Medzi nami

Medzi nami Podcast

Týždenný podcast denníka SME zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok. Moderujú Michaela Žureková a Soňa Jánošová.

  1. Mýty vo vzťahoch: Akoby ste mali zlú mapu a čudovali sa, že vždy skončíte inde

    23/08/2021

    Mýty vo vzťahoch: Akoby ste mali zlú mapu a čudovali sa, že vždy skončíte inde

    Vo vzťahoch ľudia veria najrôznejším veciam. Napríklad, že len jedna láska je tá pravá, že svadba a deti vzťah utužia a posunú ho do lepšej úrovne a že nevera zákonite znamená koniec vzťahu. Časopisy aj dobre mienené rady od staršej generácie alebo priateľov sú nezriedka plné vlastných dojmov, neprenosných a špecifických skúseností a mýtov. Ako sa vyznať v náročnej spleti tvrdení o pravej láske a v zaručených radách na šťastné partnerstvo? "Je to akoby ste mali zlú mapu a vynakladali obrovské úsilie dostať sa na nejaké miesto a vždy skončíte niekde inde," vysvetľuje psychologička, psychoterapuetka a vysokoškolská pedagogička Júlia Halamová, ako škodlivé mýty kazia vzťahy. Vo svojej praxi sa pritom pravidelne stretáva s ľuďmi, ktorí ich majú vžité, prinášajú si ich z rodinného prostredia alebo ich vyčítali v magazínoch. Medzi najbežnejšie mýty patria podľa odborníčky napríklad predstavy, že vzťahy majú byť ľahké a fungovať samé do seba alebo že sa v nich naopak treba obetovať. "V zdravom vzťahu je vždy veľa pozitívnych a relatívne aj dosť negatívnych vecí. No zároveň v nich funguje rovnováha a ľudia v nich majú pocit, že sa im v tom vzťahu oplatí byť." Terapeutka sa snaží zbúrať aj mýtus, že v zdravých vzťahoch neexistuje priestor pre pochybnosti či tajomstvá. "Podľa výskumov sa ukazuje, že ak človek pociťuje 70 percentnú istotu a asi 30 percentnú neistotu, je to na zdravé fungovanie vo vzťahu úplne dostatočné." V podcaste sa ďalej dozviete aj to, či boli vzťahy v minulosti naozaj šťastnejšie, či je v poriadku cítiť vo vzťahu neistotu a prečo veríme tomu, že druhý nás musí ľúbiť rovnako, ako my jeho. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na sona.janosova@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    32 min
  2. Nový vzťah po štyridsiatke? Je veľká šanca, že bude lepší ako prvá láska

    16/08/2021

    Nový vzťah po štyridsiatke? Je veľká šanca, že bude lepší ako prvá láska

    Vraví sa, že láska kvitne v každom veku a zároveň je dnes úplne bežné, že do nových vzťahov vstupujeme starší a skúsenejší. Na prvý pohľad by teda začať nový vzťah v tretej alebo štvrtej dekáde života nemal byť problém. V skutočnosti však muži aj ženy v mladšom strednom veku čelia viacerým špecifickým situáciám. Ako sa randí medzi tridsiatkou a štyridsiatkou? Môže byť zamilovanosť v tomto veku rovnaká? Je vlastne ešte niekto voľný? Ako si nájsť partnera, keď mám za sebou mnoho zranení z predchádzajúcich vzťahov? Čo ak už máme deti? Musia spolu aj ľudia v zrelšom veku chodiť rok do kina, aby vedeli, že sa k sebe hodia? Na tieto a mnohé iné otázky odpovie v podcaste Medzi nami psychologička a terapeutka Renáta Kočišová, ktorá sa vo svojej praxi okrem iného venuje aj párovej terapii a osobnému rozvoju. "V mladšom veku sme iste ochotnejší ísť do vzťahov, vystaviť sa riziku zranenia, ktorú ku vzťahom patrí, no v zrelšom veku máme lepšie vyformované hodnoty a máme väčší predpoklad vo vzťahu vytrvať," vraví odborníčka a zdôrazňuje, že práve ľudia po tridsiatke môžu vďaka osobnej integrite viesť vzťahy, ktoré sú plnohodnotnejšie a hlbšie. Nie vždy je však začiatok nového vzťahu jednoduchý. Silnejúci trend single života je pre mnohých ľudí akýmsi typom väzenia. "Navonok možno prezentujú, že si vzťah chcú nájsť, no idú len po zážitkoch, potvrdzovaní si toho, že ich niekto chce alebo že majú nejakú hodnotu," vraví v podcaste Kočišová. Iným druhom problému je, že sa boja vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a viesť plnohodnotný život aj bez partnera. "Často sa stretávam s tým, že mi ľudia vravia, že by išli na turistiku, no bez partnera či partnerky nejdú a odmietajú sa pridať aj k akejkoľvek skupine," uvádza príklad zo svojej praxe. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na sona.janosova@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    24 min
  3. Aj ženy masturbujú. Pre hanbu však o tom nehovoria

