
47 episodes

Rozhovory Choices choicessk
-
- Society & Culture
Vo svete nekonečných možností sa neustále rozhodujeme, ktoré dvere otvoríme. Ivan Ježík sa stretáva s ľuďmi, ktorí majú čo povedať. Vzdelanie a kultúra sú pre nich dôležité. Záleží im na budúcnosti, veria vede a výziev sa neboja. Všímajú si svet okolo seba. Hľadajú, čo je hodnotné a stojí za našu pozornosť. Krásu vidia v obyčajných veciach. Rozhovory Choices pripravuje Voices vďaka Nadačnému fondu Telekom už od roku 2013. Viac na www.choices.sk.
-
#119 Ako zlepšíme diskusie na sociálnych sieťach
Sociálne siete nezvládajú vynucovať dodržiavanie vlastných pravidiel. Nenávistné a vulgárne komentáre v diskusiách zraňujú rovnako ako naživo a prispievajú k polarizácii spoločnosti. Čo s tým? So zakladateľom New School Communications Gabrielom Tóthom hovoríme o spojení umelej inteligencie a elfov, o prínosoch kultivácie diskusií a o tom, ako môžu neziskovky vďaka NF Telekom získať bezplatnú moderáciu svojich sociálnych sietí. #rešpekt
-
#118 Hľadanie novej podoby šťastia
V čom spočíva naša vnútorná spokojnosť a akým spôsobom života ju chceme dosahovať? Prečo potrebujeme nájsť rovnováhu medzi konaním a vnímaním? S lektorom a spisovateľom Jánom Markošom, autorom kníh Sila rozumu v bláznivej dobe, Medzi dobrom a zlom a Bližšie k sebe, sa rozprávame o dobre a pravde, o prírode a o vzťahoch, ktorými je pospletaný svet.
-
#117 Telo si pamätá
Ako zvládame veci, ktoré sa nám v minulosti stali, ale nemali sa stať, a tie, ktoré sa naopak nestali, ale sa stať mali? S psychiatričkou a psychoterapeutkou Magdou Frecer sa rozprávame o duševných zraneniach a o terapeutických metódach pri liečbe nespracovaných traumatických zážitkov. Inšpiroval nás k tomu slovenský preklad knihy Telo si pamätá, ktorú napísal Bessel van der Kolk, jeden z najlepších svetových odborníkov na traumu.
-
#116 Ako si odpustiť a byť sám k sebe láskavý
Každý z nás občas urobí niečo nesprávne, niekomu ublíži, alebo nekoná čestne. Ak to nenapravíme, nedokážeme si odpustiť. Obviňujeme sa aj vtedy, ak si myslíme, že sme niečo zanedbali, že nespĺňame očakávania, že nie sme dosť dobrí. S psychologičkou Luciou Záhorcovou z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV sa rozprávame o sebakritike, odpustení a prehlbovaní empatie k sebe samému.
-
#115 Nepredať! Zveľadiť! Ako? Pre koho? Za čo?
Súčasťou nevyužívaného majetku samospráv sú budovy a areály, ktoré by mohli byť regenerované v prospech miestnych a lokálnych komunít. S grafickým dizajnérom Borisom Melušom, spoluzakladateľom Nadácie Cvernovka, sa rozprávame o rôznych funkciách fyzického verejného priestoru a o tom, prečo a ako by sme ho mohli v mestách zveľadiť. Hovoríme aj o súčasnosti a budúcnosti Kultúrneho a kreatívneho centra Nová Cvernovka.
-
#114 Kríza dôvery: ako nájdeme cestu von?
Názor, že už nemôžeme nikomu nič veriť, nie je ojedinelý. Sociologické výskumy ukazujú, že vnímaná dôveryhodnosť kľúčových inštitúcií, médií ale aj odborných autorít je na mimoriadne nízkej úrovni, a zmeny pozorujeme aj v medziľudskej dôvere. S psychológom Matúšom Grežom z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV sa rozprávame o tom, prečo a ako budovať dôveru v spoločnosti.