74 episódios

Rozhovory o vzniku, projevech a léčbě duševních onemocnění s našimi předními psychiatry, psychology, neurology a dalšími odborníky. Podcast HOVORY O DUŠI volně navazuje na dokumentární cyklus ŽIVOT ZA ZDÍ (www.youtube.com/zivotzazdi), určený lidem s neléčenými nebo špatně léčenými úzkostmi a depresemi. Cyklus získal v roce 2018 Novinářskou cenu Psychiatrické společnost ČLS JEP.

HOVORY O DUŠI ArsAnima, z.s

    • Saúde e fitness
    • 5,0 • 1 avaliação

Rozhovory o vzniku, projevech a léčbě duševních onemocnění s našimi předními psychiatry, psychology, neurology a dalšími odborníky. Podcast HOVORY O DUŠI volně navazuje na dokumentární cyklus ŽIVOT ZA ZDÍ (www.youtube.com/zivotzazdi), určený lidem s neléčenými nebo špatně léčenými úzkostmi a depresemi. Cyklus získal v roce 2018 Novinářskou cenu Psychiatrické společnost ČLS JEP.

    KLINICKÁ PSYCHOLOGIE - JAN BAŽANT

    KLINICKÁ PSYCHOLOGIE - JAN BAŽANT

    Pozvání do podcastu přijal klinický psycholog Jan Bažant, který vystudoval sociální pedagogiku se zaměřením na etopedii (rozvoj, výchova a vzdělávání dětí, mládeže a dospělých s poruchou emocí a chování) na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové. Následně navázal magisterským studiem jednooborové psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a získal specializaci v klinické psychologii. Absolvoval výcvik v kognitivně-behaviorální terapii a jako lektor a organizátor působil ve výcvikovém kurzu Arteterapie a artefiletiky. Přednášel lékařskou psychologii, psychoterapii a orofaciální bolesti na Lékařské fakultě v Hradci Králové. A v Hradci Králové pracoval jako klinický psycholog, neuropsycholog a psychoterapeut. Od roku 2016 vede Oddělení klinické psychologie v Nemocnici Pardubického kraje. Je také předsedou pobočky Asociace klinických psychologů České republiky pro Východní Čechy.



    Náplní práce klinických psychologů ve zdravotnictví je prevence, diagnostika a často i terapie duševních potíží a poruch, včetně poskytování krizové intervence. Cesta k práci samostatně působícího pracovníka ve zdravotnictví trvá od počátku studia psychologie na vysoké škole nejméně deset let. A tak je logické, že zkušenosti a dovednosti takto vzdělaných psychoterapeutů jsou odlišné od jejich kolegů, kteří absolvují bakalářské či magisterské studium některého z humanitních oborů a certifikovaný výcvik v psychoterapii. Oba světy jsou specifické a z povahy studia a získaných zkušeností nemohou být rovnocenné. Z této zdánlivě zřejmé odlišnosti vzniká v oblasti poskytování psychoterapeutické péče řada zbytečných nedorozumění a nepochopení.

    • 1h 20 min
    BEZPEČÍ A SVOBODA VE VZTAZÍCH - ELIŠKA NUSLAUEROVÁ

    BEZPEČÍ A SVOBODA VE VZTAZÍCH - ELIŠKA NUSLAUEROVÁ

    Pozvání do podcastu přijala psycholožka a psychoterapeutka Eliška Nuslauerová, která získala magisterský titul v oboru psychologie na britské Univerzitě v Chesteru, kde se také věnovala práci s lidmi, kteří se vyrovnávali s dopady násilí. Čtyřletý psychoterapeutický výcvik absolvovala na Irish College of Humanities and Applied Sciences v Irsku. V irském Galway se zaměřovala na práci s klienty, kteří prožívali dlouhodobý stres a měli tendence k závislosti na alkoholu nebo drogách. Individuální psychoterapii poskytuje od roku 2010 a párovou od roku 2018, kdy absolvovala svůj první výcvik zaměřený na párové poradenství. Od té doby se každý rok účastní online seminářů a workshopů organizovaných výcvikovými centry v Kanadě, Irsku a USA. Pod supervizí se věnuje podpoře párů, které prožívají krizi, zažívají dlouhodobé odcizení či konflikty, nebo mají komunikační problémy. Běžně pracuje s páry, které zažily nevěru nebo v jejichž dynamice jsou patrné sklony k agresi. Je členkou mezinárodní asociace párových terapeutů International Centre for Excellence in Emotionally Focused Therapy a také České Asociace pro Psychoterapii.



    V podcastu hovoříme s Eliškou Nuslauerovou především o tom, jaký dopad mají úzkosti na naše vztahy. Společně zkoumáme vliv úzkostí na bezpečí i svobodu v partnerských vztazích. Odkrýváme také téma vztahové závislosti, dopadů úzkostí na rodinu a projevů manipulace ve vztazích. A zjišťujeme, jak je možné s takto zasaženými, nerovnovážnými a zraněnými vztahy pracovat v párové terapii.

    • 1h 11 min
    SEXUÁLNÍ A GENDEROVÉ ZDRAVÍ (SPECIÁL #4)

    SEXUÁLNÍ A GENDEROVÉ ZDRAVÍ (SPECIÁL #4)

    Speciál podcastu je zaměřen na sexuální zdraví a volně navazuje na rozhovor se sexuologem, klinickým psychologem a psychoterapeutem Petrem Weissem. Společně s Kateřinou Klapilovou a Kateřinou Potyszovou z Národního ústavu duševního zdraví budeme hovořit nejen o sexuálním zdraví, ale také o genderu, tedy o tématu, které bývá často zdrojem řady nepochopení, nedorozumění a také manipulací ve veřejném prostoru. Dále si vymezíme pojmy jako parafilie a věnovat se budeme i sexualitě lidí s úzkostnými poruchami a depresi. A především nahlédneme do fungování a nabízených služeb nově zřízené Národní linky pro sexuální a genderové zdraví SexHelp.

    • 2 h 19 min
    ÚZKOSTI, DEPRESE A SEXUÁLNÍ ZDRAVÍ - PETR WEISS

    ÚZKOSTI, DEPRESE A SEXUÁLNÍ ZDRAVÍ - PETR WEISS

    Pozvání do podcastu přijal sexuolog, klinický psycholog a psychoterapeut Petr Weiss, který vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získal i doktorát. Pracoval na sexuologických odděleních psychiatrických léčeben v Bohnicích a Horních Beřkovicích. Působí jako klinický psycholog v Sexuologickém ústavu VFN a 1. LF UK a přednáší sexuální psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je předsedou Sexuologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně a zabývá se též soudně znaleckou činností v odvětví psychiatrie (specializace klinická psychologie a sexuologie). Publikoval několik set odborných článků, zaměřených především na problematiku sexuálních deviací a dysfunkcí. Profesor Petr Weiss je také autorem první české monografie o parafiliích s názvem Sexuální deviace: klasifikace, diagnostika a léčba. Spolu s kolegy také napsal a sestavil obsáhlou interdisciplinárně pojatou monografii Sexuologie.



    V podcastu se nejprve soustřeďujeme na oblast sexuálního zdraví, k němuž se s Petrem Weissem vztahujeme během celého rozhovoru. Dále navazujeme popisem nejrozšířenějších sexuálních dysfunkcí, které nás mohou potkat, a to tím spíše, jestliže se léčíme s některou z úzkostných poruch nebo depresí. Zmiňujeme se o terapii sexuálních dysfunkcí, ale také o nejčastějších mýtech a předsudcích, souvisejících se sexuálním životem. Právě ty totiž mohou spolu s úzkostmi a depresí vytvářet bariéru, která neumožňuje plně prožívat radost a uspokojení plynoucí z milování.

    • 55 min
    PSYCHOLOŽKY V ŽUPANU - TEREZA BENÍČKOVÁ A KAROLÍNA PERUTH

    PSYCHOLOŽKY V ŽUPANU - TEREZA BENÍČKOVÁ A KAROLÍNA PERUTH

    Pozvání do podcastu přijaly psycholožky a psychoterapeutky Mgr. Tereza Jirotka Beníčková a Mgr. Karolína Peruth, které vystudovaly psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Obě absolvovaly pětiletý psychoterapeutický výcvik mezinárodního
    institutu KBT Odyssea. Kromě psychoterapeutické práce připravují podcast Psycholožky v županu, v němž sdílejí poznatky a aktuality z psychologie v neformálním a přátelském duchu, avšak s pevným základem v odborné teorii a praxi. Prioritou podcastu je poskytovat informace založené na důkazech (evidence-based), což znamená, že se opírají o vědecké studie a odborné závěry. V letošním roce vydaly v Nakladatelství Portál knihu, která nese název jejich podcastu s podtitulem 10x neformálně o duševním zdraví.



    V rozhovoru je řeč o destigmatizaci lidí s duševním onemocněním a tématech, s nimiž se obě psychoterapeutky setkávají ve svých praxích a zároveň je reflektují v podcastu Psycholožky županu. Jde především o trable spojené s používáním sociálních sítí, syndrom vyhoření u mladých lidí, nadváhu a obezitu, vztahovou problematiku, ale také feminismus a další témata, která jsou odrazem dnešní doby.

    • 1h 18 min
    KARDIOLOGIE A OBEZITOLOGIE V PÉČI O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ (SPECIÁL #3)

    KARDIOLOGIE A OBEZITOLOGIE V PÉČI O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ (SPECIÁL #3)

    Psychické a tělesné zdraví je spolu velmi úzce propojené a podle toho bychom měli v péči o sebe i postupovat. Úzkostné poruchy a deprese často souvisí právě s kardiovaskulárními obtížemi a obezitou. A stejně tak je tomu i naopak, neboť kardiovaskulární obtíže a obezita se může podílet na vzniku a rozvoji zmíněných duševních onemocnění. Právě proto v podcastu hovoříme o následujících tématech:

    - úzkostné poruchy, deprese a onemocnění kardiovaskulárního systému
    - oběhový systém
    - průtok krve srdcem
    - tuková tkáň
    - cholesterol a triglyceridy
    - interpretace výsledků hladiny lipidů v krvi
    - vznik, projevy a léčba akutního infarktu myokardu
    - příčiny vzniku obezity
    - obezita, diabetes a spánková apnoe
    - prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění a obezity


    Hosté:

    prof. MUDr. PETR TOUŠEK, Ph.D., FESC.
    Kardiologická klinika 3.LF UK a FN Královské Vinohrady

    ⁠prof. MUDr. MARTIN MATOULEK, Ph.D. ⁠⁠
    Obezitologické centrum XXL 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN

    • 2 h 9 min

Opiniões de clientes

5,0 de 5
1 avaliação

1 avaliação

Top podcasts em Saúde e fitness

Autoconsciente Podcast
Regina Giannetti, B9
Cartas de um Terapeuta
Alexandre Coimbra Amaral
MuzyCAST
Paulo Muzy
Sereno - Meditação e Relaxamento
Globoplay
Huberman Lab
Scicomm Media
O Que Te Trouxe Aqui?
Hospital Israelita Albert Einstein

Você Também Pode Gostar de

Balanc
Český rozhlas
Brain We Are CZ
Brain We Are
Neurazitelný podcast
Neurazitelny.cz - Jarda Jirák
Proti Proudu
Dan Tržil
DEEP TALKS [CZE]
Petr Ludwig
Opravdový vztah
Opravdový vztah