Zagadkowa historia pewnego rękopisu | prof. Monika Opalińska

NeoTalk

W 2020 r. w Bibliotece Cypriana Norwida w Elblągu dokonano niezwykłego odkrycia: w oprawie niepozornego starodruku należącego do historycznej kolekcji Samuela Meienreisa, XVI-wiecznego bibliofila i kalwińskiego teologa, odnaleziono fragmenty rękopisów pochodzących z XI-wiecznego psałterza z Anglii. Jak to się stało, że części tego rękopisu przemierzyły tysiące kilometrów po Europie? O tej fascynującej historycznej zagadce opowiada profesor Monika Opalińska z Instytutu Anglistyki Wydziału Neofilolgii. 

W tym odcinku rozmawiamy o roli językoznawcy przy badaniu rękopisów oraz o interdyscyplinarnym projekcie SIGLUM, który zrzesza naukowców zarówno humanistycznych, jak i ścisłych, w celu badania manuskryptów. Prof. Opalińska dzieli się także swoimi własnymi doświadczeniami poszukiwania rękopisów w zagranicznych bibliotekach, i opowiada o tym, co sprawiło, że fragmenty jednego manuskryptu są rozproszone po całym kontynencie; wspominamy także o języku staroangielskim. „Znajomość historii języka daje lepsze zrozumienie struktury jego współczesnej odmiany”, mówi prof. Opalińska w odpowiedzi na pytanie dlaczego dla językoznawczy ważna jest znajomość języka staroangielskiego. „Pozwala zrozumieć skąd się biorą wyjątki, skąd ta nieprawdopodobna rozbieżność między pisownią a wymową, skąd się wzięły formy oboczne”.

Host: Maria Łusakowska, Wydział Neofilologii UW

Gość: prof. dr hab. Monika Opalińska (IA)

Wspomniane w odcinku:

Projekt Siglum

Podobał Ci się ten odcinek? Możesz dać nam pięć gwiazdek, zasubskrybować lub po prostu polecić nas znajomym.

NeoTalk jest oficjalnym podcastem Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdziesz nas na ⁠Instagramie⁠ i na ⁠Facebooku.⁠

Możesz do nas także napisać na adres ⁠neotalkpodcast@gmail.com

Para escuchar episodios explícitos, inicia sesión.

Mantente al día con este programa

Inicia sesión o regístrate para seguir programas, guardar episodios y enterarte de las últimas novedades.

Elige un país o región

Africa, Oriente Medio e India

Asia-Pacífico

Europa

Latinoamérica y el Caribe

Estados Unidos y Canadá