    09/08/2021

    Aj ženy masturbujú. Pre hanbu však o tom nehovoria

    Prieskum za prieskumom už dlhé roky prichádzajú so zisteniami, že muži masturbujú viac a častejšie ako ženy. Tieto informácie a dáta môžu naznačovať, že muži majú väčší sexuálny drive a potreby, ktoré ženy nemajú. Ukazuje sa však, že problém je zrejme inde - konkrétne v tom, že sa k nim ženy menej hlásia a nerady o nich hovoria, pretože je ženská sexualita stále viac obklopená stigmou a hanbou. "Myslím si, že masturbácia žien je stále pod rúškom hanby, pretože ak sa žena navonok prejavuje eroticky alebo rozpráva o masturbácii, hodnotia ju ako nemravnú a vznikajú tam negatívne konotácie. No to neznamená, že ženy menej masturbujú," hovorí hostka podcastu Medzi nami, Zuzana Bendíková, výkonná riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo a lektorka sexuálnej výchovy. Michaela Žureková s ňou v epizóde rozobrala aj otázky ako: Čo spôsobuje, že majú ženy menej času na erotiku Prečo sa zabúda na to, že klitoris je hlavným zdrojom sexuálnej rozkoše Ako k masturbácii pristupovať zdravým spôsobom Prečo je v poriadku aj nemasturbovať Čo sú faktory brzdy a plynu v sexualite Čo robiť, keď zistíme, že masturbuje naše dieťa "Ženská sexualita je viac kontextuálna a závisí od toho, v akom prostredí momentálne žena je. Ak má na zozname nekonečné úlohy čo sa týka práce, rodiny a domácnosti, vysoko pravdepodobne je pre ňu náročnejšie dostať sa do telesnej pohody a zažiť sólo sex," vysvetľuje v podcaste Bendíková. Dodáva, že sexualitu by sme nemali potláčať, pretože sme sexuálne bytosti. "Potrebujeme to na sebe akceptovať. Keď sa okolo sexuality budujú pocity hanby, strachu, nechute, môže to mať dopad na samotnú spokojnosť v sexuálnom živote." A prečo podľa nej existuje takzvaný "orgasm gap", teda priepasť v dosahovaní orgazmu u mužov a žien? "Klitoris je hlavným zdrojom sexuálnej rozkoše nielen počas masturbácie, ale aj počas sexu. A počas penetrácie sa stimuluje len určitá časť klitorisu. Ženy teda nedosahujú orgazmus tak často ako muži kvôli tomu, že sexuálny život nie je prispôsobený anatómii klitorisu," tvrdí. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na sona.janosova@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    28 min
  4. Nezáväzný sex je pohodlný, čo však robí s emóciami ľudí je otázne

    02/08/2021

    Nezáväzný sex je pohodlný, čo však robí s emóciami ľudí je otázne

    Kým v minulosti bol sex tolerovaný len v dlhodobých vzťahoch a normalizovaný výhradne v manželstve, dnes je situácia veľmi odlišná. Vzťahy na jednu noc a nezáväzné sexuálne styky sú bežnou súčasťou života mnohých ľudí. „Nezáväzný sex je pohodlný,“ vraví v podcaste o vzťahoch bez sexu a sexu bez vzťahov docent Gabriel Bianchi z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV. Biachi je okrem iného aj členom Slovenskej spoločnosti pre plánované rodičovstvo a počas svojej vedeckej kariéry sa venoval výskumu sexuálneho zdravia a výchovy aj presah sexuality a intimity do občianskeho priestoru. „Normatívnosť usporiadaného života stratila silu. Už neplatí, že človek sa musí v dvadsiatke oženiť, viesť takzvaný normálny život a popritom si zariadiť svoje sexuálne fantázie. Je teda oveľa viac ľudí, ktorých sexuálny život pozostáva zo stretnutí na jednu noc alebo z priateľov s výhodami. Môže sa to javiť ako praktické riešenie. Čo to však robí s ľuďmi emočne, je veľmi otázne a každý by si na túto otázku mal odpovedať sám.“ V podcaste sa budeme rozprávať aj o tom, ako sa žije vo vzťahoch, v ktorých už alebo ešte chýba sex. „Expresívne sa dá povedať, že ľudské vzťahy vyhnívajú, kazia sa, strácajú spoločné hodnoty a záujmy. Sex je často to posledné, čo podlieha skaze. Dvaja ľudia už môžu mať rozdelené účty a žiť separátne životy, no ešte spolu občas majú sex. Ak ho prestanú mať, potom sa vzťah definitívne rozpadne,“ vraví odborník. V rozhovore sa venujeme aj tomu, či je lepší sex v parnerskom vzťahu alebo počas dobrodružstva na jednu noc. „Pokiaľ niekto nezažil veľmi dobrý sex vo vzťahu, môže mať pocit, že nezáväzný sex bez vzťahu je to pravé orechové,“ hovorí Gabriel Bianchi no zároveň dodáva, že otázky sexuality vo vzťahoch a mimo nich sú oveľa komplikovanejšie. „Vytvorenie vzťahu s iným človekom a synergia dvoch ľudí, ktorí majú spoločné ciele je niečo, čomu sa nič nevyrovná.“ – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na sona.janosova@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    37 min
  5. Hanbíme sa za svoje telá, ničí to partnerské vzťahy

    26/07/2021

    Hanbíme sa za svoje telá, ničí to partnerské vzťahy

    "Keď sa postavím na javisko a medzi ostatnými tanečnicami vytŕčam, je to vlastne dobre. Práve inakosť je niečo, vďaka čomu som zapamätateľná, len si to treba uvedomiť a začať si to užívať," hovorí v novej epizóde podcastu Medzi nami Veronika Zelinka Macková, burlesque tanečnica a iniciátorka projektu Body Positive Slovakia. Témou bola práve otázka sebavedomia, prístupu k vlastnému telu a ich vplyvu na naše životy. Moderátorka Michaela Žureková sa hostky pýtala, ako dospieť k sebaláske, ale tiež ako komplexy a negatívny vzťah k vlastnému telu narúšajú naše vzťahy a sexualitu. Čo si v podcaste okrem iného môžete vypočuť? "Často si komplexy robíme samy, lebo to máme v hlave - chceli by sme v sexe vyskúšať to alebo ono, ale keď ide do tuhého, cukneme len preto, že sa hanbíme, že nemáme vyformované bruško. Alebo práve naopak - chlap chce krivky a my ich nemáme. Zablokuje nás to a neužívame si sexualitu ani partnerský život," hovorí Zelinka Macková. Upozorňuje tiež na to, že ako slová môžu raniť. "Je neuveriteľné, ako vás jedna jediná poznámka dokáže dostať mentálne dole. A potom buďme v sexe krásne, šťastné! Keď na vás príde chtíč, je jedno, či ste taká alebo onaká, či máte dokonale oholené nohy, alebo či máte na sebe to, alebo ono, či je deň, noc. Chceme si to všetky užiť, ale vďaka poznámkam si to veľa žien užívať prestáva," tvrdí. Burlesque tanečnica tiež hovorí, že získať sebalásku a udržať si ju je veľmi náročné. "Ale prečo stále brať ohľad na niekoho iného, prečo sa mám chcieť zapáčiť niekomu inému, vyhovieť požiadavkám niekoho iného a tým pádom zabúdam na seba? Je to protipól k sebaláske. Ozajstné veľké vzťahy a lásky, ktoré existujú, sú založené na dôležitejších veciach, ako to, či som M, L, S alebo XS." V epizóde si tiež vypočujete, že je dôležité poznať aj svoje nedostatky. "Body positive znamená brať si to krásne zo svojho tela, nehaniť sa za to, čo nevieme zmeniť, ale makať na všetkom, čo zmeniť vieme a chceme. A nik iný nemá právo hovoriť do nášho života. Anorexia, bulímia či nadmerná obezita do body positivity nepatria. Ak to spadá do takého stavu, že to ovplyvňuje náš zdravotný stav, to už nie je pozitívne správanie sa k nášmu telu," tvrdí Zelinka Macková. A že sa z témy body positivity robí najmä "cool téma" na sociálnych sieťach, ktorá vytvára falošný body positivity pocit? "Je to smutné, lebo to treba najprv žiť," radí v podcaste. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na michaela.zurekova@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    30 min
  6. Ako prežívajú vzťahy a sex ľudia z LGBTI komunity?

    12/07/2021

    Ako prežívajú vzťahy a sex ľudia z LGBTI komunity?

