічно на них впливати.

    38 min
  3. 5 FEB

    Мита як покарання. Навіщо Трамп розпочав торговельну війну?

    Президент США Дональд Трамп запровадив мита у розмірі 25% на товари із Канади та Мексики. Ці країни вже готували свою відповідь. Однак після перемовин Трамп відклав на місяць запровадження мит на імпорт з цих держав. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо пообіцяв посилити захист свого кордону, призначити відповідального за боротьбу з наркокартелями, які оголосять терористичними угрупованнями. Президентка країни Клаудія Шейнбаум погодилася відправити на кордони Мексики 10 тисяч військових для боротьби з наркотрафіком. Іспаномовний тележурналіст із США Хорхе Рамос називає нові тарифи покаранням для Латинської Америки з боку президента США. Трамп звинувачує, зокрема, і Мексику у десятках тисяч смертей американців, які помирають щорічно від передозування наркотиками. Також Трамп називає всі 40 мільйонів нелегальних мігрантів у США злочинцями. Запровадження тарифів на країни походження таких людей, за логікою Трампа, буде дієвим інструментом для вирішення цієї проблеми. Рамос вбачає в новому президенті США загрозу для демократії та світу в цілому. Хоча Трамп повторює, що не хоче війни, але в його діях можна побачити зовсім протилежне, впевнений Рамос. У журналіста є своя особиста історія з Трампом. Той наказав вигнати Хорхе Рамоса з прес-конференції у 2015 році через незручні питання, зокрема, стосовно нелегальних мігрантів та запланованих масових депортацій.  Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Хорхе Рамосом про нову еру Дональда Трампа, чому майже половина іспаномовних виборців підтримала кандидата від республіканців, як дії нового президента можуть підштовхнути Латинську Америку до Китаю та Росії та хто може нашіптувати Трампу думку забрати Панамський канал.

    41 min
  4. 5 FEB

    Tariffs as a Punishment. Why did Trump Start a Trade War?

    The U.S. President Donald Trump has imposed tariffs of 25% on goods from Canada and Mexico. These countries had already prepared their response. However, after negotiations, Trump agreed to delay new tariffs for one month for imports from Canada and Mexico. Canadian Prime Minister Justin Trudeau promised to enhance border security, appoint “fentanyl czar” and list cartels as terrorists groups. The Mexican President Claudia Sheinbaum has agreed to deploy 10,000 soldiers to Mexico's borders to fight drug trafficking. Spanish-speaking journalist from USA Jorge Ramos describes the new tariffs as a punishment for Latin America by the U.S. President. Trump accuses, among others, Mexico of being responsible for the tens of thousands of American deaths from drug overdoses each year. Trump also refers to all 40 million illegal immigrants in the US as criminals. According to Trump's logic, imposing tariffs on the countries of origin of these people will be an effective tool in solving the problem. Ramos sees the new U.S. President as a threat to democracy and the world as a whole. Although Trump repeatedly states that he does not want war, Ramos believes his actions suggest the opposite. The journalist has a personal history with Trump. In 2015, Trump ordered Jorge Ramos to be removed from a press conference for asking uncomfortable questions, including about illegal immigrants and the planned mass deportations. Journalist Nataliya Gumenyuk talks to Jorge Ramos about the new era of Donald Trump, why nearly half of Spanish-speaking voters supported the Republican candidate, how the actions of the new president might push Latin America towards China and Russia, and who could suggesting to Trump the idea of taking the Panama Canal.

    40 min
  5. 29 ENE

    Вам треба привезти Україну в Мехіко, Ліму, Бразилію, Буенос-Айрес | Джон Лі Андерсон

    Журналіст Джон Лі Андерсон почав свою роботу як кореспондент у 80-х роках. Його першими друкованими матеріалами були довгі хроніки про його подорожі джунглями Амазонки. Згодом він став військовим кореспондентом та висвітлював конфлікти в різних країнах світу, зокрема, Сирії, Лівії, Лівані, Іраку, Афганістані, Анголі, Сомалі, Судані, Малі та Ліберії. Андерсон не міг пропустити одну з останніх ключових подій на Близькому Сході — падіння режиму Башара Асада.  За багато років своєї роботи він бачив чимало жорстокості. Але рівень інституціалізованого садизму, свідком якого він став у Сирії кінця 2024 року, вразив навіть його.  Він писав свої матеріали з різних частин світу. Однак центром його уваги завжди залишалася Латинська Америка. У тижневику The New Yorker, де Андерсон працює вже майже тридцять років, виходили його статті про банди Ріо-де-Жанейро, землетруси в Гаїті, нетрі Каракаса та ізольоване плем’я в Перу. Він добре відчуває «політичну погоду» регіону та внутрішні настрої, адже пише не тільки про звичайне життя латиноамериканців або моменти криз в окремих країнах. Журналіст любить працювати над великими профайлами політиків. Андерсон, зокрема, опублікував матеріали про Фіделя Кастро, Уго Чавеса та Августо Піночета. Він каже, що не кожен політик має харизму. Цікавими для нього є ті, які усвідомлюють силу своєї влади. Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Андерсоном про те, що його вразило в нинішній Сирії, про образ Латинської Америки на США та як треба було вмовляти лідерів цього регіону підтримати Україну, президента Аргентини, дивака Хав’єра Мілея та останнього фашиста Августо Піночета.

    1 h y 9 min
  6. 29 ENE

    You Need to Bring Ukraine to Mexico City, Lima, Brasilia, Buenos Aires | Jon Lee Anderson

    Journalist Jon Lee Anderson began his career as a correspondent in the 1980s. His early publications were long chronicles of his travels through the Amazon jungle. Later, he became a war correspondent, covering conflicts worldwide, including Syria, Libya, Lebanon, Iraq, Afghanistan, Angola, Somalia, Sudan, Mali, and Liberia. Anderson also could not miss one of the most pivotal events in the Middle East — the fall of Bashar al-Assad's regime. Over the years, he has witnessed immense brutality, but the level of institutionalized sadism he encountered in Syria at the end of 2024 shocked even him. Anderson wrote his stories from various corners of the globe, but Latin America has always been at the heart of his work. "The New Yorker," where Anderson has been a contributing writer for nearly three decades, has published his articles on the gangs of Rio de Janeiro, the earthquakes in Haiti, the slums of Caracas, and an isolated tribe in Peru. He has a keen sense of the region's "political weather" and its internal dynamics, writing not only about the daily lives of Latin Americans or the crises unfolding in specific countries, but also delving into comprehensive profiles of politicians. Anderson, for example, has written about Fidel Castro, Hugo Chávez, and Augusto Pinochet. He believes that not every politician has charisma, but he is particularly interested in those who understand the understand the use of power. Journalist Nataliya Gumenyuk talks to Anderson about what has left a lasting impression on him in Syria today, Latin America's resentment toward the United States, how to persuade leaders of the region to support Ukraine, Argentina's eccentric president Javier Milei, and the last fascist, Augusto Pinochet.

    1 h y 13 min
  7. 22 ENE

    Трамп, другий сезон. Чого можна чекати від нього вже зараз Україні та світу?

    «Золотий вік Америки наступає прямо зараз!» Такою була перша фраза інавгураційної промови Дональда Трампа. Упродовж неї він пообіцяв оголосити національний надзвичайний стан на кордоні США та Мексики, збільшити видобуток нафти та газу, вийти з Паризької кліматичної угоди, повернути контроль над Панамським каналом, залишити тільки два гендери — чоловічий та жіночий, а американських астронавтів відправити на Марс. При цьому він жодного разу не згадав про Україну, а тільки пообіцяв припинити усі війни в світі. Згодом під час підписання низки указів в Овальному кабінеті, Дональд Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський готовий до домовленостей щодо припинення війни. Щодо Володимира Путіна, то 47-й президент США повідомив, що планує з ним зустрітися, це може відбутися досить швидко. Болгарський політичний аналітик та інтелектуал Іван Крастєв каже, що Трамп тут може потрапити у психологічну пастку. Він зустрічався з президентом РФ раніше і впевнений, що між ними є певні особисті відносини. Однак він може до кінця не розуміти, що Путін, якого він бачив раніше, і Путін після трьох років повномасштабної війни — це не одна і та ж людина. Крастєв впевнений, що одним з важелів тиску з боку Трампа на Москву будуть санкції, зокрема, щодо російської нафти. За оцінками політичного аналітика, легких перемовин з росіянами не буде. Однак Трамп також не робитиме всього, чого захоче Путін. Проблема в тому, що коли він зможе дистанціюватися від конфлікту, отримати тимчасове рішення, а потім залишити цю війну європейцям, у нього може виникнути спокуса зробити це. Це буде ризик як для України, так і для Європи», — говорить Крастєв. Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Іваном Крастєвим про зміни Трампа та його страхи, що зараз може бути предметом переговорів щодо війни Росії в Україні, затиснуту між твітами Ілона Маска та кремлівською пропагандою Європу, амбіції Віктора Орбана як спецпосланця та демографію як фактор у війні.

    1 h y 14 min
  8. 22 ENE

    Trump, Season 2: What Can Ukraine and the World Expect from Him Already?

    "The golden age of America begins right now!" This was the opening line of Donald Trump’s inaugural speech. During the address, he promised to declare a national emergency at the U.S.-Mexico border, increase oil and gas production, withdraw from the Paris Climate Agreement, regain control over the Panama Canal, recognize only two genders — male and female — and send American astronauts to Mars. Notably, he did not mention Ukraine once, instead vowing to end all wars worldwide.   Later, while signing a series of executive orders in the Oval Office, Trump stated that Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy was ready to negotiate an end to the war. Regarding Vladimir Putin, the 47th U.S. president announced plans to meet with him, potentially very soon. Bulgarian political analyst and intellectual Ivan Krastev believes Trump could fall into a psychological trap in this scenario. Having previously met with the Russian president, Trump might assume they share a personal connection. However, he may fail to grasp that the Putin of three years of full-scale war is not the same man he met before.   Krastev is confident that one of Trump’s levers of pressure on Moscow will be sanctions, particularly targeting Russian oil. According to the analyst, negotiations with the Russians will be far from easy. However, Trump is unlikely to comply entirely with Putin’s demands. The issue arises if Trump distances himself from the conflict, secures a temporary solution, and then leaves the war to the Europeans. Krastev warns this temptation could pose a risk to both Ukraine and Europe.   Journalist Nataliya Gumenyuk speaks with Ivan Krastev about Trump’s changes and fears, potential topics of negotiation regarding Russia’s war in Ukraine, a Europe caught between Elon Musk’s tweets and Kremlin propaganda, Viktor Orbán’s ambitions as a special envoy, and the role of demographics as a factor in the war.

    1 h y 14 min

Acerca de

Це подкаст з невимушеними розмовами із світовими інтелектуалами про Україну та українців під час війни. Щотижня журналістки Наталя Гуменюк та Ангеліна Карякіна із своїми гостями говорять про те, як країна відкривається світу та разом рефлексують про тектонічні зсуви всередині неї і те, як війна проти України змінює світ.

También te podría interesar

Para escuchar episodios explícitos, inicia sesión.

Mantente al día con este programa

Inicia sesión o regístrate para seguir programas, guardar episodios y enterarte de las últimas novedades.

Elige un país o región

Africa, Oriente Medio e India

Asia-Pacífico

Europa

Latinoamérica y el Caribe

Estados Unidos y Canadá