DidLit

DidLit
DidLit

Podcast o výuce literatury a českého jazyka na středních školách. Zveme si hostky a hosty, kterých se ptáme, jak a proč učit literaturu a jazyk.

Episodes

  1. O textech, které jsme četli + předvánoční povídání

    12/16/2024

    O textech, které jsme četli + předvánoční povídání

    V posledním díle letošního roku se Kačka a Ondřej ohlížejí za tím, co v roce 2024 přečetli. Ondřej sdílí své tipy z odborné četby, Kačka mluví o beletrii, kterou můžete vzít do třídy.  V druhé části podcastu si celý autorský tým pokládá navzájem vánoční i nevánoční literární otázky, které můžete použít i ve třídě nebo na češtinářském večírku a díky kterým můžete autorský tým trochu lépe poznat.  Zdroje:  Didaktikon: https://didaktikon.cz/DIDAKT-1.html (info o akci bude zveřejněno) EduPo: https://ufal.mff.cuni.cz/grants/edupo Šindelková–Štěpáník: „To je bude bavit…“: k didaktickému vyprazdňování obsahu ve výuce češtiny (ČJL 24/25 1) předplatné k objednání: https://send.cz/casopis/1224/cesky-jazyk-a-literatura,  archiv: https://ucebnice.fraus.cz/cs/cesky-jazyk-a-literatura/archiv  Kultura neuronových sítí: https://ucl.cas.cz/aktuality/kultura-neuronovych-siti/   Jak se učí poezie: https://www.hostbrno.cz/jak-se-uci-poezie/  Rapové texty Prago Union jako poetické dílo s didaktickým potenciálem: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/192155  Role grafických pomůcek při školní práci s narativním textem: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/188333  Slovo a smysl 2023 (20) 43: https://wordandsense.ff.cuni.cz/magazin/2023-20-43/  A2 Pán prstenů: https://www.advojka.cz/archiv/2024/14  K vertikální orientaci prostoru Znamení moci Jana Zahradníčka: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/183109/Filip_Novak_-_Klara_Krasenska_-_Ondrej_Pavlik_67-72.pdf?sequence=1&isAllowed=y Nevada – Imogen Binnie: https://www.conqueer.cz/nevada/  Rozložíš paměť – Marek Torčík: https://www.paseka.cz/produkt/rozlozis-pamet/  Party in Prague, Nesu oheň – Mat213  https://open.spotify.com/artist/3VIkv3HNIvPNwdQIatB5Rx Horiaca Obloha – ČAD: https://open.spotify.com/track/1g2mcJID90LItqbsyNwBjW

    1h 6m
  2. 05. O rámcových vzdělávacích programech

    12/02/2024

    05. O rámcových vzdělávacích programech

    Navzdory tomu, nakolik úřednicky zní název dokumentu, o kterém bude v této epizodě řeč (tedy RVP), oba hosté ukazují, jak o něm lze živě a tvořivě přemýšlet. Blanka Činátlová a František Brož naznačí své zkušenosti se vznikem a implementací rámcových vzdělávacích programů do škol, vysvětlí, v čem je obdivuhodným počinem i kde jsou i po sedmnácti letech limity hledání souladu praxe s ním. Dotkneme se otázky klíčových kompetencí i koncepce vznikajícího RVP pro všeobecná lycea, zkusíme zodpovědět, v čem je problém s Katalogem požadavků k maturitě a se středoškolskými učebnicemi – a proč potřebujeme učebnici (či metodickou podporu) především pro vyučující. Co by se vlastně stalo, kdyby rámcové vzdělávací programy zmizely? Citované a zmiňované publikace: Rámcový vzdělávací program pro gymnázia: https://www.edu.cz/wp-content/uploads/2021/09/001_RVP_GYM_uplne_zneni.pdf  Nový návrh Rámcového vzdělávacího programu pro všeobecná lycea: https://www.edu.cz/wp-content/uploads/2020/08/78-42-M03_Pedagogicke_lyceum_2020_zari_rev.pdf Rámcový vzdělávací program pro lycea (např. pedagogické): https://www.edu.cz/wpcontent/uploads/2020/08/78-42-M03_Pedagogicke_lyceum_2020_zari.pdf  Rámcový vzdělávací program pro odborné školy (např. knihkupecké a nakladatelské činnosti): https://www.edu.cz/wp-content/uploads/2020/08/66-43-M01_Knihkupecke_a_nakladatelske_cinnosti_2020_zari.pdf   O. Vojtíšek: Teze k revizi středoškolských kurikulárních dokumentů pro český jazyk a literaturu (Český jazyk a literatura 75, 2024, č. 1)

    52 min
  3. 03. O integrované výuce na střední škole

    11/04/2024

    03. O integrované výuce na střední škole

    Téma třetí epizody je převrácením epizody druhé, přesto se problematikou vnitřní integrace literární a jazykové výuky zabývá tak málo češtinářů a češtinářek, že za mikrofon s Kačkou a Ondřejem usedá pouze jeden host: PhDr. Mgr. David Franta, Ph.D. ze Západočeské univerzity v Plzni a Gymnázia Jaroslava Vrchlického Klatovy. Povídáme si s ním o jeho didaktickém projektu představeném v disertační práci (a její chystané knižní podobě), o tom, jak se dají literární texty produktivně využít k poznávání jazyka (a naopak), i o tom, co na to žáci… V závěru pak zazní posluchačům již známý hlas Mgr. Andrey Králíkové, Ph.D. Zmíněné publikace: D. Franta: Integrovaná výuka českého jazyka, slohu a literatury na gymnáziu (https://naos-be.zcu.cz/server/api/core/bitstreams/cc89e613-7af5-47eb-b419-25a19d13ddc5/content) A. Králíková a J Marková: Číst, pochopit, interpretovat (https://wordandsense.ff.cuni.cz/wp-content/uploads/sites/18/2023/07/Andrea_Kralikova_-_Jana_Markova_108-130.pdf) M. Čechová a kol.: Komplexní jazykové rozbory O. Chlup: Středoškolská didaktika R. Jakobson: Poezie gramatiky a gramatika poezie (In Poetická funkce) V. Macura: Znamení zrodu a české sny J. Mukařovský: O jazyce básnickém (In Studie II) J. Mukařovský: Vančurův vypravěč, Poetika jako základ literární výchovy na střední škole Z. Kožmín: Tvořivý sloh: malé traktáty a malé scénáře J. Levý: Umění překladu L. Spitzer: Stylistické studie z románských literatur A. Stich: Vhlédnému čtenáři pozdravení (In Od Karla Havlíčka k Františku Halasovi (lingvoliterární studie)) O. Uličný a J. Horák: Prostor pro jazyk a styl: Lingvostylistické analýzy současné české prózy pro děti a mládež F. Vodička (ed.): Svět literatury I

    43 min

About

Podcast o výuce literatury a českého jazyka na středních školách. Zveme si hostky a hosty, kterých se ptáme, jak a proč učit literaturu a jazyk.

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada