DidLit

DidLit
DidLit

Podcast o výuce literatury a českého jazyka na středních školách. Zveme si hostky a hosty, kterých se ptáme, jak a proč učit literaturu a jazyk.

Episodes

  1. 08. O generování poezie AI – o projektu EduPo

    FEB 3

    08. O generování poezie AI – o projektu EduPo

    Kačka s Albertem a Ondřejem vyrazili poprvé před živé publikum. Na diskusi v centru Didaktikon se na konci ledna našimi hosty stali dva odborníci tentokrát nikoliv z řad vyučujících literatury, ale z oblasti matematické lingvistiky (Rudolf Rosa, MFF UK) a literární teorie (Karel Piorecký, ÚČL AV ČR). Zkusili nám – i s ohledem na školní prostředí – vysvětlit, jak funguje generování textů (a zejména básní), debatovali o tom, v čem nám pomohou představy typu „digitální básník“ (a proč se třeba při jejich používání naopak ošívají), a nastínili i jak to udělat, aby AI generovala rýmy a pravidelný rytmus – tak, jak to dělá jejich vyvíjený model EduPo (projekt podpořený TA ČR). Zajímalo nás, co s tím vším ve škole: zbavuje aplikace generující básně žáky ostychu před poezií a jejími výklady? Mění AI náš pohled na umění? Znesvěcuje ho? A jak o tom s žáky diskutovat? Dozvíme se i to, jak si představu o autorském stylu konstruujeme podle výjimečných počinů (a nikoliv podle „průměru“), v čem nám generativní AI vyvrací miskoncepty o kreativitě – a dotkneme se i toho, jak o učení a jeho definici přemýšlet v kontextu strojového učení. Zmiňované zdroje: Piorecký, Karel – Husárová, Zuzana (2024): Kultura neuronových sítí. Praha: ÚČL AV ČR. https://www.digitalniknihovna.cz/knav/view/uuid:5c904eb4-12be-4d17-974c-46af8ca13de8  Podcast Proti proudu s Tomášem Mikolovem. https://www.youtube.com/watch?v=c71asMS_IfY  Hiršal, Josef (1997): Párkař: básnické nápodoby. Anonym (1983): Poesie zemědělská o polním pychu, aneb, Jak by deset básníků napsalo parodické verše na písničku z Prácheňska. https://tinyurl.com/slananynka Szabó, Samuel (2020): Umelá neinteligencia: Svet se nám nestal. 4AM. https://samcobratdazdoviek.bandcamp.com/album/svet-sa-n-m-nestal  Hopkins, J. — Kiela, D. (2017). Automatically Generating Rhythmic Verse with Neural Networks. https://research.fb.com/publications/automatically-generating-rhythmic-verse-with-neural-networks/. Ximing Lu a kol (2024): AI as Humanity's Salieri: Quantifying Linguistic Creativity of Language Models via Systematic Attribution of Machine Text against Web Text. https://arxiv.org/pdf/2410.04265  Porter, Brian – Machery, Edouard (2024): AI-generated poetry is indistinguishable from human-written poetry and is rated more favorably. Nature. https://www.nature.com/articles/s41598-024-76900-1.pdf  Munch, Edvard: Vampýr. https://tinyurl.com/munch-vampyr  Další čtení: Michal Chudoba – Rudolf Rosa (2024): GPT Czech Poet: Generation of Czech Poetic Strophes with Language Models. ArXiv.org Computing Research Repository. https://ufal.mff.cuni.cz/biblio/attachments/2024-chudoba-p3781956179788178940.pdf  Doshi, Anil R. – Hauser, Oliver P. (2024): Generative AI enhances individual creativity but reduces the collective diversity of novel content. https://www.science.org/doi/epdf/10.1126/sciadv.adn5290  Coeckelbergh, Mark (2023): Etika umělé inteligence. Překlad Sylva Ficová. Praha: FIlosofia.

    1h 23m
  2. O textech, které jsme četli + předvánoční povídání

    12/16/2024

    O textech, které jsme četli + předvánoční povídání

    V posledním díle letošního roku se Kačka a Ondřej ohlížejí za tím, co v roce 2024 přečetli. Ondřej sdílí své tipy z odborné četby, Kačka mluví o beletrii, kterou můžete vzít do třídy.  V druhé části podcastu si celý autorský tým pokládá navzájem vánoční i nevánoční literární otázky, které můžete použít i ve třídě nebo na češtinářském večírku a díky kterým můžete autorský tým trochu lépe poznat.  Zdroje:  Didaktikon: https://didaktikon.cz/DIDAKT-1.html (info o akci bude zveřejněno) EduPo: https://ufal.mff.cuni.cz/grants/edupo Šindelková–Štěpáník: „To je bude bavit…“: k didaktickému vyprazdňování obsahu ve výuce češtiny (ČJL 24/25 1) předplatné k objednání: https://send.cz/casopis/1224/cesky-jazyk-a-literatura,  archiv: https://ucebnice.fraus.cz/cs/cesky-jazyk-a-literatura/archiv  Kultura neuronových sítí: https://ucl.cas.cz/aktuality/kultura-neuronovych-siti/   Jak se učí poezie: https://www.hostbrno.cz/jak-se-uci-poezie/  Rapové texty Prago Union jako poetické dílo s didaktickým potenciálem: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/192155  Role grafických pomůcek při školní práci s narativním textem: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/188333  Slovo a smysl 2023 (20) 43: https://wordandsense.ff.cuni.cz/magazin/2023-20-43/  A2 Pán prstenů: https://www.advojka.cz/archiv/2024/14  K vertikální orientaci prostoru Znamení moci Jana Zahradníčka: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/183109/Filip_Novak_-_Klara_Krasenska_-_Ondrej_Pavlik_67-72.pdf?sequence=1&isAllowed=y Nevada – Imogen Binnie: https://www.conqueer.cz/nevada/  Rozložíš paměť – Marek Torčík: https://www.paseka.cz/produkt/rozlozis-pamet/  Party in Prague, Nesu oheň – Mat213  https://open.spotify.com/artist/3VIkv3HNIvPNwdQIatB5Rx Horiaca Obloha – ČAD: https://open.spotify.com/track/1g2mcJID90LItqbsyNwBjW

    1h 6m
  3. 05. O rámcových vzdělávacích programech

    12/02/2024

    05. O rámcových vzdělávacích programech

    Navzdory tomu, nakolik úřednicky zní název dokumentu, o kterém bude v této epizodě řeč (tedy RVP), oba hosté ukazují, jak o něm lze živě a tvořivě přemýšlet. Blanka Činátlová a František Brož naznačí své zkušenosti se vznikem a implementací rámcových vzdělávacích programů do škol, vysvětlí, v čem je obdivuhodným počinem i kde jsou i po sedmnácti letech limity hledání souladu praxe s ním. Dotkneme se otázky klíčových kompetencí i koncepce vznikajícího RVP pro všeobecná lycea, zkusíme zodpovědět, v čem je problém s Katalogem požadavků k maturitě a se středoškolskými učebnicemi – a proč potřebujeme učebnici (či metodickou podporu) především pro vyučující. Co by se vlastně stalo, kdyby rámcové vzdělávací programy zmizely? Citované a zmiňované publikace: Rámcový vzdělávací program pro gymnázia: https://www.edu.cz/wp-content/uploads/2021/09/001_RVP_GYM_uplne_zneni.pdf  Nový návrh Rámcového vzdělávacího programu pro všeobecná lycea: https://www.edu.cz/wp-content/uploads/2020/08/78-42-M03_Pedagogicke_lyceum_2020_zari_rev.pdf Rámcový vzdělávací program pro lycea (např. pedagogické): https://www.edu.cz/wpcontent/uploads/2020/08/78-42-M03_Pedagogicke_lyceum_2020_zari.pdf  Rámcový vzdělávací program pro odborné školy (např. knihkupecké a nakladatelské činnosti): https://www.edu.cz/wp-content/uploads/2020/08/66-43-M01_Knihkupecke_a_nakladatelske_cinnosti_2020_zari.pdf   O. Vojtíšek: Teze k revizi středoškolských kurikulárních dokumentů pro český jazyk a literaturu (Český jazyk a literatura 75, 2024, č. 1)

    52 min
  4. 03. O integrované výuce na střední škole

    11/04/2024

    03. O integrované výuce na střední škole

    Téma třetí epizody je převrácením epizody druhé, přesto se problematikou vnitřní integrace literární a jazykové výuky zabývá tak málo češtinářů a češtinářek, že za mikrofon s Kačkou a Ondřejem usedá pouze jeden host: PhDr. Mgr. David Franta, Ph.D. ze Západočeské univerzity v Plzni a Gymnázia Jaroslava Vrchlického Klatovy. Povídáme si s ním o jeho didaktickém projektu představeném v disertační práci (a její chystané knižní podobě), o tom, jak se dají literární texty produktivně využít k poznávání jazyka (a naopak), i o tom, co na to žáci… V závěru pak zazní posluchačům již známý hlas Mgr. Andrey Králíkové, Ph.D. Zmíněné publikace: D. Franta: Integrovaná výuka českého jazyka, slohu a literatury na gymnáziu (https://naos-be.zcu.cz/server/api/core/bitstreams/cc89e613-7af5-47eb-b419-25a19d13ddc5/content) A. Králíková a J Marková: Číst, pochopit, interpretovat (https://wordandsense.ff.cuni.cz/wp-content/uploads/sites/18/2023/07/Andrea_Kralikova_-_Jana_Markova_108-130.pdf) M. Čechová a kol.: Komplexní jazykové rozbory O. Chlup: Středoškolská didaktika R. Jakobson: Poezie gramatiky a gramatika poezie (In Poetická funkce) V. Macura: Znamení zrodu a české sny J. Mukařovský: O jazyce básnickém (In Studie II) J. Mukařovský: Vančurův vypravěč, Poetika jako základ literární výchovy na střední škole Z. Kožmín: Tvořivý sloh: malé traktáty a malé scénáře J. Levý: Umění překladu L. Spitzer: Stylistické studie z románských literatur A. Stich: Vhlédnému čtenáři pozdravení (In Od Karla Havlíčka k Františku Halasovi (lingvoliterární studie)) O. Uličný a J. Horák: Prostor pro jazyk a styl: Lingvostylistické analýzy současné české prózy pro děti a mládež F. Vodička (ed.): Svět literatury I

    43 min

About

Podcast o výuce literatury a českého jazyka na středních školách. Zveme si hostky a hosty, kterých se ptáme, jak a proč učit literaturu a jazyk.

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada