dswwr #3 - Syndrom DDA – słabość czy siła? Czy można osiągnąć sukces zawodowy?
Syndrom DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) dotyczy osób, które wychowywały się w rodzinie alkoholowej. Wykorzystują one utrwalone schematy działania po to, by przetrwać w domu, w którym nie jest bezpiecznie. W dorosłym życiu to, co funkcjonowało kiedyś, może zacząć je utrudniać: wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne, poczucie szczęścia, jakość zawieranych znajomości i związków, czy pełnienie ról zawodowych. Dodatkowo, towarzysząca osobom z syndromem DDA m.in. niska samoocena, poczucie osamotnienia i lęki, a także nadmierna odpowiedzialność i wrażliwość, może blokować przed rozwojem i realizowaniem własnych planów rodzinnych i zawodowych.
W związku z tym trzeba podkreślić znaczenie terapii, ponieważ profesjonalna pomoc, jaką mogą otrzymać osoby z syndromem DDA, może zmienić ich życie o 180 st.!
Są także jednostki, które mimo traumatycznych wydarzeń, związanych z wychowywaniem się w rodzinie alkoholowej, wykazują pewną odporność na konsekwencje negatywnych doświadczeń. Posiadają bowiem większe zasoby i łatwiej jest im sobie poradzić z przeszłością (koncepcja resilience).
W tym odcinku podcastu przeprowadzam wywiad z osobą, która mimo trudnych doświadczeń z dzieciństwa, świetnie radzi sobie w życiu codziennym i rozwija projekt: „Opowiedz mi swoją historię”. Jego realizacją chce pomagać innym osobom z syndromem DDA – daje im wsparcie i motywację do zmian.
Oto historia Marcina Panusia, którą przeplatam ważnymi pytaniami, stawianymi podczas wywiadu, m.in. o to, czy można znaleźć pozytywne aspekty sytuacji osób z syndromem DDA, które mogłyby im pomóc w budowaniu własnej kariery zawodowej?
Posłuchaj – mam nadzieję, że ten odcinek Cię zainspiruje i uświadomi, że nie jesteś sam_!
*W intro podcastów został wykorzystany poniższy utwór ze stony freesound: „Disco funk loops 001 remix 2 short loop with drums 120 bpm” twórcy josefpres, licencja: CC0 1.0.
Information
- Show
- PublishedApril 14, 2022 at 2:14 PM UTC
- Length36 min
- Episode3
- RatingClean