Zöldhang - minden, ami környezetvédelem

zöldhang
Zöldhang - minden, ami környezetvédelem

Célunk, hogy adásaink segítségével a bolygónk, az országunk, a településünk, az otthonunk élhetőbb legyen. A Megújuló Magyarországért Alapítvány podcastja. Híreinket és elemzéseinket a https://zoldhang.hu/ oldalon találják.

  1. MMAA Klímaklub1 A politikai-közéleti tiltakozás lehetőségei a mai Magyarországon

    8 NOV

    MMAA Klímaklub1 A politikai-közéleti tiltakozás lehetőségei a mai Magyarországon

    Elindult a Megújuló Magyarországért Alapítvány Klímaklubja. Az első kerekasztal témái: tüntetésék, tiltakozások, akciók, önszerveződés, kreativitás, tervezés – ellenállás. Milyen a hazai tiltakozási kultúra? Cselekedj most! De hol van ez a kritikus pont? Mennyire ijesztő vagy sexi a mai Magyarországon politikai tiltakozással foglalkozni? Mi van akkor, amikor a civil mozgalmak átcsapnak politikába? Milyen a közvetlen és a képviseleti demokrácia viszonya? Hogyan tanulható meg a demokrácia? Hogyan lehet a parlamentben tiltakozni? A fideszes hatalomgyár - Kövér László sajátos demokráciafelfogása. Mélyen bennünk él a feudalizmus- a Rákosi korszaktól a Lázár/Orbán rezsimig. Mitől sikeres egy tiltakozás? Miért fontos az erőszakmentesség? Várható egy tiltakozási terrorizmus? Többek között e kérdésekre keresték a választ November 6-án este a budapesti Gödör Underground Klubban, a Király utca 50-ben a Megújuló Magyarországért Alapítvány Klímaklubjában. Az első beszélgetés apropója két – a politikai cselekvésről szóló – könyv megjelenése volt: – Csillag Gábor: ⁠Lázadás kezdőknek és haladóknak… ⁠ÚTMUTATÓ A POLITIKAI TILTAKOZÁSHOZ – ⁠Gyönyörű küzdelem⁠ – Eszköztár az ellenálláshoz – amely a Közélet Iskolájának köszönhetően már magyarul is olvasható! A kerekasztal résztvevői: – Csillag Gábor, stratégiai és kommunikációs tervező – Udvarhelyi Tessza, kulturális antropológus, a Közélet Iskolája alapítója – Oross Dániel, politológus, ifjúságkutató – Kovács Valéria, a Fridays for Future aktivistája A beszélgetést Járdány Bence moderálta. A mai podcast e kerekasztal beszélgetés Sarkadi Péter által szerkesztett változata.

    1 h y 20 min
  2. MMAA zöld akadémia3 Világeleje vagy világvége?

    18 OCT

    MMAA zöld akadémia3 Világeleje vagy világvége?

    Mi az a rendszerkomfort környezetvédelem? Önbecsapás a technooptimizmus? A zöld pártok oldják meg a környezeti problémákat, vagy elég a mostani politikai elit cseréje? Lehet-e zöldíteni a kapitalizmust? Ökokatasztrofizmus, és mélyalkalmazkodás. A cselekvő remény útja. A zöldmozgalom és a rémálmok. NER helyett NÖF – Nagy Ökológiai Fordulat? Ugye olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Nem könnyű persze ilyet írni, hiszen nem járunk messze civilizációnk ökológiai öngyilkosságától: ijesztően gyors éghajlatváltozás, a csodás élővilág rohamos elszegényedése, fullasztó települési légszennyezés és még számos hasonló probléma fenyeget bennünket. Takács-Sánta András humánökológus Világeleje - A jó élet keresése az ökológiai válság korában c. könyve sem festi rózsaszínre a képet, még véletlenül sem. Ugyanakkor megmutatja azt is, hogy a zord, keserű Mad Max-világ eljövetele korántsem szükségszerű. E könyv több tucat, együtt egy nagy képet kirajzoló mikroesszéje erről a lehetőségről szól: a cselekvő remény rögös, de szép útjáról. A jó élet fogalmának átértékeléséről. Bátrakról, gyógyítókról, hősökről, prófétákról. Azaz remélhetőleg rólad is. Takács-Sánta András humánökológussal, a “Világeleje” c. könyvéről Szilágyi László beszélgetett Siófokon szeptember közepén a Megújuló Magyarországért Alapítvány Nyári Zöld Akadémiáján. Az adást Sarkadi Péter szerkesztette.

    34 min
  3. Mi a kiút Budapest urbanizációs negatív spiráljából?

    6 SEPT

    Mi a kiút Budapest urbanizációs negatív spiráljából?

    A Budapesten élők várható élettartama 5 évvel marad el az Európai nagyvárosok átlagától. De még a fővároson belül is kontinensnyi a különbség pl. a II. és a VIII. kerület között. A tervek szerint az elkövetkező években 20 milliárd forint közvetlen EU-s forrást fog a főváros lakhatási programokra felhasználni. A budapesti háztartások 15 – 20%-a energiaszegény, a CO2 kibocsájtás közel 40 %-a a lakossági fűtésből származik. 2024 második felében a fővárosi önkormányzat (saját 2,5 milliárdos kezdő tőkéjével) + a kerületi önkormányzatokkal létrehoz egy energiahatékonysági beruházási alapot, mely társasházi energiatakarékossági felújításokat támogat.    Otthon Budapesten - lakás és lakhatás” címmel szervezett konferenciát május közepén a Biodómban a Főpolgármesteri Hivatal. Az itt készült podcast sorozatunk 3. részében a fővárosi urbanizációs kihívásokról, a Budapesti Lakásügynökségről, a Fővárosi lakhatási programokról, és a Budapesti Klímaügynökség feladatairól, pl. a lakásfelújítási programjairól és finanszírozásukról szólunk. A konferencia háziasszonya Bombera Krisztina volt. A megszólalók: Karácsony Gergely Budapest Főpolgármestere Ámon Ada, a főpolgármester klímapolitikai tanácsadója, a Budapesti Klímaügynökség ügyvezetője Misetics Bálint, a főpolgármester lakás- és szociálpolitikai főtanácsadója. Kovács Vera, a Budapesti Lakásügynökség igazgatója Az adást Sarkadi Péter szerkesztette.

    45 min
  4. Hogyan lehetne lakhatási költségeinket csökkenteni?

    30 AGO

    Hogyan lehetne lakhatási költségeinket csökkenteni?

    A budapesti lakásállomány felújítása 4 – 5 ezer milliárd forintot igényel. Hogyan használhatjuk fel hatékonyan a közpénzt pl. a levegő minőségének javítására, a lakókonfort növelésére, ezáltal az egészségi állapotunk javítására? Mi a Budapesti Klímaügynökség célja? Mi a bankok szerepe a széndioxid kibocsájtás csökkentésében, és milyen lehetőségeik vannak? A banki hiteleknek csak a 10 %-át veszik fel az emberek lakásfelújításra. Az állami és a magánfinanszírozásoknak mi lenne a kívánatos aránya? Mik az eddigi állami programok buktatói, és mi lenne a jó irány? Mekkora állami/banki támogatás motiválna? Milyen lenne a jó hitelkonstrukció? Mitől zöld a zöldhitel? Mi az az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer azaz az EKR? Miért nagyon fontosak a lakásfelújítás kapcsán a tanácsadó irodák? Többen között e kérdésekre is keresték a választ a Főpolgármesteri Hivatal által szervezett az „Otthon Budapesten - lakás és lakhatás” című konferencián még május közepén a Biodómban. Podcast sorozatunk második részében a fővárosi lakásfelújítási programokról és finanszírozásukról, ill. a leendő Budapesti Klímaügynökség feladatairól esik szó. A Bombera Krisztina által moderált kerekasztal-beszélgetés résztvevői: Ámon Ada a Budapesti Klímaügynökség vezetője Mosonyi Balázs közgazdász befektetési szakember (CEIS) Pálffy Anikó közgazdász, a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szakmai vezetője Suba Levente a K&H csoport fenntarthatósági vezeje. fotó és hang szerkesztő: Sarkadi Péter

    40 min
  5. Az utcát fűtjük?  Felújítási útlevél épületeknek

    16 AGO

    Az utcát fűtjük?  Felújítási útlevél épületeknek

    „Otthon Budapesten - lakás és lakhatás” címmel szervezett konferenciát még május közepén a Biodómban a Főpolgármesteri Hivatal. Podcast sorozatunk első részében a fővárosi épületállomány, a felújítási lehetőségek, és a leendő Budapesti Klímaügynökség feladatai állnak. 2023 novemberében készült egy reprezentatív felmérés, melyben többek között arra voltak kíváncsiak a szakemberek, hogy mekkora az energiaszegénység? Milyen fizikai állapotban vannak a budapesti lakóépületek? Hogy viszonyul a lakosság az energiaátmenet kérdéséhez? Mennyire akarnak, és mennyire hajlandóak felújítani? Miért lenne fontos a Budapesti Klímaügynökség, és milyen típusú támogatásokra van lakossági igény? Milyen hatással volt a rezsicsökkentés csökkentése a beruházásokra? Az utcát fűtjük? A budapesti lakóingatlanok energetikai állapota kerekasztal-beszélgetést Bombera Krisztina moderálta. A résztvevők: Szemző Hanna Városkutatás, Csoknyai Tamás BME docens, és Kiss Ernő Magyar Napelem Napkollektor Szövetség. Mint a beszélgetésből többek között kiderül: -- az összes épületenergetikai rekonstrukciót értelmetlenné tette, a napkollektoros iparágat likvidálta az Orbán-kormány rezsicsökkentése. -- Koncepciótlan, és kiszámíthatatlan az állami támogatási rendszer. -- Mi az a felújítási épület útlevél. -- Miért fontos a mélyfelújítás. Fotó és hang szerkesztés: Sarkadi Péter

    41 min

Acerca de

Célunk, hogy adásaink segítségével a bolygónk, az országunk, a településünk, az otthonunk élhetőbb legyen. A Megújuló Magyarországért Alapítvány podcastja. Híreinket és elemzéseinket a https://zoldhang.hu/ oldalon találják.

Para escuchar episodios explícitos, inicia sesión.

Mantente al día con este programa

Inicia sesión o regístrate para seguir programas, guardar episodios y enterarte de las últimas novedades.

Elige un país o región

Africa, Oriente Medio e India

Asia-Pacífico

Europa

Latinoamérica y el Caribe

Estados Unidos y Canadá