Ľudskosť

Ľudskosť Podcast
PODPORTE PODCASTY SME

Počúvajte všetky podcasty SME bez reklamy

3,09 US$/mo or 34,71 US$/yr after trial

Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

  1. 162. Ako môže pes, či mačka zlepšiť naše zdravie (psychiater Jozef Hašto)

    33 MIN AGO

    162. Ako môže pes, či mačka zlepšiť naše zdravie (psychiater Jozef Hašto)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Prečo majú ľudia radi psy? A čo nás oslovuje na mačkách, koňoch alebo papagájoch? Vedkyne a vedci nazhromaždili množstvo poznatkov o benefitoch vzťahu človeka s domácimi zvieratami. V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s psychiatrom, profesorom Jozefom Haštom o knihe Vzťahová väzba s domácimi zvieratami, ktorá približuje vplyv domácich zvierat na všetky typy ľudského zdravia. Profesor Hašto vysvetlí, čo sa začne diať v našom tele a mozgu, keď sa dotýkame domácich zvierat ktoré majú srsť, alebo perie. Ako vplývajú zvieratá na deti, na ľudí ktorí si prechádzajú ťažkým obdobím, na staršie manželské páry ktorým z domu odišli deti, alebo na pacientov s psychickými ochoreniami. Vysvetľuje aj, ako prítomnosť zvieraťa mení vzťahy medzi ľuďmi a atmosféru v miestnosti - v byte, alebo v školskej triede. Rozpráva o vlastnom psovi a o tom, ako jeho prítomnosť ovplyvnila pacientky a pacientov ktorých liečil. A povie aj, prečo niektorých ľudí láka vlastniť bojového psa, alebo terárium s pavúkom. Spomenuté v podcaste: Vzťahová väzba s domácimi zvieratami (Julius H., Beetz A., Kotrschal K., Turner D.C., Uvnäs-Moberg) Rok husi divej (Konrad Lorenz) Život se psem není pod psa (Konrad Lorenz) Hosť odporučil knihy: Môj brat Sizyfos, môj priateľ Minotauros - Archetypy gréckej mytológie z pohľadu psychológie (Andreas Marneros) Veľkí klamári (Christian L. Hart, Drew A. Curtis) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Václav Mika nie je Jean Valjean Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:51) Čo hovorí veda o vzťahoch ľudí a zvierat (11:53) Aká je história spolužitia zvierat s ľuďmi (22:51) Ako vplýva vzťah zo zvieraťom na naše zdravie (39:13) V akých situáciách sa u ná vyplavuje oxytocín? (45:38) Podľa čoho si vybrať zviera? (49:30) Aké zvieratá mal MUDr.Hašto (52:46) Sú zvieratá vhodné aj do zdravotníckych zariadení? (54:17) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    56 min
  2. 161. Može mať profesor vzťah so študentkou? (Veronika Valkovičová)

    18 SEPT

    161. Može mať profesor vzťah so študentkou? (Veronika Valkovičová)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Je v poriadku, ak má vysokoškolský pedagóg či pedagogička romantický vzťah so študentkou alebo študentom? Na základnej a strednej škole by bol takýto vzťah jednoznačne problém – žiaci a žiačky ešte nie sú dospelí a učiteľ má zodpovednosť za to, aby si od detí a tínedžerov držal odstup. Na univerzite sú však dospelí všetci. Stačí teda prítomnosť obojstranného súhlasu? Oxfordská profesorka a filozofka Amia Srinivasan napísala o tejto téme esej s názvom On (Not) sleeping with your students (Prečo by sme nemali spať so svojím študentstvom), v ktorej prirovnáva vzťah medzi profesorom a študentkou ku vzťahu medzi psychoterapeutom a klientkou. O tejto eseji, ale nielen o nej sa Barbora Mareková rozpráva s Veronikou Valkovičovou, ktorá sa výskumne, a neskôr aj poradensky, venovala téme sexuálneho obťažovania na vysokých školách. Veronika je výskumníčka a pedagogička v oblasti verejných politík a sociálnych hnutí na Univerzite Komenského a v Slovenskej akadémii vied. Pôsobila aj na Fakulte sociálnych vied Univerzity v Antverpách. Tému sexuálneho obťažovania v akademickom prostredí a v zamestnaní skúmala v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny. V podcaste priblíži, ako by na vysokých školách mala vyzerať prevencia obťažovania a tiež riešenie podnetov. Povie, ako sa díva na vzťahy medzi zamestnancami univerzity a študentstvom u nás na Slovensku a priblíži aj to, ako sa na tému sexuálneho obťažovania pozerajú rešpektované univerzity v zahraničí. Spomenuté v podcaste: Čo so sexuálnym obťažovaním? Príručka pre vysoké školy (Veronika Valkovičová, Andrej Kuruc) On (Not) Sleeping With Your Students – esej (Amia Srinivasan) Hostka odporučila knihy: Právo na sex (Amia Srinivasan) It's Not That Grey (Sara Hassan, Juliette Sanchez-Lambert) Sexualizovaná realita pracovních vztahů (Alena Křížková, Hana Maříková, Zuzana Uhde) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Starostlivosť potrebujeme všetci. Prečo ju nepovažujeme za prácu? Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00:00) Úvod (00:03:00) Je v školstve viac sexuálneho obťažovania? (00:10:45) Prečo obete nenahlasujú sexuálne zneužívanie (00:13:52) Aký dopad ma sexuálne zneužívanie na prežívanie študentstva (00:18:16) Čo všetko je sexuálne obťažovanie (00:29:26) Čo je to inštitucionálna zrada? (00:31:23) V čom sa môžeme poučiť od zahraničia (00:34:40) Prečo je problematický vzťah profesor-študentka (00:51:25) Sú naše školy demokratické? (00:54:22) Porovnanie pohľadu študentky a pedagogičky (00:59:10) Príklady dobrej praxe (01:06:05) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    1h 9m
  3. 160. O hraničnej poruche osobnosti so psychiatričkou Genovévou Almassy

    11 SEPT

    160. O hraničnej poruche osobnosti so psychiatričkou Genovévou Almassy

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Časť ľudí žije s veľkým strachom z opustenia, veľmi zle prežívajú stres, majú ťažkosti vo vzťahoch a zlý sebaobraz. Svoje náročné prežívanie potom riešia napríklad alkoholom či sebapoškodzovaním. V niektorých prípadoch môže ísť o takzvanú hraničnú poruchu osobnosti, s ktorou žijú asi tri percentá populácie. Jej prejavy začínajú byť zjavné typicky už v období dospievania. Ľudia s touto poruchou prežívajú svoje emócie veľmi intenzívne a je pre nich ťažké nájsť emocionálnu stabilitu. Niektoré zo spomínaných symptómov sa môžu vyskytovať u výrazne väčšej skupiny ľudí, no ak s nimi dokážeme relatívne dobre žiť, odborníci hovoria o hraničných rysoch osobnosti - o hraničnej poruche hovoria, keď sú symptómy intenzívne a výrazne ovplyvňujú život človeka. V tejto epizóde sa Barbora Mareková rozpráva so psychiatričkou a psychoterapeutkou Genovévou Almassy, ktorá sa venuje mladým ľuďom s duševnými ťažkosťami v špecializovanej ambulancii v Českej republike. Genovéva je tiež supervízorka, lektorka a je aktívna aj vo výskume. Barbora sa jej pýta na to, ako vzniká hraničná porucha, ako sa prejavuje a aké terapie pri nej fungujú. Ako majú rodičia reagovať na to, keď spozorujú známky sebapoškodzovania u svojho dieťaťa. A pýta sa tiež, ako u dospievajúceho dieťaťa odlíšiť nebezpečné prepady nálad od štandardného prežívania, ktoré je kolísavé aj u bežnej tínedžerskej populácie. Genovéva rozpráva aj o tom, ako sa postupne mení nazeranie odborníkov a odborníčok na osobnostné poruchy ako také. Hostka odporučila knihy: Tohle všechno jsem já (Richard Schwartz) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Starostlivosť potrebujeme všetci. Prečo ju nepovažujeme za prácu? Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00:00) Úvod (00:03:08) Čo je to hraničná porucha osobnosti (00:19:13) Čo prežívajú ľudia s HPO a ako vzniká (00:27:10) Ako odlíšiť HPO od puberty (00:42:10) Ako sa HPO mení v čase (00:46:40) Ako môže pri HPO pomôcť psychoterapia (00:56:19) Aké rôzne psychoterapeutické prístupy pomáhajú (01:09:00) Ako psychoedukovať blízke okolie (01:12:35) Čo všetko sa môže zlepšiť v živote človeka s HPO po terapii (01:14:55) O psychatrickej praxi v Česku (01:18:44) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    1h 20m
  4. 159. Čo prinášajú ľudia do terapie v čase rozchodu? (psychologička Petra Páneková)

    4 SEPT

    159. Čo prinášajú ľudia do terapie v čase rozchodu? (psychologička Petra Páneková)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Rozchod je záťažová udalosť a môže ho sprevádzať celá škála pocitov - od hnevu a zúfalstva, cez smútok a strach až po pocity izolácie a osamelosti. Čo prinášajú do terapie ľudia v čase rozchodov? Čo v tomto období cítia, ako sa správajú a za aké veci sa neskôr možno aj trocha hanbia? A ako ich vie podporiť terapeutka? "Niekedy robíme po rozchode svojim bývalým scény," hovorí klinická psychologička a psychoterapeutka Petra Páneková, "vypisujeme im esemesky, niekedy aj v alkoholovom opojení, lebo vtedy strácame zábrany a máme potrebu ešte niečo napísať. Niekedy si pozeráme sociálne siete a ak príde do života bývalého nejaký nový partner, tak aj toho si vieme prelustrovať. A keď sa to deje, ja to ako terapeutka nehodnotím, ale skôr sa toho človeka spýtam, aká je motivácia na toto jeho správanie." V tejto epizóde Ľudskosti Petra porozpráva o procese smútenia a o tom, prečo je po rozchode dôležitá emócia hnevu. Povie aj o tom, ako pomáha svojim klientom a klientkám nájsť pre seba podporu, aby rozchod zvládli a vedeli sa posunúť vpred. Hostka odporučila knihy: Vztahy a pasti (Honza Vojtko) Vztahy a mýty (Honza Vojtko) Rozcházení (Katherine Woodward Thomas) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod(02:17) Čo sa nám deje počas rozchodu(13:42) Prečo nevieme odísť z dysfunkčného vzťahu(20:51) Selfcare, kamarátstvo, smútenie, ruminácia(35:20) Ako pomáha po rozchode terapia(38:54) Prečo sú niektoré rozchody náročnejšie ako iné(48:42) Ako naložiť s časom bez vzťahu(54:00) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    55 min
  5. 158. Ľudia, ktorých nevidíme: bývalý novinár si skúsil prácu učiteľa, aj robotníka (repríza)

    28 AUG

    158. Ľudia, ktorých nevidíme: bývalý novinár si skúsil prácu učiteľa, aj robotníka (repríza)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Juraj Čokyna vyštudoval politológiu a stal sa novinárom. Časom sa však rozhodol, že chce na vlastnej koži spoznať, ako žijú ľudia, ktorých životná skúsenosť nemá vo verejnej debate priestor. Cez program Teach for Slovakia, sa zamestnal ako učiteľ na základnej škole, ktorú navštevujú aj deti z vylúčených rómskych komunít. V podcaste Ľudskosť sa ho reportérka Barbora Mareková pýtala, ako sa cítil a čo zistil - o sebe, o deťoch a ich rodičoch, o učiteľoch a o celej našej spoločnosti. Juraj rozpráva aj o svojej súčasnej práci vo výrobnom závode, kde spoznáva realitu ľudí, ktorí tvrdo pracujú no napriek tomu zarábajú málo a necítia spoločenské uznanie a rešpekt. V podcaste rozoberú: - aké to je, pracovať vo výrobe - aké to je, byť učiteľ na základnej škole na východe Slovenska - akým ťažkostiam čelia deti z vylúčených komunít - prečo im školy v dnešnom nastavení nedokážu pomôcť - prečo sa mnohé dievčatá stanú matkou už ako teenagerky - čo sa musí zmeniť, aby deti mali šancu - čo potrebujú učitelia, ak chcú deti niečo naučiť - prečo si Juraj vyberá náročné a zle platené zamestnania - koho sa oplatí podporiť ak chceme vidieť zmenu Spomenuté v podcaste: kniha "A okraje máš kde" (Juraj Čokyna) Hosť odporučil: "Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou" (Elena Lacková) "Za ostrou hranicou" (Zuzana Kusá) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny. _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠ _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    57 min
  6. 157. Tomáš Benko - o adopcii a o tom, ako sa má otec na rodičovskej “dovolenke” (repríza)

    21 AUG

    157. Tomáš Benko - o adopcii a o tom, ako sa má otec na rodičovskej “dovolenke” (repríza)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost V posledných rokoch stúpal počet otcov, ktorí u nás poberali materské, no muži, ktorí reálne prevezmú zodpovednosť za starostlivosť o deti, sú u nás stále výnimkou. V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s otcom, ktorý je na rodičovskej, kým jeho manželka pracuje na plný úväzok. Tomáš Benko opisuje, ako v minulosti s manželkou riešili problém s plodnosťou a prečo sa rozhodli pre adopciu. Hovorí, ako počas prípravy na adopciu reagovalo okolie na to, že dieťa bude rómskeho pôvodu. “V rámci predsudkov, ktoré v spoločnosti sú, odznela aj taká veta, že “dúfam, že nebude čierne”. Ale občianske združenie Návrat urobilo takú krásnu vec, že nás, aj s budúcimi starými rodičmi, zobrali na posedenie a tam sme si to vysvetlili. Padli tam aj slzy.” hovorí Tomáš. Rozpráva aj o tom, ako vyzerali prvé dni s adoptovaným bábätkom a ako zvláda starostlivosť o dieťa v spoločnosti, kde túto zodpovednosť preberajú typicky ženy. “Stávajú sa nám také skôr humorné veci, že boli sme na plávaní, a boli tam matky a ja, takže inštruktorka nás oslovovala “maminy.” “ Hovorí aj o tom, ako vyzerajú jeho dni s malým synčekom, a na koho sa obracal ako rodič - začiatočník, keď sa potreboval o niečom poradiť. “Veľa vecí sa pre mňa zmenilo. Ja si myslím, že rodičovstvo je láska a trpezlivosť, s väčším dôrazom na tú trpezlivosť, lebo tá láska je prirodzenejšia.” Spomenuté v podcaste: Občianske združenie Návrat https://navrat.sk podcast EDUMA o adopcii rómskeho dieťaťa nerómskymi rodičmi http://eduma.sk/podcast/ Hosť odporučil: Stratená dcéra (The Lost Daughter) - film režisérky Maggie Gyllenhaal podľa knihy Eleny Ferrante Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny. _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠ _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    1h 2m
  7. 156. Psychologička o manipulácii: Treba si zmapovať, v čom má iný človek nad nami moc (repríza)

    14 AUG

    156. Psychologička o manipulácii: Treba si zmapovať, v čom má iný človek nad nami moc (repríza)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost My ľudia máme prirodzenú túžbu ovplyvňovať to, čo sa deje okolo nás - a niekedy nás láka ovládať aj iných ľudí. Dôvodov je viacero, ale veľmi často to robíme preto, že cítime strach alebo diskomfort - a prostredníctvom manipulácie sa ho snažíme zbaviť. V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Lenkou Uherovou o tom, aké techniky manipulácie existujú a prečo sú účinné. Hovorí aj, ako sa môžeme brániť, ak sme terčom manipulácie. Rozoberú manipuláciu vo vzťahoch s blízkymi, a rozprávajú sa aj o nebezpečnej manipulácii, ktorej čelia ľudia v práci. “Treba si zmapovať, akú má ten druhý človek nado mnou moc,” vraví Lenka v podcaste. “Vie ma vyhodiť? Vie ma v niečom obmedziť? Niečo mi zabrániť alebo limitovať ma v nejakých mojich potrebách? Lebo náš strach môže niekedy zväčšiť ten pocit, že sme bezmocní - a ono to tak nemusí celkom byť.” Lenka vysvetľuje, ako vieme pri odhaľovaní manipulácie využiť kontakt s vlastným telom. Vysvetlí, čo funguje a čomu sa radšej vyvarovať. A povie tiež, v akých situáciách je lepšie zapojiť do riešenia aj niekoho zvonka. Spomenuté v podcaste: Gaslight - film r. 1944 Nenásilná komunikace (Marshall B. Rosenberg) Hostka odporučila knihy: Nenechte sebou manipulovat (Isabelle Nazare - Aga) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny. _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠ _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. _ Kapitoly: (00:00) Úvod(01:37) Čomu sa Lenka venuje ako psychologička(02:33) Čo je to manipulácia a prečo ju používame(10:57) Ako manipulácia poškodzuje vzťahy(16:58) O rôznych technikách manipulácie a ako sa im brániť(41:41) Manipulácia v kontexte osobnostných porúch(01:09:06) Ako vyzerá zdravá komunikácia bez manipulácie(01:13:42) Záver See omnystudio.com/listener for privacy information.

    1h 16m
  8. 155. Kamila Magálová o detstve o smrti a o single živote (repríza)

    7 AUG

    155. Kamila Magálová o detstve o smrti a o single živote (repríza)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost V novej hre Slovenského národného divadla Deti hrá postavu matky, ktorá si myslí, že dospelému synovi pomáha, no v skutočnosti mu neustálym zasahovaním do života škodí. V podcaste Ľudskosť herečka Kamila Magálová reflektuje nielen na túto postavu, ale aj na ďalšie, ktoré boli pre ňu dôležité. Hovorí o tom, ako sa zvykne cítiť počas príprav na premiéry a prečo máva až do poslednej chvíle pochybnosti o svojom výkone. Barbora Mareková sa jej pýta aj na dôležité chvíle v jej vlastnom živote a na veci, ktoré ju formovali. Kamila rozpráva o svojom detstve, o tom, ako otec opustil rodinu a ako sa tento zážitok podpísal na zdraví jej matky. Hovorí aj o dospievaní a vzťahu s babkou, ktorá ju, aj s bratom, vychovávala. Reflektuje, ako zážitky z detstva ovplyvnili jej postoje s ktorými šla neskôr do svojho partnerského vzťahu. Rozprávajú sa aj o pôrodoch, o materstve, o dlhom živote a zmenách, ktoré prináša. A Kamila hovorí aj o tom, čo jej robí radosť a čo robí pre to, aby bola v živote spokojná. Spomenuté v podcaste: Rodina je peklo, z ktorého sa nedá vymaniť (recenzia hry Deti od Soni Jánošovej) Hostka odporučila knihy: Detektívky z konského prostredia od Dicka Francisa Dych - Nová veda o stratenom umení (James Nestor) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny. _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠ _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. _ Kapitoly: (00:00) Úvod(01:58) Kamila hovorí o hre Deti v SND(14:41) O práci herečky(21:19) O živote po 70-tke(29:16) Ako Kamila prežívala pôrody a materstvo(33:35) Kamila hovorí o detstve a náhlom odchode otca(41:27) O smrti otca a jej pohľade na smrť(46:44) O partnerskom vzťahu a o rozvode(54:05) O mentálnom zdraví, sebasúcite a súcite k iným(01:08:35) Záver See omnystudio.com/listener for privacy information.

    1h 11m

Shows with Subscription Benefits

  • Piatoček je týždenný satirický podcast nielen o politike. Vychádza, prekvapivo, každý piatok.

  • Denný spravodajský podcast na Slovensku. Pondelok až piatok, každé ráno nový diel - rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME. V sobotu komentujeme politické a celospoločenské dianie predchádzajúceho týždňa.

  • Týždenný podcast o významných historických udalostiach s hosťami. Pripravuje denník SME v spolupráci s Historickou revue. Moderuje Jaroslav Valent.

  • Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

  • Miniséria My sa vám ozveme denníka SME je o zamestnávaní ľudí, ktorí majú na slovenskom trhu práce isté znevýhodnenie. Zdravotné, sociálne, no i rodové či vekové. V desiatich epizódach sa vám pokúsime priblížiť ich skúsenosti pri snahe sa zamestnať. Podcast pripravuje Ľubica Melcerová, Barbora Paľovčíková a Adam Blaško.

  • Prečo kolagén nie je žiadnym zázrakom ani skratkou k zdraviu? Prečo by ste sa mali dať zaočkovať proti chrípke? A ako je to s vitamínmi a čo má imunita spoločné s črevnou mikroflórou? Redaktorka denníka SME Denisa Prokopčáková sa v podcaste Vizita bude so svojimi hostkami a hosťami rozprávať o zdraví aj o chorobách, o tom, čo funguje aj čo nefunguje alebo kedy vám predajcovia liečivých zázrakov len obyčajne klamú.

PODPORTE PODCASTY SME

Počúvajte všetky podcasty SME bez reklamy

3,09 US$/mo or 34,71 US$/yr after trial

About

Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada