
175 episodes

Websupport Websupport | Podcasty o online podnikaní
-
- Business
Každý týždeň si pozývame zaujímavých hostí do našich priestorov a rozprávame sa o biznise, marketingu, značkách a online svete.
https://www.websupport.sk/
-
Programovanie je zábava (Ivana Hučková)
Od marketingu cez operations, tech recruiting až po programovanie. Aj taká cesta môže viesť k ideálnej práci v IT. Presne po nej sa vydala Ivana Hučková, ktorá dnes pracuje ako softvérová inžinierka v Grafana Labs.
Programovať a rozumieť technológiám sa učila online v Bloom Institute of Technology. Rozprávali sme sa o tom, ako sa jej po skončení intenzívneho štúdia podarilo preukázať schopnosti na prvých pohovoroch a po akom čase sa začala vo svojej technickej roli cítiť komfortne.
Vysvetlila nám aj to, ako dokáže v programovaní uplatniť svoju kreativitu a zabaviť sa pri výrobe najrôznejších domácich monitorovacích zariadení.
V podcaste s Ivanou sa dozviete:
- ako naplánovať a zvládnuť radikálnu zmenu kariéry,
- čo pomáha, keď sa objaví strach a pochybnosti,
- z čoho vyskladať portfólio pred prvým pohovorom,
- ako vyzerá deň programátorky pracujúcej na diaľku,
- prečo je programovanie kreatívna a zábavná práca.
Nechajte sa inšpirovať ďalšou úžasnou ženou z tech sveta. :)
Diskusiu moderuje Mirka Uhnak, CEO Mini Tech MBA. -
Kontajnerová platforma OpenShift (Patrik Plachý)
Pri objavovaní kontajnerov a Kubernetes nejde OpenShift prehliadnuť. Red Hat OpenShift je otvorená kontajnerová platforma pripravená pre hybridné riešenia. Vie bežať v cloude, edge alebo on-prem.
Rieši komplexnosť kontajnerových platforiem, ktorá je často uvádzána ako problém pri adopcii cloud native vo firmách. A práve o tom, ako Red Hat OpenShift po "vybalení" veľa starostí a operatívy vývojárom a aj administrátorom rieši, porozpráva Patrik Plachý.
🙋♂️ Patrik je v súčasnej dobe zamestnaný ako Solution Architect v Red Hat, kde sa špecializuje na oblasť kontajnerového vývoja a jeho nasadenie u zákazníkov v ČR a SR.
💥 V diskusii s Patrikom Plachým sa dozviete:
- Čo je to Red Hat OpenShift?
- Aké sú jeho najzaujímavejšie vlastnosti?
- Aký je rozdziel medzi Kubernetes a OpenShift?
- Ako OpenShift nainštalovať a prevádzkovať?
- Z akých častí sa architektúra skladá?
Diskusiu moderuje Fero Volár, ktorý je Head of Server products vo Websupporte a píše blog https://alian.info/ -
Akú úlohu zohráva obsahová stratégia v UX? (Martin Krupa)
Ako obsahová stratégia zapadá do UX a čo dokáže obsahový stratég na UX projekte?
V skutočnosti by bez obsahu boli naše používateľské skúsenosti bezvýznamnými a zbytočnými artefaktmi. Predstavte si svoju obľúbenú aplikáciu bez obsahu. Nemožné! Vzhľadom na to, aký dôležitý je obsah pre UX, asi už tušíte, prečo sú obsahová stratégia a copywriting neoddeliteľnou súčasťou UX?
Do akej miery a ako na to, nám prezradil Martin Krupa - spoluzakladateľ agentúry ui42. Rád odovzdáva svoje know-how. Mohli ste ho už neraz počuť na konferenciách. Od roku 2011 organizuje World Usability Day na Slovensku. Prednáša a vedie bakalárske práce na Fakulte informatiky a informačných technológií STU a Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v oblastiach UX a e-commerce.
Diskusiu moderuje Jana Malaga, špecialistka na obsahový marketing a influencer marketing v boutique content marketing house Content agency. Content marketing od A po Zet sú diskusie so slovenskými odborníkmi z rôznych oblastí, ktorých spája láska k tvorbe obsahu.
Poďme na písmeno U ako user experience. -
Začíname s Pythonom (Richard Kellner)
Obľúbili si ho ľudia na pozícii Data scientist, našiel si miesto v IoT a je doma aj v strojovom učení (machine learning). Reč je o jazku Python.
Predstaví nám ho Richard Kellner, ktorý pôsobí ako Hlavný projektant informačných systémov dohľadu v Národnej banke Slovenka a tiež je zakladateľom a predsedom SPy o.z. (Slovak Python User Group).
Richard je DevSecOps inžinier, zameriava sa na programovanie webových aplikácií v Pythone a správu Linux serverov. Ako programátor má bohaté skúsenosti s vývojom rôznych typov aplikácií, ale aj integrácií medzi rôznymi systémami. Vo voľnom čase organizuje Python meetupy v Bratislave a tiež najväčšiu slovenskú Python konferenciu PyCon.
V diskusii s Richardom sa dozviete:
- Čím je Python špecifický a aké má vlastnosti?
- Prečo Python podporuje produktivitu programátorov?
- Ako a kde sa Python naučiť?
- Čo sú to balíčky?
- Ako vyzerá slovenská komunita okolo tohto jazyka a aké má aktivity?
Diskusiu moderuje Fero Volár, ktorý je Head of Server products vo Websupporte a píše blog alian.info.
Websupport Tech Talks sú diskusie s expertmi o témach ako cloud, vývoj aplikácií a webov, backend, DevOps, bezpečnosť, vzdelávanie v tímoch a open-source. -
Zo života technologickej novinárky (Alžbeta Harry Gavendová)
Zvyknete netrpezlivo vyčkávať, kým tech firmy uvedú na trh svoje novinky? Ak ste medzi prvými, ktorí testujú zariadenia či aplikácie a s nadšením porovnávate najrôznejšie parametre, zrejme sa vám aj ľahšie nakupuje. Ak si však radšej necháte profesionálne poradiť, mohlo by vás zaujímať, ako vyzerá práca technologického novinára.
Po názory a recenzie z oblasti technológií sa oplatí zájsť za Alžbetou Harry Gavendovou, ktorá pracuje ako tech redaktorka v Hospodárskych novinách. V článkoch a videách sa venuje najmä mobilom, hodinkám, náramkom a slúchadlám, no nenechá si ujsť ani novinky z automobilovej oblasti. Aj vďaka jej práci zostávame v obraze a kupujeme to, čo najlepšie plní naše predstavy o tech produktoch.
V podcaste s Alžbetou sa dozviete:
- ako vyzerá práca technologickej novinárky a čo všetko obnáša,
- kedy a prečo sa oplatí siahnuť po technologických recenziách,
- na čo je potrebné dbať, aby bol článok zrozumiteľný pre každého,
- ktoré značky si dávajú extra záležať na uvádzaní tech noviniek,
- čo je v tech žurnalistike považované za kariérny úspech.
Nechajte sa inšpirovať ďalšou úžasnou ženou z tech sveta. :)
Diskusiu moderuje Mirka Uhnak, CEO Mini Tech MBA. -
Ako analyzovať dáta v obsahovom marketingu? (Júlia Micháleková)
Prečo je zbieranie dát a ich analýza v obsahovom marketingu dôležitá?
Finálna odpoveď je jasná. Aby sme vedeli, čo funguje a čo naopak nie na nášho zákazníka. Pretože vytvárať obsah, ktorý neprináša konverzie, je strata času a peňazí.
V ideálnom svete by mal vytváraný obsah zákazníka zaujať, mal by zvýšiť povedomie o značke, zlepšovať jeho reputáciu a mali by sme získať nového zákazníka a tiež si zákazníka udržať. Vtedy je každá značka spokojná a môže povedať: Obsahový marketing funguje. Prináša mi predaje.
Júlia Micháleková, z agentúry DASE, sa v praxi pohybuje od roku 2009. Začínala s manažovaním SEO projektov, neskôr viedla online agentúru VISIBILITY.
Teraz sa naplno venuje DASE - prvej agentúre na Slovensku, ktorá sa zameriava výlučne na webovú analytiku.
Júliu sme oslovili, aby sme sa spoločne porozprávali, akú rolu aktuálne zohrávajú dáta a ich analýza v obsahovom marketingu.
Diskusiu moderuje Jana Malaga, špecialistka na obsahový marketing a influencer marketing v boutique content marketing house Content agency (www.contentagency.sk). Content marketing od A po Zet sú diskusie so slovenskými odborníkmi z rôznych oblastí, ktorých spája láska k tvorbe obsahu.
Tak poďme na písmeno A ako analytika.