Gépház

Gépház
Gépház

Érdeklik önt az informatikai újdonságok? Szeretne naprakész információkat kapni a szoftverek akadálymentességéről? Szeretne képben lenni az IT világ fontosabb történéseivel? Ha ezekből legalább egyre igen a válasz, hallgassa műsorunkat! Rövid bemutatók, interjúk, érdekes beszélgetések. Az informálódással vegyes szórakozást a három házmester biztosítja: Bojtor Zoltán, Rauch Róbert és Szakács Máté. A műsor az MVGYOSZ és a Net-Média Alapítvány támogatásával készül.

Episodes

  1. OCT 8

    Kipróbáltuk az IOs 18 jelentősebb újdonságait

    Noha a legígéretesebb fejlesztésekre még várni kell, az elérhetővé vált legfontosabb szolgáltatásokat izibe prezentáltuk. Rendhagyó módon érkezett meg a felhasználókhoz az Apple okostelefonos rendszerének 18-as verziója, megjelenését továbbra is sok kérdés övezi. Egyfelől a legütősebb, mesterséges intelligencián alapuló fejlesztések még jó ideig nem lesznek elérhetőek Európában, másfelől néhány egyéb újdonságra is várni kell még. Mégsem mondhatjuk, hogy érdemi fejlesztések nélkül hagyott volna minket az Apple, így adásunkban azokat az akadálymentességet érintő változásokat néztük meg, amelyek univerzálisan érkeztek meg az új rendszerrel. Így foglalkoztunk a VoiceOver Braille-bevitelét érintő fontos tudnivalókkal, a Braille-képernyőbevitel új szolgáltatásaival, különösen az előhívást és az elrejtést lehetővé tévő metódusokkal és a rotorban bekövetkezett változásokkal. Emellett megnéztük a VoiceOver másik nagy dobását, amelyet élő észlelésnek neveztek el a fejlesztők, működését tekintve pedig leginkább a korábban már tesztelt SeeingAI szoftverhez hasonlítható, azaz valós időben, internetkapcsolat nélkül is képes a képernyőolvasó szoftver infókat adni arról, mi látható a telefon kamerái által. Így megpróbáltunk tárgyakat és feliratokat felismertetni az új szolgáltatással, és foglalkoztunk annak kezdeti gyermekbetegségeivel is.

    1h 11m
  2. SEP 20

    Exkluzív interjú a Gépházban az MVGYOSZ átalakuló szolgáltatásairól

    Mi a terve az MVGYOSZ-nek a könyveket kínáló Hangoskönyvtárral és a Ditallal? Hogyan hat a Távszem szolgáltatásra a mesterséges intelligencia megjelenése, és mi az a hatalmas újítás, amit néhány hét múlva már használhatnak is a látássérült emberek? A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének online szolgáltatásaiban bekövetkező változásokról Dr. Nagyné Berke Mónika, a szervezet szolgáltatásvezetője számolt be az érdeklődőknek egy Gépházas nagyinterjú keretein belül. Vendégünket elsőként a szövetség székházának állapotáról, a beköltözés állásáról és az új épület birtokba vételének első tapasztalatairól kérdeztük, majd az online szolgáltatásokról érdeklődtünk. Beszélgetésünkből többek közt az alábbiak derültek ki: Milyen új termékekre lehet számítani a segédeszközboltból, és milyen új technológiákkal állít elő az MVGYOSZ saját termékeket? Milyen eredményekkel szolgált az a kérdőív, amelyet az elmúlt hónapokban tölthettek ki az ügyfelek a szervezet online szolgáltatásairól? Mit kezd a szövetség a hangos, szöveges vagy épp Braille-formátumú digitális könyvekkel, amelyeket most külön platformokon kínál a tagok részére? Mit jelent a Távszem jövőjére nézve a generatív AI megjelenése, amely bizonyos esetekben látássérült embereknek is segíthet? Milyen átalakulás készülődik a kulisszák mögött, amely a közeljövőben minden régi és új Távszem felhasználót érinteni fog?

    1h 32m
  3. JUL 30

    Termékbemutatón járt, nagyinterjút készített a Gépház csapata!

    Július 18-án szakmai bemutatót tartottak az MVGYOSZ székházában, melynek keretein belül bemutatkoztak a Matapo nevet viselő cég új termékei Magyarországon. A Matapo cég képviseletében nagyinterjút készítettünk Kamil Korotnokival, akivel a vállalat által forgalmazott új termékekről beszélgettünk, sőt néhányat ki is próbálhattunk. Ilyen volt például a DotPad, amely azon túl, hogy egy 32 cellás Braille-kijelzőt is tartalmaz, képes kétdimenziós grafikai elemek azonnali megjelenítésére, tapinthatóvá tételére. A gyakorlatban a dolog úgy működik, hogy az előre előkészített fájlok iOS, Mac vagy Windows eszközről Bluetooth-kapcsolat segítségével betölthetők a DotPadbe, amely azonnal megrajzolja az ábrát, mi több, iPad esetén az ott rajzolt ábrákat is rögtön megjeleníti. A Matapo úgy látja, ennek felhasználása főként iskolákban, egyéb oktatási intézményekben lehet a leghatékonyabb. Kipróbálhattuk az Envision Glasses szemüveget is, melynek lényege, hogy bizonyos helyzetekben képes lehet a vak felhasználó helyett látni. Hordása közben képes írásos anyagokat felismerni, ha rálát, ugyanígy egyes hétköznapi tárgyakat, előre beállított személyeket, azok pozícióit is felismeri, de videóhívás segítségével a szemüvegen keresztül másokkal is kapcsolatba léphetünk. Legnagyobb hátránya, hogy az eszköz pillanatnyilag nem ismeri a magyar nyelvet. Beszéltünk még a cég NOA nevű eszközéről, amely egyfajta sálként hordható készülék, célja pedig, hogy segítsen a közlekedésben. AI technológia segítségével adhat hangjelzéseket és utasításokat, amelyeket egy csontrezonanciás fejhallgatón juttat el felhasználójához, szabadon hagyva így annak hallójáratát. A Matapo szerint az eszköz segíthet kereszteződéseken történő átkelésben, illetve az útakadályok, pl. ERollerek elkerülésében. Szóba került még egy Windows 11-es, képernyőolvasóval felszerelt, Braille-kijelzővel ellátott táblagép is, amelyet szintén leginkább iskolai felhasználásra szán a cég.

    59 min
  4. JUL 23

    Új, ingyenes magyar beszédhangok váltak elérhetővé, a fejlesztőkkel beszélgettünk

    Az RHVoice nevű fejlesztés igen sok nyelven kínál szintetizált beszédet, egy lelkes fejlesztőcsapatnak köszönhetően immár magyarul is. A Gépház múlt heti adásának teljes egésze egy vadonatúj, tesztfázisban lévő fejlesztésről, és annak fejlesztőiről szólt. Az RHVoice nevű szoftver idáig talán kevéssé volt ismert Magyarországon, pedig egy olyan beszédszintetizátorról van szó, amely megannyi nyelven képes megszólalni remek reakcióidővel, több platformon és több képernyőolvasóval. A magyar nyelvet azonban egészen mostanáig nem ismerte a program, de egy fiatal fejlesztőcsapatnak köszönhetően ez megváltozott. Műsorunkban vendégünk volt a csapat két tagja, Till Nikolett és Kirill Belousov, akiket igyekeztünk alaposan kifaggatni a fejlesztés történetéről, személyes motivációikról, és persze a munka közben felmerülő nehézségekről is. Emellett egy árnyalatnyit belekóstoltunk a beszédhang-fejlesztés mikéntjébe is vendégeink segítségével, akik a kellemes beszélgetést követően természetesen meg is mutatták munkájuk gyümölcsét. Meghallgattuk a két jelenleg elérhető magyar beszédhangot, lefüleltük, hogyan teljesítenek képernyőolvasóval történő használat közben vagy egy hosszabb szöveg felolvasásakor, majd áttekintettük, miként lehet a fejlesztést üzembe helyezni Windows, illetve Android operációs rendszeren, megemlítve a képernyőolvasókkal történő használat legfontosabb tudnivalóit. Természetesen a jövőről is beszéltünk, hisz a fejlesztés még korántsem ért véget, a csapatnak számos terve van a későbbiekre nézve, amelyekben akár még hallgatóink is közreműködhetnek. További infókért, illetve a mindenkori legfrissebb magyar RHVoice letöltéséért a fejlesztés honlapját ajánljuk, amely az rhvoice.hu címen érhető el.

    1h 16m

About

Érdeklik önt az informatikai újdonságok? Szeretne naprakész információkat kapni a szoftverek akadálymentességéről? Szeretne képben lenni az IT világ fontosabb történéseivel? Ha ezekből legalább egyre igen a válasz, hallgassa műsorunkat! Rövid bemutatók, interjúk, érdekes beszélgetések. Az informálódással vegyes szórakozást a három házmester biztosítja: Bojtor Zoltán, Rauch Róbert és Szakács Máté. A műsor az MVGYOSZ és a Net-Média Alapítvány támogatásával készül.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada