170 episodes

Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

Index SME.sk

  • Business
  • 5.0 • 2 Ratings

Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

  Spotrebúvať iba lacnú, doma vyrobenú elektrinu? Nie je to také jednoduché

  Spotrebúvať iba lacnú, doma vyrobenú elektrinu? Nie je to také jednoduché

  Na pražskej energetickej burze sa koncom augusta elektrina pre Slovensko s dodávkou v budúcom roku predávala nad tisíc eur za megawatthodinu. O pár dní neskôr jej hodnota spadla na polovičnú úroveň. Pred rokom málokedy presiahla 70 či 80 eur.

  K závratným cenám silovej elektriny, teda tej, ktorá sa predáva na burze, sa v poslednej dobe začali vyjadrovať aj viacerí politici.

  Vraj nedáva zmysel ak ju na Slovensku vyrobíme za niekoľko desiatok eur, predáme ju do Nemecka a naspäť sa nám vracia drahšia aj o stovky percent. Cenový rozdiel pritom musia platiť firmy a domácnosti. Systém fungovania burzy sa cez veľkú reformu chystá zmeniť aj Európska komisia.

  Ako to s cenotvorbou elektriny vlastne je, čo do nej vstupuje a prečo všetku domácu elektrinu nemôžeme spotrebúvať rovno na Slovensku, sa Eva Frantová v podcaste Index pýta redaktora ekonomickej redakcie denníka SME a magazínu INDEX Jozefa Tvardzíka.

  Krátky poslucháčsky prieskum: https://forms.office.com/r/0GuVCpRVVx

  Viac o cenotvorbe elektriny: https://index.sme.sk/c/22998580/preco-rastu-ceny-elektriny-nemozu-za-to-len-putinove-hry-s-plynom.html  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 28 min
  Energo analytik: Zoštátnenie elektrární nič dobré neprinesie, voľný trh je základ

  Energo analytik: Zoštátnenie elektrární nič dobré neprinesie, voľný trh je základ

  Vysoké trhové ceny elektriny a plynu trápia už niekoľko mesiacov nielen Slovensko, či Európsku úniu, ale aj celý svet. Zatiaľ, čo tieto dôležité komodity sa na burze predávajú za sumy desaťnásobne vyššie ako pred rokom, domácnosti, ale aj podnikatelia sa právom obávajú, čo bude ďalej. Vláda hľadá riešenia už niekoľko mesiacov, v posledných týždňoch energiám venovala snáď každé rokovanie.

  Viac svetla sľuboval do celej veci vniesť minulotýždňový summit energo ministrov na pôde Európskej únie, ktorý sa však skončil bez konkrétnych cieľov. Najbližšie majú ministri rokovať na konci septembra.

  Nájdenie celoeurópskeho riešenia by pritom uľahčilo situáciu nejedenej národnej vláda a do veľkej miery sa naň spolieha aj tá slovenská.

  Na aké účty za energie sa túto zimu pripraviť, aké všemožné opatrenia chystá slovenská vláda a Brusel, prečo energetický nacionalizmus nie je dobrým riešením a čo by ľuďom naopak pomohlo, sa Eva Frantová pýta energetického analytika spoločnosti JPX Jána Pištu.

  Krátky poslucháčsky prieskum: https://forms.office.com/r/0GuVCpRVVx

  Viac o zoštátnení Slovenských elektrární: https://index.sme.sk/c/23001958/boris-kollar-zostatnenie-slovenske-elektrarne-elektrina-cena.html

  Rozhovor s predsedom predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislavom Janišom: https://index.sme.sk/c/23003638/stanislav-janis-rozhovor-vyssie-ceny-tepla-kurenie.html  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 41 min
  Šesť Portugalcov žaluje Slovensko: Neplníte si emisné kvóty

  Šesť Portugalcov žaluje Slovensko: Neplníte si emisné kvóty

  V roku 2017 zachvátili Portugalsko jedni z najhorších požiarov v histórii. Obrovské horúčavy, v dôsledku ktorých sa vznietili lesy v regióne Leiria, si vyžiadali viac ako 120 životov a ďalšie stovky zranených. Šesť mladých aktivistov z regiónu si povedalo, že situáciu nenechá bez odozvy.

  Deti a mladí dospelí vo veku deväť až dvadsaťdva rokov z katastrofy obvinili 33 štátov, ktoré si nedostatočne plnia svoje povinnosti deklarované v Parížskej dohode a tým porušujú ich základné práva.

  Inými slovami, emisie uhlíka neznižujú dostatočne rýchlo a v dostatočnom množstve, čo je hlavným dôvodom čoraz častejších prírodných katastrof. Medzi obžalovanými štátmi sa nachádzajú krajiny Európskej únie, vrátane Slovenska, ale aj Veľká Británia, Nórsku, Rusko, Turecko a Ukrajina.

  Vďaka crowdfundingovej kampani sa prípad dostal až pred Európsky súd pre ľudské práva, kde skupinu mladých bude zastupovať tím právnikov a tiež nezisková organizácia Global Legal Action Network sídliaca v Londýne a Dabline.

  O tom, prečo je tento prípad výnimočný, ako môže dopadnúť, a čo čaká Slovensko v otázke emisií v prípade, ak Portugalci vyhrajú, sa nová moderátorka INDEXU Eva Frantová porozpráva s právnikom a partnerom advokátskej kancelárie Grand Oak Marekom Šmidom.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 24 min
  Boli rebeli a liberáli. Ako Andrássyovci rozvinuli Gemer a ako to komunisti zničili

  Boli rebeli a liberáli. Ako Andrássyovci rozvinuli Gemer a ako to komunisti zničili

  Rod Andrássyovcov bol na Gemeri prítomný tristo rokov. Dodnes na nich mnohí miestni spomínajú a hovoria s rešpektom či dokonca nostalgiou, a to aj keď ich nemali ako stretnúť.

  Po druhej svetovej vojne sa majetky grófov znárodnili. Ostalo po nich nielen umenie a kultúrne pamiatky, ale aj huty, bane či infraštruktúra. V o viacerých prípadoch, napríklad ako v Nižnej Slanej, sa však pozeráme na spustnuté a polorozpadnuté technické a priemyselné pamiatky.

  V tejto epizóde podcastu Index sa Nikola Šuliková Bajánová rozpráva s kunsthistorikom a bývalým riaditeľom múzea Betliar a Krásna Hôrka Júliusom Barczim o tom, čo Andrássyovci pre Gemer znamenali, ako tam podnikali a ako ich ekonomické ale aj iné aktivity skončili.

  Upozornenie: Podcast Index si nebude počas augusta vychádzať.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 54 min
  Problémy hlinikárne Slovalco a pravda o envirofonde

  Problémy hlinikárne Slovalco a pravda o envirofonde

  Ak cestujete po R1 v smere do Banskej Bystrice, tesne pred Žiarom nad Hronom vám určite neunikne vysoká kopa hliny, po ktorej nasleduje priemyselný park s fabrikou. Pozeráte sa na hlinikáreň Slovalco, kedysi Závody Slovenského národného povstania. 

  Stojí na území zaniknutej obce Horné Opatovce, čo je ale iný príbeh. Ide o jedinú takúto továreň na Slovensku. Dnes pre vysoké ceny elektriny prepúšťa. 

  Čo sa presne deje, aký veľký problém to je a bude takýchto prípadov viac? 

  Nikola Šuliková Bajánová sa pýta reportérky magazínu Index Evy Frantovej.

  Viac o Slovalcu: https://index.sme.sk/c/22962403/preco-hlinikaren-slovalco-prepusta-a-utlmuje-vyrobu.html

  Viac o envirofonde: https://index.sme.sk/c/22961319/slovalco-kompenzacie-envirofond-ceny-elektriny.html

  Príbeh Horných Opatoviec: https://plus.sme.sk/c/22178291/ekologicka-katastrofa-po-slovensky-pred-polstorocim-vymazala-z-mapy-celu-obec-horne-opatovce.html  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 25 min
  Chlebové témy doplníme modernými, hovorí nová prezidentka odborov Uhlerová

  Chlebové témy doplníme modernými, hovorí nová prezidentka odborov Uhlerová

  Takto pred mesiacom sa novou prezidentkou Konfederácie oborových zväzov stala dovtedajšia viceprezidentka Monika Uhlerová. Hovorí, že takzvané chlebové témy chce rozšíriť aj o moderné problémy trápiace pracovný trh. Zdôrazňuje, že pilierom jej pôsobenia bude sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie a takisto sa vo svojich doterajších vyjadreniach dotkla potreby odpolitizovať odbory na Slovensku. Čo všetko to znamená a ako chce predstavy pretaviť do reality, sa Nikola Šuliková Bajánová pýta jej samotnej.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 43 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

You Might Also Like

SME.sk
SME.sk
SME.sk
Denník N
SME.sk
SME.sk

More by SME.sk

SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk