112 episodi

Rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym: prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy jak o nie zadbać.
Spotkajmy się na GG, wysłuchajmy co i jak Gutral Gada!

Joanna Gutral - psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka & podcasterka

Gutral Gada by Joanna Gutral

    • Salute e benessere
    • 3,0 • 2 valutazioni

Rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym: prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy jak o nie zadbać.
Spotkajmy się na GG, wysłuchajmy co i jak Gutral Gada!

Joanna Gutral - psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka & podcasterka

    Czy zawsze chodzi o matkę? Rozmowa z Joanną Gruhn-Devantier

    Czy zawsze chodzi o matkę? Rozmowa z Joanną Gruhn-Devantier

    Korzystając z dnia premiery odcinka, zapraszając do dyskusji przedstawicielkę najbliżej empirycznie spowinowaconą z Zygmuntem Freudem, postanowiłyśmy przyjrzeć się relacjom z matkami, ich znaczeniu dla naszego funkcjonowania na początku i w dalszych etapach życia.

    W odcinku udział wzięła psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna, współwłaścicielka best poradnia zdrowia psychicznego ever @dom_rozwoju, czyli Joanna Gruhn-Devantier. Istnieje przyjaźń i porozumienie między modalnościami ;)

    Odcinek sponsorują słowa ambiwalencja i elastyczność, a odcinek dedykujemy wszystkim matkom i ich dzieciom, a także matkom matek i dzieciom ich dziatek. Bo każda matka, chociaż zapisuje rozdział “macierzyństwo” od nowa, jest księgą w której rozdział “dzieciństwo” był naznaczony innym macierzyństwem i czasem.

    Za możliwość realizacji i dystrybucji kłaniam się nisko Patronom i Patronkom.

    O Gościni: Joanna Gruhn-Devantier - psycholożka, psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji.
    Ukończyła Uniwersytet Warszawski oraz Szkołę Psychoterapii Dialog, a obecnie rozwija swoje kompetencje w Zaawansowanej Szkole Współczesnej Psychoterapii Psychodynamicznej. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży w nurcie psychodynamicznym, a szczególnie bliska jest jej metoda Psychoterapii Opartej na Mentalizacji. Współzałożycielka warszawskiej poradni psychologicznej Dom Rozwoju. 

    Fot. moje @opowiedziane_swiatlem

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 41 min
    Trauma transgeneracyjna. Rozmowa z dr Ali Jawaid

    Trauma transgeneracyjna. Rozmowa z dr Ali Jawaid

    Trauma transgeneracyjna… kit, czy coś, co faktycznie waży na naszym funkcjonowaniu? Nie znam się na biologicznych mechanizmach na tyle, aby być tu głosem eksperckim. Zatem zamiast głosić magiczne treści, zapraszam do rozmowy wybitnego specjalistę w tej dziedzinie, lekarza i naukowca, autora publikacji w takich czasopismach jak Nature czy Science, przed Wami rozmowa z dr Ali Jawaid.

    Ten odcinek nie powstałby bez wsparcia Patronów i Patronek.

    Podcast realizowany jest w języku angielskim, ale tłumaczenie rozmowy znajdziecie na moim blogu www.joannagutral.pl (jeśli nie już, to będzie lada moment!)  – bierzcie i ślijcie w świat, bo wierzę, że rozumienie jest ważne w życiu bardzo. Zapraszam do wysłuchania rozmowy.

    Fot. moje @opowiedziane_swiatlem


    Gość:

    Dr Ali Jawaid -  lekarz i naukowiec o wykształceniu zarówno klinicznym, jak i neurologicznym. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Aga Khan w Karachi, w Pakistanie, a następnie odbył staż w zakresie neuropsychiatrii na Baylor College of Medicine w Houston, TX, USA. Następnie ukończył studia doktoranckie (MD-PhD) w dziedzinie neurologii w Szwajcarii. Obecnie dr Ali Jawaid jest kierownikiem Pracowni Badań Translacyjnych w Chorobach Neuropsychiatrycznych (TREND Lab) w Instytucie Nenckiego w Warszawie. Dr Jawaid pracował intensywnie w dziedzinach traumy dzieciństwa, pamięci, zaburzeń neurodegeneracyjnych, neuroepigenetyki i dziedziczenia epigenetycznego. Jest autorem ponad 75 publikacji w znaczących czasopismach naukowych, takich jak Nature, Science, Nature Neuroscience, Nature Human Behavior, Neuron, Nature Communications, Trends in Genetics, EMBO Journal i Molecular Neurodegeneration (h-index=29). Obecnie jest stypendystą FENS-Kavli Network of Excellence, platformy 30 najwybitniejszych neurologów w Europie w ciągu 15 lat od uzyskania doktoratu. Poza pracą naukową jest autorem fikcji, poetą i entuzjastą wirtualnej rzeczywistości.

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 31 min
    Chodź się uelastyczniać!

    Chodź się uelastyczniać!

    Jak wyglądałby dla Ciebie świat, gdybyś całe życie patrzył_a tylko przez jedno okno, nie mając żadnych albumów, zdjęć, Internetu? Jak wyglądałby Twój świat, gdybyś oglądał_a ten sam telewizyjny program lub korzystał_a z jednego źródła informacji?
     
    Wygnijmy zatem szyję naszej wyobraźni, zakwestionujmy to, co w myślach automatyczne i sprawdźmy, czy to, w co wierzę, co myślę i co czuję jest jedynym sposobem postrzegania rzeczywistości?

    Tak, tak, to jest podcast z naszej ulubionej serii… do pomyślenia!

    To jak tam z tymi Waszymi procesami poznawczymi? Gibkie czy zastane? 

    Za możliwość realizacji i dystrybucji tego podcastu kłaniam się nisko dziękując wielce Patronom i Patronkom. 

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 25 min
    Dlaczego wstydzimy się prosić o pomoc? Rozmowa z Dobrosławą Gogłozą

    Dlaczego wstydzimy się prosić o pomoc? Rozmowa z Dobrosławą Gogłozą

    Brené  Brown, jedna z najchętniej czytanych amerykańskich psycholożek, od dwóch dekad zajmuje się badaniem wstydu, odwagi, wrażliwości i empatii. Z badań Brown wynika, że proszenie o pomoc, kiedy tego potrzebujemy i przezwyciężanie związanego z tym wstydu, to kluczowe czynniki budujące naszą odporność psychiczną i dobrostan. Pozwalają one dostosować się nam do zmieniających się warunków życia i przeciwności losu, które doświadczają każdego.
     
    Serwis pomagam.pl rozpoczął właśnie kampanię pod hasłem - “Jutro to mogę być ja i poproszę o pomoc. Bez wstydu. Nie oceniam. Pomagam.” Inspiracją do tej kampanii był insight z analizy wybranych zbiórek na Pomagam.pl w 2023 roku oraz z bezpośredniego kontaktu z osobami zakładającymi zbiórki. Wysnuwał się z tego jeden ważny wniosek: chętnie pomagamy innym, ale proszenie o pomoc dla siebie bywa trudne.

    Temu dlaczego tak jest postanowiłam się przyjrzeć z moją gościnią:

    Dobrosława Gogłoza jest dyrektorką zarządzającą serwisu Pomagam.pl, prezeską Fundacji Pomagam.pl, oraz założycielką agencji All Hands, która specjalizuje się w promowaniu biznesów, mających pozytywny wpływ na świat. Założyła serwis Doing Good, który pomaga znaleźć pracę w branżach działających na rzecz ludzi, klimaty czy rozwoju demokracji. Była założycielką i wieloletnią prezeską Stowarzyszenia Otwarte Klatki, organizacji zajmującej się ochroną zwierząt hodowlanych, która została
    uznana za jedną z najskuteczniejszych na świecie.

    W odcinku trochę doświadczenia, sporo psychologicznych mechanizmów stojących za pomaganiem, ale i nasze doświadczenia oraz wątpliwości.

    Korzystaliście kiedyś z crowdfundingu? Pomagaliście lub sami potrzebowaliście wsparcia?

    Odcinek powstał pod patronatem i we współpracy z serwisem pomagam.pl

    • 36 min
    Czy to uzależnienie? Rozmowa z Kamillą Puławską

    Czy to uzależnienie? Rozmowa z Kamillą Puławską

    Jadąc komunikacją miejską podsłuchałam rozmowę dwóch mężczyzn, na oko, w moim wieku. Dyskutowali o majówkowych planach, po czym skwitowali je jednym zdaniem - majówka to takie święto grilla i piwa.

    Lubię grilla, gorzej z piwem. Ale słysząc tę rozmowę pomyślałam przede wszystkim o tym, jak obecnie wygląda społeczne przyzwolenie na użytkowanie alkoholu i czy nie popadamy w złudne przekonanie, że uzależnienie to tylko tania substancja i duże życiowe kłopoty? Czy wykwintne trunki opierają się mechanizmom uzależnienia? Nie.
     
    O picu ryzykownym, procesach stojących za uzależnieniem i drogach leczenia osób uzależnionych rozmawiam z Kamillą Puławską - psycholog, certyfikowaną psychoterapeutą poznawczo-behawioralną (nr certyfikatu 1092), specjalistą psychoterapii uzależnień, certyfikowaną specjalistką  w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych, biegłą sądowa w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

    Za możliwość realizacji i dystrybucji podcastu dziękuję wielce i kłaniam się nisko Patronom oraz Patronkom.

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 47 min
    Jaśniej nie będzie. O psychowashingu i tabelkach

    Jaśniej nie będzie. O psychowashingu i tabelkach

    Suplement komentowany głosem targanym przez alergię: psychowashing 1.5

    Ja wiem, że sama to zaczęłam, więc nie mam pretensji o te wszystkie wiadomości “Asia, co myślisz o…”. Rozumiem to. Sama pytam ekspertów stając pomiędzy różnymi wątpliwościami, a przede wszystkim zastanawiając się dogłębnie czy popularyzacja wiedzy w internetowym wydaniu nie zaczyna zjadać własnego ogona. Ja także doceniam, że macie do mnie takie zaufanie (chociaż ostrzegam, nie ma ludzi nieomylnych - odsyłam do odcinka o prorokach ;) ).

    Gdybym w gabinecie nie spotykała osób, które wydały kupę kasy, odstawiły leczenie i bardziej podupadły na zdrowiu, albo zwyczajnie NIE DOSTAŁY pomocy pomimo tego, że ona istnieje - pewnie nie byłabym świadkiem konsekwencji zjawiska. I pewnie mniej by mnie ono dotyczyło. Ale tak nie jest. Nie jest tak coraz bardziej i w coraz szybszym tempie. 

    Więc dopowiedziałam kilka refleksji i przypominam: nie psychoterapia jest tu kluczem, a bezpieczeństwo usług, a co za tym idzie - Wasze i Waszego zdrowia.

    Dajcie znaka, co myślicie, bo jeżeli ten odcinek właśnie się ukazał, to dlatego, że Eugeniusz przy montażu uznał, że rozumie o co mi chodzi (tak, to pierwszy filtr recenzencki), gdyż na takim spontanicznym flow czasami zastanawiam się, czy wiecie, co chcę powiedzieć. A jednak te recenzje są ważne i wnoszące - o tym także w podcaście ;)

    Za możliwość realizacji i dystrybucji podcastu dziękuję Patronom i Patronkom 3 zapraszam do tego zacnego grona jednocześnie, bo tam właśnie ważymy losy i kształt kolejnego sezonu.

    Tekst, który przywołuję w podcaście to:
    S. Zagórski - Psychoterapia w sektorze publicznym powoli dogorywa. Czy naprawdę chcemy by znikła? [Rozmowa]. 16.04.2024: oko.press. 

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 35 min

Recensioni dei clienti

3,0 su 5
2 valutazioni

2 valutazioni

Anna OMS ,

Interesująca rozmowa

Bardzo ciekawa rozmowa i podcast, który bardzo dużo wnosi w moje życie.Lubię słuchać Asi bo po pierwsze mówi o bardzo interesujących mnie tematach a po drugie ma piękny głos i do tego jej ironia jest lekka jak chmurka. Dziękuje

Top podcast nella categoria Salute e benessere

Virgin Active Talks Nutrition
Virgin Active
Sigmund
Daniela Collu
Meditazione Guidata & Rilassamento
Meditazione Guidata Rilassamento
L'Allena-Mente
OnePodcast
BUONO A SAPERSI
OnePodcast
Un passo al giorno
Stefania Brucini & VOIS

Potrebbero piacerti anche…

O Zmierzchu
Marta Niedzwiecka
Madame Monday - po dorosłemu
Joanna Flis
Karolina Sobańska
Karolina Sobanska
Wojsiat Ogólnie w newonce
newonce
Tak właśnie mam
Marianna Gierszewska
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Uniwersytet SWPS