28 Folgen

Psihologija kakva jeste, a ne kakvu zamišljate. Kako je praktikujemo, kako istražujemo psihološke fenomene i šta psihološka nauka sve (ne) zna. U ekipi nema psihologa, sve su psihološkinje.

Psihološkinje Psihološkinje

    • Wissenschaft

Psihologija kakva jeste, a ne kakvu zamišljate. Kako je praktikujemo, kako istražujemo psihološke fenomene i šta psihološka nauka sve (ne) zna. U ekipi nema psihologa, sve su psihološkinje.

    28 - Autoritarnost

    28 - Autoritarnost

    Autoritarnost pojedinca kao psihološka osobina je tema današnje epizode Psihološkinja. Šta je autoritarnost? Da li je to nužno loša osobina? Kakva je razlika između autoritarnosti režima i autoritarnosti pojedinca, a gde se susreću i preklapaju? Odakle nam predrasude? Da li autoritarni pojedinac proizvodi autoritarni režim? Da li postoji fašistička ličnost i odakle potiče? Da li društvo oblikuje autoritarnu ličnost ili se 'tako rađaju'? Kakva je razlika između atoritarnog i autoritativnog vaspitanja? Milica i, naravno, jedna od Marija danas pričaju o ovoj psihološkoj osobini.

    • 1 Std. 8 Min.
    27 - Obrazovanje i nastavnici

    27 - Obrazovanje i nastavnici

    Kakve veze imaju nastavnici i obrazovanje sa psihološkinjama i zašto biramo da pričamo danas o nastavnicima? Da li nastavnik mora sve da zna? Sa kakvim se problemima suočava u učionici a sa čime u sistemu obrazovanja? Koliko su nastavnici zaista osposobljeni kroz obrazovanje da se sa svim brigama nose sa što manje stresa? Kad sve sagledate, stiče se utisak da danas nastavnik mora da bude hobotnica i multipraktik u jednom, nosi ogromnu odgovornost uz relativno slabu kompenzaciju u svakom smislu, ne samo finansijskom. Psiholozi i psihologija mogu da utiču na različite faze obrazovanja i u tesnoj su koleraciji sa nastavnicima i njihovim obrazovanjem, motivacijom, praksom, stresom i brigama. Dakle, od priče o obrazovanju psihološkinje neće odustati, a u današnjoj epizodi Ksenija i, a ko drugi nego Marija, razgovaraju o nastavnicima sa takođe psihološkinjom Natašom Simić.

    • 1 Std. 26 Min.
    26 - Braća i sestre, deo drugi

    26 - Braća i sestre, deo drugi

    Marija, srednje dete, je bila uporna, pa smo snimile i drugi deo epizode o braći i sestrama. Sa gošćom Teodorom Vuletić Joksimović pričamo o vezanosti braće i sestara naspram vezanosti za roditelje i druge važne figure, o siblinškom savezništvu i saputništvu, o tome zašto su nam naša braća i sestre tako bitni. Pričamo i o porodičnim sistemima i dinamikama, i o prenošenju i menjanju tih dinamika. Takođe Marija, srednje dete, iznosi svoju teoriju srednjeg deteta. Psihološkinje su shvatile da moraju Mariji, srednjem detetu, da objasne šta znači "sendvič dete" i sada je sve u redu, ne brinite. Uz ovu, preporučujemo da odslušate i prvu epizodu o braći i sestrama.

    • 1 Std. 26 Min.
    25 - Psihologija umetnosti

    25 - Psihologija umetnosti

    Da li nauka može da razume umetnost? Kako psihologija pristupa umetnosti? Može li čovek postojati bez umetnosti? Šta nam se dešava kad smo izloženi nekom umetničkom delu? Da li je lepo dobro i kako izgleda ružna kuća?
    Kseniji i obavezno, Mariji, u goste je došao psihološkinja Slobodan Marković, profesor na Filozofskom fakultetu BU i upravnik Laboratorije za eksperimentalnu psihologiju. Sa njim u ovoj epizodi razgovaraju o tome kako psihologija kao nauka tumači umetnost i kako nauka objašnjava ono što nam određeno umetničko delo čini privlačnim. Šta je to što utiče na naš estetski doživljaj?

    • 1 Std. 25 Min.
    24 - Zašto obrazovanje ne sme da bude biznis

    24 - Zašto obrazovanje ne sme da bude biznis

    24 - Čemu danas služi obrazovanje? Šta u stvari ono predstavlja za roditelje, šta znači deci a šta pedagozima i društvu? Kako je obrazovanje postalo unosan biznis i zašto ne sme to da bude? Nevena Mitranić Marinković, docentkinja na Filozofskom fakultetu danas je gošća Kaje i, naravno, ponovo, Marije.

    • 1 Std. 26 Min.
    23 - Siblinzi

    23 - Siblinzi

    23 - U današnjoj epizodi pričamo o braći i sestrama. Mi nemamo jedan termin za decu koja su rasla u istoj porodici i od istih su roditelja. Siblings je termin za 'rođenu' braću i sestre preuzet iz engleskog jezika. To je, od svih važnih i bliskih odnosa u životu, najdugotrajniji i dodeljen odnos. Da li je dobro ili loše imati braću i sestre? Koliko je ovaj odnos i po čemu specifičan? Zašto je ovaj odnos jako težak, a ipak divan? Psihološkinja Teodora Vuletić Joksimović, sa Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, sa psihološkinjama Kajom i naravno Marijom priča o braći i sestrama.

    • 1 Std. 41 Min.

Top‑Podcasts in Wissenschaft

Aha! Zehn Minuten Alltags-Wissen
WELT
radioWissen
Bayerischer Rundfunk
Das Wissen | SWR
SWR
KI verstehen
Deutschlandfunk
Sternengeschichten
Florian Freistetter
ZEIT WISSEN. Woher weißt Du das?
ZEIT ONLINE

Das gefällt dir vielleicht auch

Agelast podcast
Galeb Nikačević Hasci-Jare
Kako da izgradite dobar život
Velike priče
TAMPON ZONA
Iva Paradjanin
njuznet
Njuz Net
Biznis Price
Vladimir Stankovic Vladsdigital