21 episodes

Agrofanaatika on taimekasvatuse taskuhääling, milles Eva ja Janne soovivad õppida koos põllumajanduse ekspertide, spetsialistide ja praktikutega. Me ei karda küsida küsimusi ja uurida teemasid sügavuti! Tulge ühinege meiega sellel huvitaval ja õppimist täis teekonnal!

Agrofanaatika Agrofanaatika

  • Education

Agrofanaatika on taimekasvatuse taskuhääling, milles Eva ja Janne soovivad õppida koos põllumajanduse ekspertide, spetsialistide ja praktikutega. Me ei karda küsida küsimusi ja uurida teemasid sügavuti! Tulge ühinege meiega sellel huvitaval ja õppimist täis teekonnal!

  #21 Mullaproovid – mullatervise diagnoos

  #21 Mullaproovid – mullatervise diagnoos

  Mullaproovid on parim võimalus saada ülevaade oma põllumuldade seisukorrast, tervisest, küllustest ja puudustest. Samuti on mullaproovide andmed justkui eksamitulemused põllumehele, kes saadud hinnalistest vastustest saab teha järeldusi tehtu üle ja võtta vastu otsuseid tulevikuplaanide jaoks. Mullaproovid ei tohiks olla kohustus toetuste tingimuste täitmiseks, vaid jätkusuutlikku põllupidamise praktiline tööriist. Kuidas mullaproovide andmeid lugeda? Kuidas mullaproovide tulemused enda kasuks tööle panna? Miks põllumees üldse peaks tahtma mullaproove võtta?
  Mulla tervisest ja mullaproovide kasuteguritest rääkis Priit Penu, Põllumajandusuuringute Keskuse Mullaseire ja uuringute büroo juhataja.

  • 1 hr 12 min
  #20 Väetamise kool - Taimede toitumise alused

  #20 Väetamise kool - Taimede toitumise alused

  Taimed toituvad kahel viisil: mullast juurte kaudu ja lehtede kaudu. See on kõige lihtsustatum liigendamine ja käsitlus. Samas aga saab nii juurtoitumise kui lehtede kaudu toitainete omastamise puhul minna palju täpsemaks ning see on just vajalik, et päriselt mõista taimede vajadusi ja võimalusi. Näiteks, kui taimede kasvuks olulist baaselementi – vett, on puudu, siis on raskendatud kogu kasv ja areng. Mängu tulevad veel tünnilauateooria, toitainete liikumine ja omavaheline sünergia või hoopiski antagonism, taimede kasvufaas…
  Just nendest teguritest ja sellest, missuguseid erinevaid protsesse taimed läbivad, et neil piltlikult öeldes kõht täis saaks, rääkis Marek Linnutaja, Yara Eesti juhataja.

  • 58 min
  #19 Mulla reaktsioon ehk pH

  #19 Mulla reaktsioon ehk pH

  Mulla reaktsioon ehk pH tundub olevat justkui üks number. Lihttermin, mida kirjeldatakse vaid numbrilise väärtusega, kuid tegelikult on mulla pH palju keerukam mitmete tegurite koosmõjul tekkinud mulla olek. Mulla pH on mulla näitajatest üks olulisimaid aluseid, mis mõjutab taimekasvatust. Kui põllumuld on happeline, on piiratud kultuurtaimede viljelemine ja pärsitud nende saagikus.
  Kuidas peaks põllumees reageerima koos mulla ph-ga?
  Mulla reaktsioonist rääkis suure pühendumisega ja väga põhjalikult Priit Penu, Põllumajandusuuringute Keskuse Mullaseire ja uuringute büroo juhataja.

  • 1 hr 26 min
  #18 Väetamise kool – Väetiste toimeviis

  #18 Väetamise kool – Väetiste toimeviis

  Taimede toitumine saab toimuda kahel viisil: juurte kaudu mullast ja lehtede kaudu. Taimede kasvuks ja arenguks kõige olulisem element on aga vesi, milleta väetiste kasutegur oleks kordades väiksem. Väetiste kasutamisel nii mulla kui lehtede kaudu on ülimalt oluline õige ajastus ning vajalik on tunda olulisi tegureid, mis taimede toitumist mõjutavad. Muld, temperatuurid, sademed, taimede aktiivne kasvuperiood… Samuti tuleb tunda erinevate väetiste füüsikalisi toimeviise.
  Kuidas muutuvad toitained mulla ja lehtede kaudu taimedele kättesaadavaks? Kuidas väetis ja toitaine taime tegelikult toidab?
  Vastuseid väetiste toimeviiside kohta jagas Marek Linnutaja, Yara Eesti juhataja. “Väetamine on maraton, mitte sprint. Leheväetiste kasutamine võib olla nii sprint kui keskmaajooks – sõltub tootest,” on Mareki sõnad.

  • 1 hr 6 min
  #17 Pritsimise tehnoloogia põhitõed

  #17 Pritsimise tehnoloogia põhitõed

  Intensiivse taimekasvatuse oluline osa on taimekaitsetööd. Ka taimede lehekaudne toitmine on pritsimistöö. Seega õigeaegsete ja tehniliselt õigesti teostatud pritsimistöödega tagatakse põllul kultuurtaimede tervis ja vastupanuvõime stressiallikatele. 
  Väga tihti mõõdetakse taimekaitsetööde efektiivsust pritsipaaki valatud preparaatide võimekusega. Tegelikult on ju pritsitööde õnnestumise juures väga oluline osa taimekaitsepritsil, pihustitel, pritsimise õigel tehnikal ja paljudel välisteguritel. Kuidas tehniliselt õigesti pritsida?
  Pritsimisest, pritsidest ja pihustitest rääkisime pikemalt Jaanus Põldmaaga. Ta on pereisa, tegevpõllumees Pärnumaalt, kes juhib Põhara Agro tööd, Jatiina OÜ tegevjuht ja Amazone taimekaitsepritside maaletooja, Esthler OÜ omanik ja Lechler pihustite maaletooja, jahimees, üldiselt väga toimekas inimene. 

  • 1 hr 24 min
  #16 Tehniliselt õige väetamine

  #16 Tehniliselt õige väetamine

  Väetised on hinnalised, väetiste abil saadav lisasaak samuti väärtuslik. Kuidas siis saavutada väetiste kasutamisel maksimaalne efektiivsus? 
  Väetisekülvik on investeering, väetis on samuti investeering. Selleks, et saavutada tehtud investeeringutest parim tootlikkus ehk olla kindel, et väetisekülvikust väetis parimal viisil põllule jõuaks, on oluline külviku õige seadistus ja väetiste laotamistehnika.
  Kuidas tehniliselt õigesti väetada?
  Sellest rääkis meile Jaanus Põldmaa. Mees, nagu orkester! Põhara Agro peremees ja tegevpõllumees, Jatiina OÜ tegevjuht ja Amazone väetisekülvikute maaletooja, Esthler OÜ omanik ja Lechler pihustite maaletooja, kirglik jahimees, talupidajate eestkõneleja, pereisa. 

  • 1 hr 5 min

Top Podcasts In Education

Mel Robbins
Dr. Jordan B. Peterson
The Atlantic
Sony Music Entertainment / Jonathan Van Ness
TED
HuffPost