Książka „Jak dawniej jadano” to pełna historycznych faktów i anegdot opowieść o kuchni na ziemiach polskich. Autor przygląda się nie tylko temu, co pojawiało się w menu, ale również kulinarnym zwyczajom, tradycjom i wpływowi, jaki narodowa kuchnia ma na poczucie tożsamości.
Andrzej Fiedoruk analizuje naszą historię z perspektywy kuchni od najdawniejszych czasów aż po XX w. Opisuje, co jadali królowie, szlachta i chłopi w różnych okresach burzliwych dziejów Polski. Pokazuje jak kuchnię polską zmieniły czasy zaborów, jak radzono sobie przygotowywaniem posiłków podczas wojen i okupacji, a jak w okresie PRL-u.
To także próba odpowiedzi na pytanie, czym jest kuchnia polska. Okazuje się, że to nie tylko serwowane przez współczesnych restauratorów pierogi i kotlety schabowe, a całe bogactwo kuchni regionalnej i przysmaki, do których wracamy nawet od setek lat.
Tradycyjna polska kuchnia coraz częściej jest inspiracją do tworzenia nowych przepisów. Przykładem może być „Jadłonomia po polsku”, czyli wegańska książka kucharska, o której opowiedziała nam jej Autorka, Marta Dymek.
Autor zagląda do spiżarni, piwnic, kuchni, sklepów spożywczych oraz lokali gastronomicznych minionych lat. Opowiada, czym były naroki, jak smakują chrapy łosia z figatelami i podpowiada, jak zrobić suropiecki. W książce znajduje się też odpowiedź na nurtujące wielu pytanie, skąd na wigilijne stoły przypłynął… karp.
O wigilijnych potrawach rozmawialiśmy również z profesorem Jarosławem Dumanowskim.
O książce „Jak dawniej jadano” opowiedział w Audycjach Kulturalnych jej autor, Andrzej Fiedoruk – socjolog, historyk i rodowity białostocczanin.
Zdjęcia: Wydawnictwo RM.
Artykuł Z dziejów kuchni polskiej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
المعلومات
- البرنامج
- معدل البثيتم التحديث يوميًا
- تاريخ النشر١١ جمادى الآخرة ١٤٤٦ هـ في ٩:٠٠ ص UTC
- مدة الحلقة٢٠ من الدقائق
- التقييمملائم