CONTINUO - podcast festivalu Konvergencie

Festival Konvergencie
CONTINUO - podcast festivalu Konvergencie

O hudbe, komornej hudbe, hudobníkoch, o festivalových novinkách, ale aj o tom, čo sa okolo nás deje.

  1. 6 DAYS AGO

    Napíšte nám kvarteto! – koncert laureátov Skladateľskej súťaže Konvergencií & talkshow Prague Philharmonia

    Vypočujte si s nami decembrový koncert – talkshow Hanky Dohnálkovej s Jozefom Luptákom a laureátmi 3. ročníka Skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie – Adamom Štefunkom, Marekom Fórom, Jurajom Gažmerčíkom a Šimonom Lučeničom zazneli v českej premiére na koncerte s názvom „Napíšte nám kvarteto!" 10. 12. 2024 v Prahe v rámci cyklu Súčasná hudba S orchestra Prague Philharmonia. „Koncert laureátov skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa uskutočnil v zaplnenom Štúdiu Švandova divadla v Prahe, za účasti vedenia orchestra Prague Philharmonia i festivalu Konvergencie a prebehol na vysokej interpretačnej úrovni. Veľmi nás teší vzájomné nadšenie oboch organizácií a sme tiež potešení, že v nastavenej spolupráci budeme môcť pokračovať aj v nasledujúcich rokoch,“ dodáva dramaturgička cyklu súčasnej hudby S orchestra Prague Philharmonia Hana Dohnálková.   Program: Adam Štefunko: rePulsion Marek Fóra: Morning in the Garden Šimon Lučenič: Tempora amissa Juraj Gažmerčík: Smútočná hudba Účinkujú:Pavla Tesařová – husle (koncertná majsterka Prague Philharmonia)Michal Sedláček – husleLukáš Pospíšil – violončelo (koncertný majster)Balázs Adorján – violončeloJindřich Pavliš – klarinetNatálie Hrdová – klarinet (členka Orchestrálnej akadémie Prague Philharmonia)Filip Martinka – klavírMartin Fila – klavír Viac informácií o koncerte Recenzia koncertu – Klasika plus:  Prague Philharmonia uvedla nové, ‚messiaenovské‘ kvartety    Po úspešných troch ročníkoch Skladateľskej súťaže, počas ktorých bolo prihlásených vyše 45 kompozícii a priestor sa otvoril aj pre tvorcov z Českej republiky, iniciatíva Konvergencií zameraná na tvorbu a uvádzanie nových komorných diel, ale tiež na vytvorenie generačných prepojení medzi skladateľmi a interpretmi, pokračuje aj 4. ročníkom. Vyhlásená výzva: 4. ročníku Skladateľskej súťaže (termín odoslania diel: 30.4.2025) __ Podcast Continuo z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

    1h 44m
  2. 11/20/2024

    Konvergencie 25 rokov: Reportáž z festivalu

    Drahí priatelia Konvergencií, 25. ročník festivalu bol skutočne slávnostný a nesmierne bohatý, preto aj reportáž prichádza o niečo neskôr než ste zvyknutí. Pripomeňte si spolu s nami, aké boli Konvergencie 2024 v septembri v Bratislave a v októbri v Žiline a Banskej Bystrici.Oslavovať štvrťstoročie s komornou hudbou v ťažkých spoločenských časoch je výzvou. Čo bolo najväčším úspechom tohtoročnej produkcie festivalu Konvergencie? Ako najdlhšie dokáže festival trvať a čo ho v najbližšom období čaká? V rozhovore s riaditeľom Jozefom Luptákom pretkanom zvukovými spomienkami s ľuďmi, ktorí festival tvorili a zažili s dotykom hudby z festivalu sa s nami môžete obzrieť späť. Nám atmosféra s vami chýba už teraz, preto vás pozývame na adventný koncert, ktorý je darom mesta Bratislava v spolupráci BKIS a Konvergenciami. Stretnime sa na Advente v Prešporku, 17.12.2024 v Klariskách. Podcast nahrala a spracovala Ivica Horáková.   V podcaste budete počuť hudobné ukážky z koncertov festivalu Konvergencie: HK Gruber: Frankenstein!!, Iva Bittová & Konvergencie Ensemble Lunch concert, Solamente naturali Franz Schubert: Winterreise, Bella Adamova & Skampa Quartet Zbierka z Lubeníka, Solamente naturali, detský koncert Peter Zagar: Pre Mariána Fotogalérie z koncertov nájdete na našom Facebooku. Festivalový bulletin na prezeretie i stiahnutie. __ Podcast Continuo z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

    54 min
  3. 05/01/2024

    Sila slobody a priateľstiev v hudbe / 30.4.2024, .klub pod lampou

    Hudobné prepojenia a rozhovory vzácnych ľudí o slobode a prepájaní, o hodnote hudby a jej schopnosti komunikovať vážne témy. Slová, ktoré sa práve teraz javia aktuálnejšie než kedykoľvek – tak sme ukončili oficiálnu fázu nášho rozsiahleho projektu Building Bridges. Na pódiu či za ním bolo dohromady viac než 100 ľudí, vďaka čomu sme priniesli veľa hodnotného pre divákov v Banskej Bystrici, Bratislave, Žiline, ale aj v Osle a Stavangeri alebo v online priestore. Vybudovali sme mosty naprieč žánrami, národmi, národnosťami či generáciami, ktoré sú pre spoločnosť tak nesmierne potrebné. Ako však ísť ďalej v súčasnosti? Akú mal projekt hodnotu pre nás a našu spoločnosť, či kedy sa pre umelcov stal omračujúco osobný? A čo pripravujú Konvergencie v najbližšej dobe? Ak ste nemohli v utorok 30.4.2024 v .klube pod lampou byť s nami, prinášame vám záznam podujatia. Prajeme príjemné počúvanie a sme radi že spolu môžme byť aj takto.   Moderuje: Oliver RehákÚčinkujú: Jozef Lupták, Andrej Šuba, Marián Slovák, Daniel Pastirčák, Eva Šušková, Anežka Kara, Branislav Dugovič, Boris Lenko, Daniel Rumler, Roman Rusňák Podcast nahral: .klub pod lampouSpracovala: Ivica Horáková __ V podcaste budete počuť hudbu:E. Bloch: Židovská modlitbaJozef Lupták, violončelo Piesne z Holokaustu, židovské piesne, aranžmány J. Epstein:Dona DonaPapirosenAni Maamin Daniel Rumler, 1. husleAnežka Kara, 2. husleRoman Rusňák, violaJozef Lupták, violončelo V. Godár: MaykomashmalonEva Šušková, spevJozef Lupták, violončelo Thiribim Thiribom, židovskáMaruta, modalvskáA. Piazzolla: Libertango Branislav Dugovič, klarinetBoris Lenko, akordeónJozef Lupták, violončelo   ___ Podcast Continuo z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. ___ Podcast vznikol v rámci projektu Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je rozvíjanie interkultúrneho dialógu a prostredníctvom aktivít spojených s hudobným umením komunikácia tém tolerancie voči menšinám, rodovej rovnosti, odmietania antisemitizmu a nenávistných prejavov v spoločnosti. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.  Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.#eeagrants #konvergencie #BuildingBridges

    1h 47m
  4. 01/28/2024

    Aj takýto je Mozart - program festivalu Konvergencie / Mozart-Mustonen 2024

    „Žiadna hra tónov sa nehrá hravejšie než Mozartova hudba. Je to hudba, ktorú hrá život. Spieva a tancuje, pýta sa a odpovedá, zmĺkne a opäť sa rozoznieva. Dokáže byť veselá i smutná, temná i jasná, tragická i oslobodzujúca, koľko ďalších pomenovaní by sme mohli nájsť – pomenovaní pre znejúci zmyslový výraz života,“ napísal nemecký muzikológ Hans Heinrich Eggebrecht o fenoméne Mozart. Do smrti vo veku 35 rokov vytvoril Wolfgang Amadeus Mozart vyše 600 diel, teda tisícky strán hudby, ktorá nikdy neprestala znieť. Obraz jej tvorcu je rovnako premenlivý a neuchopiteľný ako jeho hra tónov: zázračné večné dieťa, frivolný voľnomyšlienkár, tragický nepochopený génius – každá z týchto charakteristík je azda pravdou, no určite súčasne mýtom. Fascinujúcemu univerzu Mozartovej komornej hudby bude patriť zimná edícia festivalu Konvergencie, ktorá sa uskutoční od 22. do 25. februára 2024 v priestoroch Slovenskej národnej galérie. Hlavným hosťom festivalu bude vynikajúci fínsky skladateľ, dirigent a klavirista Olli Mustonen, ktorého diela zaznejú s Mozartovými. O programe festivalu, interpretoch a dielach sa rozprávali dramaturg festivalu Andrej Šuba a umelecký riaditeľ a violončelista Jozef Lupták.   MOZART – MUSTONEN22. – 25. február 2024Slovenská národná galéria, Bratislava  Hudobný dvojportét Mozart-Mustonen doplnia sprievodné podujatia: projekcia režisérskej verzie Formanovho filmu Amadeus pri príležitosti 40. rokov od jeho premiéry, čítanie o hudbe s Robertom Rothom, Mozartov singspiel Bastien a Bastienka ako koncert pre deti i zvukové dobrodružstvá Stroona a Pjoniho.   PROGRAM FESTIVALU VSTUPENKY SLEDOVAŤ na Facebooku   V podcaste sú použité ukážky z nasledujúcich diel W. A. Mozarta: Flautové kvarteto D dur, KV 258 / Hurel, Quatuor Voce (Alpha 2015) Klavírny koncert Es dur, KV 449 / Brautigam, Kölner Akademie (BIS 2020) Sláčikové kvinteto C dur, KV 515 / Quatuor Ébène, A. Tamestit (Erato 2023) Duo G dur pre husle a violu, KV 423 / Båtnes, H. Landaas (Lawo 2011) Klavírne kvarteto g mol, KV 478 / Lewis, Leopold String Trio (Hyperion 2003) Sláčikové kvarteto B dur, KV 589 / Jerusalem Quartet (Harmonia mundi 2011) Klarinetové kvinteto / Widmann, Arcanto Quartet (Harmonia mundi 2013) Hobojové kvarteto / de Bruine, Orchestra of the 18th Century (Glossa 2016) Kvinteto pre klavír a dychové nástroje, KV 452 / Le Sage, Les Vents Francais (Warner 2014) Podcast Continuo z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

    45 min
  5. 12/31/2023

    Devět bran (Myers, Valent, Lenko, Lupták, Turzonovová, Kovár)

    Kniha Jiřího Langera Devět bran, ktorú nacisti takmer zničili, je súčasťou kultúrnej pamäti Chasidov. Vďaka niekoľkým zachráneným kópiám prežil pozoruhodný odkaz chasidskej komunity z obdobia pred holokaustom. V máloktorom literárnom diele sa nachádza toľko múdrosti, jemnosti a krásy pretkanej citlivým humorom. Úryvky z knihy čítajú Božidara Turzonovová a František Kovár, sprevádzaní nefalšovanou chasidskou hudbou v podaní bratislavského rabína Barucha Myersa a renomovaných slovenských hudobníkov: violončelistu Jozefa Luptáka, akordeonistu Borisa Lenka a huslistu Miloša Valenta. Úspešný projekt Chassidic Songs (Chasidské piesne) vznikol pred vyše desiatimi rokmi z iniciatívy rabína Myersa. Chasidské piesne sú clivé, plné nekonečného smútku i bezstarostne veselé. Svojou krásou dokážu poslucháčov dohnať k slzám, aby ich vzápätí strhli a roztancovali.  Záznam koncertu z 13. 9. 2023 v Moyzesovej sieni.   Devět branChassidic SongsBaruch MYERS – klavír, spevMiloš VALENT – husle, violaBoris LENKO – akordeónJozef LUPTÁK – violončelo Božidara TURZONOVOVÁ, František KOVÁR – slovo   Fotogaléria z koncertu  ___ Podcast Continuo z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. ___ Podujatie bolo súčasťou projekt Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou, ktorý o.z. Konvergencie realizuje v rokoch 2022-2023 s podporou grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

    1h 7m
  6. 12/21/2023

    „Nezabudnúť“ / Voices of the Holocaust (záznam koncertu)

    „Never shall I forget that night, the first night in camp, that turned my life into one long night seven times sealed.“ / „Nikdy nezabudnem na tú noc, prvú noc v tábore, ktorá zmenila môj život na jednu dlhú noc, na noc siedmich pečatí...“ Elie Wiesel, úryvok z básne Never Shall I Forget (Noc)   Nesmieme zabudnúť – a predsa niektorí popierajú holokaust. Pamätníkov, ktorí si pamätajú hrôzy 2. svetovej vojny, je čoraz menej. Ostávajú však ich príbehy pripomínajúce zlo, aké sa v dejinách nesmie zopakovať. Nórsky klavirista Haakon Smith a jeho manželka, operná speváčka Martha Smith, bývali vo štvrti Washington Heights v New Yorku. Pozorne počúvali a zapisovali spomienky svojich susedov, ktorí prežili holokaust a pretavili ich do hudobno-slovného cyklu „Voices of the Holocaust“. Festival Konvergencie ich uviedol 12. 9. 2023 v Novej Synagóge v Žiline a 13. 9. 2023 v Moyzesovej sieni v Bratislave, v orchestrálnej úprave Daniela Rumlera a v podaní Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Alana Vizváryho, sopranistky Evy Šuškovej, tenoristu Matúša Šimka a klaviristu Haakona Smitha. Sprievodné slovo, ktoré pripravila Martha Smith predniesli Eva Matejková a Marián Slovák.   Záznam koncertu z nášho nórsko-slovenského projektu o tolerancii, hudbe, vine a odpustení.   Marilee Eckert, Martha Smith: VOICES OF THE HOLOCAUSTHILARIS CHAMBER ORCHESTRAHaakon SMITH (USA/NO) – klavírEva ŠUŠKOVÁ – sopránMatúš ŠIMKO – tenorMarián SLOVÁK, Eva MATEJKOVÁ – sprievodné slovoDaniel RUMLER – aranžmány Bulletin na stiahnutie   Podcast Continuo z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie bolo súčasťou projekt Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou, ktorý o.z. Konvergencie realizuje v rokoch 2022-2023 s podporou grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

    1h 11m

About

O hudbe, komornej hudbe, hudobníkoch, o festivalových novinkách, ale aj o tom, čo sa okolo nás deje.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada