155 episodes

O hudbě zevnitř i zvenku. Rozhovory, komentáře, názory a souvislosti od Honzy Vedrala a tvůrců hudebního časopisu Headliner a taky revue NOTY VOLE.

Headliner CZ Hudební magazín Headliner

    • Music

O hudbě zevnitř i zvenku. Rozhovory, komentáře, názory a souvislosti od Honzy Vedrala a tvůrců hudebního časopisu Headliner a taky revue NOTY VOLE.

    NOTY VOLE: Šeptalové, kňouralové a silné hlasy (32/157)

    NOTY VOLE: Šeptalové, kňouralové a silné hlasy (32/157)

    Podcastová revue NOTY VOLE je zpátky se standardním, třicátým druhým vydáním, dlouhým jako týden před výplatou. Spousta témat, spousta nové hudby, abychom se také dotkli té staré. A starejch časů, kdy holkám v ústech zvonil smích

    a všem bylo po ránu líp. Rozebereme šeptaly, kňourauly i silné hlasy, narazíme na Karla Kryla, White Stripes, a připomeneme článek Penk Floyd - obrácená strana talentu Josefa Vlčka. Black Eyed Peas, Calin, Sofian, nový Eminem a spousta hloupostí ketrá nás napadla při střihu. Celou epizodou se jako červená nit vine klasické Vivaldiho dílo – Čtvero ročních období. Dočkáte se velké sázky a její výsledek najdete na samotném konci tohoto dílu. 

    • 1 hr 41 min
    NOTY VOLE: Kampak za písničkou na letošních festivalech? (31/156)

    NOTY VOLE: Kampak za písničkou na letošních festivalech? (31/156)

    Podcastová revue časopisu Headliner je tady, dnes s festivalovým speciálem. Nikdo neví co je revue a tentokrát je to pel-mel doporučení kam zajít v létě za písničkou pod širým nebem. 

    Nedáváme si za cíl být festivalovým infocentrem, reflektujeme co nás baví, procházíme festivaly chronologicky od června do srpna a tak trochu kopírujeme cestu na které nás můžete letos potkat. Pokud vlastníte wifikundaci dá se stihnout všechno:

     

    – Rock for People

    – Metronome festival

    – Mighty Sound

    – Basinfirefest

    – Beats for Love

    – Pohoda

    – Colours of Ostrava

    – Pop Messe

    – Ed Sheeran

    – Brutal Assault

    – Grape

    – Beseda

     

    V této epizodě tedy bez trendů a tipů, nicméně nechybí ušní červ v podobě festivalové písně Ne bombu ne ze seriálu Svět pod hlavou a samozřejmě dávka hloupých vtipů, nepochopitelných sarkasmů a nerozeznatelných ironií. Ale děláme to pro Vás, děláme to rádi. Jsme dělníky podcastu a hudebních revue, kdy nikdo neví…

     

    Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou ke třicáté první podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

    • 57 min
    PĚTATŘICÁTNÍCI. Josef Vojtek: Táta nadával, že Kabát špatně skončí (8)

    PĚTATŘICÁTNÍCI. Josef Vojtek: Táta nadával, že Kabát špatně skončí (8)

    Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila? 

    Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.



    V prvních čtyřech epizodách jsme s kytaristou Otou Váňou probrali celou historii kapely. Pak přišla řada na ostatní členy Kabátu. Po dva měsíce jsme každou středu v rámci našeho kanálu Headliner CZ přinesli jeden rozhovor, který utváří mozaiku příběhu Kabátu. Děkujeme všem, kdo si u našeho podcastu nastavili odběr. A teď už je čas naši sérii uzavřít. 



    V osmé epizodě do redakce Headlineru zavítal hlas, tvář a frontman Kabátu Josef Vojtek. „Ze začátku jsem to bral jako zábavu, že se vyblbneme. Žádný ambice jsem v tom neměl, to jsem si ani neuměl představit. Že bych najednou stál vedle Petra Jandy nebo kluků z Vitacitu nebo Citrónu? Ten sen tam asi byl, říkal jsem si, že by to bylo super. Pak jsem si uvědomil, že mám práci, dítě a jak to bude, to nikdo neví,“ popisuje dobu, kdy v Kabátu začínal. 



    Až do devatenácti let ho ani nenapadlo, že by mohl zpívat v kapele. Všechno se změnilo v Hranicích na Moravě, kde byl Josef na vojně a k jeho jednotce byl shodou náhod přidělen i další Tepličák – Tomáš Krulich, kluk, se kterým se znali z fotbalu. Jenže tentokrát přišel s kytarou.



    „Jednoho večera jsme seděli a chlastali, protože co jinýho se dá dělat na vojně. A Tom říká: Hele, nemohl bych si přívézt kytaru?“ vypráví Josef. Samozřejmě souhlasil a čekal, že budou se španělkou vyřvávat písničky u táboráku. Jenže Krulich překvapil a přivezl kytaru elektrickou. „Tak jsem se ho ptal jestli hraje v nějaký kapele. A on, že v Kabátu.“ 

    „A co děláte?“  

    „No takovej bigbít.“ 



    Tomáš začal Josefa učit hrát. Ukazoval mu fígle, výjezdy, sólíčka. „Kluci, co tam dělali u vysílaček, nám podle návodu z Mladýho světa smontovali booster. My jsme to připojili na rádio ve společenský místnosti a hráli jsme!“ vypráví Josef Vojtek. 



    A jenom u kytary nezůstalo. „Jednoho krásnýho dne jsme se zase vožrali. A protože kytara byla jenom jedna a museli jsme se střídat, tak jsem do toho začal hulákat. A Tomáš najednou říká: „Ty vole, my potřebujeme zpěváka.“ Neznal jsem tehdy Milana Špalka ani Hurvajse, nevěděl jsem o o koho jde. Ale Tomáš pokračoval: „No Milana zpívat nebaví, já nezazpívám nic, Hurvajs to je bubeník… nechceš to zkusit ty?“ 



    Zasekl háček a jak víme, s Josefa Vojtka se skutečně stal zpěvák skupiny Kabát. Protože dělal u Spojů, měl Josef Vojtek jako jediný doma telefon. Ten jednou zazvonil. 

    „Zvedl se sluchátko a tam se ozvalo: Nazdar, tady Django!“ 

    „Kdo?“

    „Petr Janda!“

    A já: „Aha, dobrý den.“



    Tehdy si totiž Petr Janda vyhlídnul Kabát pro svůj projekt Rockmapa a tím de fakto odstartoval kapele kariéru. Přestože na koncertech už měli plno, z práce Josef Vojtek odešel až jako úplně poslední z kapely. „Táta mi furt nadával, že mám rodinu a že nějaká kapela, to špatně končí. Odešel jsem až po první desce, zjistil jsem, že to nemá cenu, že už to fakt nestíhám,“ popisuje Josef. „V březnu jsem měl vybranou dovolenou na celej rok, protože jsem vždycky v neděli přijel ještě vožralej z koncertu a pondělky jsem nedával. To jsem ležel doma s hadrem na hlavě. Tak jsem šel a řekl, že končím.“



    A tak se zrodil Josef Vojtek - zpěvák a frontman – jak ho známe dnes. V závěrečné epizodě podcastu PĚTATŘICÁTNÍCI vás čekají veselé historky z bujarých

    • 1 hr 24 min
    PĚTATŘICÁTNÍCI. Hurvajs: Každej v Kabátu je normální. Nikdo nechodí s frňákem nahoru (7)

    PĚTATŘICÁTNÍCI. Hurvajs: Každej v Kabátu je normální. Nikdo nechodí s frňákem nahoru (7)

    Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila? 

    Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.

    V prvních čtyřech epizodách jsme s kytaristou Otou Váňou probrali celou historii kapely. Teď přišla řada na ostatní členy Kabátu. Každou středu si v rámci našeho kanálu Headliner CZ pozveme jednoho z nich, aby do mozaiky příběhu Kabátu přispěl svými vzpomínkami. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr. 

    V sedmé epizodě jsme vyrazili směr Teplice za bubeníkem Kabátu Radkem Hurčíkem, kterému nikdo neřekne jinak než Hurvajs. „Já jsem nevěděl, jak se hraje v kapele. Ale Milan Špalek řekl: hele, stačí pít rum a umět na dva šlapáky a jseš v Kabátech,“ vzpomíná, jak dostal angažmá svého života. Řeč byla i o začátcích v Teplicích a policejních buzeracích, které následovaly, když dal bráchovi svůj pas, aby na něj mohl emigrovat. 

    Ve svých začátcích měli Kabáti pokročilé metody propagace. „Když jsme hráli mimo okres, tak jsme vždycky vyjeli den předem, ožírali jsme se tam po hospodách, abychom nalákali fanoušky,“ vzpomíná Hurvajs. „S místní komunitou jsme se ožrali. A oni si řekli: To bude asi dobrý a přišli. A tak začalo chodit víc a víc lidí, protože jsme dělali brajgl.“

    V podcastu Hurvajs vzpomíná i na to, jak si postavil svou první bicí soupravu. Obdivoval tehdy Kiss, kteří měli stříbrné bubny. „Říkal jsem si, že hliník je stříbrnej, tak to půjde.“ Ke stavbě využil, co bylo po ruce. „Byl to rok 88, ještě za komoušů, takže všechno bylo všech. Já dělal ve fabrice zámečníka a tam byly obrovský plechy z hliníku. Tak jsem si říkal, že když všechno je všech, tak si nějaký vezmu,“ popisuje Hurvajs sběr materiálu. „Byla tam skružovačka, nejtovačka, tak jsem si vzal ten rám, vršek od bubnu. Ten jsem si změřil, skružil jsem buben, znejtoval jsem to. Nasadil jsem originál vršky, koupil jsem si blány. A měl jsem bicí!“ Na svéráznou soupravu potom natočil první dvě alba Kabátu. „Ve studiu docela koukali,“ směje se motor Kabátu. 

    Při rozhovoru došlo samozřejmě i na památné posezení u Dáši. A pátrání po otázce, proč je Kabát už pětatřicet let spolu. „Každej, ať si dělá, co chce. Díky tomu to funguje,“ má na to Hurvajs jasnou odpověď. 

    • 50 min
    NOTY VOLE: Historky z O2 areny. Travis a Billie září, Monika ani v září (30/153)

    NOTY VOLE: Historky z O2 areny. Travis a Billie září, Monika ani v září (30/153)

    Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s jubilejním třicátým vydáním. Nikdo neví co je revue a střihač se nejspíš pomátnul, takže míchá Karla Hálu, Bedřicha Smetanu s romantickým klavírem Jiřího Maláska, aby Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík mohli probrat aktuální MS v hokeji, samozřejmě nové květnové vydání hudebního magazínu Headliner, rekordní (ne)prodeje Billie Eillish, Travise Scotta a Moniky Bagárové, pozornosti neušel ani dvojkoncert Ramstein či smrt Steva Albiniho. Televizní bizár roku, tedy Eurovize 2024, sice dostal 11 minut prostoru, ale při střihu spadl pod stůl jako věc o které se nemá smysl bavit.

    Dočkáte se trendů kde se potká Elán s Falling In Reverse a Post Malonem, dozvíte se jaká byla cesta Kid Rocka a možná i Marpa a samozřejmě i skvělých tipů v podobě Muchy, Bleachers a Lily Rose. Wlado má v průběhu pořadu hned tři  reklamní bloky sám na sebe a také se dozvíte, že countryové zpěvačky se zásadně rodí v Gruzii. 



    Co je obsahem třicátého vydání? 

    • Nová gólová znělka pro MS v hokeji 2024

    • Květnové vydání Headlineru

    • Rekordní prodeje vstupenek

    • Smrt Steva Albiniho

    • Trendy: Elán, Falling In Reverse, Post Malone

    • Hudební tipy: Mucha, Bleachers a Lily Rose

    • A samozřejmě taky ušní červ... 



    Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou ke třicáté podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

    • 1 hr 32 min
    PĚTATŘICÁTNÍCI. Milan Špalek: Kdybych nebyl v Kabátu, tak jsem špatnej instalatér (6)

    PĚTATŘICÁTNÍCI. Milan Špalek: Kdybych nebyl v Kabátu, tak jsem špatnej instalatér (6)

    Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila? 

    Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.

    V prvních čtyřech epizodách jsme s kytaristou Otou Váňou probrali celou historii kapely. Teď přišla řada na ostatní členy Kabátu. Každou středu si v rámci našeho kanálu Headliner CZ pozveme jednoho z nich, aby do mozaiky příběhu Kabátu přispěl svými vzpomínkami. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr. 

    V šesté epizodě do redakce Headlineru společně s Otou dorazil baskytarista, textař, zpěvák a zakladatel Kabátu Milan Špalek. "Začínali jsem tím, že jsme s kamarádem hráli v háječku na španělky a zpívali anglicky. Anglicky jsme teda neuměli. První píseň byla Sleep sweet sleep. Taková romantická," popisuje, jak zněl Kabát, když chodil na základní školu.

    Grády to začalo nabírat později, když už kolem sebe našel muzikanty. "Bylo nám dvacet. Tak jaký má člověk záliby? Chce se bavit, chce někde sejmout nějakou holku. Tak jsme o tom zpívali," popisuje mladické období Kabátu.

    Bylo mu jasné, že škole se věnovat nebude. "Vyučil jsme se na instalatéra – ale byl jsem příšernej instalatér. Tak jsem si říkal, že se radši budu soustředit na muziku, protože to mě bavilo. Sváření trubek jsem se vyhejbal, to bylo šílený," pokračuje Milan Špalek a přidává k dobru historku ze své praxe, která byla naštěstí pro všechny velmi krátká.

    "Měl jsem takovej speciální klíč, kterým se dala na ulici zavřít voda do celýho baráku. A tím jsem řešil všechny problémy. Když někomu rupla voda, tak jsem ji zavřel," popisuje. "Lidi pak volali na byťák: "Nám neteče voda!" A když se mě mistr ptal: „Špalek, jak to, že jste to neopravil?“, tak já odpovídal: „Vždyť říkali, že jim teče voda, tak teď jim zase neteče. Tak o co tam jde, proboha?“ Takhle blbej instalatér já byl. Takže není divu, že muzika převážila." 

    Dozvíte se, jak to má Špalek se psaním textů, jaké jsou jeho nejoblíbenější písně. I co to obnáší přijít s novou skladbou po pětatřiceti letech v kapele. "Když něco napíšu, nevěřím, že je to dobrý, dokavaď mi to lidi sami neřeknou. Nevěřím, že je ta kapela dobrá. Nevěřím, že příště přijdou lidi. Celej život to mám takhle. Prostě tomu nevěřím. Ve všem jsem největší skeptik z kapely," říká překvapivě.

    • 1 hr 37 min

Top Podcasts In Music

The Joe Budden Podcast
The Joe Budden Network
New Rory & MAL
Rory Farrell & Jamil "Mal" Clay & Studio71
A History of Rock Music in 500 Songs
Andrew Hickey
100 Best Albums Radio
Apple Music
Drink Champs
The Black Effect and iHeartPodcasts
DISGRACELAND
Double Elvis Productions

You Might Also Like

Čestmír Strakatý
Čestmír Strakatý
Prostor X
Martin Bartkovský, Martin Bryś, Oliver Adámek
U Kulatého stolu
Forcapture
Dobrovský & Šídlo
Paměť národa
Vinohradská 12
Český rozhlas
5:59
Seznam Zprávy