Jak správně prodat menší nemovitost a koupit větší

O bydlení

Vaše 2+1 už je vám malé? Plánujete dítě nebo už je dokonce na cestě? Chce to přestěhovat se do většího!

Exkluzivní epizody podcastu: 
https://herohero.co/michalfilicko

V podcastu se od odbornice na reality dozvíte: 
 Jak naplánovat prodej + nákup, když se chcete přestěhovat z menšího do většího bytu nebo rodinného domu. 
 Proč mít ve správnou chvíli připravené finance, předschválenou hypotéku atd.
 Jak pracovat se stresem, který během realitní „operace“ mnoho lidí zažívá. 
 A také se rozumitelně dozvíte, co je to „smlouva o budoucí kupní smlouvě“.

Bylo dřív vejce nebo slepice? Mám prodat stávající nemovitost a poté hledat větší, nebo najít budoucí nemovitost a až pak řešit prodej stávající? A co když mám na stávajícím 2+1 hypotéku, jde takovou nemovitost nabízet?! 

Krok č. 1 by měl vést za realitním specialistou, který celou prodejní strategii naplánuje. Proberete zdroj financí. Máte jen stávající 2+1 nebo i jiné zdroje? Stanoví cenu stávající 2+1, kouknete na vysněnou větší nemovitost (v jaké cenové relaci se můžete pohybovat) a vyřešíte zdroj dofinancování doplatku za větší nemovitost. 

Co když vázne už na stávající 2+1 hypotéka? Dá se taková nemovitost prodat? Samozřejmě dá, to řešíme v podcastu detailně. A co když se nechci stávajícího 2+1 zbavit? Specialista řeší, zda jste dostatečně bonitní a máte šanci dostat hypotéku na pořízení větší nemovitosti. Pokud ano, není od věci si stávající 2+1 nechat a pronajmout, aby pronájem částečně pokryl splátky vyšší hypotéky. 

Pokud stávající 2+1 prodat musíte, jde hlavně o správné načasování: vědět, za jakou částku si můžete dovolit větší nemovitost a zda máte peníze na nákup k dispozici. Tzn. nejdřív začít prodávat nemovitost a nastavit cenu tak, aby bylo reálné ji prodat v horizontu 3–6 měsíců. Současně se rozhlížíte po vysněné nemovitosti. 

Abyste nezůstali ani chvíli bez střechy nad hlavou, nabízí realitní makléř vaše stávající 2+1 zájemcům s otázkou, zda jsou ochotní počkat. Může se sepsat smlouva o budoucí kupní smlouvě, kde se stanoví lhůta, která vytvoří prostor pro nalezení nové nemovitosti. 

A co dělat v kritických situacích – třeba jste objevili vysněnou nemovitost, ale nemáte zájemce o tu stávající a potřebujete ji pronto prodat a získat finance na nákup větší? Rezervujete si budoucí nemovitost a u té aktuální se pracuje s prodejní cenou. Znamená to prodat pod cenou? Ne nezbytně… 

Pak je tu družstevní financování – moderní způsob financování, jak si alternativně půjčit peníze na pořízení vysněné nemovitosti, aniž byste žádali o úvěr. 

Jak pracovat se stresem, který prodej jedné a paralelní nákup větší nemovitosti přináší? Pokud vše probíhá správně, tlak být nemusí. Řešením je mít jednu osobu, která vás celým procesem provádí. Úkolem realitního specialisty je celý scénář naplánovat, hlídat návaznosti všech fází i termínů. Komunikuje s advokátem, finančním poradcem atd. 

A co když si chci stávající nemovitost prodat sám a za co nejvíc? Je tu jedno úskalí. Když si klient cení své nemovitosti víc, než jakou má reálnou hodnotu – nemovitost „leží“ v nabídce třeba 4 měsíce a zájemci se neozývají. Snížíte cenu na reálnou hodnotu, ale překvapivě se opět zájemci netrhnou. Jak to? Nemovitost je „propálená“, tj. už má určitou negativní historii. Lidé se zkrátka bojí, že je s ní něco špatně. Šikovný realitní specialista to ještě dokáže napravit, ale není to jen tak.

Para ouvir episódios explícitos, inicie sessão.

Fique por dentro deste podcast

Inicie sessão ou crie uma conta para seguir podcasts, salvar episódios e receber as atualizações mais recentes.

Selecionar um país ou região

África, Oriente Médio e Índia

Ásia‑Pacífico

Europa

América Latina e Caribe

Estados Unidos e Canadá