4 episodes

Zadumáváme se, tvoříme a sdílíme. Oslavujeme myšlení, když společně rozebíráme zdánlivě jasná témata. Píšeme a čteme texty, sdílíme naše myšlenky, v nichž prodléváme. Společně hledáme a objevujeme.

Zadumán‪í‬ Anna, Maty, Karol

  • Science

Zadumáváme se, tvoříme a sdílíme. Oslavujeme myšlení, když společně rozebíráme zdánlivě jasná témata. Píšeme a čteme texty, sdílíme naše myšlenky, v nichž prodléváme. Společně hledáme a objevujeme.

  Vina.

  Vina.

  Neseme vinu? Jak ji prožíváme a jak ji můžeme definovat? 

  V přírodním světě není viny. Kde se bere ta naše? Hřích, trest, vina, stud, lítost. Někdo ji prožívá a někdo ne a každý trochu jinak a za něco jiného. Možná je některá vina jen pocitem a některá moralizujícím nástrojem. Možná nám nějaká vina koluje v krvi a možná je úplně zbytečná. Nebo je to úplně jinak? 

  Nad tím vším jsme prodlévaly v dnešní epizodě, znovu za přítomnosti našich textů. Zveme Vás tedy ke společnému zadumání a přejeme příjemný poslech. 

  Děkujeme za veškerou podporu. Sledujte nás tady a na instagramu (@zadumani) a napište nám, co si myslíte Vy! Budeme moc rády. 

  • 49 min
  Odpovědnost?

  Odpovědnost?

  Odpovědnost, zodpovědnost... komu a čemu se vlastně zodpovídáme? 
  Vztah svobody a odpovědnosti a jejich tíha. Přebírání odpovědnosti, odpovědnost za sebe,  povinnosti, poslušnost a neposlušnost vůči státu, větším celkům nebo hodnotám. A jak na odpovědnost pohlíží různí myslitelé? 
  Nad mnohým dumáme v této epizodě. Přejeme příjemný poslech a zveme Vás k zadumání. 
  Budeme rády za zpětné vazby na instagram (@zadumani), za sledování, sdílení nebo jinou podporu. 

  • 42 min
  Svoboda.

  Svoboda.

  Jak vnímáme svobodu, jaká je její definice a jakými způsoby o ní lze přemýšlet? 
  Pozitivní a negativní svoboda, moderní a antická svoboda, svoboda vědomí, politická svoboda, uvěznění ve vlastní mysli, práva, zodpovědnost, determinace našich činů. O tom všem jsme dumaly v této epizodě. 

  Sledujte nás na Spotify, ať Vám neuniknou další epizody:). A můžete nás sledovat i na Instagramu (@zadumani), kde nám můžete napsat zpětnou vazbu k dílům. Děkujeme za poslech. 

  • 40 min
  Zastavily jsme se.

  Zastavily jsme se.

  Proč Zadumání? Protože chceme přinést chvíle zastavení se a přemýšlení do světa spěchu a rychlosti.
  Bavíme se o zaplňování prázdnoty, efektivitě, produkci, praktičnosti, odpočinku, absenci myšlení, umění být se sebou samým, nevědomých cyklech a mnohém dalším. Zastavte se s námi.

  • 42 min

Top Podcasts In Science

Hidden Brain
Hidden Brain, Shankar Vedantam
Something You Should Know
Mike Carruthers | OmniCast Media | Cumulus Podcast Network
Radiolab
WNYC Studios
Reinvent Yourself with Dr. Tara
Dr. Tara Swart Bieber
Ologies with Alie Ward
Alie Ward
StarTalk Radio
Neil deGrasse Tyson