    Majú krátkodobé vzťahy aj dlhodobé partnerstvá, rodiny a tiež deti. Členovia a členky LGBT komunity sa v tomto smere nelíšia od heterosexuálnych ľudí, no ich vzťahy majú predsa len určité špecifiká a zároveň musia prekonávať niektoré výzvy, s ktorými sa heterosexuálne páry boriť nemusia. Ako si teda nachádzajú a udržiavajú vzťahy ľudia v LGBT komunite? V čom sa líšia od hetero vzťahov a aká zásadná je pre nich chýbajúca možnosť registrovaných partnerstiev či manželstiev? Michaela Žureková sa o tom v novej epizóde podcastu Medzi nami rozprávala s dvomi hostkami, ktoré sú zároveň členkami LGBT komunity - psychologičkou Katy Franekovou a IT konzultantkou Tinou Bednár. V podcaste sa okrem iného dozviete: Či sú naozaj homosexuáli takí promiskuitní, ako sa o nich hovorí Prečo sa nepýtať, kto je v homosexuálnom vzťahu muž a kto žena Či vyrastanie v klasických rodinách dáva gejom a lesbám málo viditeľných vzorov partnerského správania Či je náročnejšie udržať si dlhodobý vzťah bez manželstva Ako sa žije vo vzťahu s deťmi, ak v ňom jeden človek prejde tranzíciou V čom majú náročnejšie prežívanie vzťahov transrodoví ľudia Čo sa môžu naučiť heterosexuálne páry od dúhových párov a rodín – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na michaela.zurekova@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    47 min
  7. Sex a vzťahy po narodení detí. Najlepšia rada je, aby ste nič neočakávali

    05/07/2021

    Sex a vzťahy po narodení detí. Najlepšia rada je, aby ste nič neočakávali

    Mať dieťa je neprenosná skúsenosť, na ktorú sa nikto z nás vopred nevie pripraviť a sotva vie niekomu opísať, aké to je. Platí však, že keď sa deti stanú súčasťou vášho života, všetko v ňom posunú na inú úroveň. Partnerské vzťahy nie sú výnimkou. Ako sa menia vzťahy a sex po narodení dieťaťa? „Veľmi nezdravé očakávanie je, že narodenie dieťaťa vo vzťahu niečo spôsobí,“ vraví psychológ a psychoterapeut Andrej Zemandl. „Pravda je taká, že samotné narodenie dieťaťa ani nezabije fungujúci vzťah, ani neopraví vzťah, ktorý má nejaké problémy,“ vysvetľuje. Andrej Zemandl je jeden z dvoch hostí, s ktorými sa redaktorka Soňa Jánošová rozprávala o téme ako sa menia partnerské vzťahy a sex po narodení detí. „Najväčším rizikom pre partnerský vzťah po narodení detí je, že sa človek ráno zobudí, nasleduje šichta, ktorá nezriedka trvá do noci a uprostred toho kolotoča ľudia zabúdajú, že sú partneri a že sú tu spolu,“ hovorí poetka Mirka Ábelová. V podcaste sa dozviete, prečo je také dôležité neprestať byť partnermi ani keď ste rodičia, čo má partnerské spolužitie spoločné so vzťahovou väzbou, prečo je dôležitý pocit bezpečia a ako dlho O sexe a partnerských vzťahoch popri rodičovstve sa dočítate aj na našom webe. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na sona.janosova@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    59 min

Trailers

Shows with Subscription Benefits

  • Piatoček je týždenný satirický podcast nielen o politike. Vychádza, prekvapivo, každý piatok.

  • Prečo kolagén nie je žiadnym zázrakom ani skratkou k zdraviu? Prečo by ste sa mali dať zaočkovať proti chrípke? A ako je to s vitamínmi a čo má imunita spoločné s črevnou mikroflórou? Redaktorka denníka SME Denisa Prokopčáková sa v podcaste Vizita bude so svojimi hostkami a hosťami rozprávať o zdraví aj o chorobách, o tom, čo funguje aj čo nefunguje alebo kedy vám predajcovia liečivých zázrakov len obyčajne klamú.

  • Klik je týždňový podcast denníka SME o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete technológií, médií a sociálnych sietí. Moderujú Dávid Tvrdoň a Ondrej Podstupka.

  • Týždenný podcast o významných historických udalostiach s hosťami. Pripravuje denník SME v spolupráci s Historickou revue. Moderuje Jaroslav Valent.

  • Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

  • Denný spravodajský podcast na Slovensku. Pondelok až piatok, každé ráno nový diel - rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME. V sobotu komentujeme politické a celospoločenské dianie predchádzajúceho týždňa.

PODPORTE PODCASTY SME

Počúvajte všetky podcasty SME bez reklamy

US$2.49/mo or US$27.99/yr after trial

About

Týždenný podcast denníka SME zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok. Moderujú Michaela Žureková a Soňa Jánošová.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada